Cranbrook & District Kennel Club
Sunday, August 27, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Maria MacDonald --
MBIS RBIS Can GCh./Am Ch. Kohlein's Estrella OFA H&E
Breeder/Owner: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Donna Conod
Setter (English)  
Ch Sevenoaks Lady Penelope
Points: 146 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Borzoi  
Ch Raynbo's Foolish Pleasure
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Spaniel (American Cocker)   Redwind Show Walk Around The Clock
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Spaniel (American Cocker)   Mycrest Never Say Never
Best Veteran In Show
Judge: Donna Conod
Australian Shepherd  
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   34
Group 2nd   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   31
Group 3rd   GCh Redmoon's What The Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   24
Group 4th   
Ch Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   20
BPIG    Redwind Show Walk Around The Clock   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mycrest Never Say Never   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Set'r Ridge's Sevenoaks Driftwind
  Setter (English)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Best Puppy In Breed
Glacier Valleyz Bricks And Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch LK Chiauci

Best Of Opposite Sex
West Coast Bea Loved

Best Puppy In Breed
West Coast Bea Loved



Winners Bitch: (0-3-1-0)
West Coast Bea Loved

Reserve Winners Bitch
LK Promise Pixie

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
Ch Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Verdoro's Overcoming Obstacles

Best Puppy In Breed
Ch Verdoro's Overcoming Obstacles

Select Dog
Ch Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
GCh Promise's Of Pure Heart


Winners Dog: (1-2-2-2)
Eirene's The Big Kahuna


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Verdoro's Overcoming Obstacles

Reserve Winners Bitch
Kyon's Caribbean Sunshine

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Littlebay's Hufflepuff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Littlebay's Hufflepuff

Best Puppy In Breed
Littlebay's Hufflepuff


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pikkinokka's Avatar Topsail


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Littlebay's Hufflepuff

Reserve Winners Bitch
Littlebay's Betty White

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sevenoaks Lady Penelope

Best Of Opposite Sex
Setterrama Victory Lane

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Setterrama Victory Lane


Winners Dog: (1-1-0-1)
Setterrama Victory Lane


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Stargazer's Heavenly Body

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Redwind Show Walk Around The Clock

Best Puppy In Breed
Redwind Show Walk Around The Clock

Select Dog
Ch Rachris I Walk The Line

Select Bitch
Ch Dark Moon Over Brandia


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Stargazer's Heavenly Body

Reserve Winners Bitch
Hobbithall Gallifreyan

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Of Opposite Sex
GCh Aurelia's Hot Hot Summer

Best Puppy In Breed
GCh Aurelia's King's Ransom



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Superhero Karma Of Aurelia

Reserve Winners Bitch
Aurelia's Queen Of Our Hearts





Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   13
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   12
Group 3rd    Deisters Olivia Is Magical   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   11
Group 4th   
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus
  Rhodesian Ridgeback   8
BPIG   Ch Wagswell's Buried Treasure MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Raynbo's Foolish Pleasure



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues

Best Puppy In Breed
Windyoak's Dress Blues


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wagswell's Buried Treasure MW

Best Puppy In Breed
Ch Wagswell's Buried Treasure MW



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Best Puppy In Breed
Deisters Moonlight Sugar Magic



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Reserve Winners Bitch
Deisters Flyaway Magical Ladybug

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus

Best Of Opposite Sex
Ukukhanya Initiation By Fire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ukukhanya Initiation By Fire

Reserve Winners Bitch
Villagedogs Kaenavesta





Group 3 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Newalba's Supercharged
  Bullmastiff   30
Group 2nd   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   29
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   14
Group 4th   
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie
  Great Dane   13
BPIG    Darbydale Sent My Best Friend For Hapipaws   Newfoundland   N/A
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bear Mountain's Great Northen Star


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tailspins Gold For Berneden


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 14 pts (3-8-1-3)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Best Of Opposite Sex
Ch Hillyard N Ablaze Spellbinder

Best Of Winners: (3-8-1-3)
Dai'lins Sippin On Fire

Best Puppy In Breed
Dai'lins Get Ur Shine On

Select Bitch
Ch Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (3-8-1-3)
Dai'lins Sippin On Fire

Reserve Winners Dog
Samson's Hatchili Express


Winners Bitch: (3-8-1-3)
Samson's Penny Penny Penny

Reserve Winners Bitch
Firefly's Your Pointe Is

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newalba's Supercharged



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Closing Tyme V Blklbl

Best Puppy In Breed
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Select Bitch
Ch Sharinway Diamond Iron Two Bad



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse's Scouts Honour



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cortez Vom Hause Rottik

Best Puppy In Breed
Cortez Vom Hause Rottik


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cortez Vom Hause Rottik


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Kuvuk's Collective Soul

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Game Of Thrones

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Game Of Thrones

Select Dog
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Kuvuk's Game Of Thrones

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Mother Of Dragons





Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   13
Group 2nd   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   12
Group 3rd   
Ch Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   11
Group 4th    Playmoor It's A Wonderful Life   Border Terrier   10
BPIG    Playmoor It's A Wonderful Life   Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boldheart's Moves Like Jagger   Parson Russell Terrier   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Monterra Zen Master

Best Puppy In Breed
Monterra Zen Master


Winners Dog: (1-0-0-0)
Monterra Zen Master


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tidewalker Storm Chaser



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Best Of Opposite Sex
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Puppy In Breed
Playmoor It's A Wonderful Life



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Reserve Winners Bitch
Kittle-bee Blue Mouse

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy







Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Ch Bumblebeary's Wild Honey

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keepsake's Flirt In A Skirt

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Blackbird

Best Puppy In Breed
Hillside Charlotte Badger



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Distaff Dark Star

Reserve Winners Bitch
Hillside Charlotte Badger

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   21
Group 2nd   
Ch Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   20
Group 3rd    Vega Valifyre Calamity Jane Guns N Roses   Papillon   16
Group 4th    Lakewood's Mambo Man   Affenpinscher   10
BPIG    Ephraim's Quinn Of Terramarie   Pomeranian   N/A
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lakewood's Mambo Man

Select Dog
Ch Baker's Acre Diesel Power Monkey



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Urqhartamore' Emerald Harmony

Select Dog
GCh Mishka Paddington Bear

Select Bitch
Ch Northshore Full Of Grace At Urquhart



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lil Treasures Destinys Queen Isabella

Best Puppy In Breed
Lil Treasures Destinys Queen Isabella


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Arwins The Toymaker

Best Of Opposite Sex
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie

Best Puppy In Breed
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Reserve Winners Bitch
Terramarie's Must Be Kismet

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Xoe's Heartbreaker



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Yorkhaven All The Rave

Best Puppy In Breed
VeeVee Royal Heirloom



Winners Bitch: (0-2-0-1)
VeeVee Royal Heirloom

Reserve Winners Bitch
Analese Of Ccseyanelee's





Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass
  Bulldog   18
Group 2nd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   17
Group 3rd   
GCh Hooligans Dimestore Dolly
  Boston Terrier   16
Group 4th   
Ch Two Ton Teddy
  Chow Chow   13
BPIG    Sunside Follow My Dream   Shih Tzu   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Two Ton Teddy
  Chow Chow   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Hooligans Dimestore Dolly

Best Of Opposite Sex
Kashmere N Perennial's Pieces Of Eight

Best Puppy In Breed
Hooligans Kiss N Tell V Weywood


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Ch Two Ton Teddy

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Ch Chowridge From Me To U Suminka

Select Dog
GCh Mi-Pao's Wendell


Winners Dog: (1-0-3-1)
Chowridge From Me To U Suminka


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux

Best Of Opposite Sex
Ch Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Of Opposite Sex
Wynnbul Loco Sensation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Puppy In Breed
Wynnbul Loco Sensation


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynnbul Loco Sensation

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Vista Man On The Moon

Best Puppy In Breed
Ch Vista Man On The Moon

Select Dog
Ch Cornerstone's The Makers Mark



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Puppy In Breed
Sunside Follow My Dream


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sunside Follow My Dream




Group 7 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   11
Group 2nd   
Ch Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   7
Group 3rd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   6
Group 4th   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   5
BPIG   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tallywood Actually   Collie (Rough)   0
Best Veteran In Group   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tallywood Transilience



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Orical's Outback Adventure

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Puppy In Breed
Kohlein's McKenna


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Galileo Galassia

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Prairiemist Random Heart

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Random Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Galenabay Winter Promise

Reserve Winners Bitch
Conspirito's Hot Flash

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 20th of September 2017 04:01:08 AM