Kilbride & District Kennel Club
Monday, August 8, 2011 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, August 05 (Show # 1)
Friday, August 05 (Show # 2)
Saturday, August 06 (Show # 3)
Sunday, August 07 (Show # 4)
Monday, August 08 (Show # 5)
Monday, August 08 (Show # 6)

Related Specialties

Pointer Club Of Canada - Saturday, August 06 - Conformation
Boxer Club Of Central Ontario - Saturday, August 06 - Conformation
Southern Counties Hound Breeds Association - Sunday, August 07 - Conformation
Working & Herding Club Of Southern Ontario - Sunday, August 07 - Conformation
Greater Mid-Ontario Doberman Fanciers - Saturday, August 06 - Conformation
Saluki Club of Canada - Saturday, August 06 - Conformation
Whippet Club Of Eastern Canada - Saturday, August 06 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada - Saturday, August 06 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada - Saturday, August 06 - Obedience
Golden Retriever Club Of Canada - Saturday, August 06 - Rally Obedience
Golden Retriever Club Of Canada - Saturday, August 06 - Rally Obedience
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, August 07 - Conformation
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, August 07 - Obedience
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, August 07 - Obedience
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, August 07 - Rally Obedience
Canadian Mastiff Club - Saturday, August 06 - Conformation
Club VI Ontario - Saturday, August 06 - Conformation
Southern Counties Hound Breeds Association - Saturday, August 06 - Conformation
Lhasa Apso Club of Ontario - Sunday, August 07 - Conformation
Black Russian Terrier Club Of Canada - Saturday, August 06 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Canada - Saturday, August 06 - Conformation
Ontario Bouvier des Flandres Club - Saturday, August 06 - Conformation



Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
BISS Can. GCh. Am. Ch. Altair's Live Like Horses CGN
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails
Best In Show
Judge: Diane Adorno-LeGrande
Irish Setter   Crimsonacre Windjammer
Points: 200 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Diane Adorno-LeGrande
Scottish Deerhound  
Ch Dhu Mohr Pennant's Quilleran
Best Puppy In Show
Judge: Diane Adorno-LeGrande
Pekingese   
Ch Dunkirk Tell Me A Secret




Group 1 - Diane Adorno-LeGrande Top Dog
Points
Group 1st    Crimsonacre Windjammer   Irish Setter   40
Group 2nd   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  American Cocker Spaniel   37
Group 3rd   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Flat-Coated Retriever   32
Group 4th   
Ch Perryglen's Roseline At Isleworth
  Pointer    27
BPIG   
Shor'Line Navigating The Seven Seas
  Golden Retriever   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 2 - Diane Adorno-LeGrande Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dhu Mohr Pennant's Quilleran
  Scottish Deerhound   29
Group 2nd   Ch Windstorm Valur I’m So Vain   Saluki    27
Group 3rd   
Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   18
Group 4th   
Ch HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   13
BPIG   
Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 3 - Diane Adorno-LeGrande Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Selene of Inn Wang San KR
  Samoyed   43
Group 2nd   
Ch Rus Maknalis Shtorm Of Arbat
  Black Russian Terrier    42
Group 3rd   
Ch Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog    39
Group 4th   Ch Gentry's Agadorably Sassi   Doberman Pinscher    36
BPIG    Goldgrove Heaven 'N Paradise Mikadobe   Doberman Pinscher    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier    10
Group 2nd   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    9
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   8
Group 4th   
J'Cobe Broxden The Headliner
  Smooth Fox Terrier   7
BPIG   
Farquar's Flaith Flower of Joy
  Soft-Coated Wheaten Terrier    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Whirlwinds Dazzling Debonair
  Yorkshire Terrier   23
Group 2nd   
Ch Mojito's Dressed To Kill
  Havanese   20
Group 3rd   
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
  Cavalier King Charles Spaniel    18
Group 4th   
Ch Rexroth's Red Hot Chili Pepper
  Miniature Pinscher    17
BPIG   
Ch Dunkirk Tell Me A Secret
  Pekingese    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alaman's It's All About Me
  Standard Poodle   22
Group 2nd   
Ch Chadklier's Salami
  Bulldog    16
Group 3rd   Ch Gumby's Running To Stand Still   Chinese Shar-Pei    14
Group 4th   
Ch Schutzu's My Foolish Heart
  Shih Tzu   12
BPIG   
Ch Axinite Black Ma Griffe Thalpet
  Miniature Poodle   N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)






Group 7 - Diane Adorno-LeGrande Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   27
Group 2nd   
Ch Sheep's Kin Heat Wave
  Australian Shepherd    20
Group 3rd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    17
Group 4th   
Ch Kalacsos Magdi
  Puli    15
BPIG    Milas Dancing Solo   Collie (Rough)    N/A
View Best of Breed Winners (Titles Omitted)




Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By