Societe Canine de Thetford
Saturday, May 28, 2011 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 28 (Show # 1)
Saturday, May 28 (Show # 2)
Sunday, May 29 (Show # 3)
Sunday, May 29 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 28 (Trial 1)
Saturday, May 28 (Trial 2)
Sunday, May 29 (Trial 3)
Sunday, May 29 (Trial 4)



Results courtesy of:

-- Shari Robinson --
BIS Ch Greentree Keepsake Surfin' USA
Owners: Sydney & Shari Robinson, Beverley & Kevin McDonald
Handler: Sydney Robinson
Best In Show
Judge: Thora Brown
Flat-Coated Retriever  
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
Points: 174 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Petit Basset Griffon Vendeen   
Ch Auriga Euphoria At Riobel




Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Flat-Coated Retriever   33
Group 2nd   
Ch Southgate Endor Mystic Shaman
  Brittany Spaniel   32
Group 3rd   
Ch Moka des Marais du Nord
  French Spaniel   31
Group 4th   Ch Society's Sorcerer Merlyn   English Springer Spaniel   30
BPIG   
Confettis Jovial
  English Setter   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch HareHill's Working The Strip
  Ibizan Hound    14
Group 2nd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki    13
Group 3rd   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound    11
Group 4th   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound    10
BPIG   
Ch Auriga Euphoria At Riobel
  Petit Basset Griffon Vendeen    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Monark Charlemagne
  Great Pyrenees    38
Group 2nd   Ch Alpenspirit Remember Me   Bernese Mountain Dog    37
Group 3rd   
Ch Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog    31
Group 4th   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane    26
BPIG   
Snowstar's Cirque du Kooza
  Samoyed   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier    14
Group 2nd    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier    13
Group 3rd    Efbe's Mister Marvin   Sealyham Terrier    12
Group 4th   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   11
BPIG    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   30
Group 2nd   
Ibiza Little Champs
  Chinese Crested    29
Group 3rd   
Silhouette's Swan Lake
  Pomeranian    25
Group 4th   Ch Angel Iggies Foenix Rising   Italian Greyhound   23
BPIG   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Standard Poodle   12
Group 2nd   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog    9
Group 3rd   
Ch Sweetspot Cocoabeach Vindiesel
  Dalmatian    1
Group 4th   
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy
  Lowchen   0
BPIG   
Ch Bluemount White Storm
  Bulldog    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   27
Group 2nd   
Ch Boyero Know As A Rock
  Bouvier des Flandres   23
Group 3rd   
Joska Xploradora
  Pembroke Welsh Corgi   20
Group 4th   Ch Sir Montego De Jacman   German Shepherd Dog    19
BPIG   
Joska Xploradora
  Pembroke Welsh Corgi   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By