Arnprior Canine Association
Sunday, May 14, 2017



Related Results

Conformation

Friday, May 12 (Show #1)
Friday, May 12 (Show #2)
Saturday, May 13
Saturday, May 13 (Ltd Breed Show - Group 3 & 7)
Sunday, May 14
Sunday, May 14 (Ltd Breed Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. Can. Ch. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Owners: Dr. Brian & Janna Beard
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Larry Kereluke
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Southern Belle
Points: 171 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Samoyed   Vanderbilt's In The Mood
Best Baby Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Samoyed  
Vanderbilt's Sweet Chili Pepper








Group 1 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   45
Group 2nd   
GCh Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   43
Group 3rd   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   33
Group 4th   
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   31
BPIG   
Treebeard's Barbetdeau Mirage
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bounce's It's A Jeep Thing   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Treebeard's Barbetdeau Mirage



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apple



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Simplicity Mr Von Rorschach



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
Turtlecreek Aftershock



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
GCh Rowansgaard Paint It Black



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Nalyn's I'm Livin Tha Dream



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 9 pts
GCh Masonridge's Right As Rain



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts
Ch Tollchester Nopper Royaltyfree



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Setterrama's Trading Paint



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehot's Tazmanian She Devil



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
GCh Captiva's Time Is On My Side



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cerise Dutch Master



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brandywine's Intrepid Explorer



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Muddy Waters Zealot's Reincarnation



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sarga's Andromeda Super Nova



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz







Group 2 - Carlos Roberto Flaquer Rocha Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   35
Group 2nd    Hunu Bartered Bride For Freestyle   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   33
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   27
Group 4th   Ch Merry Music Chains Of Love   Beagle   24
BPIG    Hunu Bartered Bride For Freestyle   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Navyn McCartney Pennywhistle   Whippet   0
Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
MiBre's Roll The Dice 2 Africanadian



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Ch Merry Music Chains Of Love



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 5 pts
GCh Palakore's Talisman



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
GCh Trakehndachs CC Electra



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 5 pts
Ch Hunu Bartered Bride For Freestyle



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 4 pts
Ch Telkel Too Hot To Be Cold SL



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Aviance's Diamant SS



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
Ch Jasu's Abstract In Wire SW
Ch Janu's Abstract In Wire SW



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
Mountinridge's Cordelia



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm











Group 3 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cassels Journey To Viktory
  Doberman Pinscher   23
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   18
Group 3rd   
Ch Loral's Gibraltar Of Black Onyx
  Rottweiler   17
Group 4th   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   16
BPIG    Vanderbilt's In The Mood   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vanderbilt's Sweet Chili Pepper
  Samoyed   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Whitemilk Snow Time



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Barentsnight Light My Fire



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Jaykay Anna's Act Of True Love



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
GCh Cassels Journey To Viktory



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Naku's Northern Nakita



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
GCh La Stonehenge Fly By Knight



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Sweetirons Facebook Official



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's What Ever



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
GCh Seabury's Final Voyage



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Winter's Princess Leia v Stoans



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Vanderbilt's In The Mood



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Trailroc Midnite Frost







Group 4 - Carlos Roberto Flaquer Rocha Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Debessiere Douce Rebelle
  Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd    Mazara's The Prodigy   Fox Terrier (Wire)   6
Group 3rd   
Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   5
Group 4th    Cresstock Flameboyant At Tebralmist   Staffordshire Bull Terrier   4
BPIG    Yvana La Fee Vivianne   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Ch Baytree Lest We Forget



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cedarstone's I B Moxy O'Dorlin



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Mazara's The Prodigy



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Ch Abberann Phelan



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 6 pts
GCh Debessiere Douce Rebelle



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Cresstock Flameboyant At Tebralmist







Group 5 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Selah Leavin N Impression
  Havanese   12
Group 2nd    Hero Our Time Of Legends Heart   Griffon (Brussels)   11
Group 3rd    Fire Show Fairy Tale   Maltese   8
Group 4th    Leahcims Er Mei   Pekingese   7
BPIG    Leahcims Er Mei   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nu Poil's Pomegranate Seed   Chinese Crested   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nu Poil's Rainbow of Skittles



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hero Our Time Of Legends Heart



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Selah Leavin N Impression



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
LPH Chiyoko's Shiori



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Fire Show Fairy Tale



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Leahcims Er Mei



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Gryphon's Play It Forward







Group 6 - Carlos Roberto Flaquer Rocha Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   15
Group 2nd    United's Divinity at RSVP   Chow Chow   14
Group 3rd    Elan's White Dove   Poodle (Standard)   8
Group 4th   
Ch Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   6
BPIG    Elan's White Dove   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dragonslayer Tai's Black Pearl   Chow Chow   0
Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Ch Brenheather's Ruby Rose



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts
Ch United's Divinity at RSVP



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Tiffany's Coal Miner's Daughter



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
GCh Valpo's Man Of Steele



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Ch Asa's Where I Come From



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Elan's White Dove





Group 7 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   22
Group 2nd   
Ch Bellaclan Bugatti
  Border Collie   18
Group 3rd   
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted
  Australian Cattle Dog   17
Group 4th    Homespun Jana Effervescent   Shetland Sheepdog   16
BPIG    Bergmanie's Aftica's German Luger   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Winter Jamboree   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
Somom's The Winner



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bellaclan Bugatti



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts
Ch Shadagrace Flash Freeze



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts
GCh Woodside's Southern Belle



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts
Homespun Jana Effervescent



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dunmalas Ivan



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Esrohollow Tegan Stole M'Heart



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Cymry Hoiles Magical Voyager



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 11:08:37 PM