Halifax Kennel Club
Saturday, September 2, 2017 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Sandra Lex
Schnauzer (Miniature)  
GCh Obsession Mad Queen Juana
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandra Lex
Collie (Rough)   Cardross In With A Bang
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Keeshond  
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
German Shepherd Dog   Riverryan Just Do It








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   17
Group 2nd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   16
Group 3rd   
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen
  Spaniel (English Cocker)   15
Group 4th   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   12
BPIG   Ch Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Palarset's Memory O Winenroses   Setter (Irish)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pageska's FM3 Cinch

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's OL Morgan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Madabout's Treble Maker



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Madabout's Singing Swimmer

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Singing Swimmer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Plaisance Queen Isleen


3-6 Month Dog Class
1st Plaisance King Louis Jolliet



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Palarset's Memory O Winenroses


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Best Puppy In Breed
Ch Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Select Dog
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Select Bitch
Ch Marsuvica's Midnight Magic


Winners Dog: (1-1-2-2)
Mischtikals Tri Me Out

Junior Puppy Dog Class
1st Mischtikals Tri Me Out


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Buballoos Now I Gonna Be Hot


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen

Best Of Opposite Sex
Ch Giroflee Go Johnny Go

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ananiah Princess Fiona



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Open Bitch Class
1st Ruskate Shore Alicenwonderland


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   16
Group 2nd   
Ch Wasenshi's Locked'N Loaded
  Basenji   15
Group 3rd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   14
Group 4th   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   12
BPIG    Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!   Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill's Taking The High Road   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley

12-18 Month Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami

Best Of Opposite Sex
Ashdown's Catching Fire MS

Best Puppy In Breed
Ashdown's Catching Fire MS

Select Bitch
Ch Tiara Iz Taksomanii


Winners Dog: (1-0-0-2)
Ashdown's Catching Fire MS

Junior Puppy Dog Class
1st Ashdown's Catching Fire MS


3-6 Month Bitch Class
1st Rockindox Cherry Cola


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rallee's Miss Fischer MW

Best Puppy In Breed
Rallee's Miss Fischer MW



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rallee's Miss Fischer MW

Reserve Winners Bitch
Rallee's Billie Jean MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Rallee's Miss Fischer MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Rallee's Billie Jean MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!

Best Puppy In Breed
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!

Senior Puppy Dog Class
1st Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Best Of Opposite Sex
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   19
Group 2nd   Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll   Doberman Pinscher   16
Group 3rd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   12
Group 4th   
GCh Lagarada's Celtic Magic
  Great Dane   7
BPIG   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Best Of Opposite Sex
Elharlen's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Elharlen's Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Elharlen's Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Ch GiZah's Out of This World

Select Dog
Ch Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ch Emilia Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll

Best Of Opposite Sex
Liberator's Making Waves

Select Bitch
GCh Nightflight Hot Whispers

Best Baby Puppy In Breed
Sharinway's Hey Casanova Baby


Winners Dog: (1-0-0-3)
Liberator's Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves

3-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Hey Casanova Baby



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tonquin Time At Britlinblue




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Dushanbe Manshe Black Diamond

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dushanbe's Rock My World

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Ribbon of Dreams


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dushanbe's Rock My World

Open Dog Class
1st Dushanbe's Rock My World


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 2nd   Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind   Airedale Terrier   19
Group 3rd   
Ch Ganymede's Alchemist
  Border Terrier   17
Group 4th   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   14
BPIG   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Solitare



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hollytroy's Solitare

Junior Puppy Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Best Of Opposite Sex
The Farm Starting Something In Cape Breton

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Best Puppy In Breed
Horrieglen Hot to Trot


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Reserve Winners Bitch
Maybush Red Skye At Knight

Junior Puppy Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight

Open Bitch Class
1st Horrieglen Hot to Trot
2nd Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ganymede's Alchemist

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Carbon Copy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bernfield's Carbon Copy

Best Puppy In Breed
Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Dog: (1-1-1-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

Senior Puppy Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bernfield's Carbon Copy

Open Bitch Class
1st Bernfield's Carbon Copy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Freddi The Pirate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Freddi The Pirate


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance

Best Of Opposite Sex
Kalimar's Spirited Caper

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Inisroe's Bachram Faerie Rider

Open Bitch Class
1st Inisroe's Bachram Faerie Rider


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Of Opposite Sex
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Girl On The Move

Select Bitch
GCh Whiteheather WYSIWYG



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Haeloganlane's Girl On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   24
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   23
Group 3rd   Ch Chriscendo Consequence   Pomeranian   22
Group 4th   
Ch SuShines Paris In The Spring
  Cavalier King Charles Spaniel   21
BPIG    MInegold Fantasy's Fantazia   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch SuShines Paris In The Spring



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Gardine Break A Legend

Best Of Opposite Sex
Ch Gardine Don't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Ch Gardine Don't Stop Believing

Select Bitch
Gardine Lasting Impression




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Alika Tia Princess Cinderella

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella

Select Dog
GCh Sandees Tumbleweed Griffin



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Alika Tia Princess Cinderella

Reserve Winners Bitch
Shilohs Karma Is A Knockin'

Junior Puppy Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella

Open Bitch Class
1st Shilohs Karma Is A Knockin'

3-6 Month Bitch Class
1st Alikatia Flintstones Wilma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Best Puppy In Breed
Tropicoco's Lady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropicoco's Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz

Best Of Opposite Sex
Pinsha Imperatrice Sissi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz

Open Dog Class
1st Pinsha Empereur Franz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pinsha Imperatrice Sissi

12-18 Month Bitch Class
1st Pinsha Imperatrice Sissi


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
MInegold Fantasy's Fantazia

Best Of Winners: (1-1-1-1)
MInegold Fantasy's Fantazia

Best Puppy In Breed
MInegold Fantasy's Fantazia

Select Bitch
Ch Gnomehaven's Red Sonja


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Senior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (1-1-1-1)
MInegold Fantasy's Fantazia

Junior Puppy Bitch Class
1st MInegold Fantasy's Fantazia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Consequence




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle


3-6 Month Dog Class
1st Rustic Lane Live Wire at Fwaggle



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie

Select Bitch
Ch Marsuvica's Life's A Treasure




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    TG Briarside All That Glitters   Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
  Keeshond   11
Group 3rd    Glynabbey Victoria Shore   French Bulldog   5
Group 4th   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   3
BPIG   
GCh Keesridge Reflection O' Heaven
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muldoon In The Arms Of Angels   Bulldog   0

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Best Of Opposite Sex
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)


Winners Dog: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit

12-18 Month Bitch Class
1st Cocoabeach's Hot Pursuit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glynabbey Victoria Shore

Best Of Opposite Sex
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glynabbey Victoria Shore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger

3-6 Month Dog Class
1st Carpathian Children Google


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glynabbey Victoria Shore

Open Bitch Class
1st Glynabbey Victoria Shore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-0-2-3)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Keysmarkkee's Incognito

Best Puppy In Breed
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Select Dog
Ch Bijzondere Setsail For Seawind

Select Bitch
GCh Klompen's That's Show Biz


Winners Dog: (1-0-2-3)
Keysmark's Spencer Tracy

Canadian Bred Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
TG Briarside All That Glitters

Select Bitch
Ch Coquetel Nicole



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TG Briarside All That Glitters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TG Briarside All That Glitters


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cardross In With A Bang   Collie (Rough)   42
Group 2nd   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   36
Group 3rd   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   31
Group 4th   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   30
BPIG    Nala vom Troyan Schloss   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riverryan Just Do It   German Shepherd Dog   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (0-5-3-1)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Becen's By Command

Select Dog
Ch Becen's Double Take



Winners Bitch: (0-5-3-1)
Becen's By Command

Reserve Winners Bitch
Malka's Seven Seas

Junior Puppy Bitch Class
1st Becen's By Command

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's Seven Seas
2nd Malka's Silver Sails
3rd Amadore Raise Your Glass
4th Malka's Atlantic Dream


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Tom's Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Cornus One In A Row

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Breakaway



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Stonepillar's Breakaway

Reserve Winners Bitch
Stonepillar's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Fire N Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Cardross In With A Bang

Best Of Opposite Sex
Cardross Chain Reaction

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Cardross In With A Bang

Select Dog
GCh Winsmore's Maximum Break


Winners Dog: (2-3-1-0)
Cardross Chain Reaction

Reserve Winners Dog
Seawhisper Rosept Brigantine

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Chain Reaction

Open Dog Class
1st Seawhisper Rosept Brigantine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Sunlit

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Seawhisper Sunlit

Best Puppy In Breed
Cardross No Mystery Here


Winners Dog: (2-2-1-0)
Cardross Stepping Stone

Reserve Winners Dog
Cardross No Mystery Here

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross No Mystery Here

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Seawhisper Sunlit

Reserve Winners Bitch
Travler's Book Of Shadows

12-18 Month Bitch Class
1st Travler's Book Of Shadows

Open Bitch Class
1st Seawhisper Sunlit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Riverryan Lil Miss Sunshine

Best Of Opposite Sex
Zeus Von Micurs

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Riverryan Lil Miss Sunshine

Best Puppy In Breed
Nala vom Troyan Schloss


Winners Dog: (2-5-0-0)
Zeus Von Micurs

Reserve Winners Dog
Chico Von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Zeus Von Micurs

Open Dog Class
1st Chico Von Micurs

3-6 Month Dog Class
1st Riverryan Just Do It
2nd Harmonia's A Moment In Time


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Riverryan Lil Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Nala vom Troyan Schloss

Junior Puppy Bitch Class
1st Nala vom Troyan Schloss

12-18 Month Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss
2nd Holly von Micurs

Open Bitch Class
1st Riverryan Lil Miss Sunshine
2nd Rainn Von Amalaberg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Shelhaven Ignite

Best Of Opposite Sex
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Truespirit Nikkilen Calla Lily

Best Puppy In Breed
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Select Bitch
Ch Kelbren Esperanca


Winners Dog: (1-3-1-2)
Cincerlee's Atlantic Venture

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee's Atlantic Venture

3-6 Month Dog Class
1st Martinique Silver Emerald


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 03:31:22 PM