Seaway Kennel Club
Friday, May 6, 2016 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
Can. Am. Ch. SassyTails Material Girl
Owner/Breeder/Handler: Helene Belanger & Laurel Brown
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Norfolk Terrier  Ch Bliss Creek Wild About Harry
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Bouvier des Flandres  Ch Quiche's Luck Be A Lady
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Norfolk Terrier  Ch Bliss Creek Wild About Harry








Group 1 - Starr White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   19
Group 2nd   
Ch Reidwood Riders Up
  Setter (English)   17
Group 3rd   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   16
Group 4th    Blacmoor Puppy New Year   Retriever (Flat-Coated)   11
BPIG   
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot
  Spaniel (Brittany)   N/A
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blacmoor Puppy New Year



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blacmoor Puppy New Year

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blacmoor Puppy New Year


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Ch Noble By Sir Sasha Of Sunshine's Valley

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Goldnatitude Devil Wears Prada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Maktawae Ride N Shotgun

Best Of Opposite Sex
Casbar's Digger To Dizhong-Hai

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Maktawae Ride N Shotgun

Best Puppy In Breed
Casbar's Sydney


Winners Dog: (2-5-0-0)
Casbar's Digger To Dizhong-Hai

Reserve Winners Dog
Hunterleigh Journeys End At KD

Senior Puppy Dog Class
1st Hunterleigh Journeys End At KD

12-18 Month Dog Class
1st Casbar's Digger To Dizhong-Hai


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Maktawae Ride N Shotgun

Reserve Winners Bitch
Stormy C's Hot Mess

Junior Puppy Bitch Class
1st Casbar's Sydney

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Ride N Shotgun
2nd Casbar's What Dreams Are Made Of
3rd Ironridge's Last Copper Penny

Open Bitch Class
1st Stormy C's Hot Mess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Select Bitch
Ch Katyra's Next Best Thing




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reidwood Riders Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jaywyck's Winning Melody

Best Of Opposite Sex
Jaywyck's Tyme To Dance And Sing

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jaywyck's Winning Melody

Best Puppy In Breed
Countrydream's White Dress


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Jaywyck's Winning Melody

Reserve Winners Bitch
Countrydream's White Dress

Senior Puppy Bitch Class
1st Countrydream's White Dress

Open Bitch Class
1st Jaywyck's Winning Melody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Best Puppy In Breed
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot


Winners Dog: (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Senior Puppy Dog Class
1st RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bushwacker Mercury Rising
  Basenji   23
Group 2nd    Redstones A Streetcar Named Desire   Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
Ch Grandgables Wee Mr Zensational
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   18
Group 4th    Smylieridge's Fern Gully   Basset Hound   14
BPIG    Redstones A Streetcar Named Desire   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Aries Anzac

Best Puppy In Breed
Ch Aries Anzac


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tirzah Hartbeat Of Candyland

Junior Puppy Dog Class
1st Tirzah Hartbeat Of Candyland



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising

Best Of Opposite Sex
Habari's Sprite

Select Dog
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Habari's Sprite

12-18 Month Bitch Class
1st Habari's Sprite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Smylieridge's Fern Gully

Best Of Opposite Sex
Smylieridge's Mr Wilson

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Smylieridge's Fern Gully


Winners Dog: (1-2-0-0)
Smylieridge's Mr Wilson

12-18 Month Dog Class
1st Smylieridge's Mr Wilson


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Erieau's Vintage Valentine

Best Of Opposite Sex
Ch Erieau's Vintage Speed Racer

Select Dog
Ch Heavenlyhund's Fairview


Winners Dog: (1-0-2-1)
Heavenlyhund Dasauto

12-18 Month Dog Class
1st Heavenlyhund Dasauto



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational

Best Of Opposite Sex
Grandgables Lil Ms Fabulous

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Grandgables Lil Ms Fabulous

Best Puppy In Breed
Grandgables Lil Ms Fabulous


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Grandgables Lil Ms Fabulous

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Fabulous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alicia Keys T.a. Mark Mass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alicia Keys T.a. Mark Mass

Open Bitch Class
1st Alicia Keys T.a. Mark Mass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Ares


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares

Junior Puppy Dog Class
1st Pax Mundi Ares



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Redstones A Streetcar Named Desire

Best Of Opposite Sex
Redstones The Bone Collector

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Redstones A Streetcar Named Desire

Best Puppy In Breed
Redstones A Streetcar Named Desire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Redstones The Bone Collector

Senior Puppy Dog Class
1st Redstones The Bone Collector


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Redstones A Streetcar Named Desire

Senior Puppy Bitch Class
1st Redstones A Streetcar Named Desire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Cartier Halo




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   16
Group 2nd   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd   
GCh Sioul's Black Caviar
  Doberman Pinscher   10
Group 4th   
Ch Cupar's Golden Ticket
  Great Dane   8
BPIG   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kandersteg's Just Chillin V Adesa




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eastport's Dreamboat Ziva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sioul's Black Caviar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cupar's Golden Ticket




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Absoliuti Idile Up Guatamala

Best Of Opposite Sex
Brixi Angels Akono

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Absoliuti Idile Up Guatamala

Best Puppy In Breed
Absoliuti Idile Up Guatamala


Winners Dog: (2-3-1-0)
Brixi Angels Akono

Reserve Winners Dog
CR Team Sharp Shooter

Junior Puppy Dog Class
1st CR Team Sharp Shooter

Open Dog Class
1st Brixi Angels Akono


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Absoliuti Idile Up Guatamala

Reserve Winners Bitch
CR Once Upon A Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Absoliuti Idile Up Guatamala

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cr Under The Mistletoe

Open Bitch Class
1st CR Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova


Winners Dog: (2-0-1-0)
Fado's Digby A Treasure Diver

Reserve Winners Dog
Lunanova's Chilko Freestone

Senior Puppy Dog Class
1st Lunanova's Chilko Freestone

Canadian Bred Dog Class
1st Fado's Digby A Treasure Diver



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
Wildcries Runs With The Wind

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Busystar's Incredible Journey


Winners Dog: (1-1-1-0)
Busystar's Incredible Journey

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Busystar's Incredible Journey


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wildcries Runs With The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildcries Runs With The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   23
Group 2nd   GCh Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   22
Group 3rd    Magor Galactic Agent   Bull Terrier   20
Group 4th   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   15
BPIG   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Blue Rock The Dude

Best Of Opposite Sex
Ganymede's Morwenna

Best Puppy In Breed
Ganymede's Morwenna



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ganymede's Morwenna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ganymede's Morwenna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Magor Galactic Agent

Best Of Opposite Sex
Action's Soul Power Of Alaric

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Magor Galactic Agent

Best Puppy In Breed
uBuntu's Violet Mae Of Paradox


Winners Dog: (2-3-0-0)
Magor Galactic Agent

Reserve Winners Dog
Annwyn Heat Miser

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Annwyn Heat Miser

Open Dog Class
1st Magor Galactic Agent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Puppy In Breed
Julerr Ameretto Afiori


Winners Dog: (1-0-1-0)
Julerr Ameretto Afiori

Senior Puppy Dog Class
1st Julerr Ameretto Afiori



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadow's Light Up The Sky

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Cara

12-18 Month Bitch Class
1st Moonshadow's Light Up The Sky
2nd Moonshadows Cara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry

Best Puppy In Breed
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Puppy In Breed
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pyxis Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Pyxis Magick In The Dark

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pyxis Never Say Never


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pyxis Never Say Never

12-18 Month Dog Class
1st Pyxis Never Say Never


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pyxis Magick In The Dark

Reserve Winners Bitch
Kenann's Mirthreverence NBT

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyxis Magick In The Dark

Open Bitch Class
1st Kenann's Mirthreverence NBT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Obsession Philip The Handsome

Best Of Opposite Sex
Obsession Bloody Mary

Best Puppy In Breed
Ch Obsession Philip The Handsome



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Obsession Bloody Mary

Reserve Winners Bitch
Silvershadow Summer Eclipse

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Summer Eclipse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Obsession Bloody Mary


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Scorybrek Gwynne

Best Of Opposite Sex
Forestfield Forget Me Not

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Raglan's Piano Man

Best Puppy In Breed
Raglan's Piano Man


Winners Dog: (1-1-1-0)
Raglan's Piano Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Raglan's Piano Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Forestfield Forget Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Forget Me Not


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   17
Group 2nd    Big Apple Bound   Pug   14
Group 3rd   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   10
Group 4th    Oz's Rejoice Rejoice   Yorkshire Terrier   9
BPIG   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Partyfavor Riverhaus

Best Puppy In Breed
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sigma Chi's Partyfavor Riverhaus

Reserve Winners Bitch
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Partyfavor Riverhaus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
South Fork's Stylish Fashion

Best Puppy In Breed
South Fork's Stylish Fashion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
South Fork's Stylish Fashion

Reserve Winners Bitch
Heaven's From Dust Till Dawn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st South Fork's Stylish Fashion

Open Bitch Class
1st Heaven's From Dust Till Dawn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh SassyTails Material Girl

Select Bitch
GCh Colliwood's Go For The Gold & Beyond




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Accent Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Accent Twinkle Little Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Accent Twinkle Little Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Accent Twinkle Little Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction

Best Puppy In Breed
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Best Of Opposite Sex
Ch Jimary's Sangria Kisses

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Sangria Kisses


Winners Dog: (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Open Dog Class
1st Big Apple Bound


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Struttin With Bobby

Reserve Winners Bitch
Jimary's Cinnamon Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Cinnamon Kisses

Open Bitch Class
1st Struttin With Bobby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Oz's Rejoice Rejoice

Best Of Opposite Sex
Blue Amulet Jeune Premier

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Oz's Rejoice Rejoice


Winners Dog: (1-3-0-0)
Blue Amulet Jeune Premier

Open Dog Class
1st Blue Amulet Jeune Premier


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Oz's Rejoice Rejoice

Reserve Winners Bitch
Oz's Merriment And Mayhem

12-18 Month Bitch Class
1st Oz's Rejoice Rejoice

Open Bitch Class
1st Oz's Merriment And Mayhem
2nd South Fork's Smart Move


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   21
Group 2nd   
Desiderata The Blond Assassin
  Lhasa Apso   20
Group 3rd   
Ch Samsara Jina Lenpa
  Tibetan Terrier   19
Group 4th   
Ch Beswicks Ring Of Gold
  Shih Tzu   18
BPIG   
Desiderata The Blond Assassin
  Lhasa Apso   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch El Yoc G Evident Gustavo

Best Of Opposite Sex
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Best Of Opposite Sex
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Best Of Winners: (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Ambassador


Winners Dog: (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Reserve Winners Dog
Gemini Rudy

Junior Puppy Dog Class
1st Mi-Pao's Cream Ambassador
2nd Chowmania's Happy Hour At Ky Ching

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chum-ee's Treasured Edition

Open Dog Class
1st Gemini Rudy


Winners Bitch: (4-2-0-0)
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Reserve Winners Bitch
Chum-ee's Amazing Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chum-ee's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Ottervalley Tryin Somethin New

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Feel The Fire


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Barknbwild's Ready Steady Go

Reserve Winners Bitch
Ottervalley Bianca

12-18 Month Bitch Class
1st Ottervalley Bianca

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Ready Steady Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Desiderata The Blond Assassin

Best Puppy In Breed
Desiderata The Blond Assassin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Desiderata The Blond Assassin

Senior Puppy Bitch Class
1st Desiderata The Blond Assassin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Best Puppy In Breed
Lauris Lady Of Prose At Balfox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Junior Puppy Bitch Class
1st Lauris Lady Of Prose At Balfox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Beswicks Ring Of Gold

Best Of Opposite Sex
Shente's Hey Babe

Best Puppy In Breed
Shente's Hey Babe



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Shente's Hey Babe

Reserve Winners Bitch
Shente's Bella Bambina

Junior Puppy Bitch Class
1st Shente's Bella Bambina
2nd Schutzu's Black Pearl Affair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shente's Hey Babe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamcast Silmarillion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamcast Silmarillion

Reserve Winners Bitch
Tibroke's Tell All

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamcast Silmarillion

Open Bitch Class
1st Tibroke's Tell All


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samsara Jina Lenpa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Luck Be A Lady   Bouvier des Flandres   20
Group 2nd    Burnhaven Blue Nyla   Collie (Rough)   18
Group 3rd    Runway Kiss My Grits   Australian Shepherd   14
Group 4th   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   10
BPIG    Burnhaven Blue Nyla   Collie (Rough)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Runway Kiss My Grits

Best Of Opposite Sex
ThundeRun Blackberry Buzz

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Runway Kiss My Grits

Best Puppy In Breed
Aleshanee Angel Alkira

Select Dog
Ch Pintado's Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-2-1-0)
ThundeRun Blackberry Buzz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ThundeRun Blackberry Buzz


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Runway Kiss My Grits

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Angel Alkira

Senior Puppy Bitch Class
1st Aleshanee Angel Alkira

Open Bitch Class
1st Runway Kiss My Grits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aviance Showtime

Best Of Opposite Sex
Asynior's Dream Keeper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aviance Showtime

Best Puppy In Breed
Asynior's Dream Keeper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aviance Showtime

Open Dog Class
1st Aviance Showtime


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asynior's Dream Keeper

Senior Puppy Bitch Class
1st Asynior's Dream Keeper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Quiche's Luck Be A Lady



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tearanooks Don't Give A Damn Scarlet

12-18 Month Bitch Class
1st Tearanooks Don't Give A Damn Scarlet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Burnhaven Blue Nyla

Best Of Opposite Sex
Ch Brookdale Damn Hot

Best Puppy In Breed
Burnhaven Blue Nyla



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Burnhaven Blue Nyla

Reserve Winners Bitch
Omega High Ambition

Junior Puppy Bitch Class
1st Harvesthil Livingwater Bjeweld

Senior Puppy Bitch Class
1st Burnhaven Blue Nyla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega High Ambition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lochstarr Moonshadows Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lochstarr Moonshadows Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Lochstarr Moonshadows Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reata's Q.I.G.I.



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reata's Q.I.G.I.

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reata's Q.I.G.I.


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Regaloake's Adore Me

Best Of Opposite Sex
Pinnacle Full Speed Ahead

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Regaloake's Adore Me

Best Puppy In Breed
Regaloake's Adore Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinnacle Full Speed Ahead

Open Dog Class
1st Pinnacle Full Speed Ahead


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Regaloake's Adore Me

Open Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Of Opposite Sex
FaerieTale Curig Ice Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Puppy In Breed
FaerieTale Curig Never My Love


Winners Dog: (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

12-18 Month Dog Class
1st Curig FaerieTale Mini Cooper


Winners Bitch: (1-2-0-0)
FaerieTale Curig Ice Dancer

Reserve Winners Bitch
FaerieTale Curig Never My Love

Senior Puppy Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st FaerieTale Curig Ice Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By