Wildwood Kennel Club
Thursday, February 2, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Col / VAyC Ch. Summerford's Remember This
"Jonah"
Owner: Christina Koffman-Heard & John Affel
Breeder/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Poodle (Standard)  
Ch CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Points: 189 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Afghan Hound  
Ch Awbari Sugar Moonbeam








Group 1 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona
  Spaniel (English Springer)   37
Group 2nd   Ch Reidwood Artistic Impression   Setter (English)   35
Group 3rd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   33
Group 4th   
Ch Seasyde Euphoria
  Pointer   22
BPIG    Gleska Made In Sweden   Lagotto Romagnolo   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pageska's FM3 Cinch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pageska's FM3 Cinch

Open Dog Class
1st Pageska's FM3 Cinch



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleska Made In Sweden

Best Of Opposite Sex
Gleska Made Of Honour

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleska Made In Sweden

Best Puppy In Breed
Gleska Made In Sweden


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gleska Made In Sweden

Junior Puppy Dog Class
1st Gleska Made In Sweden


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gleska Made Of Honour

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleska Made Of Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Seasyde Euphoria

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Whisperfield Storm Warning



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Timberblac's True Brew

Best Of Opposite Sex
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl

Best Puppy In Breed
Blacfriar Speaker Of The House



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Blacfriar Speaker Of The House

Reserve Winners Bitch
Fishercreeks Exotic Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Blacfriar Speaker Of The House

Open Bitch Class
1st Fishercreeks Exotic Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 10 pts (4-2-2-3)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Belcanto Rosenkavalier

Best Of Winners: (4-2-2-3)
Brevmacs Spirit Of The Sea

Select Dog
Ch Tramin De Bon Matin

Select Bitch
Ch Kelore Goldensand Surfer Girl


Winners Bitch: (4-2-2-3)
Brevmacs Spirit Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Tramin Moment Of Truth

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brevmacs Spirit Of The Sea

Open Bitch Class
1st Tramin Moment Of Truth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Castlegar Princess Neptune

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Castlegar Princess Neptune

Best Puppy In Breed
Grandriver's Teddy Bear


Winners Dog: (1-1-1-0)
Grandriver's Teddy Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Grandriver's Teddy Bear


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Castlegar Princess Neptune

12-18 Month Bitch Class
1st Castlegar Princess Neptune


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxgrove's Effervescence

Best Puppy In Breed
Foxgrove's Effervescence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxgrove's Effervescence

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxgrove's Effervescence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Reidwood Artistic Impression

Best Of Opposite Sex
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valley View Dancing Quail

Best Puppy In Breed
Valley View Dancing Quail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valley View Dancing Quail

Senior Puppy Bitch Class
1st Valley View Dancing Quail


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fyrethorn Make Mine A Double




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nonnies Special Blend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona

Best Of Opposite Sex
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heelmark Shikari Shoot For The Moon

Best Puppy In Breed
Heelmark Shikari Shoot For The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heelmark Shikari Shoot For The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Heelmark Shikari Shoot For The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   20
Group 2nd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   18
Group 3rd   Ch Starkeeper Calorien A Diamond   Irish Wolfhound   13
Group 4th   
Ch Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   11
BPIG   
Ch Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   N/A
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
GCh Awbari Sugar Moonbeam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bartag Magnum


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bartag Magnum

Open Dog Class
1st Bartag Magnum



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westwinds Royal Zeus AtClassic

Best Puppy In Breed
Westwinds Royal Zeus AtClassic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Westwinds Royal Zeus AtClassic

Senior Puppy Dog Class
1st Westwinds Royal Zeus AtClassic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares

Open Dog Class
1st Pax Mundi Ares



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Starkeeper Calorien A Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Arthayr A Fox In The Snow

Best Puppy In Breed
Ch Arthayr A Fox In The Snow



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Arthayr A Northern Flower

Reserve Winners Bitch
Naku's Gift At Arthayr

Senior Puppy Bitch Class
1st Arthayr A Northern Flower

Open Bitch Class
1st Naku's Gift At Arthayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Sirhan Shwana Zinnia Windstorm

Select Bitch
Ch Karob Sandstorm Its The Real Thing




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
GCh McCartney's Xpensive Date

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Shetara's Gypsy

Best Puppy In Breed
Shetara's Gypsy

Select Dog
Ch Sporting Field Rocks At Shetara


Winners Dog: (1-1-2-1)
Solomag's Spellbound Shaman

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Solomag's Spellbound Shaman


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shetara's Gypsy

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Gypsy


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   29
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   25
Group 3rd   Ch Highlander's Take It To The Limit   Siberian Husky   18
Group 4th   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   13
BPIG    Charbr's Knots Of Silken Lace   Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Triumf Sibiri Magnat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Triumf Sibiri Magnat

Open Dog Class
1st Triumf Sibiri Magnat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

Best Puppy In Breed
Bearhug's Mfy Demi


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

Senior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's Mfy Demi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Glencotta's Mr Tuxedo

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Fyrecreek's True Love

Best Puppy In Breed
Fyrecreek's True Love


Winners Dog: (2-1-1-1)
Haltonhills Keeper Of The Flame

Reserve Winners Dog
Fyrecreek's The Great Escape

Junior Puppy Dog Class
1st Fyrecreek's The Great Escape

Open Dog Class
1st Haltonhills Keeper Of The Flame


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Fyrecreek's True Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Fyrecreek's True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
Liberator's Quantum Of Solace

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Liberator's Quantum Of Solace

Best Puppy In Breed
GCh Nightflight Hot Whispers

Select Bitch
GCh Nightflight Hot Whispers


Winners Dog: (1-1-0-2)
Liberator's Quantum Of Solace

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Liberator's Quantum Of Solace


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Liberator's On A High Note

Junior Puppy Bitch Class
1st Liberator's On A High Note


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Navajodanes The Fonz B With U

Best Of Opposite Sex
Jaylor's Aim High And Shoot Straight

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Navajodanes The Fonz B With U

Best Puppy In Breed
Navajodanes The Fonz B With U


Winners Dog: (1-1-0-0)
Navajodanes The Fonz B With U

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Navajodanes The Fonz B With U


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jaylor's Aim High And Shoot Straight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jaylor's Aim High And Shoot Straight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Summerford's Remember This


Winners Dog: (1-0-0-0)
Summerford's Remember This

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Summerford's Remember This



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Downeast Midnight Fantasy

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Charbr's Sailing Through Town

Best Puppy In Breed
Charbr's Knots Of Silken Lace

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Charbr's Sailing Through Town

Reserve Winners Bitch
Charbr's Knots Of Silken Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Charbr's Knots Of Silken Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Charbr's Sailing Through Town
2nd Skipnstone's La Vida Loca


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Highlander's Take It To The Limit

Best Of Opposite Sex
GCh Trishamar's It's My Party

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Snoebear's Seas The Day

Best Puppy In Breed
Snoebear's Seas The Day


Winners Dog: (2-1-1-1)
Snoebear's Seas The Day

Reserve Winners Dog
Amarock's Inner Sanctum

Junior Puppy Dog Class
1st Snoebear's Seas The Day

Open Dog Class
1st Amarock's Inner Sanctum


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Snowmist's Divergent Solomag

Open Bitch Class
1st Snowmist's Divergent Solomag


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   15
Group 2nd   
Ch Paradym Laughs Out Loud
  Norwich Terrier   11
Group 3rd   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   10
Group 4th   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   9
BPIG    Skerryvore Dance With The Wind   Cairn Terrier   N/A
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Giizhik By Gardenaire

Best Puppy In Breed
Debwewin By Gardenaire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Giizhik By Gardenaire

Reserve Winners Bitch
Debwewin By Gardenaire

Junior Puppy Bitch Class
1st Debwewin By Gardenaire

12-18 Month Bitch Class
1st Giizhik By Gardenaire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Huntaway Ring Of Bright Water

Best Puppy In Breed
Huntaway Ring Of Bright Water



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Huntaway Ring Of Bright Water

Senior Puppy Bitch Class
1st Huntaway Ring Of Bright Water


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skerryvore Dance With The Wind

Best Puppy In Breed
Skerryvore Dance With The Wind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Paradym Laughs Out Loud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clandara's The Fugitive

Best Of Opposite Sex
Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clandara's The Fugitive

Best Puppy In Breed
Absolute Ly Here For Your Entertainment


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clandara's The Fugitive

Open Dog Class
1st Clandara's The Fugitive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Puppy In Breed
ForestDarinelleField Robbie

Select Dog
Ch Dorlandale Phillip O'Scorybrek


Winners Dog: (2-0-2-0)
Wild Look Of Bright Star

Reserve Winners Dog
ForestDarinelleField Robbie

Senior Puppy Dog Class
1st ForestDarinelleField Robbie

12-18 Month Dog Class
1st Wild Look Of Bright Star



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   29
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   28
Group 3rd   
Ch Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   20
Group 4th   
GCh Tinyprints Watch Me Win
  Pomeranian   15
BPIG    Pinkribbon's Behave Yourself   Papillon   N/A
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shente's Harlem

Best Of Opposite Sex
Shente's Kinky Boots

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shente's Harlem

Best Puppy In Breed
Shente's Harlem


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shente's Harlem

Open Dog Class
1st Shente's Harlem


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Shente's Missy Grey

Junior Puppy Bitch Class
1st Shente's Missy Grey

Open Bitch Class
1st Shente's Kinky Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Orchard Hill Letters Home

Best Of Opposite Sex
Burbrook Summer Forever

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Orchard Hill Letters Home

Best Puppy In Breed
BancoRoyalBeautyBeyondBelief


Winners Dog: (1-2-0-0)
Orchard Hill Letters Home

Open Dog Class
1st Orchard Hill Letters Home


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Burbrook Summer Forever

Reserve Winners Bitch
BancoRoyalBeautyBeyondBelief

Junior Puppy Bitch Class
1st BancoRoyalBeautyBeyondBelief

Open Bitch Class
1st Burbrook Summer Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Best Of Opposite Sex
Insar Jelani Iz Kanekso

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Best Puppy In Breed
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah


Winners Dog: (2-1-0-0)
Insar Jelani Iz Kanekso

Reserve Winners Dog
Maximilla's Clever Piano Man

Junior Puppy Dog Class
1st Maximilla's Clever Piano Man

Open Dog Class
1st Insar Jelani Iz Kanekso


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Junior Puppy Bitch Class
1st Crest-Vue Zippedy-Do-Dah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Dreams Do Come True

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Old Havana's Totally Honest

Best Puppy In Breed
Old Havana's Totally Honest


Winners Dog: (1-3-1-0)
Old Havana's Totally Honest

Junior Puppy Dog Class
1st Old Havana's Totally Honest


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Ashstone's Dreams Do Come True

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Awesome Blossom

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Dreams Do Come True
2nd Old Havana's Awesome Blossom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's Behave Yourself

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's Behave Yourself



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pinkribbon's Behave Yourself

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's Behave Yourself


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diaquiris Edge Of Reason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Bellefleet's Captain Morgan

Best Puppy In Breed
Cullen's Strike Up The Band


Winners Dog: (2-0-1-0)
Chrysalis Swing Time At Cullen's

Reserve Winners Dog
Cullen's Strike Up The Band

Senior Puppy Dog Class
1st Cullen's Strike Up The Band

12-18 Month Dog Class
1st Chrysalis Swing Time At Cullen's



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Perla's Baguera Junior

Best Puppy In Breed
Perla's Baguera Junior

Select Dog
Ch MnSpaws Just A Country Boy


Winners Dog: (2-2-3-1)
Perla's Baguera Junior

Reserve Winners Dog
Claripugs Sun Tzu

Junior Puppy Dog Class
1st Perla's Baguera Junior

Senior Puppy Dog Class
1st Claripugs Sun Tzu


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Emily Wroblewski Rewir

Reserve Winners Bitch
Jessygaff Whoopi Goldberg

12-18 Month Bitch Class
1st Emily Wroblewski Rewir

Open Bitch Class
1st Jessygaff Whoopi Goldberg


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   22
Group 3rd   
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   21
Group 4th   
Ch Stirling's Chadklier Alexandra
  Boston Terrier   16
BPIG   
Ch Stirling's Chadklier Alexandra
  Boston Terrier   N/A
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stirling's Chadklier Alexandra

Best Puppy In Breed
Ch Stirling's Chadklier Alexandra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
MBM's Everli Quinn

Best Of Opposite Sex
GCh Aldars Will Always Remember



Winners Bitch: (0-1-1-0)
MBM's Everli Quinn

Open Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mi-Pao's Red Rakija

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Red Rakija



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mi-Pao's Red Rakija

Open Bitch Class
1st Mi-Pao's Red Rakija


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brightspot Genuine Risk

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Genuine Risk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Best Of Opposite Sex
Bullmarket Windridge Hvn Knows

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bullmarket Windridge Hvn Knows

Best Puppy In Breed
Paris Dream Warrior


Winners Dog: (2-2-1-0)
Wilfred Kuechel

Reserve Winners Dog
Paris Dream Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Paris Dream Warrior

Open Dog Class
1st Wilfred Kuechel


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bullmarket Windridge Hvn Knows

Reserve Winners Bitch
Petitslutins Robb Isle Shado

12-18 Month Bitch Class
1st Bullmarket Windridge Hvn Knows

Open Bitch Class
1st Petitslutins Robb Isle Shado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Superlative's Dirty Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees

Best Of Opposite Sex
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Best Puppy In Breed
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Select Dog
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Clarion Karadale Better Together

Best Of Opposite Sex
Caralot's Diamond In The Rough

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Clarion Karadale Better Together

Best Puppy In Breed
Bellefleet Arabesque Daydream Believer


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Caralot's Diamond In The Rough

Open Bitch Class
1st Caralot's Diamond In The Rough


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Of Opposite Sex
Sanvar's I Gotta A Feeling

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Valmara's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Valmara's Abracadabra

Select Bitch
GCh Gardenpath Concours d'Elegante


Winners Dog: (1-3-0-2)
Sanvar's I Gotta A Feeling

Senior Puppy Dog Class
1st Sanvar's I Gotta A Feeling


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Valmara's Abracadabra

Reserve Winners Bitch
Coquetel Counting Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Valmara's Abracadabra

Open Bitch Class
1st Coquetel Counting Stars
2nd Dawin Affair Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sandon's Magic Moment

Best Of Opposite Sex
Sandon's Strut The Stage

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sandon's Magic Moment

Best Puppy In Breed
Sandon's Strut The Stage


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sandon's Strut The Stage

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon's Strut The Stage


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sandon's Magic Moment

Open Bitch Class
1st Sandon's Magic Moment


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kennelwood Kobe Elite Design   German Shepherd Dog   23
Group 2nd   
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon
  Bouvier des Flandres   21
Group 3rd   
Eminence Of The Mighty Crown
  Australian Shepherd   20
Group 4th   
GCh Majestique Justice For All
  Briard   13
BPIG    Harmonia's Third Times A Charm   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Uretopia's Red Sam Of Byeyo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Uretopia's Red Sam Of Byeyo

12-18 Month Dog Class
1st Uretopia's Red Sam Of Byeyo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Eminence Of The Mighty Crown

Best Of Opposite Sex
Ch Charjan Leading A Charmed Life

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Eminence Of The Mighty Crown

Best Puppy In Breed
Coralane's Girl From Down Undr


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Coralane's Girl From Down Undr

Reserve Winners Bitch
Weststone's Sweetheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Coralane's Girl From Down Undr

Open Bitch Class
1st Weststone's Sweetheart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring

Best Of Opposite Sex
Ch Asset's I'm On Fire

Best Puppy In Breed
Hollowshot Mister Mac


Winners Dog: (2-0-1-1)
Hollowshot Mister Mac

Reserve Winners Dog
Sporting Fields Flying High At Asset

Junior Puppy Dog Class
1st Hollowshot Mister Mac

Senior Puppy Dog Class
1st Sporting Fields Flying High At Asset



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhill Brilliant Disguise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glasgowhill Brilliant Disguise

12-18 Month Bitch Class
1st Glasgowhill Brilliant Disguise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Puppy In Breed
Harmonia's Third Times A Charm


Winners Dog: (1-0-1-0)
Harmonia's Third Times A Charm

Junior Puppy Dog Class
1st Harmonia's Third Times A Charm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Fabina's Flawless Foundation

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Fabina's Flawless Foundation

Best Puppy In Breed
Fabina's Flawless Foundation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cherrycreeks Worth Melting For

Canadian Bred Dog Class
1st Cherrycreeks Worth Melting For


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fabina's Flawless Foundation

Reserve Winners Bitch
Laureate Spaghetti Western

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Spaghetti Western

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fabina's Flawless Foundation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wind Dancer-Aylesford Paradox

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Highland Heir


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wind Dancer-Aylesford Paradox

Reserve Winners Dog
Curig FaerieTale Highland Heir

Senior Puppy Dog Class
1st Curig FaerieTale Highland Heir

Open Dog Class
1st Wind Dancer-Aylesford Paradox



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 03:22:17 AM