Seaway Kennel Club
Sunday, May 3, 2015



Related Results


Results courtesy of:

-- Norm Fargo --
AM Grand CH / Can Grand CH Xenos Condren
Owner: Norm Fargo and Neil Porter and Chiffon the CEO
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Chow Chow  
GChEx Mi-Pao's Thor
Points: 188 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
Best Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Collie (Rough)   Sylvan Argent Windsong Imagine
Best Baby Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Portuguese Water Dog  
Wheatley's Heart Of My Heart








Group 1 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mar-K's Hot N Spicey
  Spaniel (American Cocker)   27
Group 2nd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   23
Group 3rd   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   20
Group 4th   Ch Nanjay's Call My Agent   Spaniel (English Springer)   12
BPIG   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royal's Toast Of New York   Retriever (Golden)   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Perryglen's Justdoitat Coquetel

Best Of Opposite Sex
GCh Hyborn Hidden Imperial At Tukeglen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Best Puppy In Breed
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Select Bitch
GCh Legacyk In Your Dreams


Winners Dog: (1-0-0-2)
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Stannyfield Whole Lotta Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Kyon's Rainbow High

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Kyon's Rainbow High

Best Puppy In Breed
GCh Blackpool Jersey Girl

Select Bitch
GCh Blackpool Jersey Girl


Winners Dog: (3-2-0-3)
Kyon's Rainbow High

Reserve Winners Dog
Goldenmoment's Most Wanted

Senior Puppy Dog Class
1st Grayvalley's Living The Dream

12-18 Month Dog Class
1st Goldenmoment's Most Wanted

Open Dog Class
1st Kyon's Rainbow High

3-6 Month Dog Class
1st Royal's Toast Of New York


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
GCh Stonemeadow's Jet Black

Best Puppy In Breed
Devonsleigh It Takes A Village



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Devonsleigh It Takes A Village

Reserve Winners Bitch
Oaksill Good Vibrations

Senior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh It Takes A Village

12-18 Month Bitch Class
1st Oaksill Good Vibrations

3-6 Month Bitch Class
1st Maktawae Ride N Shotgun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra



3-6 Month Bitch Class
1st Katyra All Things Considered


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Mar-K's Hot N Spicey

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Secret Midnight Express

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Truly Yours Secret Midnight Express


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Jaywyck's Busy Dancing In Tyme

Open Bitch Class
1st Jaywyck's Busy Dancing In Tyme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RiverMist Broxden Best I Feather Seen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nanjay's Call My Agent




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   25
Group 2nd   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   20
Group 3rd   Ch McCartney's Celebrity Buzz   Whippet   19
Group 4th   Ch Victory's Speak No Evil W   Dachshund (Standard Wire-Haired)   16
BPIG   
Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Doonabrig Epic McCartney   Whippet   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Xenos Condren

Best Of Opposite Sex
Charsada Reach Beyond The Star

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Charsada Reach Beyond The Star

Best Puppy In Breed
Charsada Reach Beyond The Star


Winners Dog: (1-3-1-0)
Charsada Beyond Atlantis

Senior Puppy Dog Class
1st Charsada Beyond Atlantis


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Charsada Reach Beyond The Star

Reserve Winners Bitch
Charsada Go Above And Beyond

Senior Puppy Bitch Class
1st Charsada Reach Beyond The Star
2nd Charsada Beyond T'lookin Glass

Canadian Bred Bitch Class
1st Charsada Go Above And Beyond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Golden Days Tequila Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Erieau's Vintage Speed Racer

Select Bitch
Ch Erieau's Vintage Valentine


3-6 Month Dog Class
1st Heavenlyhund's Fairview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled

Best Of Opposite Sex
Dachsforth Heavenlyhund BMD




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Victory's Speak No Evil W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Blackwing's Starkeeper Tegann

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Antrim's Elvira Of Echohounds

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Blackwing's Starkeeper Tegann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (2-0-0-1)
Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Reserve Winners Dog
Cataraqui Running A Red

Junior Puppy Dog Class
1st Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Canadian Bred Dog Class
1st Cataraqui Running A Red



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh McCartney's Celebrity Buzz

Best Of Opposite Sex
Jetstream Madeira

Best Puppy In Breed
Lyrical's Love You Forever



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jetstream Madeira

Reserve Winners Bitch
Lyrical's Love You Forever

Senior Puppy Bitch Class
1st Lyrical's Love You Forever

Open Bitch Class
1st Jetstream Madeira

3-6 Month Bitch Class
1st Doonabrig Epic McCartney


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   22
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   21
Group 3rd   
Sawannah Soulbern
  Bernese Mountain Dog   20
Group 4th   Ch Eastport's Dreamboat Ziva   Boxer   16
BPIG   
Sawannah Soulbern
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wheatley's Heart Of My Heart
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tundra Keikewabic Krystalmar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sawannah Soulbern

Best Of Opposite Sex
Belnois Just Along IV The Ride

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sawannah Soulbern

Best Puppy In Breed
Sawannah Soulbern


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sawannah Soulbern

Reserve Winners Bitch
Orloff Jungfrau Syrrah

Junior Puppy Bitch Class
1st Sawannah Soulbern

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward

Open Bitch Class
1st Orloff Jungfrau Syrrah

3-6 Month Bitch Class
1st Eliden Christina's Warrior Zia
2nd Eliden Christina's Royal Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eastport's Dreamboat Ziva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Bramstoke's Shop Till You Drop

Best Of Opposite Sex
Knatchbull Moses DeVersailles


Winners Dog: (1-0-0-1)
Knatchbull Moses DeVersailles

Open Dog Class
1st Knatchbull Moses DeVersailles



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Whitcam's My Time To Shine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Nakus I'm Not At Liberty T'say

Best Puppy In Breed
Everendeavor Naku Glamour Girl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Nakus I'm Not At Liberty T'say

Reserve Winners Bitch
Naku's Jazzie Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's Jazzie Dancer

Open Bitch Class
1st Nakus I'm Not At Liberty T'say
2nd Everendeavor Naku Glamour Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cupar's Golden Ticket

Best Puppy In Breed
Cupar's Golden Ticket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cupar's Golden Ticket

Reserve Winners Bitch
Cupar's Time To Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Golden Ticket

Open Bitch Class
1st Cupar's Time To Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico


3-6 Month Dog Class
1st Wheatley's Melt My Heart


3-6 Month Bitch Class
1st Wheatley's Heart Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Going Nebraska

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Puppy In Breed
Snowybear's Going Nebraska


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowybear's Going Nebraska

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Going Nebraska


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wildcries Runs With The Wind

Best Puppy In Breed
Wildcries Redemption Song



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wildcries Runs With The Wind

Reserve Winners Bitch
Wildcries Redemption Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildcries Redemption Song

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildcries Runs With The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   39
Group 2nd   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   38
Group 3rd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   37
Group 4th   
Gyver Original Sin
  Scottish Terrier   36
BPIG    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Axelbelle My Royal Tululah   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inglevalley Not Enuf Sage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inglevalley Not Enuf Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Inglevalley Not Enuf Sage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluenotes Crashed The Party

Best Puppy In Breed
Bluenotes Crashed The Party


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluenotes Crashed The Party

Junior Puppy Dog Class
1st Bluenotes Crashed The Party



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Otley's When Lightning Strikes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 10 pts (4-4-3-0)
Notorious Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Fortifer's Flammeta

Best Of Winners: (4-4-3-0)
Notorious Never Say Never

Best Puppy In Breed
DancingB's Audi Goes For Max

Select Dog
GCh Thunderally's Dapper Dan


Winners Dog: (4-4-3-0)
Notorious Never Say Never

Reserve Winners Dog
Magor Moves Like Jagger

Junior Puppy Dog Class
1st Dancingb's Rally Road Alpha Romeo

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Covert Affair

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Notorious Never Say Never

Open Dog Class
1st Magor Moves Like Jagger


Winners Bitch: (4-4-3-0)
Fortifer's Flammeta

Reserve Winners Bitch
Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me

Junior Puppy Bitch Class
1st DancingB's Audi Goes For Max

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me

Open Bitch Class
1st Fortifer's Flammeta
2nd Billianbully Belligerent At Bobuddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Axelbelle Colson From 3 Amigos

Best Of Opposite Sex
Vip's I Love Lucy Of Axelbelle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Axelbelle Colson From 3 Amigos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vip's I Love Lucy Of Axelbelle

Open Bitch Class
1st Vip's I Love Lucy Of Axelbelle

3-6 Month Bitch Class
1st Axelbelle My Royal Tululah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Talyot Hermione



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Talyot Hermione

Open Bitch Class
1st Talyot Hermione


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kebulak Midnight In Moscow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Irisblu Hot Topic At Cashelmara

Open Bitch Class
1st Irisblu Hot Topic At Cashelmara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Best Puppy In Breed
Northcote's To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's To The Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash

Best Puppy In Breed
Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadows Dreamboat Annie

Reserve Winners Bitch
X-pected Dine Mites Naomi

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Dreamboat Annie

Open Bitch Class
1st X-pected Dine Mites Naomi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 11 pts (1-6-4-1)
GCh Gyver Original Sin

Best Of Opposite Sex
GCh Stalwart's Mirror Mirror

Best Of Winners: (1-6-4-1)
Gyver N Chess Kindred Spirits

Best Puppy In Breed
Gyver N Chess Kindred Spirits

Select Dog
Ch Stalwart's Phantasmagorical


Winners Dog: (1-6-4-1)
McMurphy Of Newlands

Open Dog Class
1st McMurphy Of Newlands


Winners Bitch: (1-6-4-1)
Gyver N Chess Kindred Spirits

Reserve Winners Bitch
Gyver Despicable Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Gyver N Chess Kindred Spirits
2nd Gyver Despicable Me
3rd Gryndlscot Sunburst

Senior Puppy Bitch Class
1st Stalwart N Rynara Radiant Halo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Highland Fern
2nd Gryndlscot Begin The Beguine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   16
Group 2nd   
Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   10
Group 4th   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   9
BPIG    Pekeden Peacekeeper   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Cragland Lovesong At Shirmont

Best Puppy In Breed
Cragland Lovesong At Shirmont



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Emeric's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Emeric's Shoot For The Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Emeric's Shoot For The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Emeric's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Cogie's Thundering Streak

Best Puppy In Breed
Tegs Shoot To Thrill


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tegs Shoot To Thrill

Open Dog Class
1st Tegs Shoot To Thrill

3-6 Month Dog Class
1st Moongate Toy Soldier For Cogie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Colliwood's Go For The Gold & Beyond

Best Puppy In Breed
Colliwood's Go For The Gold & Beyond



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Colliwood's Go For The Gold & Beyond

Senior Puppy Bitch Class
1st Colliwood's Go For The Gold & Beyond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Four Halls Look At Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Best Puppy In Breed
Rexroth's Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rexroth's Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
Pekeden Peacekeeper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pekeden Peacekeeper

Junior Puppy Dog Class
1st Pekeden Peacekeeper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road

Best Puppy In Breed
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood

Best Of Opposite Sex
Deebet's Maid Of Escalot Bijou



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Deebet's Maid Of Escalot Bijou

Open Bitch Class
1st Deebet's Maid Of Escalot Bijou


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mi-Pao's Thor
  Chow Chow   34
Group 2nd   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   24
Group 3rd   
Adominos Colledge Hart To Heart
  Tibetan Terrier   21
Group 4th   
Lashalimar Sam I Am
  Shih Tzu   20
BPIG   
Adominos Colledge Hart To Heart
  Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mi-Pao's Canadian Patriot   Chow Chow   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aldo Everreddy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi

Reserve Winners Bitch
Yorkbulldogs Cotton Baby

12-18 Month Bitch Class
1st Yorkbulldogs Bonny Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Yorkbulldogs Cotton Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Topbrass Parkridge Lexi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 9 pts (4-4-1-1)
GChEx Mi-Pao's Thor

Best Of Opposite Sex
Ch Loclyn's Shaya

Best Of Winners: (4-4-1-1)
A&I Of The Island's Invader Zim

Best Puppy In Breed
A&I Of The Island's Invader Zim


Winners Dog: (4-4-1-1)
A&I Of The Island's Invader Zim

Reserve Winners Dog
Dragonslayer Tai's Sir Winston

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Sir Winston

Senior Puppy Dog Class
1st A&I Of The Island's Invader Zim

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cincere Xlnt's Pitstop

Open Dog Class
1st Gemini Rudy

3-6 Month Dog Class
1st Mi-Pao's Canadian Patriot


Winners Bitch: (4-4-1-1)
Chum-ee's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonslayer Tai Midnite Majic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chum-ee's Amazing Grace
2nd Dragonslayer Tai's Cleopatra

Open Bitch Class
1st Cross B's I'll Be Treasured @ Chum-ee

3-6 Month Bitch Class
1st Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
Epic's Turning Purple For Homewood

Best Of Opposite Sex
Seulement Sauter De Joie

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Fabelhaft Robobull Timeless Treasure

Best Puppy In Breed
Epic's Turning Purple For Homewood

Select Dog
GCh Seulement Tissage Mes Reves


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Seulement Sauter De Joie

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Ready Steady Go

Senior Puppy Bitch Class
1st Seulement Sauter De Joie
2nd Barknbwild's Ready Steady Go

3-6 Month Bitch Class
1st Ottervalley Tryin Somethin New


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Kalchan Cinder Ella Justirling

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Graphite At Arreau Very-Merry


Winners Dog: (1-1-1-0)
Graphite At Arreau Very-Merry

Open Dog Class
1st Graphite At Arreau Very-Merry


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Open Bitch Class
1st Kalchan Cinder Ella Justirling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Everwood's Mystic Enchantress

Best Of Opposite Sex
Ebonorth Ace Of Spades

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Everwood's Mystic Enchantress


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ebonorth Ace Of Spades

Open Dog Class
1st Ebonorth Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everwood's Mystic Enchantress

Open Bitch Class
1st Everwood's Mystic Enchantress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Lashalimar Sam I Am

Best Of Opposite Sex
Beswick's Fancy Pants

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lashalimar Sam I Am

Best Puppy In Breed
Parkway's Rolling In The Deep

Select Dog
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lashalimar Sam I Am

Open Dog Class
1st Lashalimar Sam I Am

3-6 Month Dog Class
1st Shente's Reel Big Deal


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Beswick's Fancy Pants

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Junior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beswick's Fancy Pants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tibroke's Tell All



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tibroke's Tell All

Reserve Winners Bitch
Sandon's Magic Moment

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sandon's Magic Moment

Open Bitch Class
1st Tibroke's Tell All
2nd Sandon's Klever Quest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adominos Colledge Hart To Heart

Best Puppy In Breed
Adominos Colledge Hart To Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adominos Colledge Hart To Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Adominos Colledge Hart To Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk
  Swedish Vallhund   19
Group 2nd   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   18
Group 3rd   
Ch Pintado's Catch Me If You Can
  Australian Shepherd   17
Group 4th   
Ch Aylesford Wind In The Willows
  Welsh Corgi (Pembroke)   15
BPIG    Sylvan Argent Windsong Imagine   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aviance Showtime
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pintado's Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Runway Kiss My Grits



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Runway Kiss My Grits

12-18 Month Bitch Class
1st Runway Kiss My Grits


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Aviance Showtime



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestique Justice For All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestique Justice For All

Junior Puppy Dog Class
1st Majestique Justice For All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Imagine

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Imagine


Winners Dog: (2-3-0-0)
Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Reserve Winners Dog
Livingwater Triumph 'N Victory

Senior Puppy Dog Class
1st Livingwater Triumph 'N Victory

Open Dog Class
1st Sylvan Argent Pumped Up Kicks


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Sylvan Argent Windsong Imagine

Reserve Winners Bitch
Huntersacres Sky's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Imagine

Senior Puppy Bitch Class
1st Huntersacres Sky's The Limit
2nd Brookdale All Fired Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Lochstarr Moonshadows Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii

Best Of Opposite Sex
Cappi Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-0-0)
V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii

Best Puppy In Breed
Chica Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cappi Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Cappi Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-2-0-0)
V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii

Reserve Winners Bitch
Chica Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Chica Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nitelatches Its About Time



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nitelatches Its About Time

Reserve Winners Bitch
Penpals Rihanna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nitelatches Its About Time

Open Bitch Class
1st Penpals Rihanna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-2)
Ch Aylesford Wind In The Willows

Select Bitch
GCh Stonecroft's Star Sighting



Winners Bitch: (0-1-0-2)
FaerieTale Curig Ice Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st FaerieTale Curig Ice Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By