Kent Kennel Klub
Sunday, April 15, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Friday, April 13 (Show # 1)
Saturday, April 14 (Show # 2)
Saturday, April 14 (Show # 3)
Sunday, April 15 (Show #4)
Sunday, April 15 (Show # 5)

Obedience

Friday, April 13 (Obedience Trial 1)
Friday, April 13 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 14 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 14 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 15 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 15 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 13 (Rally Trial 1)
Friday, April 13 (Rally Trial 2)
Saturday, April 14 (Rally Trial 3)
Saturday, April 14 (Rally Trial 4)
Sunday, April 15 (Rally Trial 5)
Sunday, April 15 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Nicholas De Bedout
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 138 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Nicholas De Bedout
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 109
Best Puppy In Show
Judge: Nicholas De Bedout
Chinese Shar-Pei  
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Nicholas De Bedout
Borzoi   Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy








Group 1 - Edna Gonzalez-Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   28
Group 2nd   
Ch Clussexx Whisper In The Wind
  Spaniel (Clumber)   24
Group 3rd   
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets
  Spaniel (English Springer)   23
Group 4th   Ch Benton Statue Of Liberty   Spaniel (Welsh Springer)   21
BPIG    Kokopelli's Trust And Believe   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Valentino Vonspringf

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Penzance Maggie & The Ferocious Beast

Best Puppy In Breed
Valentino Vonspringf


Winners Dog: (1-1-0-1)
Valentino Vonspringf

Senior Puppy Dog Class
1st Valentino Vonspringf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ch Legacyk Fiery Heart

Best Puppy In Breed
Shadowland's Emerald Fire

Select Bitch
GCh Whisperfield Shades Of Autumn



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Shadowland's Emerald Fire

Reserve Winners Bitch
Shadowland's Burning Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland's Emerald Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Legacyk She Said Yes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowland's Burning Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kokopelli's Trust And Believe

Best Puppy In Breed
Kokopelli's Trust And Believe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kokopelli's Trust And Believe

Senior Puppy Dog Class
1st Kokopelli's Trust And Believe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Rapture

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Best Puppy In Breed
Fargoridge Hot Stuff


Winners Dog: (1-3-0-0)
Fargoridge Rapture

Senior Puppy Dog Class
1st Fargoridge Rapture


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Reserve Winners Bitch
Rickways Quantum Leap

Senior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge Hot Stuff

12-18 Month Bitch Class
1st Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin
2nd Rickways Quantum Leap


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
Ch Roaneden's Counting Stars

Select Dog
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
Karrelene Triple Pleasure

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Karrelene's Lights On Memphis

Best Puppy In Breed
Karrelene's Lights On Memphis


Winners Dog: (1-2-0-1)
Karrelene Triple Pleasure

Open Dog Class
1st Karrelene Triple Pleasure


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Karrelene's Lights On Memphis

Reserve Winners Bitch
Killbride N Karrele All That Jazz

Junior Puppy Bitch Class
1st Karrelene's Lights On Memphis

12-18 Month Bitch Class
1st Killbride N Karrele All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ashleysown Canadian Maid

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Trunrth Strong & Free

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ashleysown Canadian Maid

Best Puppy In Breed
Wynridge's Trunrth Strong & Free


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wynridge's Trunrth Strong & Free

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wynridge's Trunrth Strong & Free


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ashleysown Canadian Maid

Reserve Winners Bitch
Silkroad's Ltd Edition

12-18 Month Bitch Class
1st Ashleysown Canadian Maid

Open Bitch Class
1st Silkroad's Ltd Edition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clussexx Whisper In The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Opposite Sex
GCh Bryden's Magic Mike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Benton Statue Of Liberty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Sandy Ridge's Busch Jackson

Best Of Opposite Sex
Waypoints Smooth Power Stroke

Best Puppy In Breed
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Waypoints Smooth Power Stroke

Open Bitch Class
1st Waypoints Smooth Power Stroke


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   21
Group 2nd   
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   17
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   16
Group 4th    Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy   Borzoi   11
BPIG    Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy   Borzoi   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Napier's Omg Did You Hear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Miracle Of Nature Pocket Joy



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Miracle Of Nature Pocket Joy

Reserve Winners Bitch
Till's Balancing Act

Open Bitch Class
1st Miracle Of Nature Pocket Joy
2nd Till's Balancing Act


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Chetcote Dragon Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote The Musketeer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Chetcote Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Don't Stop Me Now



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
YR Works Magik Happnz

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Prelude's Red Baron MS

Best Puppy In Breed
Prelude's Red Baron MS

Select Dog
Ch Pawprints Chetcote Enigma


Winners Dog: (1-2-2-0)
Prelude's Red Baron MS

Senior Puppy Dog Class
1st Prelude's Red Baron MS


Winners Bitch: (1-2-2-0)
YR Works Magik Happnz

Reserve Winners Bitch
Chetcote Rumour Has It

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It

Canadian Bred Bitch Class
1st YR Works Magik Happnz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Select Dog
Ch Hunu Man In Th' Mirror MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karob Sandstorm Told You So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shetara's She Smiled Sweetly

Best Puppy In Breed
Ch Shetara's She Smiled Sweetly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Edna Gonzalez-Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   20
Group 2nd   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   19
Group 3rd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   15
Group 4th   
White Magic's King Of The Slopes
  Samoyed   14
BPIG   
White Magic's King Of The Slopes
  Samoyed   N/A

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Ch Bagheera Bella Deti Arbata

Select Dog
Ch Makovey Noch Na Kupalu



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Midnightsolo Captured Presence

Open Bitch Class
1st Midnightsolo Captured Presence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ravencrest Cinnrhee Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Du Chocolat Noir

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ravencrest Cinnrhee Power Play


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ravencrest Cinnrhee Power Play

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravencrest Cinnrhee Power Play


Winners Bitch: (1-1-0-1)
CinBar's Just Look No More

Open Bitch Class
1st CinBar's Just Look No More


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Ch Cresswell's Medicine Man

Select Bitch
GCh Nightflight Femme Fatale



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Di'Limbazi Mistress Dread

12-18 Month Bitch Class
1st Di'Limbazi Mistress Dread


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jerdans The Great Code

Junior Puppy Dog Class
1st Jerdans The Great Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
White Magic's King Of The Slopes

Best Of Opposite Sex
Snowshoe N Samtos's Rise To Fame

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Snowshoe N Samtos's Rise To Fame

Best Puppy In Breed
White Magic's King Of The Slopes


Winners Dog: (2-1-0-0)
White Magic's King Of The Slopes

Reserve Winners Dog
Samtos's Let It Go Olaf

Junior Puppy Dog Class
1st White Magic's King Of The Slopes

Open Dog Class
1st Samtos's Let It Go Olaf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dralion's Curb Your Enthusiasm   Norwich Terrier   13
Group 2nd   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd   
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex
  Bull Terrier (Miniature)   11
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   10
BPIG   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Loch Awe's Cam Action

Best Of Opposite Sex
Locha We's Downtown Murphy Brown



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Locha We's Downtown Murphy Brown

12-18 Month Bitch Class
1st Locha We's Downtown Murphy Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Open Dog Class
1st Equinox N Jazz Luceo Non Uro


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oh Mamma Mia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dralion's Curb Your Enthusiasm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Puppy In Breed
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Senior Puppy Bitch Class
1st Goodspice Miss Emma Of Salt Creek


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Mother's Finest Born To Be Animagical

Best Puppy In Breed
Bon Aquarel Those Who Move Clouds


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bon Aquarel Those Who Move Clouds

Reserve Winners Dog
Bon Aquarel Yesterday's Song

Senior Puppy Dog Class
1st Bon Aquarel Those Who Move Clouds

12-18 Month Dog Class
1st Bon Aquarel Yesterday's Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Edna Gonzalez-Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   24
Group 2nd   Ch Pazzo's Pappy Van Winkle   Yorkshire Terrier   20
Group 3rd   
Ch XR Acts Of Valour
  Havanese   18
Group 4th   
Ch Jimary's Ka Ching
  Pug   14
BPIG    Jimary's Emmy Lou   Pug   N/A
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Carolus The Viceroy

Best Of Opposite Sex
Midsummer Born To Be Wild

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Midsummer Born To Be Wild

Select Dog
GCh Burbrook What Dreams May Come


Winners Dog: (1-1-2-0)
Birchrun's Johnny Be Good

12-18 Month Dog Class
1st Birchrun's Johnny Be Good


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Midsummer Born To Be Wild

Open Bitch Class
1st Midsummer Born To Be Wild


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadowalkers You Had Me At Hello

Best Puppy In Breed
Shadowalkers You Had Me At Hello



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadowalkers You Had Me At Hello

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowalkers You Had Me At Hello


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch XR Acts Of Valour

Best Of Opposite Sex
Joyaseda's Princess Peach

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Christa's Jumpy Clown Leave Feedback

Select Dog
GCh XR Havoc On The High Seas


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Joyaseda's Princess Peach

Open Bitch Class
1st Joyaseda's Princess Peach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Coverdale's Hide Your Heart

Best Of Opposite Sex
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Coverdale's Hide Your Heart

Best Puppy In Breed
Coverdale's Hide Your Heart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Open Bitch Class
1st Chansuki's Just My Cup Of Tea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Risingstar Rockin' The Anthem

Best Puppy In Breed
Risingstar Rockin' The Anthem


Winners Dog: (1-0-0-0)
Risingstar Rockin' The Anthem

Junior Puppy Dog Class
1st Risingstar Rockin' The Anthem



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Heaven Sent Lyric O' Regaloake

Best Of Opposite Sex
Ch Nightfire's Better Than Ever

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Lyric O' Regaloake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Heaven Sent Lyric O' Regaloake

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Lyric O' Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Select Dog
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-0-3-0)
Pekeden Black Sabbath

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pekeden Black Sabbath



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
Jimary's Emmy Lou

Best Puppy In Breed
Jimary's Emmy Lou



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jimary's Emmy Lou

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Emmy Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Tiara Of Dare To Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle

Open Dog Class
1st Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tiara Of Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Tiara Of Dare To Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
Ch Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   12
Group 3rd   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   11
Group 4th   
GCh Litilann Harten Stack The Deck
  Poodle (Standard)   10
BPIG   
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bulldacious Jacib I'm Juicy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bulldacious Jacib I'm Juicy

Reserve Winners Bitch
Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bulldacious Jacib I'm Juicy

Open Bitch Class
1st Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Gumby's Cruzin To Laguna

Best Puppy In Breed
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Cranbrooke's Cinnamon Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Cranbrooke's Cinnamon Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Paris Dream Coconut

Best Of Opposite Sex
Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man

Best Puppy In Breed
Fullofbull's La Luna



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fullofbull's La Luna

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's La Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Alii Shores Bindi's Adventure

Best Puppy In Breed
Shantli Roz Gay-Heyli

Select Bitch
Ch Alii Shores Annie Get Your Gun



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Alii Shores Bindi's Adventure

Reserve Winners Bitch
Shantli Roz Gay-Heyli

Junior Puppy Bitch Class
1st Shantli Roz Gay-Heyli

Open Bitch Class
1st Alii Shores Bindi's Adventure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Litilann Harten Stack The Deck


Winners Dog: (1-0-1-0)
Brienwoods Italian Prince

Open Dog Class
1st Brienwoods Italian Prince



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st    Raglansdream Rolex's Cashmere   Welsh Corgi (Pembroke)   11
Group 2nd    Lynphil Davina   Shetland Sheepdog   9
Group 3rd    BB's Praetor Tricus Aurelius   Bouvier des Flandres   6
Group 4th   Ch Decor's Lincoln's Legend   Collie (Rough)   5
BPIG    Raglansdream Rolex's Cashmere   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Battlefield's Smooth Operator

Best Puppy In Breed
Battlefield's Smooth Operator


Winners Dog: (2-0-1-0)
Battlefield's Smooth Operator

Reserve Winners Dog
Arrogant Tainted Love

Senior Puppy Dog Class
1st Battlefield's Smooth Operator

Open Dog Class
1st Arrogant Tainted Love



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BB's Praetor Tricus Aurelius


Winners Dog: (1-0-0-0)
BB's Praetor Tricus Aurelius

12-18 Month Dog Class
1st BB's Praetor Tricus Aurelius



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Decor's Lincoln's Legend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Of Opposite Sex
Ginza Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ginza Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ginza Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginza Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Lynphil Davina

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Contraband



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lynphil Davina

Reserve Winners Bitch
Karalash Imagine That

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Davina

Open Bitch Class
1st Karalash Imagine That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Best Of Opposite Sex
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Best Puppy In Breed
Raglansdream Rolex's Cashmere


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Senior Puppy Dog Class
1st Raglansdream Rolex Stars Brinx


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Senior Puppy Bitch Class
1st Raglansdream Rolex's Cashmere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By