Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Tuesday, August 4, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Tuesday, August 04 (Show # 1)
Tuesday, August 04 (Show # 2)
Wednesday, August 05 (Show # 3)
Wednesday, August 05 (Show # 4)
Thursday, August 06 (Show # 5)
Thursday, August 06 (Show # 6)

Obedience

Tuesday, August 04 (Obedience Trial 1)
Tuesday, August 04 (Obedience Trial 2)
Wednesday, August 05 (Obedience Trial 3)
Wednesday, August 05 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Tuesday, August 04 (Rally Trial 1)
Tuesday, August 04 (Rally Trial 2)
Wednesday, August 05 (Rally Trial 3)
Wednesday, August 05 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Kristen Francis
Australian Shepherd  
GCh Ninebark Cops And Robbers
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake Timtara Ima Rockstar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
German Shepherd Dog   Hellwigg's Start Your Engines
Best Veteran In Show
Judge: Kristen Francis
Retriever (Labrador)  
Ch Autumwynd Frankie Starlite








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st    Windcrest King Creole   Setter (Gordon)   39
Group 2nd   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   34
Group 3rd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   27
Group 4th   
Ch Seasyde Euphoria
  Pointer   19
BPIG    Elliquin's Pipin' Aboard   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    HickoryTavern Fool For Paris   Barbet   0
Best Veteran In Group   
Ch Autumwynd Frankie Starlite
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch HickoryTavern Secret Entourage

Best Of Opposite Sex
Ch Barbochos Rick's

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Ginkgo De Isis Fiona

Best Puppy In Breed
Ch Ginkgo de Cleo Grantham Gaia


Winners Dog: (1-3-0-1)
Barbochos Rick's

Open Dog Class
1st Barbochos Rick's


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ginkgo De Isis Fiona

Reserve Winners Bitch
HickoryTavern Intl Intrigue

Senior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo de Cleo Grantham Gaia

12-18 Month Bitch Class
1st Ginkgo De Isis Fiona

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st HickoryTavern Intl Intrigue

3-6 Month Bitch Class
1st HickoryTavern Fool For Paris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Euphoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (2-2-0-4)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Leaside's Late In The Evening

Best Of Winners: (2-2-0-4)
Leaside's Late In The Evening

Best Puppy In Breed
Leaside's Late In The Evening

Select Bitch
Ch Legacyk Who's That Girl


Winners Dog: (2-2-0-4)
Leaside's Late In The Evening

Reserve Winners Dog
Legacyk Smoke On The Water

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leaside's Late In The Evening
2nd Legacyk Smoke On The Water

3-6 Month Dog Class
1st Leaside's Dorado Recurve


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking

Best Of Opposite Sex
Ch Butterblac's The Cherry On Top

Best Puppy In Breed
Ch Butterblac's The Cherry On Top



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Goldfeathers Excalibur Reigns

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Ashbury In A Heartbeat

Best Puppy In Breed
Makani's Book Of Tickets


Winners Dog: (1-5-0-1)
Goldfeathers Excalibur Reigns

12-18 Month Dog Class
1st Goldfeathers Excalibur Reigns


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Ashbury In A Heartbeat

Reserve Winners Bitch
Shadowvalley's Legend Continues

Senior Puppy Bitch Class
1st Makani's Book Of Tickets

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowvalley's Legend Continues

Open Bitch Class
1st Ashbury In A Heartbeat
2nd Serein Diamonds Of Blackpool
3rd Storiline Mini N Moo Go Dancin

3-6 Month Bitch Class
1st Ambercroft Briarwood Irshdance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Paradocs Bellwether Heath

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Because We Can

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Fargoridge Because We Can

Best Puppy In Breed
Elliquin's Pipin' Aboard


Winners Dog: (2-3-1-0)
Pirate's Stargazer

Reserve Winners Dog
Elliquin's Bentley

Junior Puppy Dog Class
1st Elliquin's Bentley

Open Dog Class
1st Pirate's Stargazer


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Fargoridge Because We Can

Reserve Winners Bitch
Elliquin's Pipin' Aboard

Junior Puppy Bitch Class
1st Elliquin's Pipin' Aboard

Senior Puppy Bitch Class
1st Akira's Tears Of The Phoenix

Open Bitch Class
1st Fargoridge Because We Can

Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Autumwynd Frankie Starlite

3-6 Month Bitch Class
1st Pirate's The Valkyrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (4-0-0-1)
Ch Windcrest King Creole

Best Of Opposite Sex
GCh Karrelene's Dance The Night Away


Veteran Bitch Class
1st Duurstede's Basho


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah

Select Dog
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Lienroc Riversong Echo

Select Bitch
Ch Deerrun's Photo Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michel Bouchard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   15
Group 2nd   
Ch Tokabout F N Xlnt
  Afghan Hound   10
Group 3rd    Glenamadda Jewels Of Wolfholm   Irish Wolfhound   9
Group 4th   
Ch Staier's Evdokiya
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   7
BPIG    Snojager Play To Win   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Egbar's Dance Like Your Dad
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   Ch Lorricbrook Reality   Whippet   0
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Tokabout F N Xlnt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch TraJam Ketra Talk Is Cheap


Winners Dog: (1-0-0-0)
TraJam Ketra Talk Is Cheap

12-18 Month Dog Class
1st TraJam Ketra Talk Is Cheap



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Palakore's Black Limousine

Best Of Opposite Sex
GCh Egbar's Strong And True

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dachsforth JP Remington

Best Puppy In Breed
GCh Egbar's Strong And True


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dachsforth JP Remington

12-18 Month Dog Class
1st Dachsforth JP Remington


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Alstertal's Lady Lucynder MLD

Open Bitch Class
1st Alstertal's Lady Lucynder MLD

3-6 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Staier's Evdokiya




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Glenamadda Jewels Of Wolfholm

Best Of Opposite Sex
Ch Kerry's Glenamadda Incantation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glenamadda Jewels Of Wolfholm


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glenamadda Jewels Of Wolfholm

Open Bitch Class
1st Glenamadda Jewels Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snojager Play To Win

Best Puppy In Breed
Snojager Play To Win



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snojager Play To Win

Senior Puppy Bitch Class
1st Snojager Play To Win


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
GCh Dragonsong's Memphis Belle

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Westmeath Mccartney's Maverick

Best Puppy In Breed
Ch Doonabrig Epic McCartney


Winners Dog: (2-1-1-1)
Westmeath Mccartney's Maverick

Reserve Winners Dog
Lyrical's Silver Surfer

Canadian Bred Dog Class
1st Lyrical's Silver Surfer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Westmeath Mccartney's Maverick


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Doonabrig Epic McCartney

Junior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig Epic McCartney

Veteran Bitch Class
1st Ch Lorricbrook Reality


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   22
Group 2nd    Bearhug's One Way Ticket   Alaskan Malamute   21
Group 3rd   
Nastinan's Wishing For It All
  Boxer   17
Group 4th    Chaputepek's Jay-Lo   Mastiff   10
BPIG    Bearhug's One Way Ticket   Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nantom's High Octane   Doberman Pinscher   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Bearhug's One Way Ticket

Best Of Opposite Sex
Moonsnoe's Pride O' McKinley

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bearhug's One Way Ticket

Best Puppy In Breed
Ch Bearhug's One Way Ticket

Select Dog
Ch Shelaskan's Hakuma Matata


Winners Dog: (2-1-1-0)
Moonsnoe's Pride O' McKinley

Reserve Winners Dog
Bearhug's Skyfall

12-18 Month Dog Class
1st Bearhug's Skyfall

Open Dog Class
1st Moonsnoe's Pride O' McKinley


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bearhug's One Way Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's One Way Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Nastinan's Wishing For It All

Best Of Opposite Sex
Ch Vanquish's A Thousand Stars

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Nastinan's Wishing For It All

Best Puppy In Breed
GCh Nastinan's Wishing For It All

Select Dog
Ch CinnRhee Barquentine Riverport


Winners Dog: (2-3-2-0)
Nastinan's Wishing For It All

Reserve Winners Dog
Dajen's Nick Of Time

Senior Puppy Dog Class
1st Nastinan's Wishing For It All
2nd Dajen's Nick Of Time


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Vanquish's A Thousand Stars

Reserve Winners Bitch
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanquish's A Thousand Stars
2nd Vanquish's The It Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Goldgrove Silent Knight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold

Best Of Opposite Sex
Karador's Vesper Martini

Best Puppy In Breed
GCh Striders Kokanee Gold



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karador's Vesper Martini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karador's Vesper Martini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chaputepek's Jay-Lo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chaputepek's Jay-Lo

Open Bitch Class
1st Chaputepek's Jay-Lo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ch Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Of Opposite Sex
Ch Eirian's Knock Em Dead Carrabba

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Reserve Winners Bitch
Windorff's Lucky Pretty Penny

12-18 Month Bitch Class
1st Kjaq's Utterly Awesome Sasha
2nd Windorff's Lucky Pretty Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Windorff's Jumpin Jill Flash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   6
Group 2nd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   5
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   4
Group 4th   
Ch Silverstreem's Spartacus
  Scottish Terrier   3
BPIG   
Ch Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Roschel's Roxanne

Best Puppy In Breed
Ch Roschel's Roxanne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roschel's Roxanne

Junior Puppy Bitch Class
1st Roschel's Roxanne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch High Pines Deal Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Silverstreem's Spartacus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar

Best Puppy In Breed
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michel Bouchard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   21
Group 2nd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   20
Group 3rd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   18
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   17
BPIG    Heubergs Richard Castle   Pug   N/A
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cempa's Kailee At Tallygold

Best Of Opposite Sex
Carriagehill All About Forever

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cempa's Kailee At Tallygold


Winners Dog: (1-2-0-0)
Carriagehill All About Forever

Canadian Bred Dog Class
1st Carriagehill All About Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fourig's Go For It At Lakeside

Best Puppy In Breed
Fourig's Go For It At Lakeside



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fourig's Go For It At Lakeside

Senior Puppy Bitch Class
1st Fourig's Go For It At Lakeside


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win

Best Of Opposite Sex
Ch Tinyprints Sexy Secret

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Tinyprints Sexy Secret

Best Puppy In Breed
Ch Son Shine's Kiote Shadow


Winners Dog: (2-4-1-0)
Son Shine's Kiote Shadow

Reserve Winners Dog
Winterhaven Wish Upon A Star

Junior Puppy Dog Class
1st Son Shine's Kiote Shadow

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterhaven Wish Upon A Star


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Tinyprints Sexy Secret

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Little Miss Muffet

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shine's Little Miss Muffet

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shine's Divine Joy
2nd Son Shine's Snugglee Maiden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tinyprints Sexy Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Heubergs Richard Castle

Best Of Opposite Sex
Ch Heubergs Lovey Howell

Best Puppy In Breed
Ch Heubergs Richard Castle



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Heubergs Abby Sciuto

Reserve Winners Bitch
Heubergs Ginger Grant

Senior Puppy Bitch Class
1st Heubergs Abby Sciuto

Open Bitch Class
1st Heubergs Ginger Grant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   20
Group 2nd   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   19
Group 3rd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   18
Group 4th   
Ch G'Jomo Ahkama Lhun Po
  Tibetan Terrier   11
BPIG    Pookey Here's Your Sign   Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Xentique Quasaring
  French Bulldog   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Campion's Cartier At Madan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Campion's Cartier At Madan

Open Dog Class
1st Campion's Cartier At Madan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Best Puppy In Breed
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cherokee Legend Electra

Reserve Winners Bitch
Jacib's Royal Flush

Canadian Bred Bitch Class
1st Jacib's Royal Flush

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Electra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
Gumby's On Frozen Pond

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Gumby's On Frozen Pond

Best Puppy In Breed
Pookey Here's Your Sign

Select Dog
Ch Gumby's The D Is Silent


Winners Dog: (1-3-3-0)
Pookey Here's Your Sign

Senior Puppy Dog Class
1st Pookey Here's Your Sign


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Gumby's On Frozen Pond

Reserve Winners Bitch
Underdog's Rogue

Senior Puppy Bitch Class
1st Pookey That Ain't Right

12-18 Month Bitch Class
1st Underdog's Rogue

Open Bitch Class
1st Gumby's On Frozen Pond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Napachai Hilsman Throw Caution To The Wind

Best Of Opposite Sex
Sweet Chilli Pepper Montenegro

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Napachai Hilsman Throw Caution To The Wind

Best Puppy In Breed
Olivia Elita Z Udolia Vtacnik

Select Dog
GCh Seulement Tissage Mes Reves


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sweet Chilli Pepper Montenegro

Reserve Winners Bitch
Robb Isle Xena Warpaint

Senior Puppy Bitch Class
1st Olivia Elita Z Udolia Vtacnik

Open Bitch Class
1st Sweet Chilli Pepper Montenegro
2nd Robb Isle Xena Warpaint


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh G'Jomo Ahkama Lhun Po

Best Of Opposite Sex
Ch Sharara La Nye La

Best Puppy In Breed
Ahkama Losar Somba Kar



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ahkama Losar Somba Kar

Junior Puppy Bitch Class
1st Ahkama Losar Somba Kar


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ninebark Cops And Robbers
  Australian Shepherd   31
Group 2nd   
Ch Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd    Blasienberg's Diamond In The Sky   German Shepherd Dog   16
Group 4th   
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater
  Welsh Corgi (Cardigan)   13
BPIG    Kinetic Pearl Heart   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hellwigg's Start Your Engines   German Shepherd Dog   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (5-2-1-0)
GCh Ninebark Cops And Robbers

Best Of Opposite Sex
Kinetic Pearl Heart

Best Of Winners: (5-2-1-0)
Kinetic Pearl Heart

Best Puppy In Breed
Kinetic Pearl Heart


Winners Bitch: (5-2-1-0)
Kinetic Pearl Heart

Reserve Winners Bitch
Ninebark Sugarbird Scarlett

Junior Puppy Bitch Class
1st Ninebark Sugarbird Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinetic Pearl Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Best Of Opposite Sex
Beaugency Josie Le Jester

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Best Puppy In Breed
Beaugency Josie Le Jester


Winners Dog: (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Open Dog Class
1st Beaugency Imperial Jester


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Beaugency Josie Le Jester

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaugency Josie Le Jester


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Glasgowhill's Wrath Of A God

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Hot Topic

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Glasgowhill's Hot Topic

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Stolen Identity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Glasgowhill's Smooth Move

Best Of Opposite Sex
Kerhaven's The Black Pearl

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Glasgowhill's Smooth Move

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Bare Nesseities

Select Bitch
GCh Heaven Sent Dressed To Impress


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Kerhaven's The Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's Bare Nesseities

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Bare Nesseities

Open Bitch Class
1st Kerhaven's The Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Blasienberg's Diamond In The Sky

Best Of Opposite Sex
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign

Select Bitch
Ch Countryside's Dances With Wolves


3-6 Month Dog Class
1st Hellwigg's Start Your Engines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Laureate Highland Dancer

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Laureate Highland Dancer

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Charming Alexis


Winners Dog: (1-5-1-0)
Futurehaven Devine Intrvention

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Futurehaven Devine Intrvention


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 22nd of September 2017 01:16:25 AM