Association Canine de la Mauricie
Sunday, June 26, 2011



Related Results

Obedience

Saturday, June 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 25 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, June 24 (Rally Trial 1)
Friday, June 24 (Rally Trial 2)
Saturday, June 25 (Rally Trial 3)
Saturday, June 25 (Rally Trial 4)

Other Results

June 25, 2011 - Classique Royal Canin Results



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Multi BISS Can/Am Ch Cantex First You Make A Roux
Owner/Breeder: Brenda Cook & Trish Cooper, Cantex Reg'd Italian Greyhounds
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Lucie Paradis
Flat-Coated Retriever  
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
Points: 272 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lucie Paradis
Toy Manchester Terrier   
Ch Sir Galahad de Diventy
Best Puppy In Show
Judge: Lucie Paradis
English Cocker Spaniel   Giroflee Constellation








Group 1 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Flat-Coated Retriever   69
Group 2nd   
Ch BarbuGaulois Darwin
  Barbet    68
Group 3rd   
Ch SagaGold R Deux D Deux
  Golden Retriever   58
Group 4th   
Ch Shadyhill's Strike Up The Band
  American Cocker Spaniel   48
BPIG    Giroflee Constellation   English Cocker Spaniel   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts
Ch Shadyhill's Strike Up The Band



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 9 pts
GChEx BarbuGaulois Darwin



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Asherwood's Prince Of Blues Tide



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Confettis Idylle Fiona



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Society's I Want To Believe



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts
Ch Zack du Nordet



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 9 pts
Ch SagaGold R Deux D Deux



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Bourgroyal's Csy La Dolce Vita



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vermelho Azalee Summer's Song



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 13 pts
GCh Chablais ChouChou



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Imladris Knight Of The Ring



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Akar Take A Chance On Charlie



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts
Stealyka's Fatal Attraction



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Clussexx Trick Of The Tail At Corteo







Group 2 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telkel Detruis Cet Anneau
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 2nd   Ch Interlude Baby Masquerade   Whippet   18
Group 3rd   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound    16
Group 4th   
Ch HareHill's Working The Strip
  Ibizan Hound    15
BPIG   
Ch Victory's Dance With The Devil
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marquis Ange Mikhaël Of Simoon



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bassetarium National Treasure



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Windnsatin Blue Luxe



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh HeavenlyHund's Thurman ML Cream



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts
Ch Grandgables Ms Roses R Red



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Telkel Detruis Cet Anneau



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Brownwood Yorek Dufailloux SS



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Dance With The Devil



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
GCh HareHill's Working The Strip



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga Euphoria At Riobel



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Interlude Baby Masquerade







Group 3 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    59
Group 2nd   Ch Silverlane's Magic Crystal   Boxer    53
Group 3rd   
Ch Ohio Give It All To Piccolo Orso
  Newfoundland    46
Group 4th   
GCh Monark Charlemagne
  Great Pyrenees    40
BPIG    Titanbull Deesse Gaia   Bullmastiff    N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 4 pts
Alpenspirit Call Girl



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 6 pts
Ch Silverlane's Magic Crystal



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 8 pts
Titanbull Deesse Gaia



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Aerdenhout's Osoyoos Larose



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 9 pts
Ch Striders Santana V Drogheda



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
GCh Monark Charlemagne



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Haitas A Gazdasag Rol



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Wild Child Gaucho



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 5 pts
Ch Ohio Give It All To Piccolo Orso



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 5 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 5 pts
Ch Nikita Myrka



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 3 pts
Ch Trinacria's Miss Alabama







Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Kana Haus Peppermint Patty
  Airedale Terrier    11
Group 2nd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   9
Group 3rd    Efbe's Mister Marvin   Sealyham Terrier    6
Group 4th   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    5
BPIG    Debessiere Summer Sky   Miniature Schnauzer   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kana Haus Peppermint Patty



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Gang-Staff Are You Ready



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayhill's Bodacious Beulah



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Dralion's Jovial Of Abbedale



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Lucky D's Ebenezer Scrooge



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Efbe's Mister Marvin



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Springsongs Laroc Eyes On Me







Group 5 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier    50
Group 2nd   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    49
Group 3rd   
GCh MistyTrails Dancing The Tango
  Havanese   48
Group 4th   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug    44
BPIG    Damascusroad Franca Ruby'O Sea   Pomeranian    N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Rexbelgicus Jorine Courailee



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 10 pts
Ch Berco's Flash The New Star



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Starsen Naughty Norman



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 8 pts
Ch Kaunotar Enjoy The Dream



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Coquine du Domaine de Polona



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh MistyTrails Dancing The Tango



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Cantex First You Make A Roux



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ladytania Perle De Berthier



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Nanrich's Count Me In



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Damascusroad Franca Ruby'O Sea



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cline's Giving It All



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Squirrel's Secret Garden







Group 6 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog    10
Group 2nd   
Ch Shenandal's Simply Optimistic
  Dalmatian    8
Group 3rd   
Ch Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier    7
Group 4th   
Ch Belboulecan Scent Of Fantasy
  French Bulldog    6
BPIG    Derivabo Kelly Sweet Comet   Boston Terrier    N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Derivabo Kelly Sweet Comet



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shenandal's Simply Optimistic



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Belboulecan Scent Of Fantasy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Desert's Unforgettable Image



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Petits Lutins Lilipet





Group 7 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail
  Australian Shepherd   46
Group 2nd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    39
Group 3rd   
Ch Boyero Know As A Rock
  Bouvier des Flandres   38
Group 4th    Macdega Chappaqua   Shetland Sheepdog   28
BPIG    Macdega Chappaqua   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 6 pts
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GCh Romar's Undeniable



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Shepherds Dogmate Son of Man



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wishlyn's Somethin'to Talk About



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 9 pts
GChEx Boyero Know As A Rock



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Dejade The Grace In White



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 7 pts
GCh Vanlousvir's Sinbad



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Nacza Z Domlina



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Filou De La Vallee Du Doux



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 9 pts
Ch Macdega Chappaqua



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By