Glacier View Kennel Club
Tuesday, August 8, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Grant Townsend
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Here We Go Again
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
Papillon  
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Drever  
Ch Westarr Remember The Heroes
Best Baby Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Lagotto Romagnolo   LK Mr Dress Up








Group 1 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Eagletarn One Of The Few
  Retriever (Flat-Coated)   32
Group 2nd   
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
Group 3rd   
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings
  Vizsla (Smooth-Haired)   24
Group 4th   
GCh Wittersham Sunday's Child
  Spaniel (English Cocker)   21
BPIG   
Ch PBJ's N Shahaley's Fun With Finn
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    LK Mr Dress Up   Lagotto Romagnolo   0




Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hunterspride Rockstar Farook

Best Of Opposite Sex
Ch Hunterspride Stardust Farook



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Eagletarn One Of The Few

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddu's A Point In Time

Select Bitch
Ch Glainddu's To Light A Candle



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Sharella's Crucial Urgency

Best Of Opposite Sex
GCh Donieka's Party Time

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Chigals Fifty Shades Of Gold

Best Puppy In Breed
Spldaishi's Moonstruck


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rio's Ringamatahz


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Chigals Fifty Shades Of Gold

Reserve Winners Bitch
Riverdance Fourgone Conclusion

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Stronghold Oughta Be Spring

Select Dog
GCh Britton's Timed To Perfection


Winners Dog: (1-0-2-0)
Aiyerbrothers Simba Cicero Magnus


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo

Best Of Opposite Sex
Kijabewinds Perfect Pitch

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Kijabewinds Distinctive Timbre

Select Dog
GCh Redfox Spring Scout


Winners Dog: (1-1-3-0)
Kijabewinds Distinctive Timbre


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Kijabewinds Perfect Pitch

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Orange Crush



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
PBJ's N Shahaley's Fun With Finn

Best Of Opposite Sex
Ch Vallance Time For Brea N Me

Best Of Winners: (3-1-0-1)
PBJ's N Shahaley's Fun With Finn

Best Puppy In Breed
PBJ's N Shahaley's Fun With Finn


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Vallance Express Lane

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wittersham Sunday's Child



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings

Best Of Opposite Sex
The Kelby Creek Godfather


Winners Dog: (2-0-0-1)
The Kelby Creek Godfather

Reserve Winners Dog
Vitali's Lifensoul Of Sayward


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Silversea's Summer Sonnet

Select Bitch
GCh RoseWins Iconic Rnway V Target







Group 2 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 2nd   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   8
Group 3rd   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   5
Group 4th    Akashima's Kochi-Ken Aimi   Shikoku   1
BPIG   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Westarr Remember The Heroes

Best Of Opposite Sex
Westarr Glory To The Brave

Best Puppy In Breed
Ch Westarr Remember The Heroes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Westarr Glory To The Brave

Reserve Winners Bitch
Westarr Maple Leaf Forever

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nkosi Ongoing Success Odin


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Aimi

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Aimi

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi-Ken Aimi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi-Ken Aimi

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Brushwood Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Manorcourt Midnight Ryder

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Manorcourt Midnight Ryder


Winners Dog: (2-1-0-1)
Manorcourt Midnight Ryder

Reserve Winners Dog
Hilerica Double Jeopardy


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Hilerica Jail Bait





Group 3 - Cec Ringstrom Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skansen's Last Man Standing
  Schnauzer (Giant)   17
Group 2nd   
GCh Gold Coin's All About Me
  Rottweiler   15
Group 3rd    Tsarshadow's Mosin Nagant   Karelian Bear Dog   7
Group 4th   
Fiveams Come As You Are
  Doberman Pinscher   6
BPIG    Trojan's Red Hot Chilli Pepper   Rottweiler   N/A
Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baldwin's Atlas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baldwin's Atlas


Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fiveams Come As You Are


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fiveams Come As You Are


Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Erregen & Raepark's Princess Of Power

Best Of Opposite Sex
Erregen's The Flash Of Raepark

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Erregen & Raepark's Princess Of Power

Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarshadow's Mosin Nagant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarshadow's Mosin Nagant


Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch I Bean Blended At Justlyd



Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Polar Mist N Mishka's Party Crasher



Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Skansen's Last Man Standing


Winners Dog: (1-0-1-0)
Skansen's Neeko V.London






Group 4 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   9
Group 2nd   
Aranisle Star Of San Jacinto
  Dandie Dinmont Terrier   8
Group 3rd   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   7
Group 4th    Indus Toryn The Chief   Airedale Terrier   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Dunsmuir Glenby Midnite Spirit   Scottish Terrier   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Indus Toryn The Chief



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Indus Toryn The Chief

Reserve Winners Bitch
Indus Elvie

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aranisle Star Of San Jacinto



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legac Broxden Secret Success



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legac Broxden Secret Success

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mimicker's Silver Bullet


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Glenfraser's Blackwatch Piper


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tarabelle Of Jock Stuart


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Sandra Orford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   30
Group 2nd   
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
  Havanese   21
Group 3rd   GCh Furrycreek's Masterpiece   Pomeranian   15
Group 4th   
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions
  Pug   14
BPIG    Rosian's Georgia On My Mind   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunsprite's Razza Ma Tazz   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Wynneira's Sweet Little Lady

Best Of Opposite Sex
Wynneira's Bo Diddley

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wynneira's Bo Diddley


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wynneira's Bo Diddley


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kiskapoo's Bonnie By The Sea

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TabuXp Caryse Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Sunsprite Break The Rules

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TabuXp Caryse Don't Stop Believing


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sunsprite Break The Rules

Reserve Winners Bitch
Sheeba Ice Cream Sundae

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sunny Bear's Prince Royal De La Revolution

Best Of Opposite Sex
Rejoyce's To Hot To Handle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sunny Bear's Prince Royal De La Revolution


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rejoyce's To Hot To Handle

Reserve Winners Bitch
Krossfire Disturbing The Daisy's

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

Best Of Winners: (1-2-2-1)
MistyTrails H'Dalgo's Chedo Wey

Best Puppy In Breed
MistyTrails H'Dalgo's Chedo Wey

Select Dog
Ch No Imperfection Vice Versa


Winners Dog: (1-2-2-1)
MistyTrails H'Dalgo's Chedo Wey


Winners Bitch: (1-2-2-1)
MistyTrails Will'n2B Be'Same

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Kookie Cookie

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diavolino's Kiss From Clandara



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 8 pts (4-3-2-0)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Opposite Sex
Rosian's Georgia On My Mind

Best Of Winners: (4-3-2-0)
Rosian's Georgia On My Mind

Best Puppy In Breed
Rosian's Georgia On My Mind

Select Dog
GCh Truluv's Patent Pending


Winners Dog: (4-3-2-0)
Rosian's Fabulous Frankie

Reserve Winners Dog
Castel's Ex Pistol


Winners Bitch: (4-3-2-0)
Rosian's Georgia On My Mind

Reserve Winners Bitch
Truluv's The Wow Factor

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Furrycreek's Masterpiece



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Piccalilly

Best Puppy In Breed
Cuddle's Piccalilly

Select Dog
Ch Yellow Frame's The Hustler



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Cuddle's Piccalilly

Reserve Winners Bitch
Yellow Frame's Heart Of Gold





Group 6 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lenbullan Mario Matteo
  Bulldog   8
Group 2nd   
Ch Estate's Rockette
  Dalmatian   7
Group 3rd    Litilann's Jagged Edge   Poodle (Standard)   6
Group 4th   
Ch Sunojo's Little Red Pill
  Shiba Inu   5
BPIG No Entry
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lenbullan Mario Matteo



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Estate's Rockette



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Monet's Ta-Ra-Ra-Boom-D'ay

Best Of Opposite Sex
Monet's There Is An App For That!

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Monet's There Is An App For That!

Select Bitch
Ch Atalaya's Enid Blyon


Winners Dog: (1-2-0-2)
Monet's There Is An App For That!


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Monet's Brindle Is The New Black

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Crystal Clear

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Litilann's Jagged Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Litilann's Jagged Edge


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sunojo's Little Red Pill





Group 7 - Cec Ringstrom Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   20
Group 3rd   
GCh Kon Tiki av Vikholmen
  Belgian Shepherd Dog   19
Group 4th   
Nootka-N Khaskova's Alice
  Welsh Corgi (Pembroke)   16
BPIG   
Kohlein's McKenna
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snovalley Prairiepine Vividus Spirit In Paradise   Collie (Rough)   0
Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova



Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rallentando Rhyme



Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kon Tiki av Vikholmen

Best Of Opposite Sex
Maggray's Classic Diva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Maggray's Classic Diva


Winners Dog: (1-1-1-0)
Merson's Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Maggray's Classic Diva

Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stonepillar's Storm Chaser

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Storm Chaser



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stonepillar's Storm Chaser

Reserve Winners Bitch
Breugel's Rambling Rose





Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
Woodside's Maxum

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Best Puppy In Breed
Kohlein's McKenna


Winners Dog: (1-2-0-1)
Woodside's Maxum


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Reserve Winners Bitch
Peakes Brook Lucky Stryke's Easy Come Easy Go

Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Knightland's Blowin' In The Wind

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Honorable Rayna

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Knightland's Blowin' In The Wind

Best Puppy In Breed
Loehr's Suzie Q I Think I Love You


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Stoneyroydes Honorable Rayna

Reserve Winners Bitch
Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Stoneboat's Combustible

Best Of Opposite Sex
Coastalview He's Got The Moves

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Coastalview He's Got The Moves

Best Puppy In Breed
Ch Stoneboat's Kryptonite

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter

Select Bitch
Ch Coastalviews Simply Duchess


Winners Dog: (1-4-2-2)
Coastalview He's Got The Moves


Winners Bitch: (1-4-2-2)
CoastalViews Island Princess

Reserve Winners Bitch
Lasair's Epic Charm

Judge: Cec Ringstrom

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nootka-N Khaskova's Alice

Best Puppy In Breed
Nootka-N Khaskova's Alice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nootka-N Khaskova's Alice

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By