Hub City Kennel & Obedience Club
Friday, May 6, 2011



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 07 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 08 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Trial 1)
Saturday, May 07 (Rally Trial 2)
Sunday, May 08 (Rally Trial 3)

Other Results

May 07, 2011 - SK Jr Handling Zone Finals Results

Related Specialties

Saskatchewan Terrier Association - Saturday, May 07 - Conformation



Results courtesy of:

-- Karen Chant --
BIS/RBIS Aust GCh/Can Ch Diavolino Woodsmoke Why Wait
Owners Eileen Colbert (Qld) & Karen Chant (Cda)
Best In Show
Judge: Edna Perks
Pekingese   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
Points: 235 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Edna Perks
Miniature Poodle  
Ch Kandansk Legendary Storm




Group 1 - Neil Graves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Finnibone's Cool The Engines
  Irish Water Spaniel   37
Group 2nd   
GCh JBG's Oh Henry
  Golden Retriever   36
Group 3rd   
Ch Rachris Kool As A Que
  American Cocker Spaniel   27
Group 4th   
Ch RLB Drakkar's Tom Foolery
  Pointer (German Wire-Haired)    17
BPIG    Rockinoak Shes A Star Of Bailey Lane   Labrador Retriever   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Neil Graves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   13
Group 2nd   
Ch Cragland's Runaway
  Beagle    12
Group 3rd   Ch Nalikar Don't Stop Believin'   Afghan Hound   11
Group 4th   
Ch Amahte Classic Touch At Bodean
  Ibizan Hound    9
BPIG   
Ch Cragland's Runaway
  Beagle    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - Neil Graves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shisaido's SandKist SetSail
  Siberian Husky   36
Group 2nd   
Ch Innovation Dancing V Darkside
  Giant Schnauzer   28
Group 3rd   
Ch Burke's Pinocchio Of BNV
  Great Dane    26
Group 4th   
Ch Samson's Full Throttle
  Boxer    24
BPIG    Varsity's Kiss My Cheeks   Boxer    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Edna Perks Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Darwyn's I'm Not Arguing That
  Welsh Terrier    37
Group 2nd   
Ch Bonniedee Lady Of Starlight
  Cairn Terrier    36
Group 3rd   
Ch Minuteman Safety Last
  Miniature Schnauzer   30
Group 4th   
Ch Black Watch Sound Off
  Lakeland Terrier    23
BPIG   
Ch Minuteman Safety Last
  Miniature Schnauzer   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Edna Perks Top Dog
Points
Group 1st   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    36
Group 2nd   
GCh Arkeno Watch Closely Now
  Papillon    31
Group 3rd   
Ch Xoe's Oscar De La Hoya
  Pug    26
Group 4th   
Ch Innovations Typecast Dixie Cup
  Toy Poodle   25
BPIG    Spirit Bear Hunter At Labonne   Coton De Tulear   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Edna Perks Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Merry Go Round Coach Master
  Dalmatian    30
Group 2nd   
Ch Kandansk Legendary Storm
  Miniature Poodle   29
Group 3rd   
Ch Carrington Diplomat Hallelujah
  Standard Poodle   23
Group 4th   
ZZG A Flower In My Garden
  Boston Terrier    14
BPIG   
Ch Kandansk Legendary Storm
  Miniature Poodle   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Edna Perks Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Buaidh-Motlikru Etched'N Stone
  Bearded Collie    40
Group 2nd   
Ch Some Buddy Now And Forever
  Old English Sheepdog    38
Group 3rd   
Ch Rivendell's Xanadu
  German Shepherd Dog    33
Group 4th   
Ch Tamaron The Real Deal
  Collie (Smooth)   31
BPIG   
Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By