Battle River Canine Association
Friday, March 23, 2018



Related Results

Obedience

Friday, March 23 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 24 (Obedience Trial 2)
Sunday, March 25 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, March 23 (Rally Trial 1)
Saturday, March 24 (Rally Trial 2)
Sunday, March 25 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Wes & Sue Larnie--
Newalba's Fhuil Tha Laidir
"Judge"
Breeder/Owner/Handler: Wes Larnie
www.newalbaboxers.com


Best In Show
Judge: Cesar Gutierrez Perez
Basenji  
GCh Africanadian James T Kirk
Points: 385 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cesar Gutierrez Perez
Pomeranian  
Denian Sonic Boom Of Tab's
Points: 345
Best Puppy In Show
Judge: Cesar Gutierrez Perez
Retriever (Golden)   Harmony No Food After Midnight
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cesar Gutierrez Perez
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake Tyrone Surfnpipeline








Group 1 - Cesar Gutierrez Perez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   68
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   66
Group 3rd   
GCh Tricep Countrystars Grand Jury
  Spaniel (American Cocker)   52
Group 4th   
GCh Aurelia's Houdini Hudson
  Vizsla (Smooth-Haired)   43
BPIG    Harmony No Food After Midnight   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Idafab Onedrdog Kaiko's Gift   Retriever (Golden)   0
Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Wulymut's Nutmeg

Best Of Opposite Sex
Wulymuts Nutella

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Wulymut's Nutmeg

Best Puppy In Breed
Wulymut's Nutmeg


Winners Dog: (2-1-0-0)
Wulymut's Nutmeg

Reserve Winners Dog
Wulymut's Napoleon


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Wulymuts Nutella

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Parador Secret Chord

Best Of Opposite Sex
GCh Pipedream's Enough Said

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Parador Secret Chord

Best Puppy In Breed
Malhaven Reckless Abandon

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe


Winners Dog: (1-5-2-1)
Malhaven Reckless Abandon


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Parador Secret Chord

Reserve Winners Bitch
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Blazingstar Black Bubbly

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Crimson Topaz

Best Puppy In Breed
Birdztheword Too Humble To Brag


Winners Dog: (2-0-1-2)
Birdztheword Too Humble To Brag

Reserve Winners Dog
Blazingstar Pitch


Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 13 pts (4-5-4-1)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Harmony No Food After Midnight

Best Of Winners: (4-5-4-1)
Harmony No Food After Midnight

Best Puppy In Breed
Harmony No Food After Midnight

Select Bitch
GCh Canzas Sparkling Rosie


Winners Dog: (4-5-4-1)
Verdoro's Tommy Hilfiger

Reserve Winners Dog
Beaugoldens Keep On Believing


Winners Bitch: (4-5-4-1)
Harmony No Food After Midnight

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Family Hairloom

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Eagertrieve High Roller

Best Of Opposite Sex
GCh Beaumark's Black Diamond

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Eagertrieve High Roller

Best Puppy In Breed
Blackpowder Midnight Grace

Select Dog
Ch Beaumark's Razzmatazz


Winners Dog: (1-4-1-1)
Eagertrieve High Roller


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Eagertrieve MB Ravens My Angel

Reserve Winners Bitch
Cambridge Gone With The Wind

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tollwest Parnall Scout



Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam

Best Puppy In Breed
Trusask's Rockstar Liam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 8 pts (0-6-2-1)
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Best Of Opposite Sex
Sunshuel Rock Me

Best Puppy In Breed
Sunshuel Rock Me

Select Dog
Ch Canrick's As Good As It Gets

Select Bitch
Ch Dark Moon Over Brandia



Winners Bitch: (0-6-2-1)
Sunshuel Rock Me

Reserve Winners Bitch
Stand Alone's Hearts On Fire

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kinwashkly French Blaze

Best Of Opposite Sex
Kinwashkly Copperhead Road

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kinwashkly French Blaze

Best Puppy In Breed
Kinwashkly French Blaze


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kinwashkly Copperhead Road


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kinwashkly French Blaze

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Madonna

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine

Best Of Opposite Sex
Cupric's Meet Me In The Memory

Best Puppy In Breed
Cupric's Meet Me In The Memory



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cupric's Meet Me In The Memory

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Especially Dixie Chick

Best Of Opposite Sex
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ramblewood All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ramblewood All The Right Moves

Reserve Winners Dog
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Finnibone's Illusion Is Real

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Get'It On

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Finnibone's Get'It On

Best Puppy In Breed
Finnibone's Get'It On


Winners Dog: (1-2-0-1)
Finnibone's Get'It On


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Coomara's Northern Rosemary

Reserve Winners Bitch
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Cesar Gutierrez Perez

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Leith Gramayre No Chic In This Geek

Best Puppy In Breed
Koping Win'Weim Tokillamocknbrd


Winners Dog: (2-0-1-0)
Koping Win'Weim Tokillamocknbrd

Reserve Winners Dog
Silberkinder Trax Trail Boss






Group 2 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   39
Group 2nd   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   38
Group 3rd   Ch Deloubelle With Best Wishes   Afghan Hound   30
Group 4th   GCh Elance Mosaic At Elista   Borzoi   29
BPIG    Taugo's Raynbo And Roses   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Sillys Cinder Ella   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Deloubelle With Best Wishes



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Of Opposite Sex
Bassetacres Happytailed Encore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Puppy In Breed
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bassetacres Happytailed Encore

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising

Best Of Opposite Sex
Telford's Super Fantastico

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Telford's Super Fantastico

Best Puppy In Breed
Telford's Smooth Mover


Winners Dog: (1-4-1-0)
Waskasoo's Special Addition


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Telford's Super Fantastico

Reserve Winners Bitch
Telford's Smooth Mover

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boru's Violet Light At Fuimus

Best Puppy In Breed
Boru's Violet Light At Fuimus



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boru's Violet Light At Fuimus

Reserve Winners Bitch
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (4-2-1-2)
GCh Elance Mosaic At Elista

Best Of Opposite Sex
Taugo's Raynbo And Roses

Best Of Winners: (4-2-1-2)
Taugo's Raynbo And Roses

Best Puppy In Breed
Taugo's Raynbo And Roses

Select Bitch
Ch Elance Malificent


Winners Dog: (4-2-1-2)
Taugo's Raynbo And Roses

Reserve Winners Dog
Taugo's Raynbo Archer


Winners Bitch: (4-2-1-2)
Wolfwoods Celestial Sky

Reserve Winners Bitch
Hello Dolly Stepowy Goniec

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Puppy In Breed
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Select Dog
GCh RHK Sunrise's Night Phantom



Winners Bitch: (0-2-2-1)
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Reserve Winners Bitch
RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barrassy's Silhouette

Best Puppy In Breed
Heathview Nellie Belle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barrassy's Silhouette

Reserve Winners Bitch
Heathview Nellie Belle

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course

Best Of Opposite Sex
The Golden Buzzer Of Course

Best Puppy In Breed
The Golden Buzzer Of Course


Winners Dog: (1-0-0-1)
The Golden Buzzer Of Course


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Ch Manorcourt Midnight Jasper

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Daghan SilverEmpire StevieJinx

Best Puppy In Breed
Ethos No Ordinary Love

Select Bitch
Ch Manorcourt's Maple Maid


Winners Dog: (2-2-1-3)
Manorcourt's Vincent

Reserve Winners Dog
Guinness, Tn-i


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Daghan SilverEmpire StevieJinx

Reserve Winners Bitch
Ethos No Ordinary Love





Group 3 - Jack Kilgour Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   76
Group 2nd    Innovation Forever In My Heart   Schnauzer (Giant)   75
Group 3rd   
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich
  Boxer   71
Group 4th   
GCh Ebonyshadow's Silverfox Rock'n
  Siberian Husky   59
BPIG   
Ch Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Esmonds You Make Me Smile   Rottweiler   0
Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Tan-Ro Minoka Stellar

Best Puppy In Breed
Tan-Ro Minoka Stellar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Of Opposite Sex
Ch Kiaranuk's Aurora

Best Of Winners: (3-1-0-1)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Puppy In Breed
Arcticice He's Got The Blues


Winners Dog: (3-1-0-1)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Reserve Winners Dog
Arcticice He's Got The Blues


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Arcticice She's Got Rhythm

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
Ch Tailspins Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Mountain Crystal Hermesz

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Mountain Crystal Hermesz

Select Dog
GCh Mirogod Sledzikujacy Bern

Select Bitch
GCh NitroBerner A Red Ruby


Winners Dog: (3-2-2-2)
Mountain Crystal Hermesz

Reserve Winners Dog
Hamaara's Famous Neiko


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Creo's Miss Madrisa

Reserve Winners Bitch
NitroBerner's Enjoy The Moment

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 11 pts (1-6-3-2)
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Opposite Sex
Ch Martini's Red Carpet Ready

Best Of Winners: (1-6-3-2)
Briante's This Girls On Fire

Best Puppy In Breed
Salgray N Lemko's Lust After Me

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist

Select Bitch
GCh Briante's Diamond In The Making


Winners Dog: (1-6-3-2)
Newalba N Novera's Buccaneer


Winners Bitch: (1-6-3-2)
Briante's This Girls On Fire

Reserve Winners Bitch
Tienlung's Hidden Treasure

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GCh Breezy Hill's Life Of The Party At Mordawn

Best Of Opposite Sex
Kenterain N Newalba's Goldengem

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Puppy In Breed
Kenterain N Newalba's Goldengem


Winners Dog: (4-2-1-0)
Newalba's Fhuil Tha Ladir

Reserve Winners Dog
Allyrae's Stormin Norman


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Kenterain N Newalba's Goldengem

Reserve Winners Bitch
Allyrae's Storm Born

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Arcticice Qimmiq Yuka

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Taiga

Best Puppy In Breed
Arcticfire Apanik



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Arcticfire Apanik

Reserve Winners Bitch
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Red Rock Canyon's Giorgio At Larco


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
Ch Baystar's Rocketman

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Gentry's Wild Wild West

Best Puppy In Breed
Gentry's Wild Wild West

Select Dog
GCh Cassius de Akido San


Winners Dog: (2-5-2-2)
Gentry's Wild Wild West

Reserve Winners Dog
Sharinway's Expensive Boy Toy


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Janterra's Diamonds And Rust

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Spellbinding Vamp

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Best Puppy In Breed
Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Dog
GCh Libertesse Scouts Honour


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Cilka's Resurrect The Architect

Reserve Winners Bitch
Olympian's Neet Stars &Stripes

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skeenawhip Bodacious Phred



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Best Of Opposite Sex
Tailcreek's Black Watch

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tailcreek's I Wanna Believe

Reserve Winners Bitch
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Baywood Echo Waves Reflected

Best Puppy In Breed
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Select Dog
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Dog: (1-0-1-0)
Baywood Echo Waves Reflected


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
GCh Wathaman's Adventurous Affair



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Innovation Forever In My Heart

Best Puppy In Breed
Asgardian's Jade Memoire



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Innovation Forever In My Heart

Reserve Winners Bitch
Innovations Un Chain My Heart

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Ebonyshadow's Silverfox Rock'n

Best Of Opposite Sex
Ringkona's Calm Bfor The Storm

Best Puppy In Breed
Ringkona's Calm Bfor The Storm



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Ringkona's Calm Bfor The Storm

Reserve Winners Bitch
AuroraBalto's Nahanni





Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   40
Group 2nd    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   39
Group 3rd   
Ch Quarrydene's Wild At Heart
  Cairn Terrier   35
Group 4th    Scandals N'Bowsers Family Feud   Schnauzer (Miniature)   34
BPIG    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake Tyrone Surfnpipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Schaber's Chargers The Legend Of Troy


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Temora Rise And Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Temora Rise And Shine

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zealous Licorice Twist

Best Puppy In Breed
Zealous Licorice Twist



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Zealous Licorice Twist

Reserve Winners Bitch
Versaterre Fetch It

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Party Central Venturesome

Best Of Opposite Sex
Troll Dogs Fiorella

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Party Central Venturesome

Best Puppy In Breed
Kingsmere Tenacious Timbit

Select Dog
Ch Skybar Jumanji


Winners Dog: (2-2-1-0)
Party Central Venturesome

Reserve Winners Dog
Discus Berenica Domin-Jr


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Troll Dogs Fiorella

Reserve Winners Bitch
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quarrydene's Wild At Heart



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Foxjar Moonstruck At Quissex

Best Puppy In Breed
Ch Riverlands Suga N Spice



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Cheltenham Mak Ever After

Reserve Winners Bitch
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
Northcote Affirm Awestruck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Best Of Opposite Sex
Wichunt Riley By Littlefield

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Best Puppy In Breed
Dralion's Lead On McDuff


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wichunt Riley By Littlefield


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sands' CU At Kilshans

Best Puppy In Breed
Kilshans Iza Watchin U



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kilshans Iza Watchin U

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Scandals N'Bowsers Family Feud

Best Of Opposite Sex
Bowsers Every Line By Design

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Scandals N'Bowsers Family Feud

Best Puppy In Breed
Bowsers Every Line By Design


Winners Dog: (1-2-0-0)
Scandals N'Bowsers Family Feud


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bowsers Every Line By Design

Reserve Winners Bitch
Naibara's Sparkle Plenty

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beinnein Beyond The Blue

Best Puppy In Breed
Beinnein Beyond The Blue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beinnein Beyond The Blue


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Tyrone High Society

Select Bitch
Ch Bumblebeary's I Dont Give A Dam



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Tyrone High Society

Reserve Winners Bitch
Bumblebeary's Pick Pocket

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-0-3-3)
Ch Ghostpine Labra Lege Of Wimaru

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Select Dog
GCh Wimaru's Final Chance

Select Bitch
GCh Hillside Charlotte Badger



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
CryCa's Gone With The Wind

Best Puppy In Breed
GCh Brynmill Bets Are In



Winners Bitch: (0-3-1-0)
CryCa's Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Cryca's Braveheart





Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Denian Sonic Boom Of Tab's
  Pomeranian   54
Group 2nd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   50
Group 3rd   
Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   40
Group 4th   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   32
BPIG    Eleki Xoe's Highschool Crush   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro
  Havanese   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Caruaidd Aleesha

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Caruaidd Keeper Of My Heart

Select Dog
GCh Mingchen Thandie's Skye High


Winners Dog: (1-1-2-0)
Caruaidd Keeper Of My Heart


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Caruaidd Aleesha

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Of Opposite Sex
Ch Samsons Madison Ave

Best Puppy In Breed
Linda's Timbit's Timmy


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Dog: (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Taja Petit Sirah

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Taja Petit Sirah

Best Puppy In Breed
Taja Petit Sirah


Winners Dog: (2-2-1-0)
Taja The Naked Grape

Reserve Winners Dog
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Taja Petit Sirah

Reserve Winners Bitch
Taja Ursa Major

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Karakorum Khaleesi Of Dragons

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Easy Being Green

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Karakorum's Easy Being Green

Best Puppy In Breed
Karakorum's Galadriel


Winners Dog: (1-2-0-1)
Karakorum's Easy Being Green


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Karakorum's Galadriel

Reserve Winners Bitch
My Exotic World Dreamweaver

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (3-3-3-1)
HBH A Touch Of Gold

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh Pearl Eyed Bears Spencer


Winners Dog: (3-3-3-1)
Honors Revelation

Reserve Winners Dog
El Nino (Marrero)


Winners Bitch: (3-3-3-1)
HBH A Touch Of Gold

Reserve Winners Bitch
Bailemos Who's That Girl

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ladymagic Arkeno Play By Play



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
RoccoBarocco The Island Of Treasures

Best Of Opposite Sex
Dilimbazi Pineapple Express

Best Of Winners: (1-1-0-0)
RoccoBarocco The Island Of Treasures

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Pineapple Express


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Ch Ringland Surprise Gift

Best Of Opposite Sex
Flambeau Topflite Let It Be Me Ladymagic

Best Puppy In Breed
Angelwing's Leader Of The Pack

Select Dog
GCh Marron's Seinfeld

Select Bitch
Ch Kaiana Let It Be Arkeno


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Denian Sonic Boom Of Tab's

Best Of Opposite Sex
Arwins She's Gonna Knock U Out

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Denian Sonic Boom Of Tab's

Best Puppy In Breed
Arwins She's Gonna Knock U Out

Select Dog
Ch Arwins How To Train Ur Dragon


Winners Dog: (1-2-1-0)
Denian Sonic Boom Of Tab's


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Arwins She's Gonna Knock U Out

Reserve Winners Bitch
Ballofurs Dont Reign On My Parade

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (3-1-3-1)
Ch Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Blush

Best Of Winners: (3-1-3-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Highschool Crush

Select Dog
Ch Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (3-1-3-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush

Reserve Winners Dog
Gibby's Cooper Of Heartland


Winners Bitch: (3-1-3-1)
Xoe's Trick Baby

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
Ch VeeVee Big Shot At Royalty

Select Dog
GCh VeeVee Royally Big Deal



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's





Group 6 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   47
Group 2nd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   43
Group 3rd   
Ch Chowridge Embers Copper Rose
  Chow Chow   40
Group 4th   
Echoviews Lil Wicked Cricket
  Dalmatian   33
BPIG   
Echoviews Lil Wicked Cricket
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mydreams Put 'M Up Tuffstuff   Shih Tzu   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Bromley Rock's Silvermist

Best Of Opposite Sex
Mackendrick Overnight Express

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Bromley Rock's Silvermist

Best Puppy In Breed
Ruby La Peregrina Mackendrick

Select Bitch
Ch Ruby's Opal


Winners Dog: (2-3-0-1)
Mackendrick Overnight Express

Reserve Winners Dog
Henry Face To Face


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Bromley Rock's Silvermist

Reserve Winners Bitch
Ruby La Peregrina Mackendrick

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat

Best Of Opposite Sex
Will She Or Won't She Wilhelmina ( Blanco/Chapman)

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Hpnotiq's Lethal Weapon

Select Dog
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane


Winners Dog: (2-1-2-1)
Hpnotiq's Lethal Weapon

Reserve Winners Dog
Bulldacious Savour The Flavour

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Miwei's Wrinkles In Time

Best Puppy In Breed
Miwei's Wrinkles In Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Miwei's Wrinkles In Time


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Opposite Sex
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Best Puppy In Breed
Beshia's Ho Ming


Winners Dog: (1-2-3-1)
Beshia's Ho Ming


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Reserve Winners Bitch
Chowridge Foxy Ginger Bear

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Echoviews Lil Wicked Cricket

Best Of Opposite Sex
Lacrima Christi Chasin' Dreams At TR

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Echoviews Lil Wicked Cricket

Best Puppy In Breed
Echoviews Lil Wicked Cricket


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Echoviews Lil Wicked Cricket

Reserve Winners Bitch
Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
Jaxzbela Jinger

Select Dog
Ch Black Betty Darrien



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Jaxzbela Jinger

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
Ch Vista Steal The Moon



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Admiraal My Wickedwicked Heart

Reserve Winners Bitch
Admiraal Showtyme Claim 2 Fame

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Kandansk Aftermath

Best Of Opposite Sex
Rosebell's Power Play

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Rosebell's Puck Bunny

Best Puppy In Breed
Rosebell's Puck Bunny


Winners Dog: (2-3-0-1)
Rosebell's Power Play

Reserve Winners Dog
Rosebell's Aviator


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Rosebell's Puck Bunny

Reserve Winners Bitch
Groomroom's Moxie For Topiary

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Kandansk The Conjuring

Best Puppy In Breed
Kandansk The Conjuring



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kandansk The Conjuring

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda X Factor

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Ramar's My Kind Of Night



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ramar's My Kind Of Night

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fallscreek's Atari Maye No Kita



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sunside Wildest Dreams



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam

Select Dog
GCh Trekhond Fire It Up MeadowPark



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew





Group 7 - Jack Kilgour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   55
Group 2nd   
Ch Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   48
Group 3rd    Silverspar's Still The One   Old English Sheepdog   45
Group 4th   Ch Shaggylane Glowing Princess   Bearded Collie   40
BPIG    Lasvada Taja Rogue Wave   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kelkary's Sippin Fire
  Bearded Collie   0
Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Agassiz's Mighty Brooke

Best Of Opposite Sex
Riverwild's Spellbound

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Riverwild's Spellbound

Best Puppy In Breed
Riverwild's Spellbound


Winners Dog: (1-3-0-1)
Riverwild's Spellbound


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Riverwild's Touch Of Magic

Reserve Winners Bitch
Red Sky's Living The Dream

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Casselcreek East Coast Swing

Best Puppy In Breed
Casselcreek East Coast Swing



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Casselcreek East Coast Swing

Reserve Winners Bitch
Briarbrooks Talk Of The Town

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Shaggylane Glowing Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Select Dog
Ch Hpnotiq's Taking The Lead



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Maggray's N' Credible Journey

Best Puppy In Breed
Merakis Don't Play With Fire


Winners Dog: (2-0-1-0)
Merakis Don't Play With Fire

Reserve Winners Dog
Merakis Supernatural


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Breugel's Gabbi's Revenge

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Breugel's Gabbi's Revenge

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
GCh Tallywood Transilience

Best Of Opposite Sex
Solhaven's Rising

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Solhaven's Rising

Best Puppy In Breed
Solhaven's Rising

Select Bitch
Ch Tallywood Debutante


Winners Dog: (1-4-0-2)
Solhaven's Rising


Winners Bitch: (1-4-0-2)
Davenloch Divine Decadence

Reserve Winners Bitch
Tallywood Glendamar Celebrate

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Tamaron's Livin' On A Prayer

Best Of Opposite Sex
GCh Glendamar's Calm Before The Storm

Best Puppy In Breed
Tamaron's Livin' On A Prayer


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tamaron's Livin' On A Prayer


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bearspaw Veikka Makalu


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Best Of Opposite Sex
Edale's The Mighty Jake

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Best Puppy In Breed
Lasvada Taja Rogue Wave

Select Bitch
Ch Woodside's Bella Jun


Winners Dog: (2-3-0-1)
Edale's The Mighty Jake

Reserve Winners Dog
Shalakaus I'm Da Marshall


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Reserve Winners Bitch
Woodside's The Dutchess

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Audurs Rjoma Blida

Best Puppy In Breed
Audurs Rjoma Blida



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Audurs Rjoma Blida

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jotunn Kola Karina Cloudpointe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jotunn Kola Karina Cloudpointe

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Silverspar's Still The One

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Silverspar's Still The One

Best Puppy In Breed
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Select Dog
Ch Silverspar's Full Throttle


Winners Dog: (1-2-1-1)
Silverspar A Highland Thunder


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Silverspar's Still The One

Reserve Winners Bitch
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windkist Naughty By Nature



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windkist Naughty By Nature

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (3-7-1-0)
Laureate Who Dunnit

Best Of Opposite Sex
Shantels Solana Silver

Best Of Winners: (3-7-1-0)
Laureate Who Dunnit

Best Puppy In Breed
Laureate Who Dunnit

Select Dog
Ch Zesta Step Up


Winners Dog: (3-7-1-0)
Laureate Who Dunnit

Reserve Winners Dog
Zesta Leo


Winners Bitch: (3-7-1-0)
Shantels Solana Silver

Reserve Winners Bitch
Haderlie Prairiemist Flirt

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bransuzi Bobby Shafto

Select Dog
Ch Lillemor's Cantor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bransuzi Bobby Shafto


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By