Club Canin Rive-Sud de Montreal
Saturday, April 28, 2018



Related Results

Conformation

Friday, April 27
Friday, April 27 (Ltd Breed Show for Group 7)
Saturday, April 28
Saturday, April 28 (Ltd Breed Show for Retrievers)
Sunday, April 29
Sunday, April 29 (Ltd Breed Show for Group 3)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. CH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Vizsla (Wire-Haired)  
GChEx Zoldmali Cetli
Points: 238 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Pekingese  
Taeplace Remember When
Points: 193
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Pekingese  
Taeplace Remember When
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Soft-Coated Wheaten Terrier   Boreal Out Of The Mist








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   44
Group 2nd   
Ch Giroflee Go Johnny Go
  Spaniel (English Cocker)   43
Group 3rd   
GCh SooNipi Point's Mystic Connection
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   40
Group 4th   
Ch Knightcastle Nottingham Outlaw
  Retriever (Flat-Coated)   39
BPIG   Ch Tangleloft Destiny Awaits   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nexus King In The North
  Spaniel (Clumber)   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Courailee Roidethule Mango

Best Of Opposite Sex
Ch Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia


Winners Dog: (1-0-1-1)
Bleuzorange C Boom Leo


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SooNipi Point's Mystic Connection



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Knightcastle Nottingham Outlaw



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 11 pts (5-3-1-3)
Ch Tangleloft Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiva's Dream On Dream On With Karagold

Best Of Winners: (5-3-1-3)
Sagagold Majesty He's A Keeper

Best Puppy In Breed
Ch Tangleloft Destiny Awaits

Select Bitch
Ch Shakeely's Shoot For The Moon


Winners Dog: (5-3-1-3)
Sagagold Majesty He's A Keeper

Reserve Winners Dog
Majesty's Good Will Hunting

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 9 pts (1-7-0-2)
Ch Highcaliber Labradale Rebel

Best Of Opposite Sex
Chablais Victor Jobin

Best Of Winners: (1-7-0-2)
Chablais Victor Jobin

Select Bitch
Ch Chablais Wood Duck Bahama Mama


Winners Dog: (1-7-0-2)
Chablais Victor Jobin


Winners Bitch: (1-7-0-2)
Chablais Coriandre

Reserve Winners Bitch
Highcaliber Labradale Dat Cute

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Artizoe Keeley's Sting Like A Bee

Best Of Opposite Sex
Artizoe Keeley's Create A Buzz

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Artizoe Keeley's Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Artizoe Keeley's Sting Like A Bee


Winners Dog: (1-3-0-0)
Artizoe Keeley's Create A Buzz


Reserve Winners Bitch
Aerden's Praying For Peace

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vermelho Cameylia Of Paterjay

Best Puppy In Breed
Vermelho Flower In The Sun



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vermelho Cameylia Of Paterjay

Reserve Winners Bitch
Vermelho Flower In The Sun

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Gilni's Bemol En Sourdine

Best Of Opposite Sex
Bogestvennaya Skazka Enigma

Best Puppy In Breed
Bogestvennaya Skazka Enigma



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bogestvennaya Skazka Enigma

Reserve Winners Bitch
Gilni's Edith Petit Piaf

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Giroflee Go Johnny Go

Best Of Opposite Sex
GCh Hufy's No Autograph Please



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Especially Love At First Sight

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rose des Sables de l'Amadis



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Akar's Atia JulII

Best Puppy In Breed
Akar's Atia JulII



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Akar's Atia JulII

Reserve Winners Bitch
Lekka Lola Anya By Hunor

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli







Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   51
Group 2nd   
Nirokii's Soliloquy
  Rhodesian Ridgeback   48
Group 3rd   
Marquis Muse Eurybie Of Simoon
  Afghan Hound   37
Group 4th   
Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   28
BPIG   
Marquis Muse Eurybie Of Simoon
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kumani Ridishia Family Ties   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
Marquis Muse Eurybie Of Simoon

Best Of Opposite Sex
Ch Deloubelle Maya Don Perignon

Best Of Winners: (4-2-2-1)
Marquis Muse Eurybie Of Simoon

Best Puppy In Breed
Marquis Muse Eurybie Of Simoon

Select Dog
Ch Xenos Composer

Select Bitch
Ch Marquis Phoenix of Simoon


Winners Bitch: (4-2-2-1)
Marquis Muse Eurybie Of Simoon

Reserve Winners Bitch
Hosanna Entertaining Angels

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Signet Just B'Coz Risky Business

Best Of Opposite Sex
Mibre's Kiss Of Adroa For Africanadian

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Signet Just B'Coz Risky Business


Winners Dog: (1-2-0-0)
Signet Just B'Coz Risky Business


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mibre's Kiss Of Adroa For Africanadian

Reserve Winners Bitch
Kafrika Lola

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heather's True Test Of Time At Skipton


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Tsaritsa

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Vaughn Rurik


Winners Dog: (1-3-0-0)
Freckashpeng Vaughn Rurik


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Freckashpeng Tsaritsa

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Granvalero's Moon Struck SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Too Hot To Be Cold SL

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Granvalero's Moon Struck SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Moon Struck SL

Select Bitch
Ch Granvalero's Moonlight Beauty SL


Winners Dog: (2-1-1-1)
Dufailloux Je Sais Pas SL

Reserve Winners Dog
Thor Vom Strootbachtal


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Granvalero's Moon Struck SL

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zendach Laylou At Dufailloux


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Vom Pirschmann Maquis


Winners Dog: (2-0-0-0)
Vom Pirschmann Maquis

Reserve Winners Dog
Vom Pirschmann Marcus


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Best Of Opposite Sex
Castlekeeps Play It Again Cleo

Best Puppy In Breed
Castlekeeps Play It Again Cleo

Select Dog
Ch Tirnanog Here Comes The Judge



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Castlekeeps Play It Again Cleo

Reserve Winners Bitch
Tirnanog Belladonna

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Best Puppy In Breed
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Auriga Beatrice At Chablais



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Auriga Beatrice At Chablais

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
Nirokii's Soliloquy

Best Of Opposite Sex
County Line's It Is Written In The Stars

Best Of Winners: (3-6-1-1)
Nirokii's Soliloquy

Best Puppy In Breed
Nirokii's Code Black

Select Dog
GCh Cataraqui Walking In Memphis

Select Bitch
Ch Nirokii's Riptide


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Nirokii's Soliloquy

Reserve Winners Bitch
Nirokii's Code Black

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Ch Deiconsorti Baghdad Acclaimed

Best Puppy In Breed
Ch Deiconsorti Baghdad Acclaimed



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Arabica Ezza

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freckashpeng My Oh My

Best Puppy In Breed
Freckashpeng My Oh My



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freckashpeng My Oh My





Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   29
Group 2nd    Vanderbilt's Stolen Pearl   Samoyed   28
Group 3rd    Indevor Gentle Touch   Akita   22
Group 4th    Rascar's High King Dakota   Boxer   21
BPIG    Vanderbilt's Stolen Pearl   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Perfect Ride   Samoyed   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Indevor Gentle Touch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Indevor Gentle Touch

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Silverdream's This Is It



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dudswelriver Wizarding Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dudswelriver Wizarding Spirit


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rascar's High King Dakota

Best Of Opposite Sex
Briley's This Must Be Magic

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rascar's High King Dakota

Best Puppy In Breed
Cinbar's Private Investigator


Winners Dog: (2-2-0-0)
Rascar's High King Dakota

Reserve Winners Dog
Cinbar's Private Investigator


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Briley's This Must Be Magic

Reserve Winners Bitch
Indialy Duclocher Legend Of Z

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Chuck Deversailles


Winners Dog: (1-2-1-0)
Chuck Deversailles


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sioul's Entre-Amis

Best Of Opposite Sex
Melrae's Motive Player

Best Puppy In Breed
Melrae's Motive Player


Winners Dog: (1-0-0-1)
Melrae's Motive Player


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Danaro My Precious Layla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Danaro My Precious Layla

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arcadia's Cockpit Queen

Best Puppy In Breed
Arcadia's Cockpit Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arcadia's Cockpit Queen

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Acostar's Home Sweet Home

Select Bitch
GCh Pattedeau's Crown Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Acostar's Home Sweet Home

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Vanderbilt's Stolen Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Vanderbilt's Stolen Pearl

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Stolen Pearl

Select Dog
Ch Etoilpolaire Tsar de Russie


Winners Dog: (1-2-3-0)
Vanderbilt's Ride The Rim


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Vanderbilt's Stolen Pearl

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Magic Wand

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Canroc's All On Fire

Best Of Opposite Sex
Kannook Khyra

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Canroc's All On Fire

Best Puppy In Breed
Canroc's All On Fire

Select Dog
Ch Trinacria's Bang Bang


Winners Dog: (2-3-1-0)
Canroc's All On Fire

Reserve Winners Dog
Trailroc Winter Dragonfire


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Kannook Khyra

Reserve Winners Bitch
Laskaroad's Scottish Cachemire





Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd   
Ch Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   10
Group 3rd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   7
Group 4th    Luckyhill Candy Shop   Schnauzer (Miniature)   6
BPIG    Luckyhill Candy Shop   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boreal Out Of The Mist   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalua Dabsquoui Nigel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalua Dabsquoui Nigel


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osage's Pickle Patch Delight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osage's Pickle Patch Delight

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Ch Symphonie's Oooh La La


Winners Dog: (1-0-1-1)
Karafuto Who I Was Born To Be


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Luckyhill Candy Shop

Best Puppy In Breed
Luckyhill Candy Shop



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Luckyhill Candy Shop

Reserve Winners Bitch
Luckyhill DS Midnight

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova







Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lackyle Bairille Dubailt



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox A Win Wynn Situation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfox A Win Wynn Situation





Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Taeplace Remember When
  Pekingese   32
Group 2nd    Pearl-Angel De Bijoux De Coton   Coton De Tulear   30
Group 3rd    Vin's Style Alisa   Maltese   29
Group 4th   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   28
BPIG   
Taeplace Remember When
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ace Passion Cash   Poodle (Toy)   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
De Mabinnie Leslie Girl Unique

Best Of Opposite Sex
Ch Chrys-Haefen Jaxon Unique

Best Of Winners: (1-3-1-1)
De Mabinnie Leslie Girl Unique

Best Puppy In Breed
Diamond Amitola Wapi Goldmax Baltic

Select Bitch
Ch Sushine Dancing With The Stars


Winners Bitch: (1-3-1-1)
De Mabinnie Leslie Girl Unique

Reserve Winners Bitch
Amqui Awenasa de l'Amitola

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Summer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Summer

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mini's Miss Butterfly

Best Puppy In Breed
Mini's Miss Butterfly



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mini's Miss Butterfly

Reserve Winners Bitch
Dulce She's A Blooming Rose

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Nu Poil's Expectable Bali

Best Of Opposite Sex
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita

Best Puppy In Breed
Ch Nu Poil's Expectable Bali

Select Bitch
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pearl-Angel De Bijoux De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pearl-Angel De Bijoux De Coton

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bonitos Companeros Deluxe Aprikose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bonitos Companeros Deluxe Aprikose

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Domlina's King Of Spades


Winners Dog: (1-0-0-0)
Domlina's King Of Spades


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Belina Pippi Long Socks

Best Of Opposite Sex
Ophis Musme

Best Puppy In Breed
Ophis Musme


Winners Dog: (2-0-0-1)
Ophis Musme

Reserve Winners Dog
Grandepatte Midnight Blue


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vin's Style Alisa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vin's Style Alisa

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lanaudiere Bring The Dream

Best Puppy In Breed
Lanaudiere Bring The Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lanaudiere Bring The Dream

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Taeplace Remember When

Best Puppy In Breed
Ch Taeplace Remember When

Select Dog
Ch Lionking Captain America



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Silhouette Seizes The Throne

Best Of Opposite Sex
Giroflee La Panthere Rose

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Silhouette Seizes The Throne

Best Puppy In Breed
Silhouette Seizes The Throne


Winners Dog: (3-1-0-0)
Silhouette Seizes The Throne

Reserve Winners Dog
Melpoms Petit Prince


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Giroflee La Panthere Rose





Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Drageltik's Guilty By Design

Best Of Opposite Sex
Marley Du Domaine De Paladine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Drageltik's Guilty By Design

Best Puppy In Breed
Heroncrests Diamond Jubilee


Winners Dog: (1-2-0-0)
Marley Du Domaine De Paladine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Drageltik's Guilty By Design

Reserve Winners Bitch
Heroncrests Diamond Jubilee

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior

Select Dog
Ch Bayside's Little Wolf de Nanrox



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Depasquiet Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
Depasquiet Prince Charming






Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   18
Group 3rd    Fire Stone Incipita Vita   Shiba Inu   13
Group 4th   
Ch Dscho Utra Q Zopa Phuntsok
  Tibetan Terrier   11
BPIG    Vetset A Sky Full Of Stars   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Qbecbulldogs Shininglite Dash

Best Of Opposite Sex
Primo Bulldogs Maya

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Primo Bulldogs Mr Chubby

Best Puppy In Breed
Primo Bulldogs Mr Chubby


Winners Dog: (2-2-1-0)
Primo Bulldogs Mr Chubby

Reserve Winners Dog
Will Knock You Down Pasha Bambam


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Primo Bulldogs Maya

Reserve Winners Bitch
Burberry Clarisse

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje Secrets Enough



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
GCh Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Elliot Art Dog Bull

Best Puppy In Breed
Elliot Art Dog Bull

Select Dog
Ch Homewoods Chauncey If U Please


Winners Dog: (1-1-2-1)
Elliot Art Dog Bull


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Iroc At Bakara We Speak French

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Signet Aventus

Best Of Opposite Sex
Attitude Chocolate Delight

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Signet Aventus

Best Puppy In Breed
Signet Aventus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Signet Aventus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Attitude Chocolate Delight

Reserve Winners Bitch
Opus' Mam'zelle Cri Cri Romy

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 9 pts (4-4-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Vetset A Sky Full Of Stars

Best Of Winners: (4-4-0-2)
Vetset A Sky Full Of Stars

Best Puppy In Breed
Vetset A Sky Full Of Stars

Select Bitch
Ch Signet White Dove Blackpearl


Winners Dog: (4-4-0-2)
Vetset A Sky Full Of Stars

Reserve Winners Dog
Asta La Vista Baby By Keomaki


Winners Bitch: (4-4-0-2)
Kushnivas Little Town Flirt

Reserve Winners Bitch
Makine De Nicheca

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita


Winners Dog: (2-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita

Reserve Winners Dog
Benjiro Etsuko Destini Gift


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Loveboby Klary

Best Of Opposite Sex
Loveboby Super Charged

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Loveboby Klary

Best Puppy In Breed
Loveboby Super Charged


Winners Dog: (1-1-0-0)
Loveboby Super Charged


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Loveboby Klary

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dscho Utra Q Zopa Phuntsok





Group 7 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bagatelle Rock And Moon Roll   Old English Sheepdog   37
Group 2nd    Bonibrook's Lucky Seven   Australian Shepherd   33
Group 3rd    Overcome's California Dream   German Shepherd Dog   28
Group 4th   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   22
BPIG    Bagatelle Blue Moon Spirit   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Galheights Devil Harry Potter   Bouvier des Flandres   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Bonibrook's Lucky Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Jolifilo's Wish Come True

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bonibrook's Lucky Seven

Select Dog
Ch Cedarpaws Jolifilo Crimsontide


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bonibrook's Lucky Seven


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Aussiepaws Countrygirl Kinoak

Reserve Winners Bitch
Triplec C's Hera

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lounaway Legende de Nanrox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lounaway Legende de Nanrox

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Electra Astra Meum

Best Puppy In Breed
Electra Astra Meum



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Electra Astra Meum

Reserve Winners Bitch
Valter l'Anneau de Nessa

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Puppy In Breed
Ch Boyero Triple Twist Salto

Select Dog
Ch Boyero Triple Twist Salto



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Melodaly Black Label



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Melodaly Black Label

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Taiaut Matilda Blue Jeans



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Taiaut Matilda Blue Jeans

Reserve Winners Bitch
Windancer Taiaut These Dreams

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jarfa's Kratti

Best Of Opposite Sex
Melhankozia Ma Baker

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jarfa's Kratti

Best Puppy In Breed
Jarfa's Kratti


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jarfa's Kratti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Melhankozia Ma Baker

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Overcome's California Dream

Best Of Opposite Sex
Eliseberg Nouvellelune

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Overcome's California Dream

Best Puppy In Breed
Eliseberg Titanic

Select Dog
Ch Cherpa's High Dollar Client


Winners Dog: (2-3-1-0)
Overcome's California Dream

Reserve Winners Dog
Eliseberg Titanic


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Eliseberg Nouvellelune

Reserve Winners Bitch
Raylex's Ella Moda

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Bagatelle Rock And Moon Roll

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Fly Me To The Moon

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bagatelle Fly Me To The Moon

Best Puppy In Breed
Bagatelle Blue Moon Spirit


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bagatelle Speedway To The Moon

Reserve Winners Dog
Bagatelle Blue Moon Spirit


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bagatelle Fly Me To The Moon

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Shalligy's Tyella

Best Of Opposite Sex
Zoro Dreamrandu Montcarmel

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Shalligy's Tyella

Best Puppy In Breed
Shalligy's Tyella

Select Bitch
Ch Shalligy's La Louve Raksha


Winners Dog: (2-5-0-1)
Zoro Dreamrandu Montcarmel

Reserve Winners Dog
Bradshaw The Lightning Of Zeus


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Shalligy's Tyella

Reserve Winners Bitch
Foremost Haz It All

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Spock Whatever Lola Wants Lola Gets

Best Of Opposite Sex
Edenfaire Bark At The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mezzoo Forever Paradise

Best Puppy In Breed
Bredright Gathering Chandra


Winners Dog: (1-2-0-1)
Edenfaire Bark At The Moon


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mezzoo Forever Paradise

Reserve Winners Bitch
Bredright Gathering Chandra

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By