Victoria County Kennel Club
Saturday, April 28, 2018



Related Results

Conformation

Friday, April 27 (Show #1)
Friday, April 27 (Show #2)
Saturday, April 28
Saturday, April 28 (Ltd Breed Show for Groups 1-3-4)
Sunday, April 29
Sunday, April 29 (Ltd Breed Show for Groups 2-5-7)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pekingese  
GCh Dreamville Jersey Boy
Points: 289 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Spaniel (English Springer)  
GCh Bryden's Magic Mike
Points: 255
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Poodle (Miniature)  
Bellefleet's Electric Drive
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Chinese Shar-Pei  
Gumby's Bearposh For Ever Mine
Best Veteran In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi








Group 1 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   69
Group 2nd   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   67
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   65
Group 4th    Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   59
BPIG    Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Breezeline's Teal The Show   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   0




Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   35
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   34
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   33
Group 4th   Ch Witsend Auberon   Deerhound (Scottish)   28
BPIG   
Clandara's Driving The Bentley
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Branston Trajam RulesDon'tApply   Beagle   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0




Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   40
Group 2nd   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   39
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   35
Group 4th   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   30
BPIG   
Bearhug's King Of The North
  Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Indevor Ray Of Light   Akita   0
Best Veteran In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0




Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cabaret Crocodile Dundee
  Cairn Terrier   27
Group 2nd   
Ch Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   12
Group 3rd   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   11
Group 4th   Ch Rolona's Heza Playboy   Staffordshire Bull Terrier   10
BPIG    Emjade Lady Lillian   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Essexshire Elvis The King   Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
Ch Erinisle's Duchess Of Lindsay
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0




Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   33
Group 2nd   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   30
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   28
Group 4th    Cogie's Royal Flash   Chihuahua (Short Coat)   26
BPIG    Coodeefoo Cherina At Taeplace   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    SassyTails Sexy Piano Man   Chinese Crested   0
Best Veteran In Group   GCh Burbrook Dramatique Blue Genes   Cavalier King Charles Spaniel   0




Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   38
Group 2nd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   31
Group 3rd   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   25
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   20
BPIG   
Bellefleet's Electric Drive
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   0


Group 7 - Barbara du Pree Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Absoloot Something To Talk About
  Australian Shepherd   41
Group 2nd   
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   34
Group 3rd   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   33
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   28
BPIG    Bluforewe Royal Consult Lord M   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maplemyst True North
  Finnish Lapphund   0
Best Veteran In Group   
GCh Comeaway Destination
  Collie (Rough)   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By