Kent Kennel Klub
Sunday, April 12, 2015



Related Results

Obedience

Friday, April 10 (Obedience Trial 1)
Friday, April 10 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 12 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 12 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 10 (Rally Trial 1)
Friday, April 10 (Rally Trial 2)
Saturday, April 11 (Rally Trial 3)
Saturday, April 11 (Rally Trial 4)
Sunday, April 12 (Rally Trial 5)
Sunday, April 12 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, April 11 - Conformation



Results courtesy of:

-- Norm Fargo --
AM Grand CH / Can Grand CH Xenos Condren
Owner: Dr. Wendy Clark Slowe
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
Points: 133 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Pekingese  
GCh Pekeden PHD For Schuyler
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Chow Chow  
A&I Of The Island's Invader Zim
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Australian Shepherd   Vulcan's Beach Bum Summertime








Group 1 - Sumiko Ikeda Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   23
Group 2nd   
Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   21
Group 3rd   
Ch Poppenspaler's Ichiban
  Barbet   20
Group 4th   
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   18
BPIG    Riverside Surfer Girl First Look To Acadia   Weimaraner   N/A
Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
Ch Poppenspaler's Ichiban



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 5 pts
Danikk Deep Run Tiger By The Tail



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shireoak Iced Sensation



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 2 pts
Ashleysown Illusions



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
OTCh Trystyn's Merry Meadowlark



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ourdreams Light Em Up



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
GCh Breica's Cowboy Casanova







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   16
Group 2nd   
Jazzman Live At The Ryman
  Coonhound (Black & Tan)   15
Group 3rd   
Ch Grandgables Ms Stripey Brown
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
Group 4th   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   11
BPIG    Daclier's Come Dance With Me   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Xenos Condren



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Africanadian Lian AhmahrNahr



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jazzman Live At The Ryman



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Katydox Quest For Excellence ML



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Ch Grandgables Ms Stripey Brown



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Oheaven's Worth Repeating



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Skaduwee's Can't Be Tamed



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Ch Spellbound's Lil Bit Of Something







Group 3 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   15
Group 2nd    Mi-Ti's Quiz Quest   Doberman Pinscher   12
Group 3rd   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   11
Group 4th   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   7
BPIG    Mi-Ti's Quiz Quest   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Starring-Maat Original Sin



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch Stonehill's One And Only



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Mi-Ti's Quiz Quest



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Redyre High Road



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
Ch Snowshoe's Sleigh Ride







Group 4 - Sumiko Ikeda Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   19
Group 2nd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   18
Group 3rd    Janoras Simply A Legacy   Norwich Terrier   13
Group 4th    Mythago's Crystal Blue Persuasion   Schnauzer (Miniature)   12
BPIG   
Northcote's To The Max
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 4 pts
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windeire Firebreak



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's To The Max



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Janoras Simply A Legacy



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 4 pts
Mythago's Crystal Blue Persuasion



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Toulin's Quite The Spectacle



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
Anlochs Breaking Bad







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   24
Group 2nd   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   22
Group 3rd   Ch Cempa It's Elementary Watson   Cavalier King Charles Spaniel   21
Group 4th   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   15
BPIG   Ch Diaquiris Samantha Jones   Pekingese   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avantgarde Moon Song



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
Ch Cempa It's Elementary Watson



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Riversong's Freedom Falls



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashstone's Atria



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Ch Storybook's King Tut Da Da Da



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Patapin Even More Beautiful



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Cornsilks Pinky Pie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
The Usa Pandora Grand Finale



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh MnSpaws Glitz And Glamour



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Deebet's Robin Hood







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   9
Group 2nd   
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   8
Group 3rd   Ch Aldo Everreddy   Bichon Frise   7
Group 4th    Marubi's Vegastar   Poodle (Standard)   6
BPIG   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aldo Everreddy



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
A&I Of The Island's Invader Zim



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Cranbrooke Jacklyn Danielle



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Purrkees Miss Vickie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Marubi's Vegastar



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Wyzguy's Macbeth's Hamlet





Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   21
Group 2nd   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   20
Group 3rd   
Ch Yasashiikuma Lest We Forget
  Welsh Corgi (Cardigan)   16
Group 4th    Celebre Journey To Chantryile   Belgian Shepherd Dog   15
BPIG    Vulcan's Beach Bum Summertime   Australian Shepherd   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
GCh Cheynat's Simply Perfect



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
GCh Celebre Journey To Chantryile



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Glasgowhill's Wrath Of A God



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Heaven Sent Dressed To Impress



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
Ch Hatfield Bradshaw's Frozen



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yasashiikuma Lest We Forget



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Ch Aylesford Wind In The Willows



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By