Stormont Dundas & Glengarry Dog Association
Monday, August 25, 2014



Related Results

Obedience

Friday, August 22 (Obedience Trial 1)
Friday, August 22 (Obedience Trial 2)
Saturday, August 23 (Obedience Trial 3)
Saturday, August 23 (Obedience Trial 4)
Sunday, August 24 (Obedience Trial 5)
Sunday, August 24 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, August 22 (Rally Trial 1)
Friday, August 22 (Rally Trial 2)
Saturday, August 23 (Rally Trial 3)
Saturday, August 23 (Rally Trial 4)
Sunday, August 24 (Rally Trial 5)
Sunday, August 24 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman
"Bogie"
Owners: Joe Panaro, Linda Thompson, Laura Wells, Renice Zimmerman
Breeders: Phil Hoffman, Laura Wells, Renice Zimmerman


Best In Show
Judge: Michael Leonard
German Shepherd Dog  
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 211 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michael Leonard
Airedale Terrier  
Tierra Top Billing








Group 1 - Kaye McGhie Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   63
Group 2nd   
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah
  Spaniel (Brittany)   61
Group 3rd   
GCh Roaneden's Starcatcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   60
Group 4th   
Ch Ambertru's Skyfall
  Retriever (Golden)   54
BPIG    Harmony Canedoro Face To Face   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 9 pts
GCh Solivia's Sky Walker



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts
Topthat's I'm Sexy N I Know It



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 2 pts
StormWatch Whirl Wynd



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 6 pts
GCh Ambertru's Skyfall



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 1 pts
Designer's It's A Gamble



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 5 pts
GCh Roaneden's Starcatcher



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts
Hylife Keep Me In Mind By Gold Rush



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 5 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
Ocoee Away We Go



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
Cabot N Seabreeze Night Train To Wicksford



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Andely's Ayana de l'Amadis



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Companionway-Sutton Mandolin Wind



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Heelmark's Roop Tera Mastana



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts
GCh Frost Oak N Quantrels Git R Done







Group 2 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara   Afghan Hound   18
Group 2nd   Ch Soonipi Friends In Low Places   Bloodhound   15
Group 3rd   
Ch GrandGables Lil Ms Red Nettles
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   13
Group 4th   
GChEx Lorricbrook Fascinator
  Whippet   12
BPIG   
Touchstone Forever Summer
  Whippet   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Branston Windkist Masquerade



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Soonipi Friends In Low Places



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Lil Ms Red Nettles



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Osiris Gentlemen Prefer Blondes



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mountinridge's Kuba Karoo



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sirhan Kharima Windstorm



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st    Peacefield's Searching For Stars At Lincars   Bernese Mountain Dog   28
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Sherman
  Schnauzer (Giant)   19
Group 3rd   
Briley's Stand Outside The Fire
  Boxer   18
Group 4th   
Ch Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   16
BPIG   
Ashemburg's Lady Jezzabell
  Rottweiler   N/A
Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 8 pts
Peacefield's Searching For Stars At Lincars



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Briley's Stand Outside The Fire



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Chivas DeVersailles



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Danetastixs Step'n Out In Styl



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayside's Quintessential Magic



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Eirian's Norse Thunder God



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lindsayleigh's Sherman



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Silcort Cindy



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts
Kristari's Time Bomb







Group 4 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   36
Group 2nd   
GChEx Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   35
Group 3rd   
Greentree Gold Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   31
Group 4th   
Ch Maiha Titanium
  Schnauzer (Miniature)   26
BPIG   
Tierra Top Billing
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Irvonhill Leave It To Me



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kairos Skyfall at Kreuzritter



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nanstop It's A Deal



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts
Ch Maiha Titanium



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts
Ch Greentree Gold Charm



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmawr Dragon Fox Turbo Juke



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wintergems Teddy Bear







Group 5 - Kaye McGhie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cogie's Thundering Streak
  Chihuahua (Short Coat)   20
Group 2nd   
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap
  Pug   18
Group 3rd   
Ch Miletree Northern Star
  Cavalier King Charles Spaniel   17
Group 4th   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   16
BPIG   
GCh Cogie's Thundering Streak
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Miletree Northern Star



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cogie's Thundering Streak



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 5 pts
Ch PixieTail's One Man Show



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ashstone's Leather And Lace



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 1 pts
Ladytania Sibelle De Berthier



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Kelta's Black Willow



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 4 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy







Group 6 - Kaye McGhie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Suspence
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Besitos Tepal
  Xoloitzcuintli (Miniature)   11
Group 3rd   
GCh San Simon Bulls Zambo
  French Bulldog   10
Group 4th   Ch Wassong's On To Glory   Tibetan Spaniel   9
BPIG   
Ch Signet William The Conqueror
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bulldacious La Dee Da



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
GCh San Simon Bulls Zambo



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Signet William The Conqueror



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crystalton Suspence



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 3 pts
Kortar's Kipper Of Smilingbear



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 3 pts
Ch Wassong's On To Glory



Judge: Kaye McGhie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Besitos Tepal





Group 7 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   28
Group 2nd   
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate
  Bearded Collie   23
Group 3rd   
Ch Indelible Kandi's Trust In Me
  Bouvier des Flandres   22
Group 4th   
Danga's Xenia-D
  Swedish Vallhund   15
BPIG   
Danga's Xenia-D
  Swedish Vallhund   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 6 pts
Ch Indelible Kandi's Trust In Me



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 5 pts
Ch Shelamo Carbon Copy



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Danga's Xenia-D



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts
Puddleduck Solas Smoke On The Water



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cymry Lord Of Misrule



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By