Kawartha Kennel Club
Saturday, July 4, 2015 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
"Nathan"
Owner: Christina Koffman-Heard & John Affel
Breeder: Christina Koffman-Heard & Brad Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Ed Wild
Spaniel (English Cocker)  
GCh Carnaby Collaboration
Points: 167 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Poodle (Standard)  Ch Vetset Winner Takes It All
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Samoyed   Cabaka's Come On Over








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   33
Group 2nd   
Ch Captiva Our Vision
  Setter (Irish)   32
Group 3rd    Hubert's Everywhere I Go Regardless   Pointer (German Short-Haired)   31
Group 4th   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   30
BPIG   
Akar's Atlantic Red Fern
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oakpoint's It's Showtime   Weimaraner   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HickoryTavern Secret Entourage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hubert's Everywhere I Go Regardless



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Ch Bonett Bride Fire Tower

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Best Puppy In Breed
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Select Bitch
Ch Diamondsbest Dawn Is Breaking


Winners Dog: (3-5-1-2)
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Reserve Winners Dog
Canwin Scores 1 For The Gibber

Junior Puppy Dog Class
1st Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

12-18 Month Dog Class
1st Canwin Scores 1 For The Gibber

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Blastem's Remington Super Mag


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Tanishtagh Start A Fire

Reserve Winners Bitch
Goldpaw's Racing Turtle

Junior Puppy Bitch Class
1st Strmynghts PartyTillCowsComHome

12-18 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Racing Turtle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Meliagold's Olympic Dream

Open Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire
2nd Goldiva's Feeling Hot Hot Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Rare Gem


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roaneden's Rare Gem

Open Dog Class
1st Roaneden's Rare Gem


3-6 Month Bitch Class
1st Trilliumview's Genfour Ginger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Captiva Our Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carnaby Collaboration




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Opposite Sex
Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Akar's Atlantic Red Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Gramayre WinWeim Kat'cha Later

Select Bitch
Ch Follyhill Winoka Abz Showoff



3-6 Month Bitch Class
1st Oakpoint's It's Showtime


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   16
Group 2nd    Foxcliffe James Madicon O'Bushaway   Deerhound (Scottish)   14
Group 3rd   
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   13
Group 4th   Ch Castlekeep Dark N Stormynights   Irish Wolfhound   11
BPIG   Ch Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Egbar 'N' Chetcote Check Mate   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Best Of Opposite Sex
Wasenshi Blackwing Trust in Dreams

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Best Puppy In Breed
Bushwacker Champagne Supernova


Winners Dog: (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Reserve Winners Dog
Remeseb's King Zircon

12-18 Month Dog Class
1st Remeseb's Knight Garnet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Otrada Astarta Rezvaya Quiero




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Palakore Spellmaster


3-6 Month Dog Class
1st Egbar 'N' Chetcote Check Mate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxcliffe James Madicon O'Bushaway



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Castlekeep Dark N Stormynights




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Touchstone The Rookie

Best Puppy In Breed
Touchstone The Rookie


Winners Dog: (1-0-0-1)
Touchstone The Rookie

Senior Puppy Dog Class
1st Touchstone The Rookie



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
  Newfoundland   29
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   26
Group 3rd   
Ch Pyrview's The Duchess
  Great Pyrenees   25
Group 4th   
Ch Snowmist's Zip Zap What's That
  Siberian Husky   24
BPIG    Vanderbilt's Let's Cha Cha   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cabaka's Come On Over   Samoyed   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamekatcher's Magnus Who Stole My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Backcountry Omar

Best Of Opposite Sex
Bosanova's Bells On Windy Mtn

Best Puppy In Breed
Kronblommas Xanthe



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bosanova's Bells On Windy Mtn

Reserve Winners Bitch
Kronblommas Xanthe

Junior Puppy Bitch Class
1st Kronblommas Xanthe

Open Bitch Class
1st Bosanova's Bells On Windy Mtn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Barentsnight Garbo's Ninotchka

Canadian Bred Bitch Class
1st Barentsnight Garbo's Ninotchka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh ConnQuest Daenerys v Kelview

Best Puppy In Breed
Cadillac I'm So Fancy

Select Bitch
GCh Sunburg's Sweet Emotion



Winners Bitch: (0-2-0-2)
ConnQuest Red Dragon V Kelview

Reserve Winners Bitch
Cadillac I'm So Fancy

Senior Puppy Bitch Class
1st Cadillac I'm So Fancy

12-18 Month Bitch Class
1st ConnQuest Red Dragon V Kelview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Karador's Vesper Martini

Best Of Opposite Sex
Striders Kokanee Gold

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Karador's Vesper Martini

Best Puppy In Breed
Striders Kokanee Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Striders Kokanee Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Striders Kokanee Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Karador's Vesper Martini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karador's Vesper Martini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pyrview's The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Rogue

Best Puppy In Breed
Sine Die Demetra


Winners Dog: (1-2-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble

12-18 Month Dog Class
1st Baby Blue's Barney Rubble


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Baby Blue's Rogue

Reserve Winners Bitch
Sine Die Demetra

Junior Puppy Bitch Class
1st Sine Die Demetra

12-18 Month Bitch Class
1st Baby Blue's Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Summerford's N'Ever Say N'Ever

Best Of Opposite Sex
Ashmoor's Here's Lucy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ashmoor's Here's Lucy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ashmoors Wildgoose Chase

12-18 Month Dog Class
1st Ashmoors Wildgoose Chase


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ashmoor's Here's Lucy

12-18 Month Bitch Class
1st Ashmoor's Here's Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Of Opposite Sex
Porcia Vom Schwarzerwald

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Puppy In Breed
Porcia Vom Schwarzerwald


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

12-18 Month Dog Class
1st Mondo Von Der Flusstal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Porcia Vom Schwarzerwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Porcia Vom Schwarzerwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Let's Cha Cha

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Let's Cha Cha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Troublemaker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Let's Cha Cha

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Fine Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Let's Cha Cha
2nd Vanderbilt's Fine Line

3-6 Month Bitch Class
1st Cabaka's Come On Over


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Snowmist's Zip Zap What's That

Best Of Opposite Sex
Kortar's Kinema Kween

Best Puppy In Breed
Kortar's Kinema Kween

Select Dog
Ch Zorba's R U Sirius

Select Bitch
Ch Kortar's Khristmas Kheer



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Kortar's Kinema Kween

Junior Puppy Bitch Class
1st Kortar's Kinema Kween

3-6 Month Bitch Class
1st Snoebear's Chandelier O'Perun


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   16
Group 2nd   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   15
Group 3rd   
Talyot Hermione
  Cesky Terrier   14
Group 4th   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   11
BPIG    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone

Open Bitch Class
1st Jaskarin Sweet Simone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Huntaway Red Rose

Select Bitch
Ch Fehmarn Celtic Canuck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maryniax FCI Tornado Trinity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maryniax FCI Tornado Trinity

12-18 Month Bitch Class
1st Maryniax FCI Tornado Trinity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better

Best Of Opposite Sex
Cabaret Reddi At Mistybrig

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cabaret Crocodile Dundee

Best Puppy In Breed
Cabaret Crocodile Dundee


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cabaret Crocodile Dundee

Junior Puppy Dog Class
1st Cabaret Crocodile Dundee


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cabaret Reddi At Mistybrig

Reserve Winners Bitch
Northernclan Taryn Up The Ring

Senior Puppy Bitch Class
1st Northernclan Taryn Up The Ring

Open Bitch Class
1st Cabaret Reddi At Mistybrig


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Talyot Hermione

Best Of Opposite Sex
Janski Kalliope Jones

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Talyot Hermione


Winners Dog: (1-2-0-0)
Janski Kalliope Jones

Open Dog Class
1st Janski Kalliope Jones


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Talyot Hermione

Reserve Winners Bitch
Inspiration Day Break

Open Bitch Class
1st Talyot Hermione
2nd Inspiration Day Break


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rollicking Bon Vivant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch High Pines Deal Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Darinielle Julia Star

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Puppy In Breed
Darinielle Julia Star



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   22
Group 2nd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   18
Group 3rd   
Ch Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   17
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   11
BPIG    Weylinmarsh Bonita Perra Azul   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Classical Set Fire To The Rain   Havanese   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Altair 'N Mazel Tov Sea Dragon

Best Of Opposite Sex
Altair Swiftly Tilting Planet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Altair 'N Mazel Tov Sea Dragon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Altair Swiftly Tilting Planet

Open Bitch Class
1st Altair Swiftly Tilting Planet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Isla-view Du Domaine De Polana

Select Dog
GCh Alika Tia Three Stooges Curly



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Isla-view Du Domaine De Polana

12-18 Month Bitch Class
1st Isla-view Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belleterre Cheating Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belleterre Cheating Heart

Open Dog Class
1st Belleterre Cheating Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Select Dog
Ch Abrazame N Nimiq's P B And J



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Reserve Winners Bitch
Talemaker's Charming Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talemaker's Charming Delight

3-6 Month Bitch Class
1st Classical Set Fire To The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Livanda Fabbiano




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Best Of Opposite Sex
Calisa Crimson Crush

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Best Puppy In Breed
Calisa Crimson Crush


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Open Dog Class
1st Calisa Crimson Imperial


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Open Bitch Class
1st Calisa Crimson Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Gryphon's First Lady

Best Puppy In Breed
Gryphon's First Lady

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Gryphon's First Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's First Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man

Best Of Opposite Sex
Dayjuel Party Babe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dayjuel Solitary Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dayjuel Party Babe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Party Babe


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Karendon's Enviabull
  French Bulldog   14
Group 2nd   Ch Vetset Winner Takes It All   Poodle (Standard)   10
Group 3rd   
Litomada's Every Loves
  Tibetan Terrier   5
Group 4th   Ch Siosalach Rrrruffles Hv Ridges   Chinese Shar-Pei   3
BPIG   Ch Vetset Winner Takes It All   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Once In A Blue Moon   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Best Puppy In Breed
Starlit's Secret Affair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Secret Affair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Siosalach Rrrruffles Hv Ridges


3-6 Month Dog Class
1st Once In A Blue Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiffany's Coal Miner's Daughter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiffany's Coal Miner's Daughter

Open Bitch Class
1st Tiffany's Coal Miner's Daughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Karendon's Enviabull

Best Of Opposite Sex
Karendon's Glitz N Glamor

Best Puppy In Breed
Karendon's Glitz N Glamor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Vetset Winner Takes It All

Best Of Opposite Sex
Edivette Playing Of Dragons

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Edivette Playing Of Dragons

Best Puppy In Breed
Ch Vetset Winner Takes It All

Select Bitch
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon


Winners Dog: (1-2-0-2)
Edivette Playing Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Edivette Playing Of Dragons


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Litomada's Every Loves

Best Of Opposite Sex
Wanted Nice Dog's Inula

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Litomada's Every Loves


Winners Dog: (1-1-0-0)
Litomada's Every Loves

Open Dog Class
1st Litomada's Every Loves


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

12-18 Month Bitch Class
1st Wanted Nice Dog's Inula


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   31
Group 2nd   
Ch Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   25
Group 3rd   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   17
Group 4th   
Szentmihályi-Szabó Nemes
  Puli   16
BPIG   Ch Laureate Sun Salutation   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kirrabilli's Song N Dance   Australian Shepherd   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Terwin's Purpose And Power

Best Puppy In Breed
Terwin's Purpose And Power

Select Dog
Ch Kirrabilli's Smoke N Mirrors


Winners Dog: (2-1-3-0)
Terwin's Purpose And Power

Reserve Winners Dog
Charjan Bet You Can't See Me

Junior Puppy Dog Class
1st Charjan Bet You Can't See Me

Senior Puppy Dog Class
1st Terwin's Purpose And Power


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Junior Puppy Bitch Class
1st Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

3-6 Month Bitch Class
1st Kirrabilli's Song N Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Beaugency BRIX

Best Of Opposite Sex
Ch Wotarukus Instant Insanity

Best Puppy In Breed
GCh Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Just In Time

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot


Winners Dog: (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot

Reserve Winners Dog
Goldleaf Endeavour

Open Dog Class
1st Omega Hit The Jackpot
2nd Goldleaf Endeavour


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ennismoor's Just In Time

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Just In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Schneiderhof's Emrys V Jewell

Best Of Opposite Sex
Gala Von Donna Garten

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Schneiderhof's Emrys V Jewell


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Gala Von Donna Garten

Open Bitch Class
1st Gala Von Donna Garten


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihályi-Szabó Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Grandgables Romance Me Tonite

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Grandgables Romance Me Tonite

Best Puppy In Breed
Laureate Sun Salutation


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Grandgables Romance Me Tonite

Reserve Winners Bitch
Laureate Sun Salutation

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sun Salutation

12-18 Month Bitch Class
1st Onawhim's Keep On Dreaming

Open Bitch Class
1st Grandgables Romance Me Tonite
2nd Pinnacle Keeping The Dream Alive
3rd Penpals Rihanna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 12:20:11 AM