Battle River Canine Association
Friday, October 27, 2017



Related Results

Obedience

Friday, October 27 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 28 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 29 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, October 27 (Rally Trial 1)
Saturday, October 28 (Rally Trial 2)
Sunday, October 29 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Prairie Dachshund Club - Saturday, October 28 - Conformation



Results courtesy of:

-- Wes & Sue Larnie--
BIS GCH Newalba's Supercharged
"Viper"
Owner: Terry Watkins & Wes Larnie
Breeder: Wes Larnie & Leanne Zukowski
Presented by Tammy Sawatzky


Best In Show
Judge: Grant Townsend
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Here We Go Again
Points: 402 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
Papillon  
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Shetland Sheepdog  
Ch Prairiemist Random Heart
Best Baby Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Bull Terrier (Miniature)   M Monroe Friendly Bulls








Group 1 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   76
Group 2nd   GCh Redmoon's What The Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   60
Group 3rd   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   56
Group 4th   
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   55
BPIG    Lovely Favorite   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Wulymut's Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Wulymut's Napolianne



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wulymut's Napolianne

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Noodle

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Independence Foster Homes Trump Card

Best Puppy In Breed
Independence Foster Homes Trump Card


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LK Wallaby



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
GCh Parador High Road

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Bitch
GCh Shotshell Viva La Vida



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Malhaven All The Rave

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Stonepeake's U B Wishin

Best Of Opposite Sex
Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepeake Dirty Tommie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepeake Reid Btw The Lines

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Best Puppy In Breed
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blacklace Hush Of Thunder



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 15 pts (3-5-4-4)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
GCh Taffy's Watcha Ma Callem

Best Of Winners: (3-5-4-4)
Harmony Z B'witched

Best Puppy In Breed
Harmony Z B'witched

Select Dog
GCh Canzas Here Comes The Sun

Select Bitch
GCh Fyreglo's Tuff Shoes To Fill


Winners Dog: (3-5-4-4)
Verdoro's Louis Vuitton

Reserve Winners Dog
Verdoro Tizgold Now And Then


Winners Bitch: (3-5-4-4)
Harmony Z B'witched

Reserve Winners Bitch
Canza's I'll Drink To That

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 14 pts (5-4-2-4)
GCh Ekho's Endless Bounty

Best Of Opposite Sex
Ch Mayhemfarms Irish Cream

Best Of Winners: (5-4-2-4)
Eagertrieves Epic Encore

Best Puppy In Breed
Belladora's Queen Of Hearts

Select Dog
Labraharvest Tenacity's Gain

Select Bitch
Ch Beaumark's Precious Grace


Winners Dog: (5-4-2-4)
Eagertrieves Epic Encore

Reserve Winners Dog
Critter Creek Kobe Rocks


Winners Bitch: (5-4-2-4)
Labraharvest's Beaumark Spirit

Reserve Winners Bitch
Chablais Callebaut At Tenacity

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Readyfor Tryst At Scaraval

Best Puppy In Breed
Readyfor Tryst At Scaraval



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Readyfor Tryst At Scaraval

Reserve Winners Bitch
Readyfor Talk Of The Town

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rhuzara's Blown Away



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 16 pts (3-9-3-2)
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Best Of Opposite Sex
Ch Dark Moon Over Brandia

Best Of Winners: (3-9-3-2)
KLAD Samamari Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Lovely Favorite

Select Dog
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Select Bitch
GCh CM's Rehmann's Tri Party Girl Fay


Winners Dog: (3-9-3-2)
KLAD Samamari Sweet Baby James

Reserve Winners Dog
Lovely Favorite


Winners Bitch: (3-9-3-2)
KLAD Samamari Fire And Rain

Reserve Winners Bitch
Canrick's Ever After

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Prairiestorm Chaser

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Dream Catcher


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prairiestorm Dream Catcher


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer

Best Of Opposite Sex
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Puppy In Breed
Sherlocks Devil In A Blu Dress


Winners Dog: (1-1-1-0)
Especially Hot Rod Harley


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keypoint's Cover Girl



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gossamer Go Tell It On The Mountain

Best Puppy In Breed
Gossamer Go Tell It On The Mountain


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leith Gramayre No Chic In This Geek







Group 2 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   50
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   42
Group 3rd   
Ch Prelude Benjamin Button MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   38
Group 4th   
GCh Sirhan Kareem Cairo
  Saluki   35
BPIG    Ukrainian Bomond Fokus Pokus   Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maxnme's Dark Angel   Whippet   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Daghan Mucho Gusto Procyon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Daghan Mucho Gusto Procyon

Reserve Winners Dog
Daghan Picadilly


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Of Opposite Sex
Bassetacres Happytailed Encore

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus

Best Puppy In Breed
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ukrainian Bomond Fokus Pokus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bassetacres Happytailed Encore

Reserve Winners Bitch
Ukrainian Bomond O Sole Moi

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telford's Baby's Got Reach

Best Puppy In Breed
Telford's Baby's Got Reach



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telford's Baby's Got Reach

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 7 pts (5-2-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure

Best Of Opposite Sex
Elance Malificent

Best Of Winners: (5-2-1-0)
Konza-Plum Creek Countach

Best Puppy In Breed
Hello Dolly Stepowy Goniec


Winners Dog: (5-2-1-0)
Konza-Plum Creek Countach

Reserve Winners Dog
Elance Moonstone


Winners Bitch: (5-2-1-0)
Elance Malificent

Reserve Winners Bitch
Hello Dolly Stepowy Goniec

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 7 pts (1-3-4-0)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Of Winners: (1-3-4-0)
RHK Tigers Night Smoke

Best Puppy In Breed
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Select Dog
GCh RHK Sunrise's Night Phantom


Winners Dog: (1-3-4-0)
RHK Tigers Night Smoke


Winners Bitch: (1-3-4-0)
HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Reserve Winners Bitch
Burberry Of Yang Guang Kennel

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS

Best Of Opposite Sex
Gran's Grindstone MS

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS

Best Puppy In Breed
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gran's Grindstone MS

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prelude Benjamin Button MW

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Selfie MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Selfie MW



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wagswell's Selfie MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Raise Your Glass MW

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Ironwills Batman


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ironwills Yesterday's Man


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Matsutakes Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Ch Tendrow This Time Around

Select Dog
Ch Tendrow This Time Around



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Wagswell's Focal Point

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Windrock Life Is A Highway



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windrock Look At You Girl

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Heathview Ragnar Lothbrok

Best Of Opposite Sex
Barrassy's Silhouette

Best Puppy In Breed
Barrassy's Silhouette

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Barrassy's Silhouette

Reserve Winners Bitch
Heathview Nellie Belle

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Manorcourt's Vincent

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Manorcourt's Vincent

Best Puppy In Breed
Manorcourt's Vincent

Select Bitch
Ch Weerob Temperance At Maxnme


Winners Dog: (2-6-0-2)
Manorcourt's Vincent

Reserve Winners Dog
Silverempire Kid's Best Friend


Winners Bitch: (2-6-0-2)
Counterpoint Full Circle

Reserve Winners Bitch
Silverempire Calypso Diamond





Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   Ch Sherwood's Nobelistic   Doberman Pinscher   62
Group 2nd   
Ch Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   56
Group 3rd   
Ch Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   51
Group 4th    Innovations Dutch Destroyer   Schnauzer (Giant)   45
BPIG   
Ch Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sharinway's Spellbinding Vamp
  Doberman Pinscher   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Empire's Original Gangster

Select Dog
Ch CVA's I'm No Renegade



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Best Of Opposite Sex
TaolanQuest Bright White Sports Car

Best Of Winners: (2-1-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (2-1-0-0)
TaolanQuest Grey Wind

Reserve Winners Dog
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Bitch: (2-1-0-0)
TaolanQuest Bright White Sports Car

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Cloud Nine

Best Of Winners: (3-3-1-1)
NitroBerner's Dancing Prince

Best Puppy In Breed
Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (3-3-1-1)
NitroBerner's Dancing Prince

Reserve Winners Dog
Mountain Crystal Hermesz


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Tailspins Mirror Image

Reserve Winners Bitch
NitroBerner's Dancing Diva

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Ch Dai'lins Sippin On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Dai'lins Sippin On Fire

Select Bitch
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Zwilling's Born This Way

Reserve Winners Bitch
Briante's This Girls On Fire

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Newalba's Supercharged

Best Of Opposite Sex
Newalba's Lil Miss Mayhem

Best Puppy In Breed
Mordawn's Bowchickawowwow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Newalba's Lil Miss Mayhem

Reserve Winners Bitch
Mordawn's Bowchickawowwow

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Arcticice Qimmiq X Irrusiq

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Arcticice Qimmiq X Irrusiq

Best Puppy In Breed
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Select Dog
GCh Arcticice Qimmiq W Asik


Winners Dog: (1-1-1-1)
Arcticice Qimmiq X Irrusiq


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Arcticice Qimmiq Orca

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Sherwood's Nobelistic

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Troth's Force Of Nature

Best Puppy In Breed
Troth's Force Of Nature

Select Bitch
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet


Winners Dog: (2-1-1-2)
Sharinway's Startin Sumthin

Reserve Winners Dog
Munros Tacit Ronin Mainwynd


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Troth's Force Of Nature

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Puppy In Breed
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Kiltic's Highland Snow

Reserve Winners Bitch
Cilka's Resurrect The Architect

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Fortress Hard To Be Humble

Best Of Opposite Sex
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Fortress Mischief Managed

Best Puppy In Breed
Fortress Mischief Managed


Winners Dog: (2-2-1-0)
Fortress Mischief Managed

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Reserve Winners Bitch
Tailcreek's I Wanna Believe

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Best Puppy In Breed
Rosethorn Twinhuey In Memoriam



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Best Of Opposite Sex
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Best Puppy In Breed
Whoosh Robel Princess Elsa

Select Bitch
Ch Robel Alessandra Bellisima


Winners Dog: (1-5-1-1)
Baywood Echo Waves Reflected


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Charbr's Keziah Cause Mayhem

Reserve Winners Bitch
Acostar Aquadea At Birch Bay

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eternalfire's All The Extras V Nighthawk



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Of Opposite Sex
Ch White Spirit's Mistaya Snowflake



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Best Puppy In Breed
Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys Fool Proof

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Snowydreams Fire Okami

Best Puppy In Breed
Snowydreams Fire Okami

Select Bitch
GCh Snowydreams Sparkle Inthe Sky


Winners Dog: (1-1-1-3)
Snowydreams Fire Okami


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Wolvereen N Debalys Galaxy

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diamond Tooth The Ancient One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diamond Tooth The Ancient One






Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   38
Group 2nd   
Ch Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   37
Group 3rd   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   34
Group 4th   
GChEx Sparx Rich Dark N Delicious
  Schnauzer (Miniature)   32
BPIG    Party Central Venturesome   Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    M Monroe Friendly Bulls   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tappenaire Overtime Winner


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tappenaire Overtime Winner


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chargers Gazella All For Glory



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zealous Licorice Twist

Best Puppy In Breed
Zealous Licorice Twist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zealous Licorice Twist

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (3-2-3-1)
Ch Varlas Breaking All Rules

Best Of Opposite Sex
GCh Bullydust Whiskey Day Drinkin

Best Of Winners: (3-2-3-1)
Party Central Venturesome

Best Puppy In Breed
Party Central Venturesome

Select Dog
Ch Skybar Jumanji


Winners Dog: (3-2-3-1)
Party Central Venturesome

Reserve Winners Dog
Varlas Bullish Vanity


Winners Bitch: (3-2-3-1)
Troll Dogs Fiorella

Reserve Winners Bitch
Renica's Moltres By Bullydust

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Best Puppy In Breed
Dariant Harmony


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dariant Harmony

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Best Puppy In Breed
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Reserve Winners Bitch
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Krisma's Eyes On You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Caliente's Epic Oleander

Best Of Opposite Sex
Caliente's Lantana Logo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Caliente's Epic Entertainer


Winners Dog: (1-1-0-1)
Caliente's Lantana Logo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Caliente's Epic Entertainer

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Sparx Rich Dark N Delicious

Best Of Opposite Sex
Ch Raylin CJ Bewitched

Best Puppy In Breed
Ch Raylin CJ Bewitched



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Stalwart's Delta Miss

Best Of Opposite Sex
Ravenbouts Angus

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Ravenbouts Angus

Best Puppy In Breed
Beinnein's Charles In Charge


Winners Dog: (2-2-0-1)
Ravenbouts Angus

Reserve Winners Dog
Beinnein's Charles In Charge


Winners Bitch: (2-2-0-1)
VDK Sailor's Hornpipe

Reserve Winners Bitch
VDK Kenzie Of Glenshiel

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Select Bitch
Ch Bumblebeary's I Dont Give A Dam



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Bumblebeary's Frozen Princess

Reserve Winners Bitch
Bumblebeary's Indiana J Jones

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Fabian

Select Dog
GCh Wimaru's Final Chance



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   60
Group 2nd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   51
Group 3rd   
GCh Arwins The Toymaker
  Pomeranian   47
Group 4th   
GCh Yorkhouse Organized Crime
  Yorkshire Terrier   40
BPIG   
Pekeapug's Black Force Awakens
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windmist's Lighting Up Arwins   Pomeranian   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
GCh Mishka Paddington Bear



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Diadem Choice Morsel

Best Of Opposite Sex
Ch Delrae's Just Because I Can

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ka-Lynn's N Divine's Little Austin-L

Best Puppy In Breed
Ch Delrae's Just Because I Can


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Double Take's Chloe

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crosswind's Jungle Girl

Best Puppy In Breed
Oeno Naughty In Paris



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crosswind's Jungle Girl

Reserve Winners Bitch
Oeno Naughty In Paris

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Willowglyn Elvira


Winners Dog: (2-1-0-1)
Taja Ruffino Moscato

Reserve Winners Dog
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Taja Petit Sirah

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana

Best Of Opposite Sex
Muse Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Abella Joy Du Domaine De Polana


Winners Dog: (1-2-0-0)
Maestro Du Domaine De Polana


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Muse Du Domaine De Polana

Reserve Winners Bitch
Abella Joy Du Domaine De Polana

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Havasmallpaw Lucy In The Sky W Diamonds

Best Of Winners: (3-3-3-2)
Adagio Under The Seda Sun

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Lucy In The Sky W Diamonds

Select Dog
GCh Pearl Eyed Bears Spencer

Select Bitch
GCh HBH Not Just A Dream


Winners Dog: (3-3-3-2)
Specialty Tattum's Adonis

Reserve Winners Dog
Havasmallpaw Rico Ritz N Glitz


Winners Bitch: (3-3-3-2)
Adagio Under The Seda Sun

Reserve Winners Bitch
Bailemos Who's That Girl

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Annacott Animato Dusky Gambler

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Dog
Ch Nanrich Valifyre Off The Radar

Select Bitch
Ch Annacott Animato Catch U Later


Winners Dog: (2-2-3-2)
Annacott Animato Dusky Gambler

Reserve Winners Dog
Animato Annacott Red Diamond


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Animato Annacott Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Kaiana Stairwaytoheaven Arkeno

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick

Best Of Opposite Sex
Fantastica Romans Nadezdoy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick

Best Puppy In Breed
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fantastica Romans Nadezdoy

Reserve Winners Bitch
Karolina Romans Nadezhdoy

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Arwins The Toymaker

Best Of Opposite Sex
Arwins Tease Me

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Arwins Tease Me

Best Puppy In Breed
Arwins Tease Me


Winners Dog: (2-4-1-0)
Arwins How To Train Ur Dragon

Reserve Winners Dog
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Arwins Tease Me

Reserve Winners Bitch
Arwins Enticing

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kandyland's Aurora Treasure Of The North


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Pekeapug's Black Force Awakens

Best Puppy In Breed
Pekeapug's Black Force Awakens



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Pekeapug's Black Force Awakens

Reserve Winners Bitch
Xoe's Fleur't

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (3-2-3-1)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhaven All The Rave

Best Of Winners: (3-2-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's

Best Puppy In Breed
Analese Of Ccseyanelee's

Select Dog
GCh Extershire's French Love of Yorkhaven


Winners Dog: (3-2-3-1)
CwnAnnwn's Billy The Kid

Reserve Winners Dog
Tokio Stribrne Prani


Winners Bitch: (3-2-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's

Reserve Winners Bitch
Tweedsmuir Toy Story





Group 6 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   56
Group 2nd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   49
Group 3rd   GCh Sonora Keja Diamond In The Mist   Poodle (Miniature)   46
Group 4th   
GCh Iroc Awe Roar Awe
  Bulldog   41
BPIG   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mydream's N Whissler's Prince   Shih Tzu   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bromley Rock's Pep Talk

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Pep Talk



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bromley Rock's Pep Talk

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Silvermist

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Iroc Awe Roar Awe

Best Of Opposite Sex
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Hpnotiq's A Paige In Time

Best Puppy In Breed
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat


Winners Dog: (2-3-1-1)
Hpnotiq's Lethal Weapon

Reserve Winners Dog
CasaGrande's Doing Time


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Hpnotiq's A Paige In Time

Reserve Winners Bitch
Magic Valley's A Penny For Your Thoughts

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Miwei's Here For A Good Time



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChEx Spindrift Mr. Independance

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Chowridge Foxy Ginger Bear

Select Dog
GCh Two Ton Teddy



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Reserve Winners Bitch
Chowridge Foxy Ginger Bear

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Hope

Best Of Opposite Sex
Estate's Roadpartner Moondance

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Hope

Best Puppy In Breed
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Dog: (1-2-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Reserve Winners Bitch
Echoview N Heartspots Nu Dream

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Black Betty Darrien

Best Of Opposite Sex
Monitaps Bobbi Sox

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Iroc Cuz I Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Iroc Cuz I Believe In Magic

Select Dog
GCh San Simon Bulls Ugo

Select Bitch
GCh Beauty Queen Browny San-Mar


Winners Dog: (1-4-2-2)
Iroc Cuz I Believe In Magic


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Monitaps Bobbi Sox

Reserve Winners Bitch
TR Pistol Packin' Mama

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Puppy In Breed
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Rosebell's Celebration

Best Puppy In Breed
Maezhi Beckoning Glory

Select Bitch
GCh Kandansk Aftermath



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Sintro Keja A Summer's Love

Reserve Winners Bitch
Maezhi Beckoning Glory

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Dog
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Select Bitch
Ch Belcourt Tahlula


Winners Dog: (1-1-4-1)
Tees Me Crystalton Onyx


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fyrewater's Black Fog

Select Dog
Ch Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Cintara Birth Rite

Best Of Opposite Sex
Satika's Celtic Charm

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Cintara Birth Rite

Best Puppy In Breed
Cintara Birth Rite


Winners Dog: (2-3-0-0)
Cintara Birth Rite

Reserve Winners Dog
Satika's The Fifth Element


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Satika's Celtic Charm

Reserve Winners Bitch
Cintara Talia

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Sunside Wildest Dreams

Best Puppy In Breed
Sunside Wildest Dreams

Select Dog
GCh Sealegends Magic In Moonlight


Winners Dog: (1-0-2-0)
Sunside Wildest Dreams


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot

Best Puppy In Breed
Adominos To-Jo Bleve N Forever



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Reserve Winners Bitch
Adominos To-Jo Tru Blever



Group 7 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   54
Group 2nd   
Ch Prairiemist Random Heart
  Shetland Sheepdog   48
Group 3rd   
GChEx Armahani Diamond Davvenasti
  Finnish Lapphund   29
Group 4th   
GCh Nebadon's Perfectly Engineered
  Bouvier des Flandres   27
BPIG   
Ch Prairiemist Random Heart
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nebadon's Little Miss Kiss This   Bouvier des Flandres   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Agassiz's Mighty Brooke

Select Dog
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride

Best Of Opposite Sex
Briarbrooks Talk Of The Town

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Briarbrooks Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Briarbrooks Talk Of The Town


Winners Dog: (1-1-1-0)
WR Aussies Dual Chambers


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Briarbrooks Talk Of The Town

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
GCh Black Cooper Indian Summer

Best Puppy In Breed
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir

Best Of Opposite Sex
Mach Ten III Nina's Velena

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Eagle Mtn Tangerine Tango

Select Dog
Ch Maggray's N' Credible Journey


Winners Dog: (1-1-2-0)
Eagle Mtn Tangerine Tango


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Mach Ten III Nina's Velena

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nebadon's Perfectly Engineered

Best Of Opposite Sex
Breugel's Gabbi's Revenge

Best Of Winners: (1-1-1-0)
White Aura's Bullet


Winners Dog: (1-1-1-0)
White Aura's Bullet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Breugel's Gabbi's Revenge

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tallywood Revelry

Best Puppy In Breed
Tallywood Tanellyll Ingenue



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tamaron's Annie Oakley

Reserve Winners Bitch
Tallywood Tanellyll Ingenue

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Armahani Diamond Davvenasti

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
GCh Chilco's The Fuzz Of Sunflower

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Sunflower's Donner Of Chilco

Best Puppy In Breed
Ch Snowycreek's Galileo Galassia

Select Bitch
Ch Chilco's Eclipse Of Sunflower


Winners Dog: (1-1-1-3)
Sunflower's Donner Of Chilco


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Landi Z Jirkova Dvora

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Silverspar's 1 Jyn On The Rocks

Best Of Opposite Sex
Silverspar A Highland Thunder

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bluecalebs Love At First Sight

Best Puppy In Breed
Bluecalebs Love At First Sight


Winners Dog: (2-1-0-1)
Silverspar A Highland Thunder

Reserve Winners Dog
Silverspar's Rogue One


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bluecalebs Love At First Sight

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 18 pts (6-9-3-1)
GCh Prairiemist Random Heart

Best Of Opposite Sex
Zesta Pajama Party

Best Of Winners: (6-9-3-1)
Zesta Pajama Party

Best Puppy In Breed
GCh Prairiemist Random Heart

Select Dog
GCh Zesta No Questions Asked


Winners Dog: (6-9-3-1)
Zesta Cover Story

Reserve Winners Dog
Zesta Shakeology


Winners Bitch: (6-9-3-1)
Zesta Pajama Party

Reserve Winners Bitch
Attridge Kimicko April Showers

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Khaskova Early Morning Edition

Best Of Opposite Sex
Curig FaerieTale Over The Moon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Curig FaerieTale Over The Moon

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By