EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Alberta Kennel Club
August 02, 2019 - August 05, 2019
Calgary, Alberta (Outdoors)

Conformation  
Obedience  
Rally  
Website: http://www.albertakennelclub.org/
Description: 4 All Breed Shows / Ltd Breed Shows for Grp 3, 6, Pointing Breeds, Retrieving Breeds / 4 Obedience Trials / 6 Rally Obedience Trials / 2 Scent Hurdling Trials
Address: Spruce Meadows, 18011 Spruce Meadows Way SW, Calgary, Alberta T2J 5G5

Closing Date: Monday, July 08, 2019  @ 10:00 p.m. (Mountain)



  • Conformation - Vicki Abbot (Texas, USA)
    Conformation - Sandy Alexander (Manitoba, Canada)
    Conformation - Dan Ericsson (Enkoping, Sweden)
    Conformation - Raymundo Lo (Quezon City, Philippines)
    Conformation - Patricia Nemirovsky de Alsina (Buenos Aires, Argentina)
    Conformation - Garry Newton (Texas, USA)
    Conformation - Joanne Paulk (New Mexico, USA)
    Conformation - Carlos Quinones (Bogota, Colombia)
    Conformation - Betty-Anne Stenmark (California, USA)
    Conformation - Ben Wasylyshen (Manitoba, Canada)
    Conformation - Michael Yates (Queensland, Australia)
    Obedience - Michel Calhoun (Quebec, Canada)
    Obedience - Barbara Wedekind Selton (Minnesota, USA)
    Rally Obedience - Michel Calhoun (Quebec, Canada)
    Rally Obedience - Sarah-Jane Petti (Alberta, Canada)
    Rally Obedience - Barbara Wedekind Selton (Minnesota, USA)
    Sweepstakes - Leeza Friedman-Prokopishyn (Alberta, Canada)
    Sweepstakes - Laura Grandmont (British Columbia, Canada)
    Sweepstakes - Cathy Wankel (British Columbia, Canada)


  •  Aug 2, 2019
    Aug 3, 2019
    Aug 4, 2019
    Aug 5, 2019
    Bests Raymundo LoCarlos QuinonesBetty-Anne StenmarkJoanne Paulk
    Group 1 Patricia Nemirovsky de Alsina

    Group Level
    Betty-Anne Stenmark

    Betty-Anne Stenmark
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Michael Yates
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Raymundo LoJoanne Paulk
    Group 2 Carlos QuinonesPatricia Nemirovsky de Alsina

    Group Level
    Betty-Anne Stenmark

    Betty-Anne Stenmark
    Afghan Hound
    Azawakh
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Bloodhound
    Coonhound (Black & Tan)
    Dachshund (Miniature Long-Haired)
    Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
    Dachshund (Miniature Wire-Haired)
    Dachshund (Standard Long-Haired)
    Dachshund (Standard Smooth-Haired)
    Dachshund (Standard Wire-Haired)
    Deerhound (Scottish)
    Drever
    Finnish Spitz
    Foxhound (American)
    Foxhound (English)
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku
    Whippet

    Sandy Alexander
    Borzoi
    Raymundo Lo
    Group 3 Sandy AlexanderCarlos Quinones

    Group Level
    Michael Yates

    Ben Wasylyshen
    Bullmastiff
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Samoyed

    Michael Yates
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Dane
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff
    Patricia Nemirovsky de Alsina
    Group 4 Raymundo LoJoanne Paulk

    Group Level
    Betty-Anne Stenmark

    Ben Wasylyshen
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Cairn Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Scottish Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier

    Betty-Anne Stenmark
    Airedale Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier

    Group Level
    Michael Yates

    Carlos Quinones
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Staffordshire Bull Terrier

    Michael Yates
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier
    Group 5

    Group Level
    Raymundo Lo

    Joanne Paulk
    Miniature Pinscher
    Pekingese
    Pomeranian
    Poodle (Toy)
    Pug
    Russkiy Toy
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Xoloitzcuintli (Toy)
    Yorkshire Terrier

    Raymundo Lo
    Affenpinscher
    American Eskimo Dog (Toy)
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chihuahua (Long Coat)
    Chihuahua (Short Coat)
    Chinese Crested
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Griffon (Brussels)
    Havanese
    Italian Greyhound
    Japanese Chin
    Maltese
    Papillon
    Dan EricssonPatricia Nemirovsky de AlsinaCarlos Quinones
    Group 6 Joanne PaulkSandy Alexander

    Group Level
    Vicki Abbot

    Patricia Nemirovsky de Alsina
    Shiba Inu

    Vicki Abbot
    American Eskimo Dog (Miniature)
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Poodle (Miniature)
    Poodle (Standard)
    Schipperke
    Shih Tzu
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)
    Xoloitzcuintli (Standard)
    Dan Ericsson
    Group 7

    Group Level
    Michael Yates

    Michael Yates
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Border Collie
    Bouvier des Flandres
    Briard
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    Finnish Lapphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler
    Miniature American Shepherd
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Polish Lowland Sheepdog
    Puli
    Shetland Sheepdog
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Tatra Shepherd Dog
    Welsh Corgi (Cardigan)
    Welsh Corgi (Pembroke)

    Patricia Nemirovsky de Alsina
    Beauceron
    Berger Picard
    Portuguese Sheepdog
    Schapendoes

    Group Level
    Garry Newton

    Garry Newton
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Border Collie
    Bouvier des Flandres
    Briard
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    Finnish Lapphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler
    Miniature American Shepherd
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Tatra Shepherd Dog
    Welsh Corgi (Cardigan)
    Welsh Corgi (Pembroke)

    Raymundo Lo
    Old English Sheepdog
    Joanne PaulkSandy Alexander


Forms & Links

Premium List
Entry Form - Conformation
Entry Form - Specialty
Entry Form - Obedience and Rally
RV Parking Reservation
Benching Space Reservation
Hotels
Host Hotel
Judging Schedule
Ring Map
Site Map

Show Secretary

Erin Verway - VGI Show Services
243 Mahogany Landing SE
Calgary, AB T3M 1X4
Phone: 403-803-8590
Fax: 403-901-2194
Email: events@verwey.ca

Related Specialties

Alberta Sporting Hound Association - Group Specialty Show for Hounds (Group 2)
All Terrier Club Of Alberta - Group Specialty Show for Terriers (Group 4)
Borzoi Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Borzoi
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Boston Terriers
Bulldog Club Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Bulldogs
Bullmastiff Fanciers Of Canada [National] - National Specialty Show for Bullmastiffs
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Regional Specialty for Show Cairn Terriers
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Regional Specialty Show for Scottish Terriers
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Regional Specialty Show for Shetland Sheepdogs
Chinese Crested Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Chinese Crested Dogs
Chinese Crested Club Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Chinese Crested Dogs
Dalmatian Club Of Western Canada - Specialty Show for Dalmatians
Foothills Gazehound Club - Specialty Show for Sighthounds
Great Dane Club of Canada [Regional] - Regional Specialty Show / Obedience Trial / Rally Obedience Trial for Great Danes
Japanese Chin Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Japanese Chin - CANCELLED
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Nova Scotia Duck Tolling Retrievers
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada - Specialty Show for Old English Sheepdogs
Papillon Canada [National] - National Specialty Show for Papillons
Pointer Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Pointers
Poodle Club Of Alberta - Specialty Show for Poodles (All Varieties)
Saint Bernard Fanciers Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Saint Bernards
Samoyed Association Of Canada [National] - National Specialty Show for Samoyeds
Shiba Inu Canada [National] - National Specialty Show for Shiba Inu
Shiba Inu Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Shiba Inu
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Group Specialty Show for Toy Dogs (Group 5)
Staffordshire Bull Terrier Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Staffordshire Bull Terriers
Western Canada Samoyed Club - Regional Specialty Show for Samoyeds

Related Events

AKC Echocardiogram Breed Screen Clinic - Echocardiogram with Color Flow Doppler Clinic with Dr. Luis Braz-Ruivo
AKC Eye Clinic - OFA Eye Certification Clinic with Dr. Brian Skorobohach
Alberta Kennel Club [Agility] - 6 CKC Agility Trials
Shiba Inu Canada [Scent Detection] - CKC Scent Detection Trial for all dogs (Wintergreen)

Additional Notes
Junior Handling - Conformation (2) + Obedience (1)
Junior Conformation Handling on Saturday and Sunday at 12:00 noon. Judges: TBA. Junior Obedience Handling on Saturday after HIT. Judge: TBA.

Boosters & Breed Prizes
Details coming shortly.

Scent Hurdling Trials (2)
Saturday and Sunday after Best in Show. Submit entry form together with $10 entry fee per team to the AKC Show Secretary by closing date.

Obedience & Rally Obedience Sanction Matches (2)
Obedience and Rally Obedience Sanction Matches on Thursday, August 1 and Friday, August 2.

Judging Panel Change
* Susan Bell is unable to fulfill her Obedience and Rally judging assignment. Michel Calhoun will judge in her place.



Event Map
Address: Spruce Meadows, 18011 Spruce Meadows Way SW, Calgary, Alberta T2J 5G5
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By