Georgina Kennel & Obedience Club
Saturday, November 11, 2017



Related Results

Conformation

Friday, November 10
Friday, November 10 (Ltd Breed Show for Group 3)
Saturday, November 11
Saturday, November 11 (Ltd Breed Show for Groups 1 & 7)
Sunday, November 12

Obedience

Saturday, November 11 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 11 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 12 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 12 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, November 10 (Rally Trial 1)
Friday, November 10 (Rally Trial 2)
Saturday, November 11 (Rally Trial 3)
Saturday, November 11 (Rally Trial 4)
Sunday, November 12 (Rally Trial 5)
Sunday, November 12 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: William de Villeneuve
Setter (Gordon)  
Ch Bran Linn Amulet
Points: 346 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: William de Villeneuve
West Highland White Terrier   Blythfell Aisla
Best Baby Puppy In Show
Judge: William de Villeneuve
Rhodesian Ridgeback   Royalcityrr Strykes It Lucky
Best Veteran In Show
Judge: William de Villeneuve
Bearded Collie  
GChEx Classical Alexis On Fire
Best Altered In Show
Judge: William de Villeneuve
Whippet  
Ocean's Sail Away
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: William de Villeneuve
Dalmatian   Shenandal's My Kind Of Joy








Group 1 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   80
Group 2nd   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   79
Group 3rd   
GCh Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   76
Group 4th   
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   62
BPIG   
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amberview Splash On The Hudson   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   0
Best Altered In Group   Ch Windmoor's Next Chapter   Setter (English)   0
Best BBE In Group    Perryglen's Alice In Wonderland   Pointer   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Northrock's Forever Yours

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Northrock's Forever Yours

Best Puppy In Breed
Northrock's Forever Yours


Winners Dog: (1-2-1-0)
Northrock's Fly Me To The Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Northrock's Forever Yours

Reserve Winners Bitch
Northrock's For The Joy Of It

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Forever Yours
2nd Northrock's For The Joy Of It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (0-3-1-5)
GCh Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Pepper

Select Bitch
Ch Perryglen's Skipping Stones



Winners Bitch: (0-3-1-5)
Perryglen's All Fired Up

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Alice In Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Autumn Splendour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Alice In Wonderland

Open Bitch Class
1st Perryglen's All Fired Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Stannyfield's True Patriot Love

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Stannyfield's True Patriot Love

Best Puppy In Breed
Stannyfield's True Patriot Love


Winners Dog: (1-2-0-1)
Stannyfield's True Patriot Love

Senior Puppy Dog Class
1st Stannyfield's True Patriot Love


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Reserve Winners Bitch
Stannyfields Exquisite Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Stannyfields Exquisite Diamond

Open Bitch Class
1st Stannyfield Rayleigh Blue Sky

3-6 Month Bitch Class
1st Fogelhund Play It Like Paisley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skeetercreek's Blaze O'Goeree

Best Puppy In Breed
Skeetercreek's Blaze O'Goeree


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skeetercreek's Blaze O'Goeree

Junior Puppy Dog Class
1st Skeetercreek's Blaze O'Goeree



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Fishercreeks Dragons Breath

Select Dog
GCh Rowansgaard Paint It Black


Winners Bitch: (0-3-2-0)
Fishercreeks Dragons Breath

Reserve Winners Bitch
Duenorth Emerald Isle

12-18 Month Bitch Class
1st Zia Zinzilla Black Brianta

Open Bitch Class
1st Fishercreeks Dragons Breath
2nd Duenorth Emerald Isle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 17 pts (3-8-5-2)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Winners: (3-8-5-2)
Gowrielea's Coupar Angus

Best Puppy In Breed
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Select Dog
Ch Goldpaw Boldness Be My Friend

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (3-8-5-2)
Gowrielea's Coupar Angus

Reserve Winners Dog
Homewrdbound's Walk Right In

Junior Puppy Dog Class
1st Gemini's Duke Of Maplelane

12-18 Month Dog Class
1st Homewrdbound's Walk Right In

Open Dog Class
1st Gowrielea's Coupar Angus

Veteran Dog Class
1st Ch Sterre Badlands Outlaw

3-6 Month Dog Class
1st Amberview Splash On The Hudson
2nd Downtoearths Oliver My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 13 pts (2-9-1-2)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Nyroca's Mirror Image

Best Of Winners: (2-9-1-2)
Nyroca's Mirror Image

Best Puppy In Breed
Masonridge's Lieutenant Dan

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
Ch Devonsleigh Peaches And Cream


Winners Dog: (2-9-1-2)
Nyroca's Mirror Image

Reserve Winners Dog
Masonridge's Lieutenant Dan

Junior Puppy Dog Class
1st Masonridge's Lieutenant Dan

Open Dog Class
1st Nyroca's Mirror Image


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Kalmegess Ready For A Fastlife

Best Of Opposite Sex
Ch Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Friendly Confines


Winners Dog: (3-0-0-1)
Kalmegess Ready For A Fastlife

Reserve Winners Dog
Kalmegess' Friendly Confines

Canadian Bred Dog Class
1st Kalmegess Ready For A Fastlife

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kalmegess' Friendly Confines

Open Dog Class
1st Wagosh's Mystic Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block

Best Of Opposite Sex
GChEx Editions Manhattan Project



Veteran Bitch Class
1st GChEx Editions Manhattan Project

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Windmoor's Next Chapter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Veteran Dog Class
1st GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Tandridge Rough Trade

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tandridge Rough Trade

Open Dog Class
1st Tandridge Rough Trade


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
Ruskate's June Miss Norma

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ruskate's June Miss Norma

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Glascony's Meadow Of The Hares



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Bonneterre Hoxsey Hannibal

Best Of Opposite Sex
Ch Bonneterre Hoxsy Willow

Select Dog
GCh Bonneterre Africa Zeus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Oakpoint's Heaven Sent

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Oakpoint's Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Oakpoint's Heaven Sent

Select Dog
Ch Silversmith New Horizon Rocket Man


Winners Dog: (3-1-2-0)
Colray's That's A Paddlin

Reserve Winners Dog
Trax Gordie Zigmund Forbes

Junior Puppy Dog Class
1st Nimiq's Ghosted Reserve

12-18 Month Dog Class
1st Trax Gordie Zigmund Forbes

Open Dog Class
1st Colray's That's A Paddlin

Veteran Dog Class
1st GCh Colray's Straight To The Point


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Oakpoint's Heaven Sent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oakpoint's Heaven Sent


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   42
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   28
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   27
Group 4th   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   25
BPIG    Grandgables Lil Ms Jingle Bell   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royalcityrr Strykes It Lucky   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Best BBE In Group    Nirokii's Riptide   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Ch Napier's Omg Did You Hear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Lane Rae Samphire Miss Chievious



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nylucha's Mom's Makin Cookies

Best Of Opposite Sex
Nylucha's Icing On The Cake

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nylucha's Mom's Makin Cookies


Winners Dog: (1-2-0-0)
Nylucha's Mom's Makin Cookies

12-18 Month Dog Class
1st Nylucha's Mom's Makin Cookies


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nylucha's Icing On The Cake

Reserve Winners Bitch
Nylucha's Candy Carnivale

12-18 Month Bitch Class
1st Nylucha's Candy Carnivale

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nylucha's Icing On The Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Dragon Fire

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote Dragon Fire

Select Bitch
Ch Chetcote La Dolce Vita



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Lil Ms Jingle Bell

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Grandgables Lil Ms Jingle Bell

Best Puppy In Breed
Grandgables Lil Ms Jingle Bell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Select Dog
GCh Neuenrade's Down To The Wire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

12-18 Month Bitch Class
1st Aberdeen's Whole Enchilada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Litlar's Niju Zhenevieva Osiris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Litlar's Niju Zhenevieva Osiris

12-18 Month Bitch Class
1st Litlar's Niju Zhenevieva Osiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 13 pts (4-5-2-3)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Nirokii's Riptide

Best Of Winners: (4-5-2-3)
Nirokii's Riptide

Best Puppy In Breed
Sarjo's Obi Wan Rufaro

Select Dog
Ch Jabulisa Askari

Select Bitch
GCh Cataraqui Runs In The Family


Winners Dog: (4-5-2-3)
Nikokii Kopera Gardian Remi

Reserve Winners Dog
Foxtrot's Duncan's Castle

Junior Puppy Dog Class
1st Sarjo's Obi Wan Rufaro
2nd Royalcityrr Primo Morpheus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Foxtrot's Duncan's Castle

Open Dog Class
1st Nikokii Kopera Gardian Remi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud

Open Bitch Class
1st Zahara Aindifae Al Daoud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh McCartney N Alacrity Celeste

Best Of Opposite Sex
Clandara's The Poet

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Clandara's The Poet

Best Puppy In Breed
Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
Ch Vrymeer Soliloquy


Winners Dog: (1-1-0-2)
Clandara's The Poet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Clandara's The Poet

3-6 Month Dog Class
1st Clandara's Driving The Bentley

Sexually Altered Dog Class
1st Ocean's Sail Away


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Shetara's She Smiled Sweetly

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's She Smiled Sweetly

3-6 Month Bitch Class
1st Clandara's Air Brushed


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   48
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   40
Group 3rd   
GCh Seabury's Franklin In The Dark
  Portuguese Water Dog   39
Group 4th   
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn
  Doberman Pinscher   33
BPIG   
McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dura Lex Polonia Lennon   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Haltonhill's Flying High
  Boxer   0
Best BBE In Group   
Hausenbrook's Get Off My Cloud
  Doberman Pinscher   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Open Dog Class
1st Bearhug's Spectre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois Timeless Symphinny

Best Puppy In Breed
Bosanova's Ferry On The Mersey



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bosanova's Ferry On The Mersey

Reserve Winners Bitch
Alpenspirit Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Bosanova's Ferry On The Mersey

12-18 Month Bitch Class
1st Alpenspirit Queen Of Hearts

3-6 Month Bitch Class
1st Poppybranagapi Of Bluemountain

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois
2nd Ch Bernvonrust's Winter Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
BarentsNight Ksenia

Best Of Opposite Sex
Argus Electra Onyx For Barentsnight

Best Of Winners: (1-1-0-0)
BarentsNight Ksenia


Winners Bitch: (1-1-0-0)
BarentsNight Ksenia

Canadian Bred Bitch Class
1st BarentsNight Ksenia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Xelascon Desperado Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of

Best Puppy In Breed
McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam


Winners Dog: (2-0-0-1)
Xelascon Desperado Gold

Reserve Winners Dog
McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam

Junior Puppy Dog Class
1st McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Desperado Gold

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Haltonhill's Flying High



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Oriol Hector De Grande Vinko

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Di'Limbazi Mistress Dread

Best Puppy In Breed
Ch Legendale Reign Of Goldgrove

Select Dog
Ch Hausenbrook's Put A Spell On U

Select Bitch
Ch Legendale Reign Of Goldgrove


Winners Dog: (1-2-2-3)
Hausenbrook's Dragonheart

Open Dog Class
1st Hausenbrook's Dragonheart

3-6 Month Dog Class
1st Dura Lex Polonia Lennon


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Di'Limbazi Mistress Dread

Reserve Winners Bitch
Hausenbrook's Get Off My Cloud

Junior Puppy Bitch Class
1st Di'Limbazi Mistress Dread

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's Get Off My Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluemountain Entle Cloud 9 Of Happy Ranch

Best Puppy In Breed
Bluemountain Entle Cloud 9 Of Happy Ranch



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Dog
Ch Nasdane's The Wait Is Over


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Junior Puppy Dog Class
1st Ashella's Fireswept @ Danetastix



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bendegeit's Evry Lil Thing He Does



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
GCh Seabury's Franklin In The Dark

Best Of Opposite Sex
Bigbay Lady Sings The Blues

Best Puppy In Breed
Bigbay Lady Sings The Blues

Select Dog
GCh Claircreek Faro Do Atlantico



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Bigbay Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
Drewsar That's What She Said

Junior Puppy Bitch Class
1st Drewsar That's What She Said

Senior Puppy Bitch Class
1st Courier Nuovi Anni At Bigbay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Lady Sings The Blues

3-6 Month Bitch Class
1st Valkyrie We're No Angels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Canadian Bred Bitch Class
1st Kjaq's Alpha Elvira So Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Samtos's Sacred Haven

Best Of Opposite Sex
Samtos's Let It Go Olaf

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Samtos's Sacred Haven

Best Puppy In Breed
Samtos's Sacred Haven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Samtos's Let It Go Olaf

Senior Puppy Dog Class
1st Samtos's Let It Go Olaf


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Samtos's Sacred Haven

Senior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Sacred Haven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raintree Hicotn Above And Beyond

Best Of Opposite Sex
Dinsdale Disturbing The Peace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raintree Hicotn Above And Beyond

Best Puppy In Breed
Raintree Hicotn Above And Beyond


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dinsdale Disturbing The Peace

Open Dog Class
1st Dinsdale Disturbing The Peace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raintree Hicotn Above And Beyond

Senior Puppy Bitch Class
1st Raintree Hicotn Above And Beyond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Trishamar's It's My Party

Best Of Opposite Sex
Kristari's On The Sly

Select Bitch
Ch Perun's Jewel Orchid


Winners Dog: (1-0-0-3)
Kristari's On The Sly

Open Dog Class
1st Kristari's On The Sly

Veteran Dog Class
1st Okiok's Tukisiwok

Sexually Altered Dog Class
1st Okiok's Tukisiwok



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William de Villeneuve Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   35
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   34
Group 3rd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   33
Group 4th   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   32
BPIG    Blythfell Aisla   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   Ch Marwyn's Time Flies   Schnauzer (Miniature)   0
Best Altered In Group   
Rosecrest Wimberway Ruby
  Border Terrier   0
Best BBE In Group    Tarabelle Of Jock Stuart   Scottish Terrier   0
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shadowfax Reimin Is A Rockstar

Best Of Opposite Sex
Samabel Lady Northover



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Samabel Lady Northover

Open Bitch Class
1st Samabel Lady Northover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ottermask Mr Selfridge


Veteran Dog Class
1st Wimberway's Border Revive


Sexually Altered Bitch Class
1st Rosecrest Wimberway Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Lucia Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Select Dog
GCh Thunderally's Putin On The Ritz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle

Best Of Opposite Sex
Willow Bay Loverboy At Cabaret

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Magisterial Ripple Of Thistles

Select Bitch
Ch Skerryvore Isla Touch Of Magic


Winners Dog: (1-1-0-2)
Willow Bay Loverboy At Cabaret

12-18 Month Dog Class
1st Willow Bay Loverboy At Cabaret


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Magisterial Ripple Of Thistles

Open Bitch Class
1st Magisterial Ripple Of Thistles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunlyn Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Sunlyn Here Comes The Sun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunlyn Here Comes The Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Sunlyn Here Comes The Sun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Irvonhill Bugaboo

Best Puppy In Breed
Ch Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Souyen's Cover Girl N' Rexroth

Best Puppy In Breed
Souyen's Cover Girl N' Rexroth



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Souyen's Cover Girl N' Rexroth

Junior Puppy Bitch Class
1st Souyen's Cover Girl N' Rexroth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Ch Regency XCL's King Frances

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Portadown's Dynamite

Best Puppy In Breed
Massawippi Most Magnanimously


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Portadown's Dynamite

Reserve Winners Bitch
Portadown's Truely Phoebe

12-18 Month Bitch Class
1st Portadown's Truely Phoebe

Open Bitch Class
1st Portadown's Dynamite

Veteran Bitch Class
1st Ch Marwyn's Time Flies


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Chess Super Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tarabelle Of Jock Stuart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarabelle Of Jock Stuart


3-6 Month Bitch Class
1st MacRitchies Freedom Of Thought


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Best Puppy In Breed
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Kishniga's HMS Small Town Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Select Bitch
Ch Erinisle's Countess Of Lindsay




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Clandara Deltoro Kid Rock

Select Dog
Ch Rolona's Gold Coast




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William de Villeneuve

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blythfell Aisla

Best Puppy In Breed
Blythfell Aisla


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blythfell Aisla

Junior Puppy Bitch Class
1st Blythfell Aisla


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   38
Group 2nd   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   37
Group 3rd   GCh That's Sun Ray At Pilosus   Havanese   35
Group 4th   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   30
BPIG   
Ch Pinkribbon Classic Style
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cuddle's Black Chenille   Pug   0
Best BBE In Group    Cinnamonhill Sunshinen Whiskey   Griffon (Brussels)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Glenorchys Brand New Day

Best Puppy In Breed
Embee Burbrook Silent Song



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Glenorchys Brand New Day

Reserve Winners Bitch
Embee Burbrook Silent Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Embee Burbrook Silent Song
2nd Glenorchys Magic Moments

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenorchys Brand New Day


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Belly Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous

Best Puppy In Breed
Sens D'Elen Adveturous


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous

Junior Puppy Dog Class
1st Sens D'Elen Adveturous


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bloomsbury Belly Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Belly Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Bijou

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bijou



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Bijou

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bugaboo By Knockout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Bijou

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Bugaboo By Knockout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch Courage Brabary Town

Select Bitch
Ch Cinnamonhill A Little Romance



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnamonhill Sunshinen Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GCh That's Sun Ray At Pilosus

Best Of Opposite Sex
Ch Classical's Cake Walk

Best Puppy In Breed
Ch Classical's Cake Walk

Select Dog
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Select Bitch
Ch Nimiq's Malted Milk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rhamah Rythm's Stargazer

Best Puppy In Breed
Rythm's Simply Irresistible



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rythm's Simply Irresistible

Junior Puppy Bitch Class
1st Rythm's Simply Irresistible


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Judawn's Royal Flush

Best Puppy In Breed
Judawn Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Judawn's Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Judawn Queen Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Judawn Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Four Halls Poetry In Motion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Pinkribbon's Bubbling Over

Best Of Opposite Sex
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Classic Style



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Diannas Red Roses For Lynroy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
GCh Claripugs Celtic Lore


Winners Dog: (1-0-1-1)
Claripugs Sun Tzu

Open Dog Class
1st Claripugs Sun Tzu


3-6 Month Bitch Class
1st Cuddle's Black Chenille


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Shoalcreek's Justatitch Gemma

Best Puppy In Breed
Justatitjustin's Gem Ruby



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Shoalcreek's Justatitch Gemma

Reserve Winners Bitch
Justatitjustin's Gem Ruby

Senior Puppy Bitch Class
1st Justatitjustin's Gem Ruby
2nd Irish Jazz Lyubov
3rd Coco Chanel Sweet Princess

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Gemma


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   27
Group 2nd   
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)   22
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   21
Group 4th    Shenandal's My Kind Of Joy   Dalmatian   16
BPIG    Shenandal's My Kind Of Joy   Dalmatian   N/A
Best Veteran In Group    Engine Co N Bret D Aiming For The Top   Dalmatian   0
Best BBE In Group    Shenandal's My Kind Of Joy   Dalmatian   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Opposite Sex
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Danier N Muirs Mister Mischief

Best Puppy In Breed
Topbrass Starlight Sunshine

Select Bitch
Ch Echojack's Iron Maiden


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Topbrass Starlight Sunshine

Reserve Winners Bitch
Muirs If The Broom Fits

Junior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Starlight Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Muirs If The Broom Fits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Pyatyi Element Evrika



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Senior Puppy Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
Ch Paisley Playin' The Field

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Shenandal's My Kind Of Joy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shenandal's Take A Chance On Me

Junior Puppy Dog Class
1st Shenandal's Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shenandal's My Kind Of Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shenandal's My Kind Of Joy

Veteran Bitch Class
1st Engine Co N Bret D Aiming For The Top


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Ch Jayron N Dewkists Justus

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Xtraordinary Gentleman Of Energy House

Best Puppy In Breed
Fullofbull's Let Them Eat Cake


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Fullofbull's Let Them Eat Cake

Reserve Winners Bitch
Rollie Olgita

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Let Them Eat Cake

Open Bitch Class
1st Rollie Olgita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superlative's Bently Flyn Spur

Best Of Opposite Sex
Superlative's Porsche Carrera

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superlative's Bently Flyn Spur

Best Puppy In Breed
Superlative's Bently Flyn Spur


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superlative's Bently Flyn Spur

Junior Puppy Dog Class
1st Superlative's Bently Flyn Spur


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Superlative's Porsche Carrera

Junior Puppy Bitch Class
1st Superlative's Porsche Carrera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Lynroys The Ultimate Secret

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Sinclair's Sparkle In My Heart

Best Puppy In Breed
Vetset Got Your Number


Winners Dog: (2-2-0-1)
Lynroys The Ultimate Secret

Reserve Winners Dog
Lynroys My Baby's Got A Secret

Junior Puppy Dog Class
1st Lynroys The Ultimate Secret

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lynroys My Baby's Got A Secret


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Sinclair's Sparkle In My Heart

Reserve Winners Bitch
Vetset Got Your Number

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset Got Your Number

Open Bitch Class
1st Sinclair's Sparkle In My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Morningstar High Voltage

Best Of Opposite Sex
Kortar's Krevette

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wyzguy's Snow Drifter

Best Puppy In Breed
Kortar's Krevette


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wyzguy's Snow Drifter

Open Dog Class
1st Wyzguy's Snow Drifter


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kortar's Krevette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kortar's Krevette


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celamour's Into The Candyland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celamour's Into The Candyland

Open Bitch Class
1st Celamour's Into The Candyland


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Donna Morris Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   70
Group 2nd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   68
Group 3rd   
GCh Omega's Imagination
  Collie (Rough)   59
Group 4th    Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide   Australian Cattle Dog   50
BPIG    Grandgables She's So Mystic   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rivermyst Singin The Blues   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Classical Alexis On Fire
  Bearded Collie   0
Best Altered In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Best BBE In Group    Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide   Australian Cattle Dog   0
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 11 pts (2-5-3-2)
Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Winners: (2-5-3-2)
Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin

Select Dog
GCh Austlyn N Aquila Captain Navar


Winners Dog: (2-5-3-2)
Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide

Reserve Winners Dog
Byeyo's In The Sin Bin

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kokopelli's N Renegades Gonna Let It Slide


Winners Bitch: (2-5-3-2)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Reserve Winners Bitch
Riverwild's Rushing To Agassiz

Junior Puppy Bitch Class
1st Agassiz's Always A Dreamer

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum
2nd Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kokopelli's N Kurpas' Something Wicked This Way Co

Open Bitch Class
1st Riverwild's Rushing To Agassiz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Absoloot Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Riomesa Attraction Specialist

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Cedarpaws Play Boy

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Play Boy

Select Dog
Ch Fortis's He's Gonna Be


Winners Dog: (3-2-2-1)
Maine-ly's Mr Big By Hemlock

Reserve Winners Dog
Cedarpaws Play Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Cedarpaws Play Boy

Open Dog Class
1st Maine-ly's Mr Big By Hemlock
2nd Vulcan's Take It To The Limit


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Wenlisa's Valedictorian

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Make My Heart Smile

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Valedictorian
2nd Cedarpaws Make My Heart Smile

3-6 Month Bitch Class
1st Riomesa Somethin' I'm Good At


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kincurran Call Me Maybe

Veteran Bitch Class
1st GChEx Classical Alexis On Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winjammer Icy Visions



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winjammer Icy Visions

Open Bitch Class
1st Winjammer Icy Visions


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hollowshot Spot On

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Dancing In The Mist

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hollowshot Spot On


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hollowshot Spot On

Open Dog Class
1st Hollowshot Spot On


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hollowshot Dancing In The Mist

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Dancing In The Mist

3-6 Month Bitch Class
1st Asset's Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Cornus One In A Row

Select Dog
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GCh Omega's Imagination

Best Of Opposite Sex
Ch Ennismoor's Xscape

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Comeaway Magic Spell

Best Puppy In Breed
Comeaway Magic Spell

Select Dog
Ch Omega Hey Whatever

Select Bitch
Ch Omega Georgie Sweet Decision


Winners Dog: (2-2-2-3)
Comeaway Rich And Charming

Reserve Winners Dog
Ennismoor's Mystic Highlander

Senior Puppy Dog Class
1st Comeaway Rich And Charming

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ennismoor's Mystic Highlander


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Comeaway Magic Spell

Reserve Winners Bitch
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Comeaway Magic Spell
2nd Ennismoor Sunshine In My Pocket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Colwick's Front Page News

Best Of Opposite Sex
Ch Tir Nan' Og Shock Rock

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Colwick's Front Page News

Best Puppy In Breed
Colwick's Front Page News


Winners Dog: (1-5-1-0)
Camloch's Balance Point

Open Dog Class
1st Camloch's Balance Point


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Maple Myst's Best In Snow

Best Puppy In Breed
Shadagrace Mila At Maplemyst



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Maple Myst's Sugar Rush

Reserve Winners Bitch
Shadagrace Mila At Maplemyst

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadagrace Mila At Maplemyst

Open Bitch Class
1st Maple Myst's Sugar Rush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Harmonia's Talk About Kadee

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Harmonia's Talk About Kadee

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Miss B Haven

Junior Puppy Bitch Class
1st Harmonia's A Magic Moment
2nd Freya Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Hellwigg's Miss B Haven

Open Bitch Class
1st Harmonia's Talk About Kadee

3-6 Month Bitch Class
1st Ginza Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tasiahills Endless Secret

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Endless Secret



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Messyhair's Audrey Hepburn



Sexually Altered Bitch Class
1st Smudge du Bouleau Blanc
2nd Schapannro's G Millie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Morris

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GCh Crinan Executive Decision

Best Of Opposite Sex
Grandgables She's So Mystic

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Grandgables She's So Mystic

Best Puppy In Breed
Grandgables She's So Mystic

Select Dog
GCh MOTCh Redpine's One For The Books

Select Bitch
Ch Regaloake's Reagan For Kaczbar


Winners Dog: (2-5-2-2)
Windyrose Zac Brown

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It

Senior Puppy Dog Class
1st Windyrose Zac Brown

Open Dog Class
1st Blueshadow's The Butler Did It

3-6 Month Dog Class
1st Rivermyst Singin The Blues


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Grandgables She's So Mystic

Reserve Winners Bitch
Grandgables Mesmorize You

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Mesmorize You

Senior Puppy Bitch Class
1st Canrosea Unforgettable

12-18 Month Bitch Class
1st Redpine's Rockin' Robin

Canadian Bred Bitch Class
1st Grandgables She's So Mystic

Open Bitch Class
1st Sunnygate's Once Upon A Time

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Gem At Rivermyst

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Regaloake's Westminster Abbey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By