Campbell River Dog Fanciers Society
Monday, August 7, 2017



Related Results

Rally Obedience

Saturday, August 05 (Rally Trial 1)
Saturday, August 05 (Rally Trial 2)
Sunday, August 06 (Rally Trial 3)
Sunday, August 06 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Jon Cole
Dandie Dinmont Terrier  
Aranisle Star Of San Jacinto
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jon Cole
Papillon  
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
Best Puppy In Show
Judge: Jon Cole
Shetland Sheepdog  Ch Stoneboat's Kryptonite
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jon Cole
Samoyed   Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Jon Cole
Bearded Collie  
GCh Rallentando Rhyme
Best Altered In Show
Judge: Jon Cole
Basset Hound   Bluefence No Bears Allowed
Best Brace In Show
Judge: Jon Cole
Shiba Inu 
Ch Sunojo's Little Red Pill & Shiba Inu  Sunojo's The Chosen One








Group 1 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings
  Vizsla (Smooth-Haired)   28
Group 2nd   Ch Silversea's Summer Sonnet   Weimaraner   26
Group 3rd   Ch Glainddu's To Light A Candle   Retriever (Flat-Coated)   22
Group 4th   
Ch Queen's Don't Call This A Comeback
  Retriever (Chesapeake Bay)   19
BPIG    Spldaishi's Moonstruck   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Plaisance King Of The Lyrics   Setter (English)   0
Best Altered In Group   
GCh Vitali Silva Avalon Sayward
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best BBE In Group   Ch Silversea's Summer Sonnet   Weimaraner   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Hunterspride Rockstar Farook

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Stardust Farook



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hunterspride Stardust Farook

Reserve Winners Bitch
QHF's Northern Solstice

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Glainddu's To Light A Candle

Select Bitch
Ch Glainddu's A Point In Time



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Fivepenny Dark Star Rising

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Camalire's Dbl B First Edition

Best Of Opposite Sex
Riverdance Fourgone Conclusion

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Riverdance Fourgone Conclusion

Best Puppy In Breed
Spldaishi's Moonstruck

Select Bitch
GCh Donieka's Party Time


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rio's Ringamatahz


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Riverdance Fourgone Conclusion

Reserve Winners Bitch
Spldaishi's Moonstruck

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Redfox Spring Scout

Best Of Opposite Sex
Ch Watermark's Just Add A Duck

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Kijabewinds Perfect Pitch


Winners Dog: (1-1-2-1)
Kijabewinds Distinctive Timbre


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Kijabewinds Perfect Pitch

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Orange Crush



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jerland N Pied D'Or Baby Let's Dance


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Statesman's Won Awesome Dude

Select Dog
Ch Anwen's One More Chance



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings

Best Of Opposite Sex
Vitali's Lifensoul Of Sayward


Winners Dog: (1-0-0-1)
Vitali's Lifensoul Of Sayward


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
GCh Bartland's Luxurious Ride

Select Bitch
GCh RoseWins Iconic Rnway V Target







Group 2 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   7
Group 2nd   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   5
Group 3rd   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   2
Group 4th    Akashima's Kochi-Ken Yokishinai   Shikoku   1
BPIG   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   N/A
Best Altered In Group    Bluefence No Bears Allowed   Basset Hound   0
Best BBE In Group   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   0
Group 2nd (Altered)   
Ch (Alt) Highbridge California
  Whippet   0




Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Westarr Remember The Heroes

Best Of Opposite Sex
Westarr Glory To The Brave

Best Puppy In Breed
Ch Westarr Remember The Heroes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Westarr Glory To The Brave

Reserve Winners Bitch
Westarr Maple Leaf Forever

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nkosi Ongoing Success Odin


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi-Ken Aimi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi-Ken Aimi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Aimi

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brushwood Never Say Never







Group 3 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   25
Group 2nd   
Ch Polar Mist N Mishka's Party Crasher
  Samoyed   23
Group 3rd   
Ch Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   18
Group 4th   
GCh Baybern's Life Is A Highway
  Bernese Mountain Dog   17
BPIG   
Fiveams Come As You Are
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti   Samoyed   0
Best BBE In Group   Ch Swisskiss Rollup The Rim Towin   Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   Ch Samador Peggys Song At Justlyd   Portuguese Water Dog   0
Best Brace In Group    Justlyd's Bella Nosso Amor   Portuguese Water Dog   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Baybern's Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Ch Swisskiss Rollup The Rim Towin

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Annora



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Doubledutch's Annora

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Jarjar Binks

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baldwin's Atlas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baldwin's Atlas


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gaffle's Place UR Bets On Me V Kilmarnock


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fiveams Come As You Are

Best Puppy In Breed
Fiveams Come As You Are


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fiveams Come As You Are


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Major Dutch Shaefer



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Erregen & Raepark's Princess Of Power

Best Of Opposite Sex
Erregen & Raepark's King Of The 7 Seas

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Erregen & Raepark's Princess Of Power

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarshadow's Mosin Nagant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarshadow's Mosin Nagant


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Heartsease Delightful Ambition



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch I Bean Blended At Justlyd



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Polar Mist N Mishka's Party Crasher

Best Of Opposite Sex
Sancha's Xemplary Imp

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Sancha's White Noise

Best Puppy In Breed
Sancha's White Noise


Winners Dog: (3-1-0-1)
Sancha's Xemplary Imp

Reserve Winners Dog
Sancha's Xtreme Luxury


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Sancha's White Noise

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Skansen's Last Man Standing


Winners Dog: (1-0-1-0)
Skansen's Neeko V.London


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Arcticsun's Lady In Red

Best Of Opposite Sex
Zar Ariticsun's Tyrion

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Zar Ariticsun's Tyrion


Winners Dog: (2-1-0-1)
Zar Ariticsun's Tyrion

Reserve Winners Dog
Northernsnows Chicoutimi


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Wolfwalkers Crystal Blue





Group 4 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Aranisle Star Of San Jacinto
  Dandie Dinmont Terrier   5
Group 2nd    Legac Broxden Secret Success   Fox Terrier (Smooth)   4
Group 3rd   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   3
Group 4th    Hobbit Hill Riverside Trickle   Russell Terrier   1
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Dunsmuir Glenby Midnite Spirit   Scottish Terrier   0
Best BBE In Group   
Ch Glenfraser's Blackwatch Piper
  Scottish Terrier   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aranisle Star Of San Jacinto


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aranisle Star Of San Jacinto


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legac Broxden Secret Success



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legac Broxden Secret Success

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle

Best Of Opposite Sex
Hobbit Hill River Of Riverside

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hobbit Hill River Of Riverside

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Glenfraser's Blackwatch Piper







Group 5 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   33
Group 2nd   GCh Furrycreek's Masterpiece   Pomeranian   25
Group 3rd   Ch Diavolino's Kiss From Clandara   Italian Greyhound   20
Group 4th   
GCh Pocopayasos I'm Aim N High
  Havanese   19
BPIG    Raven's Earth Oracle   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    E.J.   Havanese   0
Best BBE In Group    Rosian's Fabulous Frankie   Papillon   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
TabuXp Caryse Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Sheeba Ice Cream Sundae

Best Of Winners: (1-1-0-0)
TabuXp Caryse Don't Stop Believing


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sheeba Ice Cream Sundae

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raven's Earth Oracle

Best Of Opposite Sex
Sassytails Magical Treasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raven's Earth Oracle

Best Puppy In Breed
Raven's Earth Oracle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sassytails Magical Treasure


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raven's Earth Oracle

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sunny Bear's Prince Royal De La Revolution

Best Of Opposite Sex
Rejoyce's To Hot To Handle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sunny Bear's Prince Royal De La Revolution


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rejoyce's To Hot To Handle

Reserve Winners Bitch
Krossfire Disturbing The Daisy's

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon

Best Of Winners: (1-3-2-2)
MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
Ch No Imperfection Vice Versa

Select Dog
Ch No Imperfection Vice Versa

Select Bitch
GCh MistyTrails Effie Trinket


Winners Dog: (1-3-2-2)
MistyTrails H'dalgos Chido Wey


Winners Bitch: (1-3-2-2)
MistyTrails Will'n2B Be'Same

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Kookie Cookie

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diavolino's Kiss From Clandara



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Opposite Sex
Rosian's Georgia On My Mind

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Rosian's Georgia On My Mind

Best Puppy In Breed
Rosian's Georgia On My Mind

Select Dog
GCh Truluv's Patent Pending


Winners Dog: (3-3-2-0)
Pinkribbon Echo Of Eminence

Reserve Winners Dog
Rosian's Fabulous Frankie


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Rosian's Georgia On My Mind

Reserve Winners Bitch
Truluv's The Wow Factor

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Furrycreek's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Cheyennes Over The Rainbow

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Lilangelz Dream Lover

Best Puppy In Breed
Lilangelz Dream Lover

Select Dog
GCh Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Dog: (1-2-2-0)
Lilangelz Dream Lover


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Cheyennes Over The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Wildest Dreams

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Yellow Frame's The Hustler

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Piccalilly

Best Puppy In Breed
Cuddle's Piccalilly

Select Dog
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Cuddle's Piccalilly

Reserve Winners Bitch
Yellow Frame's Heart Of Gold





Group 6 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lenbullan Mario Matteo
  Bulldog   10
Group 2nd   
Ch Sunojo's Little Red Pill
  Shiba Inu   9
Group 3rd    Wintergarden Life In The Fast Lane   Poodle (Standard)   8
Group 4th   Ch Monet's Ta-Ra-Ra-Boom-D'ay   French Bulldog   7
BPIG         N/A
Best BBE In Group   
Ch Estate's Rockette
  Dalmatian   0
Best Brace In Group    Sunojo's The Chosen One   Shiba Inu   0
Best Brace In Group   
Ch Sunojo's Little Red Pill
  Shiba Inu   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lenbullan Mario Matteo



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Monet's Ta-Ra-Ra-Boom-D'ay

Best Of Opposite Sex
Monet's There Is An App For That!

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Monet's Brindle Is The New Black

Select Bitch
Ch Atalaya's Enid Blyon


Winners Dog: (1-2-0-2)
Monet's There Is An App For That!


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Monet's Brindle Is The New Black

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Crystal Clear

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wintergarden Life In The Fast Lane


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sunojo's Little Red Pill



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'





Group 7 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Knightland's Blowin' In The Wind
  Old English Sheepdog   27
Group 2nd   GCh Stoneboat's Combustible   Shetland Sheepdog   24
Group 3rd   
Ch Harmony Hill's American Graffiti
  Australian Shepherd   13
Group 4th   
GCh Rallentando Rhyme
  Bearded Collie   11
BPIG   Ch Stoneboat's Kryptonite   Shetland Sheepdog   N/A
Best BBE In Group   
GCh Rallentando Rhyme
  Bearded Collie   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Harmony Hill's American Graffiti

Select Dog
Ch Baywind's Saltwater Cowboy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Harmony Hill's American Graffiti


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rallentando Rhyme



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kon Tiki av Vikholmen

Best Of Opposite Sex
Maggray's Classic Diva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Merson's Rocket Man


Winners Dog: (1-1-1-0)
Merson's Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Maggray's Classic Diva

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Breugel's Rambling Rose

Best Puppy In Breed
Breugel's Rambling Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Breugel's Rambling Rose

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
Woodside's Maxum

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Woodside's Maxum

Best Puppy In Breed
Kohlein's McKenna


Winners Dog: (1-2-0-1)
Woodside's Maxum


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Reserve Winners Bitch
Peakes Brook Lucky Stryke's Easy Come Easy Go

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Knightland's Blowin' In The Wind

Best Of Opposite Sex
Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Knightland's Blowin' In The Wind

Best Puppy In Breed
Loehr's Suzie Q I Think I Love You


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 10 pts (1-5-2-3)
GCh Stoneboat's Combustible

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneboat's Kryptonite

Best Of Winners: (1-5-2-3)
Coastalview He's Got The Moves

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter

Select Bitch
Ch Marpointe's Crown Jewel


Winners Dog: (1-5-2-3)
Coastalview He's Got The Moves


Winners Bitch: (1-5-2-3)
CoastalViews Island Princess

Reserve Winners Bitch
Stoneboat's Skip To M'Lou

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bransuzi Bobby Shafto

Best Of Opposite Sex
Nootka-N Khaskova's Alice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bransuzi Bobby Shafto

Best Puppy In Breed
Nootka-N Khaskova's Alice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bransuzi Bobby Shafto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nootka-N Khaskova's Alice

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By