Aurora & District Kennel Club
Sunday, May 31, 2015



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Brian Taylor
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxheart's Rough And Ready
Points: 161 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Brian Taylor
Retriever (Golden)   Montego Circle Of Life
Best Baby Puppy In Show
Judge: Brian Taylor
Weimaraner  
Oakpoint's Ultimate Showdown
Best Veteran In Show
Judge: Brian Taylor
Whippet  
Ch Dragonsong's That Girl








Group 1 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   32
Group 2nd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   30
Group 3rd   
Ch Bonett Bride Fire Tower
  Retriever (Golden)   26
Group 4th   
GCh KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   11
BPIG    Montego Circle Of Life   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oakpoint's Ultimate Showdown
  Weimaraner   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Seasyde Euphoria

Best Of Opposite Sex
Perryglen's Boy Oh Boy Oh Boy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Perryglen's Boy Oh Boy Oh Boy

Best Puppy In Breed
Perryglen's Boy Oh Boy Oh Boy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Perryglen's Boy Oh Boy Oh Boy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Perryglen's Boy Oh Boy Oh Boy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Perryglen's Ruby Tuesday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Ruby Tuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fogelhund's Winter Is Coming




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Butterblac's The Cherry On Top

Best Puppy In Breed
Butterblac's The Cherry On Top



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Butterblac's The Cherry On Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's The Cherry On Top


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 14 pts (7-5-2-1)
Ch Bonett Bride Fire Tower

Best Of Opposite Sex
Kyon's Don't Cry

Best Of Winners: (7-5-2-1)
Kyon's Don't Cry

Best Puppy In Breed
Montego Circle Of Life

Select Dog
Ch Belcanto Balladeer For Brevmac


Winners Dog: (7-5-2-1)
Montego Circle Of Life

Reserve Winners Dog
Kyon Can't Get No Satisfaction

Junior Puppy Dog Class
1st Nager Entre Deux Eaux Of Clear Passion

Senior Puppy Dog Class
1st Montego Circle Of Life

12-18 Month Dog Class
1st Lynwood's Living The Dream

Canadian Bred Dog Class
1st Prettyriver Imp O'Ambercroft

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kairos Hungergame Chrys-haefen
2nd Icamani Unchartered Waters

Open Dog Class
1st Kyon Can't Get No Satisfaction


Winners Bitch: (7-5-2-1)
Kyon's Don't Cry

Reserve Winners Bitch
Tanishtagh Start A Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire
2nd Maplelane's Tanglewood Penny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kairos Baret's Disguise
2nd Sterre Widgeon On The Wing

Open Bitch Class
1st Kyon's Don't Cry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Ch Shanbro's Chiffon Devonsleigh


Winners Dog: (2-0-1-1)
Cawarra's Handyman

Reserve Winners Dog
Bralex's Go Ahead And Jump

Open Dog Class
1st Cawarra's Handyman
2nd Bralex's Go Ahead And Jump



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Carnaby Collaboration


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lojo's Come Dance With Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lojo's Come Dance With Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Lienroc Riversong Echo

Best Puppy In Breed
Ferngold's Royal Passion



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ferngold's Royal Passion

Senior Puppy Bitch Class
1st Ferngold's Royal Passion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colray's Straight To The Point


3-6 Month Dog Class
1st Oakpoint's Ultimate Showdown



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   16
Group 2nd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   15
Group 3rd   
GCh Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   11
Group 4th   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   10
BPIG   
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Expecto Patronum Of Wolfholm   Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
Ch Dragonsong's That Girl
  Whippet   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Xenos Condren

Best Of Opposite Sex
Tirzah Out Of The Blue



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tirzah Out Of The Blue

Reserve Winners Bitch
Tirzah Sings The Blues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tirzah Out Of The Blue

Open Bitch Class
1st Tirzah Sings The Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Africanadian Lian AhmahrNahr

Best Of Opposite Sex
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Africanadian Lian AhmahrNahr

Best Puppy In Breed
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman

Junior Puppy Dog Class
1st Ahmahr Nahr's Sacred Shaman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Africanadian Lian AhmahrNahr

Open Bitch Class
1st Africanadian Lian AhmahrNahr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pan Clan Pedro Cabral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Taugo's White Wolfz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hamlet Nijinski Ballet

12-18 Month Dog Class
1st Hamlet Nijinski Ballet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lex-An Excaliber ML

Best Of Opposite Sex
Chetcote Delphi

Best Puppy In Breed
Chetcote Delphi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chetcote Delphi

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Delphi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Expecto Patronum Of Wolfholm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Osiris Iridescence XO


Winners Dog: (1-0-0-0)
Osiris Iridescence XO

12-18 Month Dog Class
1st Osiris Iridescence XO



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Ch Dragonsong's That Girl



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Azure's Impetuous

Reserve Winners Bitch
Kamaay's Sentimental Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Kamaay's Sentimental Journey

Open Bitch Class
1st Azure's Impetuous

Veteran Bitch Class
1st Ch Dragonsong's That Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Hyflyte Here Comes The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Pyrview's Spartan Warrior
  Great Pyrenees   21
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   19
Group 3rd   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   18
Group 4th   Ch Unicornhill Final Destination   Siberian Husky   16
BPIG    Snowmist's Catching Fire   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Elektra   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   Ch Bigbay Jazz Sonata   Portuguese Water Dog   0
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Best Of Opposite Sex
Harkness V Shelbernese

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Best Puppy In Breed
Shelbernese Calico Cricket


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harkness V Shelbernese

Junior Puppy Dog Class
1st Harkness V Shelbernese


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelbernese Calico Cricket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Goldgrove Heaven's Messenger

Best Of Opposite Sex
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Winners: (1-2-1-1)
ConnQuest Red Dragon V Kelview

Best Puppy In Breed
Hausenbrook's Bewitched


Winners Dog: (1-2-1-1)
Hausenbrook's Kisses Of Fire

Open Dog Class
1st Hausenbrook's Kisses Of Fire


Winners Bitch: (1-2-1-1)
ConnQuest Red Dragon V Kelview

Reserve Winners Bitch
Hausenbrook's Bewitched

Senior Puppy Bitch Class
1st Hausenbrook's Bewitched

12-18 Month Bitch Class
1st ConnQuest Red Dragon V Kelview


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Vimy Ridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Vimy Ridge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Open Dog Class
1st Pyrview's Spartan Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Woolmarsh Vimy Ridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Vimy Ridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Greenark's Noah Gemini

Best Of Opposite Sex
Tiptop's Water Witch

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Greenark's Noah Gemini

Best Puppy In Breed
Tiptop's Water Witch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Greenark's Noah Gemini

Open Dog Class
1st Greenark's Noah Gemini


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bigbay Django

12-18 Month Dog Class
1st Bigbay Django


Veteran Bitch Class
1st Ch Bigbay Jazz Sonata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kjaq's Terrific Sheeba



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kjaq's Terrific Sheeba

12-18 Month Bitch Class
1st Kjaq's Terrific Sheeba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Going Nebraska

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Puppy In Breed
Snowybear's Going Nebraska


Winners Dog: (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Reserve Winners Dog
Roughdiamond's Gomez

Open Dog Class
1st Samtos's I Did It My Way
2nd Roughdiamond's Gomez


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowybear's Going Nebraska

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Going Nebraska


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Unicornhill Final Destination

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Catching Fire

Best Puppy In Breed
Snowmist's Catching Fire


3-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Snowmist's Catching Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Catching Fire

3-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Elektra


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   20
Group 2nd   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   19
Group 3rd    Irisblu Hot Topic At Cashelmara   Kerry Blue Terrier   18
Group 4th   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   16
BPIG    Skyehigh's Got Your Number   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Irisblu Hot Topic At Cashelmara



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Irisblu Hot Topic At Cashelmara

Open Bitch Class
1st Irisblu Hot Topic At Cashelmara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Happy Hart's Country Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Happy Hart's Country Girl

Open Bitch Class
1st Happy Hart's Country Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dralion's Harper Hall

Best Of Opposite Sex
Dralion's Wizard Of Ozz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dralion's Harper Hall


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dralion's Wizard Of Ozz

Open Dog Class
1st Dralion's Wizard Of Ozz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dralion's Harper Hall

Open Bitch Class
1st Dralion's Harper Hall


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Algernon Bounce Pattern

Best Of Opposite Sex
Algernon Get Your Swag On

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Algernon Bounce Pattern

Best Puppy In Breed
Algernon Bounce Pattern


Winners Dog: (1-1-0-0)
Algernon Get Your Swag On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Algernon Get Your Swag On


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Algernon Bounce Pattern

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algernon Bounce Pattern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Deghall Count On Me

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Tartan Tasselle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Deghall Count On Me

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Pepper


Winners Dog: (1-2-0-0)
Deghall Count On Me

Open Dog Class
1st Deghall Count On Me


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tarabelle Tartan Tasselle

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarabelle Tartan Tasselle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mariner's League Of Her Own

Best Puppy In Breed
Mariner's League Of Her Own



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mariner's League Of Her Own

Senior Puppy Bitch Class
1st Mariner's League Of Her Own


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Skyehigh's Got Your Number

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Celebration

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Skyehigh's Got Your Number

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Got Your Number


Winners Dog: (2-3-0-0)
Skyehigh's Celebration

Reserve Winners Dog
Dorlandale Phillip O'Scorybrek

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Celebration

Open Dog Class
1st Dorlandale Phillip O'Scorybrek


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Skyehigh's Got Your Number

Reserve Winners Bitch
Darinielle Julia Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Darinielle Julia Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Got Your Number

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   21
Group 2nd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   17
Group 3rd   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   15
Group 4th   
GCh Marron's Jimmy Choo
  Papillon   9
BPIG   
Coodeefoo Enkido
  Pekingese   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Abbymanor Burbrook Springfever

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Syrena Sambuca

Select Dog
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Abbymanor Burbrook Springfever

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Syrena Sambuca

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Syrena Sambuca

12-18 Month Bitch Class
1st Abbymanor Burbrook Springfever

Open Bitch Class
1st Abbymanor's Moroccan Jewel
2nd Brinklow Embee Lollipop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cogie's Precious Streak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Manitoba's Eye Candy

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnamonhill Got It Goin On



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Manitoba's Eye Candy

Open Bitch Class
1st Manitoba's Eye Candy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sherrex's Amistosa With Finesse

Best Puppy In Breed
Sherrex's Amistosa With Finesse


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sherrex's Amistosa With Finesse

Senior Puppy Dog Class
1st Sherrex's Amistosa With Finesse


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ashstone's Harmony Jewel

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Harmony Jewel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Marron's Jimmy Choo

Select Dog
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
Coodeefoo Enkido


Winners Dog: (1-0-1-0)
Coodeefoo Enkido

Junior Puppy Dog Class
1st Coodeefoo Enkido



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Parisyorkies Hermes

Best Of Opposite Sex
Hunderwood Jolie Lady Million



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Hunderwood Jolie Lady Million

Reserve Winners Bitch
Oz's Marion'ette

12-18 Month Bitch Class
1st Hunderwood Jolie Lady Million

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Justatitquit Teasin'me

Open Bitch Class
1st Oz's Marion'ette
2nd Rigair Cherry Berry


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
Timberfox V For Victory Sunojo
  Shiba Inu   8
Group 3rd   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   7
Group 4th   
Ch Gumby's Jacoby Ready To Play
  Chinese Shar-Pei   6
BPIG   
Timberfox V For Victory Sunojo
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ahkama Losar Somba Kar
  Tibetan Terrier   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Echojack Lonesome For Alberta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echojack Lonesome For Alberta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Echojack Lonesome For Alberta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Gumby's Jacoby Ready To Play

Best Of Opposite Sex
Gumby's Chablis Grand Cru

Best Puppy In Breed
Gumby's Chablis Grand Cru



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gumby's Chablis Grand Cru

Junior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Chablis Grand Cru


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
X-treme's Chaos



Winners Bitch: (0-1-0-0)
X-treme's Chaos

Open Bitch Class
1st X-treme's Chaos


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Best Puppy In Breed
Syquefine's Pabst Blue Ribbon


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kinder's Heart's Content

Senior Puppy Dog Class
1st Kinder's Heart's Content


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Junior Puppy Bitch Class
1st Syquefine's Pabst Blue Ribbon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timberfox V For Victory Sunojo

Best Puppy In Breed
Timberfox V For Victory Sunojo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timberfox V For Victory Sunojo

Junior Puppy Dog Class
1st Timberfox V For Victory Sunojo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh G'Jomo Ahkama Lhun Po



Winners Bitch: (0-1-0-1)
H'Gawa Ahkama Lhun-Po

Open Bitch Class
1st H'Gawa Ahkama Lhun-Po

3-6 Month Bitch Class
1st Ahkama Losar Somba Kar


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   34
Group 2nd   
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   31
Group 3rd   
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra
  Border Collie   25
Group 4th   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   24
BPIG   
Ch Goldenhylite's The Maverick
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kyon's Synne Perle Datter   Norwegian Buhund   0
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Puppy In Breed
Ch Pine Springs Luna Del Diablo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Best Of Opposite Sex
Artisan Halloween Gremlin



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Artisan Halloween Gremlin

Reserve Winners Bitch
Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Open Bitch Class
1st Artisan Halloween Gremlin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Icon's Adrenaline Rush de l'Aurore

Best Of Opposite Sex
Celebre's Jakira O'Bellsha

Best Puppy In Breed
Celebre's Jakira O'Bellsha

Select Bitch
Ch Hidalgo Brimwylf D'Avril



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kojak-Zilva Off Soeranda's Home

Best Puppy In Breed
Kojak-Zilva Off Soeranda's Home


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kojak-Zilva Off Soeranda's Home

Junior Puppy Dog Class
1st Kojak-Zilva Off Soeranda's Home



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beaugency BRIX

Best Puppy In Breed
Beaugency BRIX


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beaugency BRIX

Junior Puppy Dog Class
1st Beaugency BRIX



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Comeaway Blue Persuasion

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Just In Time

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Ennismoor's Just In Time

Best Puppy In Breed
Ch Comeaway Blue Persuasion


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Ennismoor's Just In Time

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Imagine

Senior Puppy Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Imagine

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Just In Time

3-6 Month Bitch Class
1st Ennismoor Rich Enchantment


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae The Last Waltz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Dance Party


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thistlebrae The Last Waltz

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae The Last Waltz

3-6 Month Dog Class
1st Thistlebrae Travler Zz Top


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Dance Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Of Opposite Sex
Sonoma's Time Keeper


3-6 Month Dog Class
1st Timberline Darkside Of The Moon


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sonoma's Time Keeper

12-18 Month Bitch Class
1st Sonoma's Time Keeper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Kyon's Synne Perle Datter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihályi-Szabó Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue

Best Of Opposite Sex
Crinan Park Avenue

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Grandgables Quite The Charmer

Best Puppy In Breed
Ch Goldenhylite's The Maverick

Select Dog
Ch Goldenhylite's The Maverick


Winners Dog: (1-3-2-0)
Grandgables Quite The Charmer

Open Dog Class
1st Grandgables Quite The Charmer


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Crinan Park Avenue

Reserve Winners Bitch
Highledge Amazing Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Highledge Amazing Grace

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Charmingly Blue

Open Bitch Class
1st Crinan Park Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vastgota Hot Cocoa ST

Best Puppy In Breed
Vastgota Hot Cocoa ST



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vastgota Hot Cocoa ST

Reserve Winners Bitch
Vastgota Bravo Amelia ST

Junior Puppy Bitch Class
1st Vastgota Hot Cocoa ST

12-18 Month Bitch Class
1st Vastgota Bravo Amelia ST


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxlore I've Got A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxlore I've Got A Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Foxlore I've Got A Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 20th of November 2017 05:41:36 AM