Sarnia Kennel Club
Sunday, July 5, 2015



Related Results

Obedience

Friday, July 03 (Obedience Trial 1)
Friday, July 03 (Obedience Trial 2)
Saturday, July 04 (Obedience Trial 3)
Saturday, July 04 (Obedience Trial 4)
Sunday, July 05 (Obedience Trial 5)
Sunday, July 05 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, July 03 (Rally Trial 1)
Friday, July 03 (Rally Trial 2)
Saturday, July 04 (Rally Trial 3)
Saturday, July 04 (Rally Trial 4)
Sunday, July 05 (Rally Trial 5)
Sunday, July 05 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Cheryl Vanderlinde --
Sarnia Kennel Club
www.sarniakennelclub.com


Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Havanese  
GCh Ashstone's Atria
Points: 127 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Pointer (German Short-Haired)   Whisperfield Darwin Down Under
Best Baby Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Papillon   Cornsilk's Summer Rain








Group 1 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Legacy Random Fusion   Spaniel (English Springer)   22
Group 2nd   
GCh Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   21
Group 3rd   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   19
Group 4th    Hiddencreek's Red Fern   Spaniel (Brittany)   18
BPIG    Whisperfield Darwin Down Under   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calypso's Nonnies Travellin Man   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northrock's Eau De Joy

Best Puppy In Breed
Northrock's Eau De Joy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northrock's Eau De Joy

Reserve Winners Bitch
Northrock Diamond In The Ruff

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Eau De Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Northrock Diamond In The Ruff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Storm Warning

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Whisperfield Darwin Down Under

Best Puppy In Breed
Whisperfield Darwin Down Under


Winners Dog: (1-1-1-1)
Whisperfield Darwin Down Under

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whisperfield Darwin Down Under


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Leaside's Sure Shot V. Deppe-Haus

12-18 Month Bitch Class
1st Leaside's Sure Shot V. Deppe-Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking

Best Of Opposite Sex
Butterblac's The Cherry On Top

Best Puppy In Breed
Butterblac's The Cherry On Top



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Butterblac's The Cherry On Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's The Cherry On Top


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Butterblac's Galileo Galileo

Best Of Opposite Sex
Serein Diamonds Of Blackpool

Select Dog
Ch Majik Light My Fire



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Serein Diamonds Of Blackpool

Open Bitch Class
1st Serein Diamonds Of Blackpool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh MooseLake's Perpetual Bliss

Best Of Opposite Sex
Mooselake Set Your Sight

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mooselake Set Your Sight

Best Puppy In Breed
Mooselake Set Your Sight


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mooselake Set Your Sight

Junior Puppy Dog Class
1st Mooselake Set Your Sight


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Endeavor Just Like Heaven

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Endeavor Just Like Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadowood's Ella Enchanted



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadowood's Ella Enchanted

Open Bitch Class
1st Shadowood's Ella Enchanted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Hiddencreek's Red Fern



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maplelawn Coopers Night

Best Of Opposite Sex
Majestic She's Got Whatever 'It' Is

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maplelawn Coopers Night


Winners Dog: (1-1-0-0)
Maplelawn Coopers Night

Open Dog Class
1st Maplelawn Coopers Night

3-6 Month Dog Class
1st Calypso's Nonnies Travellin Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Majestic She's Got Whatever 'It' Is

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Majestic She's Got Whatever 'It' Is


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Legacy Random Fusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Breica's Cowboy Casanova

Best Of Opposite Sex
Starshine's Crosswind Voyage To Nani

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Starshine's Crosswind Voyage To Nani


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   31
Group 2nd   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   28
Group 3rd   Ch McCartney's Celebrity Buzz   Whippet   25
Group 4th   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   20
BPIG   
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kopera's Surelee The One   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Xenos Condren

Best Puppy In Breed
Agha Djari's Jakarta


Winners Dog: (2-0-1-0)
Tokabout An Xlnt Hound Dawg

Reserve Winners Dog
Agha Djari's Jakarta

Senior Puppy Dog Class
1st Agha Djari's Jakarta

Open Dog Class
1st Tokabout An Xlnt Hound Dawg



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman

Best Of Opposite Sex
Mankia's Simba Moyo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman

Best Puppy In Breed
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ahmahr Nahr's Sacred Shaman

Junior Puppy Dog Class
1st Ahmahr Nahr's Sacred Shaman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mankia's Simba Moyo

12-18 Month Bitch Class
1st Mankia's Simba Moyo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter

Best Of Opposite Sex
Till's Summer Sunshine At Mesa JB

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Till's Summer Sunshine At Mesa JB

Best Puppy In Breed
Till's A Friend Like Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Till's A Friend Like Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Till's A Friend Like Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Till's Summer Sunshine At Mesa JB

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Till's Summer Sunshine At Mesa JB


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jazzman Coal Miner's Daughter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jazzman Coal Miner's Daughter

12-18 Month Bitch Class
1st Jazzman Coal Miner's Daughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Lex-An Excaliber ML

Best Of Opposite Sex
GCh Janmor's Black Cherry

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Dachsforth JP Exquisite Gem

Best Puppy In Breed
Dachsforth JP Exquisite Gem


Winners Dog: (2-3-1-1)
Chetcote Theodor

Reserve Winners Dog
Pawprints Chetcote Penn Dragon

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Theodor

12-18 Month Dog Class
1st Pawprints Chetcote Penn Dragon


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Dachsforth JP Exquisite Gem

Reserve Winners Bitch
Daclier's Come Dance With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Dachsforth JP Exquisite Gem
2nd Chetcote Delphi

12-18 Month Bitch Class
1st Daclier's Come Dance With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChEx Trakehndachs Wascally Wabbit

Best Of Opposite Sex
GCh Trakehndachs CC Electra

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Trakehndachs Lil Ms Drama Queen

Best Puppy In Breed
Hidden Cedars Lord Of The Ring MS

Select Bitch
GCh Staier's Evdokiya


Winners Dog: (2-4-1-2)
Grandgables Wee Mr Art Deco

Reserve Winners Dog
Hidden Cedars Lord Of The Ring MS

Junior Puppy Dog Class
1st Hidden Cedars Lord Of The Ring MS

Open Dog Class
1st Grandgables Wee Mr Art Deco


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Laislinn The Last Noel

Best Puppy In Breed
Laislinn The Last Noel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Laislinn The Last Noel

Junior Puppy Bitch Class
1st Laislinn The Last Noel


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Kopera's Surelee The One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh McCartney's Celebrity Buzz

Best Of Opposite Sex
Doonabrig Epic McCartney

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Doonabrig Epic McCartney

Best Puppy In Breed
Ch Cariad's All About It

Select Dog
Ch Cariad's All About It


Winners Dog: (2-1-2-0)
Lyrical's Silver Surfer

Reserve Winners Dog
Gaspar Coral Sands

Senior Puppy Dog Class
1st Gaspar Coral Sands

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyrical's Silver Surfer


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Doonabrig Epic McCartney

Junior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig Epic McCartney


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   15
Group 2nd   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   11
Group 3rd    Okami's Chiseled In Stone   Akita   10
Group 4th    Vom Red A Perfect Storm V Robban   Rottweiler   3
BPIG   
CinnRhee N Pantheons Mohavi
  Boxer   N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Okami's Chiseled In Stone

Best Of Opposite Sex
Summit Tanager's Je Ne Sais Quois

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Okami's Chiseled In Stone

Best Puppy In Breed
Buker's I Am The Ruler


Winners Dog: (3-4-0-0)
Okami's Chiseled In Stone

Reserve Winners Dog
Buker's I Am The Ruler

Junior Puppy Dog Class
1st Buker's I Am The Ruler

Senior Puppy Dog Class
1st Tanager's Just Chillin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Okami's Chiseled In Stone


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Summit Tanager's Je Ne Sais Quois

Reserve Winners Bitch
Chenoa's Defined Loyalty

12-18 Month Bitch Class
1st Crown Royal's Scandalous Affair At At Okami

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chenoa's Defined Loyalty
2nd Rockosy's Play It Again

Open Bitch Class
1st Summit Tanager's Je Ne Sais Quois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ironpride's Into The Inferno

Best Puppy In Breed
Ironpride's Into The Inferno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ironpride's Into The Inferno

Junior Puppy Dog Class
1st Ironpride's Into The Inferno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Best Of Winners: (1-1-2-0)
CinnRhee N Pantheons Mohavi

Best Puppy In Breed
CinnRhee N Pantheons Mohavi

Select Dog
Ch CinnRhee Barquentine Riverport


Winners Dog: (1-1-2-0)
CinnRhee N Pantheons Mohavi

Junior Puppy Dog Class
1st CinnRhee N Pantheons Mohavi


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cadence Irelands Call V Radiant

Best Puppy In Breed
Cadence Irelands Call V Radiant



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cadence Irelands Call V Radiant

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadence Irelands Call V Radiant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiptop's Water Witch

Best Puppy In Breed
Tiptop's Water Witch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiptop's Water Witch

Senior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vom Red A Perfect Storm V Robban



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   9
Group 2nd   
Avalonis Fire And Ice
  Sealyham Terrier   8
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   5
Group 4th    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   4
BPIG    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   N/A
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion

Best Of Opposite Sex
Silvercastle Dream With Me Now

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silvercastle Dream With Me Now

Canadian Bred Dog Class
1st Silvercastle Dream With Me Now


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion

12-18 Month Bitch Class
1st Silvercastle Elegance N Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Avalonis Fire And Ice

Best Of Opposite Sex
Raven Oak All That Jazz

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Avalonis Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Raven Oak All That Jazz


Winners Dog: (1-2-0-0)
Raven Oak All That Jazz

Junior Puppy Dog Class
1st Raven Oak All That Jazz


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Avalonis Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Rosemont's Cayene Pepper

12-18 Month Bitch Class
1st Avalonis Fire And Ice

Open Bitch Class
1st Rosemont's Cayene Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anlochs Breaking Bad


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anlochs Breaking Bad

Open Dog Class
1st Anlochs Breaking Bad



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   12
Group 2nd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   11
Group 3rd   
Ch Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   10
Group 4th   Ch MnSpaws Just A Country Boy   Pug   9
BPIG    Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cornsilk's Summer Rain   Papillon   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Hartscontent Vsop At Birchrun

Best Of Opposite Sex
Banco Royal Over The Seas And Back

Best Puppy In Breed
Banco Royal Over The Seas And Back

Select Dog
Ch Halfmoon Butter Is Better



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Banco Royal Over The Seas And Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banco Royal Over The Seas And Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Cogie's Precious Streak

Best Of Opposite Sex
Moongate Toy Soldier For Cogie

Best Puppy In Breed
Moongate Toy Soldier For Cogie


Winners Dog: (1-0-0-1)
Moongate Toy Soldier For Cogie

Junior Puppy Dog Class
1st Moongate Toy Soldier For Cogie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hallmark Forget You


3-6 Month Dog Class
1st Hallmark Pfarrell At Cornsilk



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Storybook's Queen Cricket

Best Puppy In Breed
Storybook's Queen Cricket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Storybook's Queen Cricket

Reserve Winners Bitch
Storybook's Missy Marple

Senior Puppy Bitch Class
1st Storybook's Queen Cricket

Open Bitch Class
1st Storybook's Missy Marple


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Best Puppy In Breed
Rexroth's Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rexroth's Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cornsilk's Summer Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MnSpaws Just A Country Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   8
Group 3rd   
GCh Keesridge Inferno
  Keeshond   7
Group 4th   GCh Lasacas Vanir Xtra Wicked   Lhasa Apso   5
BPIG   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aldo's Martha My Dear   Bichon Frise   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aldo Everreddy



3-6 Month Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Jade East Diamonds On My Windshield

Select Dog
Ch Legend of Rich in Rolls Gold King Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Puppy In Breed
GCh Seulement Tissage Mes Reves




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Keesridge Inferno

Best Puppy In Breed
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees

Select Dog
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Lasacas Vanir Xtra Wicked

Best Of Opposite Sex
Vanir Lasacas Knight Commander

Best Puppy In Breed
Vanir Lasacas Knight Commander


Winners Dog: (1-0-0-1)
Vanir Lasacas Knight Commander

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vanir Lasacas Knight Commander



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Dawin Hot Ticket

Best Puppy In Breed
Dawin Hot Ticket



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dawin Hot Ticket

Reserve Winners Bitch
Brielle's Addicted To Laughter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dawin Hot Ticket

Open Bitch Class
1st Brielle's Addicted To Laughter


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Bayouland's Eternal Winter
  Australian Shepherd   21
Group 2nd    Robbins Dancing With Dangerous Desires   Bouvier des Flandres   18
Group 3rd   
Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   17
Group 4th   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   16
BPIG   
Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hatfield Bradshaw's Ice Cap   Shetland Sheepdog   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Puppy In Breed
Byeyo's Miss Lulu Blue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Miss Lulu Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Byeyo's Miss Lulu Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bayouland's Eternal Winter

Best Of Opposite Sex
Callibreeze The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Callibreeze The Heat Is On



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Callibreeze The Heat Is On

Reserve Winners Bitch
Callibreeze Fire And Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Callibreeze Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Callibreeze The Heat Is On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
J'espere De La Terre Sauvage

Best Of Opposite Sex
Indigo Hills Direct Route To Bayview

Best Of Winners: (2-2-0-0)
J'espere De La Terre Sauvage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Robbins Dancing With Dangerous Desires



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Robbins Dancing With Dangerous Desires

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robbins Dancing With Dangerous Desires


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Majestique Justice For All

Best Of Opposite Sex
Sendero's Jezebel's Daughter

Best Puppy In Breed
GCh Majestique Justice For All



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sendero's Jezebel's Daughter

Reserve Winners Bitch
Sendero's Giddy Up Go

Senior Puppy Bitch Class
1st Sendero's Jezebel's Daughter

Open Bitch Class
1st Sendero's Giddy Up Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gableridges Codebrea Ker

Best Of Opposite Sex
Safice's Great Muppet Caper

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gableridges Codebrea Ker

Best Puppy In Breed
Safice's Great Muppet Caper


Winners Dog: (1-2-0-0)
Gableridges Codebrea Ker

Canadian Bred Dog Class
1st Gableridges Codebrea Ker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Safice's Great Muppet Caper

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Booya

Junior Puppy Bitch Class
1st Safice's Great Muppet Caper

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Booya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Bonnyville's Gatekeeper

Best Of Opposite Sex
Hatfield Cermel Bradshaw XOXO

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Bonnyville's Gatekeeper

Best Puppy In Breed
Bonnyville's Gatekeeper


Winners Dog: (3-3-0-0)
Bonnyville's Gatekeeper

Reserve Winners Dog
Bonnyville Triesdelight Armani

Senior Puppy Dog Class
1st Bonnyville Triesdelight Armani

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bonnyville's Gatekeeper

Open Dog Class
1st Triesdelight Mighty Warrior

3-6 Month Dog Class
1st Hatfield Bradshaw's Ice Cap
2nd Hatfield Cermel Fire And Ice


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Hatfield Cermel Bradshaw XOXO

Reserve Winners Bitch
Bonnyville's Milady Winter

Senior Puppy Bitch Class
1st Bonnyville's Milady Winter

12-18 Month Bitch Class
1st Hatfield Cermel Bradshaw XOXO

Open Bitch Class
1st Bradshaw Cermel Between Friends


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By