Woodstock & District Canine Association
Saturday, February 24, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Can/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Dana Cline
German Shepherd Dog  
Ch Cherpa's High Dollar Client
Points: 279 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dana Cline
Poodle (Standard)  
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
Points: 235
Best Puppy In Show
Judge: Dana Cline
Chinese Crested  
Denali's Slippery When Wet
Best Baby Puppy In Show
Judge: Dana Cline
Alaskan Malamute  
Ironpride's Winter Is Coming








Group 1 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   58
Group 2nd   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   56
Group 3rd   Ch Goldfeather's Shakespearean Limited Edition   Retriever (Golden)   53
Group 4th   
Ch Katyra Because Avatar Said So
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
BPIG    Sarabay Ridgepond What Goes Around   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    De Lombardie Rich Land Eagle   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia

Best Of Opposite Sex
Northrock's Fly Me To The Moon

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Northrock's Goodness Gracious

Best Puppy In Breed
Northrock's Good Vibrations


Winners Dog: (2-1-0-1)
Northrock's Fly Me To The Moon

Reserve Winners Dog
Northrock's Good Vibrations

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Good Vibrations

12-18 Month Dog Class
1st Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Northrock's Goodness Gracious

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Goodness Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Valentino Vonspringf

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Penzance Maggie & The Ferocious Beast

Best Puppy In Breed
Valentino Vonspringf


Winners Dog: (1-1-0-1)
Valentino Vonspringf

Senior Puppy Dog Class
1st Valentino Vonspringf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
GCh De Lombardie Legend Of The Fall


Winners Dog: (2-0-1-1)
Leaside's On Repeat

Reserve Winners Dog
Mount Albion's Aussie Mate

Open Dog Class
1st Leaside's On Repeat
2nd Mount Albion's Aussie Mate

3-6 Month Dog Class
1st De Lombardie Rich Land Eagle



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper

Best Of Opposite Sex
Blacfriar Speaker Of The House

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper

Open Dog Class
1st Fishercreeks Super Trooper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Blacfriar Speaker Of The House

Open Bitch Class
1st Blacfriar Speaker Of The House


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 14 pts (3-8-3-1)
Ch Goldfeather's Shakespearean Limited Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Sarabay Butterscotch

Best Of Winners: (3-8-3-1)
Shakeely's Shoot For The Moon

Best Puppy In Breed
Sarabay Ridgepond What Goes Around

Select Dog
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too


Winners Dog: (3-8-3-1)
Conquerer's Let's Get Lost

Reserve Winners Dog
Goldenangels Northern Ace

Senior Puppy Dog Class
1st Goldenangels Northern Ace

12-18 Month Dog Class
1st Gemini's Duke Of Maplelane

Open Dog Class
1st Conquerer's Let's Get Lost

3-6 Month Dog Class
1st Rush's Hey Sailor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Best Of Opposite Sex
Morgan's Captain Morgan At Easthill

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Best Puppy In Breed
Mooselake Movin On Up


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Reserve Winners Bitch
Windup Barberry Here Comes The Sun

Junior Puppy Bitch Class
1st Mooselake Movin On Up

Senior Puppy Bitch Class
1st East Hill Wild Violet

12-18 Month Bitch Class
1st Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Open Bitch Class
1st Windup Barberry Here Comes The Sun

3-6 Month Bitch Class
1st Oaksill Calender Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Katyra Because Avatar Said So

Best Puppy In Breed
Katyra's Whatchamacallit

Select Bitch
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence


3-6 Month Dog Class
1st Oryxes Gildedstag N Coppercoin


Winners Bitch: (0-2-0-2)
Katyra's Whatchamacallit

Reserve Winners Bitch
Qute Roaneden Of Great Pleasure

Senior Puppy Bitch Class
1st Qute Roaneden Of Great Pleasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Katyra's Whatchamacallit

3-6 Month Bitch Class
1st Katyra All Aboard


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elaide Ticino Davaroni

Best Of Opposite Sex
Ch Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Ch Linwood Foreign Exchange




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Valley View Elf In The Galaxy

12-18 Month Bitch Class
1st Valley View Elf In The Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch WynRidge's Black Magic Woman

Best Puppy In Breed
Wynridges's Amari


Winners Dog: (1-0-1-1)
Wynridges's Amari

Junior Puppy Dog Class
1st Wynridges's Amari



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Nonnies Aim High

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Golden Gait's Dance To The Groove

Best Puppy In Breed
Nonnies Aim High

Select Bitch
GCh Hufy's No Autograph Please


Winners Dog: (1-2-0-2)
Nonnies Aim High

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Aim High


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Golden Gait's Dance To The Groove

Reserve Winners Bitch
Dawnglow K-Mander Carillon's Reprise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Golden Gait's Dance To The Groove

Open Bitch Class
1st Dawnglow K-Mander Carillon's Reprise

3-6 Month Bitch Class
1st Especially Hotline Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Select Dog
Ch Ocoee's Wild For The Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Furedi Vadasz Betyar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Furedi Vadasz Betyar

Open Dog Class
1st Furedi Vadasz Betyar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Win'Weim Koping Big Spoiled Red Valentino

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's Belle Of The Ball

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Davora's Smoke And Mirrors

Best Puppy In Breed
Davora's Smoke And Mirrors


Winners Dog: (1-3-1-0)
Davora's Smoke And Mirrors

Senior Puppy Dog Class
1st Davora's Smoke And Mirrors


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   36
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   29
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   28
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   24
BPIG    Nirokii Jewel At Kopera   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daclier's The Dragon's Gift   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Napier's Omg Did You Hear

Best Puppy In Breed
Coastwind Jada



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Coastwind Jada

Junior Puppy Bitch Class
1st Coastwind Jada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Signet Just B'Coz Risky Business



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Best Puppy In Breed
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Senior Puppy Dog Class
1st Fuimus's Rising Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund Divine Lavidaloca

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Heavenlyhund Divine Lavidaloca

Open Bitch Class
1st Heavenlyhund Divine Lavidaloca


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Dreamhund's Sam The Man

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Dreamhund's Sam The Man

Best Puppy In Breed
Daclier's Knight Rider


Winners Dog: (4-3-0-0)
Dreamhund's Sam The Man

Reserve Winners Dog
Daclier's Knight Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML

Senior Puppy Dog Class
1st Daclier's Knight Rider

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dreamhund's Sam The Man

Open Dog Class
1st Dreamhund's Life Of Riley

3-6 Month Dog Class
1st Daclier's The Dragon's Gift


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Reserve Winners Bitch
Dreamhund's Eve

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamhund's Eve

12-18 Month Bitch Class
1st Heavenlyhund's Divine Logan MLC


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Ch Trakehndachs Ms Wild Ride

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Grandgables Wee Russian Romeo

Best Puppy In Breed
Grandgables Wee Russian Romeo


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Grandgables Lil Ms Astounding

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs Indian Sunrise-Xo

Junior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Ingenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Astounding

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trakehndachs Indian Sunrise-Xo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Holly MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's PB N J MW



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Prelude N Bryden's Holly MW

Reserve Winners Bitch
Prelude N Bryden's PB N J MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's Holly MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Bona Dea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Senior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Bona Dea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ace (FIN)

Best Puppy In Breed
Ch Ace (FIN)




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Nirokii Jewel At Kopera

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Nirokii Jewel At Kopera

Best Puppy In Breed
Nirokii Jewel At Kopera


Winners Dog: (1-3-2-0)
Royalcityrr Primo Morpheus

Senior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Primo Morpheus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh McCartney N Alacrity Celeste




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   41
Group 2nd   Ch Kristari's On The Sly   Siberian Husky   40
Group 3rd   
Ch Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   39
Group 4th   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   37
BPIG   
Ch Liberator's Unfinished Business
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ironpride's Winter Is Coming
  Alaskan Malamute   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Alpenbliss' Making Moonshine

Best Of Opposite Sex
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Puppy In Breed
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss


Winners Dog: (2-0-1-1)
Alderboden I'm The Best There Is

Reserve Winners Dog
Nobleheart's Sovereign Prince

Senior Puppy Dog Class
1st Alderboden I'm The Best There Is

Open Dog Class
1st Nobleheart's Sovereign Prince

3-6 Month Dog Class
1st Sennen Just Try Again



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
GCh Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Best Of Opposite Sex
Fyrecreek's The Great Escape

Best Puppy In Breed
Sandblox River King Of Eyespy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Deacon Bullstock Brusati's Love


Winners Dog: (2-0-0-0)
Deacon Bullstock Brusati's Love

Reserve Winners Dog
Knatchbull Need A Bigger Boat

12-18 Month Dog Class
1st Deacon Bullstock Brusati's Love

Open Dog Class
1st Knatchbull Need A Bigger Boat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Liberator's Unfinished Business

Best Puppy In Breed
Ch Liberator's Unfinished Business


Winners Dog: (2-0-1-0)
Liberator's Outrigger

Reserve Winners Dog
Dobereich's Made You Look

Junior Puppy Dog Class
1st Dobereich's Made You Look

Open Dog Class
1st Liberator's Outrigger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Bosworths Faith In Lily

Best Of Opposite Sex
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Best Puppy In Breed
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bosworths Faith In Lily

Open Bitch Class
1st Bosworths Faith In Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xaxxafras

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Woolmarsh Xaxxafras

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Xaxxafras


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Cr Ultimate Encore

Best Of Opposite Sex
Rua Soleil Hashi Hikaru

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Rua Soleil Hashi Hikaru


Winners Dog: (1-3-1-0)
CR Zodiac Star

12-18 Month Dog Class
1st CR Zodiac Star


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Rua Soleil Hashi Hikaru

Reserve Winners Bitch
CR Zuri Vom Niagara

12-18 Month Bitch Class
1st Rua Soleil Hashi Hikaru
2nd CR Zuri Vom Niagara
3rd CR Zurich Romance

3-6 Month Bitch Class
1st CR Always Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Drewsar Picture This Do Mar

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Final Voyage

Best Puppy In Breed
Lunanova Let The Storm Rage On



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Drewsar Picture This Do Mar

Reserve Winners Bitch
Claircreek Purple Aura

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Let The Storm Rage On

12-18 Month Bitch Class
1st Lunanova's Legend Of Zelda

Canadian Bred Bitch Class
1st Claircreek Limitless Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Claircreek Purple Aura

Open Bitch Class
1st Drewsar Picture This Do Mar

3-6 Month Bitch Class
1st A Lagoa Lirio Da Lunanova
2nd Lunanova's Flower Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Der Hagen's Faith In Me

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Puppy In Breed
Der Hagen's Faith In Me


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Der Hagen's Faith In Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Der Hagen's Faith In Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   22
Group 2nd   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   21
Group 3rd    Sanherpinc Stay Away From Me Gamin   Welsh Terrier   19
Group 4th   
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash
  Manchester Terrier   18
BPIG    Keepsake's Outwitoutplayoutlast   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silkcroft Keepsake In Focus   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Open Dog Class
1st Foxheart's I'm To Blame



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash

Select Bitch
Ch Moonshadows Cara




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dralion Onrway Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dralion Onrway Solitaire

12-18 Month Bitch Class
1st Dralion Onrway Solitaire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyxis I Am The Storm NB

Best Of Opposite Sex
Kenann's Mirthreverence NBT

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyxis I Am The Storm NB

Best Puppy In Breed
Pyxis I Am The Storm NB


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyxis I Am The Storm NB

Junior Puppy Dog Class
1st Pyxis I Am The Storm NB


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenann's Mirthreverence NBT

Open Bitch Class
1st Kenann's Mirthreverence NBT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rivendell Good Gracious

Best Puppy In Breed
Rivendell Good Gracious



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rivendell Good Gracious

Senior Puppy Bitch Class
1st Rivendell Good Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Gemma Stonehenge Venus La Universal

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Of Jock Stuart

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Tarabelle Of Jock Stuart

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tarabelle Of Jock Stuart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Port Ellen
2nd MacRitchies Freedom Of Thought

3-6 Month Bitch Class
1st Tarabelle Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Keepsake's Outwitoutplayoutlast

Best Of Opposite Sex
Doghill's Stellar Little One

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keepsake's Outwitoutplayoutlast

Best Puppy In Breed
Keepsake's Outwitoutplayoutlast

Select Dog
Ch Haldane Lightning's Hand

Select Bitch
GCh Honeywheat's Poetry In Motion


Winners Dog: (1-2-1-1)
Keepsake's Outwitoutplayoutlast

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's Outwitoutplayoutlast


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Doghill's Stellar Little One

Reserve Winners Bitch
Holweit's Clean Sweep

Junior Puppy Bitch Class
1st Holweit's Clean Sweep

Canadian Bred Bitch Class
1st Doghill's Stellar Little One

3-6 Month Bitch Class
1st Silkcroft Keepsake In Focus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Puppy In Breed
Devils And Fairies Tiger' Son By BS


Winners Dog: (1-0-1-0)
Devils And Fairies Tiger' Son By BS

Junior Puppy Dog Class
1st Devils And Fairies Tiger' Son By BS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanherpinc Stay Away From Me Gamin



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   33
Group 2nd   
Denali's Slippery When Wet
  Chinese Crested   28
Group 3rd   Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen   Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 4th   
Ch Pinkribbon's Bubbling Over
  Papillon   15
BPIG   
Denali's Slippery When Wet
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aubelle's Daughter Of Trickery
  Papillon   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 8 pts (4-3-2-0)
Ch Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Midsummer Life Is A Highway

Best Of Winners: (4-3-2-0)
Madrigal Foxtrot

Best Puppy In Breed
Carolus The Viceroy

Select Dog
GCh Burbrook What Dreams May Come


Winners Dog: (4-3-2-0)
Madrigal Foxtrot

Reserve Winners Dog
Chanctonbury Wild Abandon

Senior Puppy Dog Class
1st Carolus The Viceroy

12-18 Month Dog Class
1st Birchrun's Johnny Be Good

Open Dog Class
1st Madrigal Foxtrot
2nd Chanctonbury Wild Abandon


Winners Bitch: (4-3-2-0)
Midsummer Life Is A Highway

Reserve Winners Bitch
Glenorchys Magic Moments

12-18 Month Bitch Class
1st Glenorchys Magic Moments

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummer Life Is A Highway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummer Born To Be Wild

3-6 Month Bitch Class
1st Jewelcroft's Island Fever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Burning Hector

Best Puppy In Breed
Cogie's Burning Hector


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Burning Hector

Senior Puppy Dog Class
1st Cogie's Burning Hector


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bloomsbury Big Bang




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
GCh SassyTails I Go Commando

Best Puppy In Breed
Denali's Slippery When Wet



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Denali's Slippery When Wet

Reserve Winners Bitch
Ghost Light Of Lore N'Co

Junior Puppy Bitch Class
1st Denali's Slippery When Wet

Open Bitch Class
1st Ghost Light Of Lore N'Co
2nd Moon Harbour Nefertiti


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Havadahl Magnolia

Best Of Opposite Sex
Domlina's King Of Spades

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Havadahl Magnolia

Best Puppy In Breed
Domlina's King Of Spades

Select Bitch
Ch Havadahl Stella


Winners Dog: (2-2-0-1)
Domlina's King Of Spades

Reserve Winners Dog
Kapatria's Warrior Darcy

Senior Puppy Dog Class
1st Domlina's King Of Spades
2nd Kapatria's Warrior Darcy

3-6 Month Dog Class
1st Pocopayasos' Heavy Duty Bugi


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Havadahl Magnolia

Reserve Winners Bitch
Ashstone's Skyrocket

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Skyrocket

Open Bitch Class
1st Havadahl Magnolia

3-6 Month Bitch Class
1st Kapatria's Beauty By Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Chansuki's I Am A Flirt

Best Of Opposite Sex
Chansuki's Knight Of Delight


Winners Dog: (1-0-0-1)
Chansuki's Knight Of Delight

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chansuki's Knight Of Delight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pinkribbon's Bubbling Over

Best Of Opposite Sex
GCh Nightfire's Better Than Ever


3-6 Month Dog Class
1st Aubelles Clown Prince Of Crime


3-6 Month Bitch Class
1st Aubelle's Daughter Of Trickery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Jessica Jones

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Diaquiris Indiana Jones

Best Puppy In Breed
Diaquiris Indiana Jones

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen


Winners Dog: (1-2-2-0)
Diaquiris Indiana Jones

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Indiana Jones


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Diaquiris Jessica Jones

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Ain't Misbehavin

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Jessica Jones
2nd Diaquiris Ain't Misbehavin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Ch Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
Jimary's Emmy Lou

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Jimary Belaire Little Big Man

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Ka Ching

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Emerald City


Winners Dog: (1-1-3-0)
Jimary Belaire Little Big Man

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary Belaire Little Big Man


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Jimary's Emmy Lou

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Emmy Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Littlestar's Sweet Perfection 2E



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Littlestar's Sweet Perfection 2E

12-18 Month Bitch Class
1st Littlestar's Sweet Perfection 2E


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   40
Group 2nd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   29
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   28
Group 4th   
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker
  Bulldog   24
BPIG   
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxmoor Petite Cherie Bien Agence   French Bulldog   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Dene Qilaut


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nuuktok's Dene Qilaut



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Opposite Sex
Topbrass Lush Gin And Juice

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Topbrass Lush Gin And Juice

Best Puppy In Breed
Topbrass Lush Gin And Juice

Select Bitch
Ch Diona (Meyer)


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Topbrass Starlight Sunshine

Reserve Winners Bitch
Bewitched Of Bredans Ashbury

Senior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Starlight Sunshine
2nd Bewitched Of Bredans Ashbury

12-18 Month Bitch Class
1st Slaterpryce's Ask Me Anything

Open Bitch Class
1st Bulldacious Nonnies Boomdigity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts


3-6 Month Dog Class
1st Taipan Palace Double Dawg Dare



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Reserve Winners Bitch
Mi-Pao's Cream Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Star

12-18 Month Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Best Puppy In Breed
Pepperlane Reflections Of Snowood


3-6 Month Dog Class
1st Rockstar's Haphazard


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Junior Puppy Bitch Class
1st Pepperlane Reflections Of Snowood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Best Puppy In Breed
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Vanir's Twinflower Canadensis



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vanir's Twinflower Canadensis

Reserve Winners Bitch
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanir's Twinflower Canadensis

Open Bitch Class
1st Jeda Lasacas Jemstone For Vanir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet's Electric Drive

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Electric Drive



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet's Electric Drive

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Put Her In Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Electric Drive

Open Bitch Class
1st Bellefleet Put Her In Drive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 10 pts (4-4-1-2)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Classique Shooting The Stars

Best Of Winners: (4-4-1-2)
Classique Shooting The Stars

Best Puppy In Breed
Classique Shooting The Stars

Select Dog
GCh Litilann Harten Stack The Deck

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Dog: (4-4-1-2)
Classique Shooting The Stars

Reserve Winners Dog
Gardenpath Dark Horse

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Dark Horse
2nd Vetset A Sky Full Of Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Classique Shooting The Stars
2nd Urban Art Freedom


Winners Bitch: (4-4-1-2)
Signet White Dove Blackpearl

Reserve Winners Bitch
Urban Art Frida

Senior Puppy Bitch Class
1st Signet White Dove Blackpearl
2nd Urban Art Frida
3rd Lorin's Pursuit Of Excellence

Canadian Bred Bitch Class
1st Lorin's Stargazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Senior Puppy Bitch Class
1st Delen Solar Hinata Kioko

3-6 Month Bitch Class
1st Satika's Coco Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Best Puppy In Breed
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Senior Puppy Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kimiks Bed Bug

Open Dog Class
1st Kimiks Bed Bug



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   43
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   37
Group 3rd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   34
Group 4th    Canrosea I'm Gonna Run To You   Shetland Sheepdog   20
BPIG   
Ch ThundeRun Rockette Spirit
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windsong Topaz Chorus Line   Collie (Rough)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-1-1-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Senior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

12-18 Month Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 13 pts (6-4-4-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
ThundeRun Rockette Spirit

Best Of Winners: (6-4-4-0)
ThundeRun Rockette Spirit

Best Puppy In Breed
ThundeRun Rockette Spirit

Select Dog
GCh Ninebark's Boldly Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mia Bella de l'Avocat de la Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Highlandblue Angie

Best Puppy In Breed
Highlandblue Angie

Select Dog
Ch Windsong Topaz Walk The Line



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Highlandblue Angie

Junior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Angie

3-6 Month Bitch Class
1st Windsong Topaz Chorus Line


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Sonoma's Once Upon A Time

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Cheradon Trinity Hills Rocketman V Erdberrehaus

Best Puppy In Breed
Timberlines Nash

Select Dog
GCh BergerAlemnd's Winning Colour


Winners Dog: (2-1-3-0)
Cheradon Trinity Hills Rocketman V Erdberrehaus

Reserve Winners Dog
Timberlines Nash

Junior Puppy Dog Class
1st Timberlines Nash

Open Dog Class
1st Cheradon Trinity Hills Rocketman V Erdberrehaus

3-6 Month Dog Class
1st Sonoma's Look At Me Go


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Sonoma's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Sonoma's Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 11 pts (6-5-1-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Best Of Opposite Sex
Ch Cherrycreeks Worth Melting For

Best Of Winners: (6-5-1-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Best Puppy In Breed
Melodaly Opale


Winners Dog: (6-5-1-0)
Lynphil Scion

Reserve Winners Dog
Laureate Opus One

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Scion
2nd Bonnyville's Defender
3rd Bonnyville's Beyond Amazing
4th Cermel Quantum Leap

12-18 Month Dog Class
1st Laureate Opus One

Canadian Bred Dog Class
1st Fabina's Bold Weekend Lover

3-6 Month Dog Class
1st Bonnyville's Keeper Of Memories


Winners Bitch: (6-5-1-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Reserve Winners Bitch
Lynphil Collateral Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Opale

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Collateral Beauty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven Up Up And Away

Open Bitch Class
1st Canrosea I'm Gonna Run To You
2nd Caprock Better Look Now She's Jmell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Best Puppy In Breed
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion

Junior Puppy Bitch Class
1st Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By