Comox Valley Kennel Club
Saturday, June 13, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, June 13 (Show # 1)
Sunday, June 14 (Show # 2)
Monday, June 15 (Show # 3)
Monday, June 15 (Show # 4)
Tuesday, June 16 (Show # 5)
Tuesday, June 16 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Belgian Shepherd Dog  
Ch Maggray's Zambuca Girl
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Schnauzer (Giant)  
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Beagle   La Residencia Toy Dream Hollywood
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Pomeranian   Windmist Win For Dan Star Kom
Best Veteran In Show
Judge: Richard Paquette
Chinese Crested  
GCh Rompford Kaunotar Of Yorkhouse
Best Altered In Show
Judge: Richard Paquette
Shetland Sheepdog  Ch Lasair's Just My Style








Group 1 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kman's Golden Treasure
  Spaniel (American Cocker)   33
Group 2nd   
Ch LK Nocino
  Lagotto Romagnolo   32
Group 3rd   
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar
  Pointer   27
Group 4th   
GChEx Silversea's Starlight Dancer
  Weimaraner   26
BPIG    Glainddu's A Point In Time   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cambridge Lord Grady Brown
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   Ch Glainddu's Topaz Point   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts
GCh LK Nocino



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 5 pts
GCh Glainddu's Song Of My Heart



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 8 pts
GCh Camalire's Dbl B First Edition



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 3 pts
Sunnydaze Gainspride's Rebel In Bluejeans



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
Seaterrace's Quicksilver Eli



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kman's Golden Treasure



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Cresta Del Pacifico Urogallo



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Cameo II Creswick Peridot CW



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Worlewood Sunny Spell



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Toldin's Easy Rider Oliver



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Silversea's Starlight Dancer







Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hollyrood No Egrets
  Deerhound (Scottish)   16
Group 2nd   Ch Akashima's Kochi-Ken Shigeru   Shikoku   15
Group 3rd    La Residencia Toy Dream Hollywood   Beagle   14
Group 4th   
Ch Westarr Track-Action Thriller
  Drever   13
BPIG    La Residencia Toy Dream Hollywood   Beagle   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Khani's Aca-Pella Orru



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch La Residencia Toy Dream Hollywood



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Rasswet's Davina



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Coho's Black Pearl



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hollyrood No Egrets



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Westarr Track-Action Thriller



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts
Ch Luxe's Big Apple Of HPK Tropaco



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Akashima's Kochi-Ken Shigeru



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Momentum's Seacoast Explorer







Group 3 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
  Schnauzer (Giant)   22
Group 2nd   
Ch Chekrdflag's Funky Music
  Newfoundland   21
Group 3rd   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   19
Group 4th   
Marinella's ROCK-A-HULA Baby At Chigal
  Portuguese Water Dog   18
BPIG   
Ch Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sancha's Ultraviolet   Samoyed   0
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Kinanama Classic Dream Cruise



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
GCh Island Reign's Ace Of Spades



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts
Ch Peggy de Akido San



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
GCh Chekrdflag's Funky Music



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts
GCh Marinella's ROCK-A-HULA Baby At Chigal



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts
Terahz Fabulous Fyvush



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sanchas Streetcar Named Desire



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning







Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dotcom-Alcala's Lakota Luna
  American Staffordshire Terrier   14
Group 2nd   
Ch Skyehigh's Harley Rose
  West Highland White Terrier   13
Group 3rd   Ch Dunsmuir's Black Ice Devil   Scottish Terrier   11
Group 4th   
Ch Sea Of Flames
  Norwich Terrier   10
BPIG   
Ch Windacre Cause And Effect
  West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Darwyn's Sakura   Welsh Terrier   0
Best Veteran In Group    Mysticgold's More Flower Power   West Highland White Terrier   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dotcom-Alcala's Lakota Luna



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rebelside White Devil Of Bullingstorgame



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
SeaJay Sadie Stealing My Heart



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Derrydown Son Of Frankystein



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Irisblu The Harpist



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sea Of Flames



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts
GCh Dreamaker High Flyer



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dunsmuir's Black Ice Devil







Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Skyehigh's Harley Rose







Group 5 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cantu's Timeliss Sirius Intentions
  Pug   33
Group 2nd   
GCh Primahaus Diamonds For Kenric
  Cavalier King Charles Spaniel   28
Group 3rd   
GCh Marron's Jimmy Choo
  Papillon   27
Group 4th   
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n
  Havanese   23
BPIG    Red Hot Daisy May   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windmist Win For Dan Star Kom   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
GCh Rompford Kaunotar Of Yorkhouse
  Chinese Crested   0
Best Altered In Group   
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo
  Havanese   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
Ch ZBest Polars Bad To The Bone



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
GCh Primahaus Diamonds For Kenric



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mg Legend of Hilcroft N Crystaljems



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts
GCh Crest-Vue's Move'n On Up With Swifthaven



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 8 pts
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
Equinox Shakedown Summit



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts
GCh Marron's Jimmy Choo



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts
Finch's Takin The Parti To Arwins



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions







Group 6 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rockydell Hotschott Sirius Dancer
  French Bulldog   23
Group 2nd   
GCh Lenbullan Mario Matteo
  Bulldog   17
Group 3rd    Penhurst Georgie Girl   Poodle (Miniature)   16
Group 4th   
Dignitary The Mercury's Rising
  Poodle (Standard)   15
BPIG   
Dignitary The Mercury's Rising
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sealegends Magic Merlyn   Shih Tzu   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
GCh Waylin's King Of Swing



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lenbullan Mario Matteo



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Dalalta Bright Lites TPL Crown



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 5 pts
GCh Rockydell Hotschott Sirius Dancer



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Penhurst Georgie Girl



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 7 pts
Ch Dignitary The Mercury's Rising



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
Ch Delamer Sea Red Sky At Night









Group 7 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Maggray's Zambuca Girl
  Belgian Shepherd Dog   13
Group 2nd   
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   12
Group 3rd   
Ch Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde
  Old English Sheepdog   9
Group 4th   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   7
BPIG   
Ch CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Windkist Kelsey Of H'Kusam
  Puli   0
Best Veteran In Group         0
Best Altered In Group   Ch Lasair's Just My Style   Shetland Sheepdog   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Cameron Breakfast At Tiffany



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Maggray's Zambuca Girl



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aktiv's Somebody To Love



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiepine Afterhours Set The Rain on Fire



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cherfire's Just My Luck



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde







Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 06:45:58 PM