Cranbrook & District Kennel Club
Friday, August 25, 2017 - Show #2



Related Results


Results courtesy of:


-- Maria MacDonald --
MBIS RBIS Can GCh./Am Ch. Kohlein's Estrella OFA H&E
Breeder/Owner: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Borzoi  
Ch Raynbo's Foolish Pleasure
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
German Shepherd Dog  
GCh Kohlein's Estrella
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake's Flirt In A Skirt








Group 1 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   40
Group 2nd   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   36
Group 3rd   
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   28
Group 4th   GCh Redmoon's What The Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
BPIG   
GCh Aurelia's King's Ransom
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Best Puppy In Breed
Glacier Valleyz Bricks And Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
Lk Moonlight Molly

Best Puppy In Breed
Lk Moonlight Molly

Select Dog
Ch LK Chiauci



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Lk Moonlight Molly

Reserve Winners Bitch
West Coast Bea Loved

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
Ch Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Verdoro's Overcoming Obstacles

Best Puppy In Breed
Verdoro's Overcoming Obstacles

Select Bitch
GCh Promise's Of Pure Heart


Winners Dog: (1-3-2-2)
Eirene's The Big Kahuna


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Verdoro's Overcoming Obstacles

Reserve Winners Bitch
Triore Truth Oar Dare

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Littlebay's Betty White

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pikkinokka's Avatar Topsail

Best Puppy In Breed
Littlebay's Hufflepuff


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pikkinokka's Avatar Topsail


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Littlebay's Betty White

Reserve Winners Bitch
Littlebay's Hufflepuff

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Sevenoaks Lady Penelope

Best Of Opposite Sex
GChEx Set'r Ridge's Sevenoaks Driftwind

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Setterrama Victory Lane


Winners Dog: (1-1-1-1)
Setterrama Victory Lane


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Palarset's Million Dollar Baby



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Ch Dark Moon Over Brandia

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Stargazer's Heavenly Body

Best Puppy In Breed
Stargazer's Heavenly Body

Select Dog
Ch Rachris I Walk The Line


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Stargazer's Heavenly Body

Reserve Winners Bitch
Chicoryhill's Laced In Blue

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer

Select Dog
GCh Ragtime North Star



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Of Opposite Sex
GCh Aurelia's Hot Hot Summer

Best Puppy In Breed
GCh Aurelia's King's Ransom



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Superhero Karma Of Aurelia

Reserve Winners Bitch
Aurelia's Queen Of Our Hearts

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo







Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   17
Group 2nd   
Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   16
Group 3rd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   15
Group 4th   GCh Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   14
BPIG   Ch Wagswell's Buried Treasure MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wagswell's Buried Treasure MW

Best Puppy In Breed
Ch Wagswell's Buried Treasure MW



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Deisters Life With Gusto

Best Of Opposite Sex
Deisters Olivia Is Magical

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Deisters Life With Gusto


Winners Dog: (1-2-0-0)
Deisters Life With Gusto


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Reserve Winners Bitch
Deisters Flyaway Magical Ladybug

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Of Opposite Sex
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gwrtheyrns Flynn


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus

Best Of Opposite Sex
Ukukhanya Initiation By Fire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ukukhanya Initiation By Fire

Reserve Winners Bitch
Villagedogs Kaenavesta

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ethos N Eros Pseudonym







Group 3 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Newalba's Supercharged
  Bullmastiff   34
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   33
Group 3rd   
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   32
Group 4th   
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie
  Great Dane   28
BPIG   
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bear Mountain's Great Northen Star


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tailspins Gold For Berneden


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 14 pts (3-9-1-2)
Ch Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Ch Hillyard N Ablaze Spellbinder

Best Of Winners: (3-9-1-2)
Dai'lins Get Ur Shine On

Best Puppy In Breed
Dai'lins Get Ur Shine On

Select Bitch
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty


Winners Bitch: (3-9-1-2)
Dai'lins Get Ur Shine On

Reserve Winners Bitch
Breakout's I've Got A Purpose

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newalba's Supercharged



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Closing Tyme V Blklbl

Best Puppy In Breed
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Select Bitch
Ch Cassels Call Waiting



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie

Best Of Opposite Sex
Ch Livesky's Lonestar Dreamer

Select Dog
GCh Libertesse's Scouts Honour


Winners Dog: (1-0-2-1)
Vlbydnenhntrgrn Cool Hand Luke


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Best Puppy In Breed
Cortez Vom Hause Rottik


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cortez Vom Hause Rottik


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Game Of Thrones

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Game Of Thrones



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kuvuk's Game Of Thrones

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Mother Of Dragons





Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   15
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   14
Group 3rd   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 4th   
Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   9
BPIG   
Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Monterra Zen Master

Best Puppy In Breed
Monterra Zen Master


Winners Dog: (1-0-0-0)
Monterra Zen Master


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tidewalker Storm Chaser



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Best Of Opposite Sex
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Best Puppy In Breed
Playmoor It's A Wonderful Life


Winners Dog: (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Reserve Winners Bitch
Kittle-bee Blue Mouse

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boldheart's Get A Clue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boldheart's Get A Clue

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bumblebeary's Wild Honey

Best Of Opposite Sex
Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Keepsake's Flirt In A Skirt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keepsake's Flirt In A Skirt

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Blackbird

Best Puppy In Breed
Hillside Charlotte Badger



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Hillside Charlotte Badger

Reserve Winners Bitch
Distaff Dark Star

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   21
Group 2nd   
GCh Arwins The Toymaker
  Pomeranian   20
Group 3rd   
GCh Mishka Paddington Bear
  Cavalier King Charles Spaniel   15
Group 4th    Lakewood's Mambo Man   Affenpinscher   11
BPIG    VeeVee Royal Heirloom   Yorkshire Terrier   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lakewood's Mambo Man

Select Dog
Ch Baker's Acre Diesel Power Monkey



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Mishka Paddington Bear

Best Of Opposite Sex
Ch Northshore Full Of Grace At Urquhart

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Casa Bonita Centara Grand

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Centara Grand



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Casa Bonita Centara Grand

Reserve Winners Bitch
Lil Treasures Destinys Queen Isabella

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Vega Valifyre Calamity Jane Guns N Roses

Best Of Opposite Sex
Ch Animato Annacott Lone Star

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Vega Valifyre Calamity Jane Guns N Roses

Best Puppy In Breed
Flambeau Topflite Let It Be Me Ladymagic


Winners Dog: (2-2-1-0)
Topflite Nanrich No Cash Limit

Reserve Winners Dog
Annacott Animato Dusky Gambler

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Arwins The Toymaker

Best Of Opposite Sex
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie

Best Puppy In Breed
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Reserve Winners Bitch
Terramarie's Must Be Kismet

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Xoe's Heartbreaker



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Yorkhaven All The Rave

Best Puppy In Breed
VeeVee Royal Heirloom



Winners Bitch: (0-2-0-1)
VeeVee Royal Heirloom

Reserve Winners Bitch
Analese Of Ccseyanelee's





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   20
Group 2nd   
GChEx Lenbullan Mario Matteo
  Bulldog   14
Group 3rd   
GCh Ufourea All About Andy
  German Pinscher   12
Group 4th   
GCh Hooligans Dimestore Dolly
  Boston Terrier   11
BPIG   
Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hooligans Dimestore Dolly



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Lenbullan Mario Matteo

Select Dog
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Mi-Pao's Wendell

Best Puppy In Breed
Chowridge From Me To U Suminka

Select Dog
Ch Nyan Chow's Time Works Wonders


Winners Dog: (1-0-3-0)
Chowridge From Me To U Suminka


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Ch Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Of Opposite Sex
Wynnbul Loco Sensation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Puppy In Breed
Wynnbul Loco Sensation


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynnbul Loco Sensation

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Cornerstone's The Makers Mark

Best Puppy In Breed
Ch Vista Man On The Moon

Select Dog
Ch Vista Man On The Moon



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Crystalton Chikoda Conspiracy

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Seransil Anchorman

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda Conspiracy


Winners Dog: (1-4-1-0)
Seransil Anchorman


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Crystalton Chikoda Conspiracy

Reserve Winners Bitch
Ultra Sintaro Hermione's Black Magic

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   11
Group 2nd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   7
Group 3rd   
Ch Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   6
Group 4th    Asynior's Dare To Impress   Belgian Shepherd Dog   5
BPIG   
Ch Prairiemist Random Heart
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tallywood Transilience



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Orical's Outback Adventure

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Puppy In Breed
Kohlein's McKenna


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Galileo Galassia

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prairiemist Random Heart

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Puppy In Breed
GCh Prairiemist Random Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Galenabay Winter Promise

Reserve Winners Bitch
Conspirito's Hot Flash

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 12:09:38 AM