EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Red Deer & District Kennel Club
April 05, 2024 - April 07, 2024
Red Deer, Alberta (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  
Website: http://www.rddkc.com/
Description: 3 All Breed Shows / 3 Obedience Trials / 3 Rally Obedience Trials
Address: Westerner Park, 4847 19 Street, Red Deer, Alberta T4R 2N7

Closing Date: Wednesday, March 20, 2024  @ 11:00 p.m. (Mountain)

Related Results

Conformation:
Friday, April 05
Saturday, April 06
Sunday, April 07

Obedience:
Friday, April 05 (Obedience Trial-1)
Saturday, April 06 (Obedience Trial-2)
Sunday, April 07 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience:
Friday, April 05 (Rally Trial-1)
Saturday, April 06 (Rally Trial-2)
Sunday, April 07 (Rally Trial-3)



  • Conformation - Lee Anne Bateman (Alberta, Canada)
    Conformation - Stephen Dainard (Ontario, Canada)
    Conformation - Gunnar Nymann (Fjenneslev, Denmark)
    Conformation - Lynda Saranchuk (Alberta, Canada)
    Conformation - Tony Vandendool (Ontario, Canada)
    Obedience - Darwin Boles (Ontario, Canada)
    Obedience - Lisa Day (Ontario, Canada)
    Rally Obedience - Darwin Boles (Ontario, Canada)
    Rally Obedience - Lisa Day (Ontario, Canada)
    Sweepstakes - Bev Davis (Alberta, Canada)
    Sweepstakes - Trudy Taphorn (Alberta, Canada)


  •  Apr 5, 2024
    Apr 6, 2024
    Apr 7, 2024
    Bests Lee Anne BatemanGunnar NymannStephen Dainard
    Group 1 Stephen Dainard

    Group Level
    Gunnar Nymann

    Gunnar Nymann
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Lee Anne Bateman
    Retriever (Golden)

    Lynda Saranchuk
    Pointer (German Short-Haired)
    Retriever (Labrador)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Tony Vandendool
    Group 2 Gunnar NymannLee Anne BatemanStephen Dainard
    Group 3

    Group Level
    Lee Anne Bateman

    Lee Anne Bateman
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Canaan Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff
    Yakutian Laika

    Lynda Saranchuk
    Boxer
    Bullmastiff
    Canadian Eskimo Dog
    Great Dane
    Stephen Dainard

    Group Level
    Gunnar Nymann

    Gunnar Nymann
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff
    Yakutian Laika

    Tony Vandendool
    Newfoundland
    Group 4 Gunnar Nymann

    Group Level
    Stephen Dainard

    Lynda Saranchuk
    Border Terrier
    Cairn Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier

    Stephen Dainard
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier
    Lee Anne Bateman
    Group 5

    Group Level
    Stephen Dainard

    Lynda Saranchuk
    Affenpinscher

    Stephen Dainard
    American Eskimo Dog (Toy)
    Biewer Terrier
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chihuahua (Long Coat)
    Chihuahua (Short Coat)
    Chinese Crested Dog
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Griffon (Brussels)
    Havanese
    Italian Greyhound
    Japanese Chin
    Maltese
    Miniature Pinscher
    Papillon
    Pekingese
    Pomeranian
    Poodle (Toy)
    Pug
    Russkiy Toy
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Xoloitzcuintli (Toy)
    Yorkshire Terrier

    Group Level
    Tony Vandendool

    Lynda Saranchuk
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chihuahua (Short Coat)
    Chinese Crested Dog
    Papillon
    Pug

    Tony Vandendool
    Affenpinscher
    American Eskimo Dog (Toy)
    Biewer Terrier
    Chihuahua (Long Coat)
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Griffon (Brussels)
    Havanese
    Italian Greyhound
    Japanese Chin
    Maltese
    Miniature Pinscher
    Pekingese
    Pomeranian
    Poodle (Toy)
    Russkiy Toy
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Xoloitzcuintli (Toy)
    Yorkshire Terrier
    Lee Anne Bateman
    Group 6 Lynda SaranchukTony VandendoolStephen Dainard
    Group 7 Lee Anne BatemanGunnar Nymann

    Group Level
    Tony Vandendool

    Lynda Saranchuk
    Bearded Collie
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Picard
    Bouvier des Flandres

    Tony Vandendool
    Appenzeller Sennenhund
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bergasmasco Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Border Collie
    Briard
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    Finnish Lapphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Miniature American Shepherd
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Pumi
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Welsh Corgi (Cardigan)
    Welsh Corgi (Pembroke)

Judging Panel Change
Betty Pirs is unable to fulfill her assignment. Lynda Saranchuk will now judge Group 6 on Friday.



Forms & Links

Premium List
Judging Schedule
Match Flyer
Entry Form - Match

Show Secretary

Arctic Dreams
Comp 56, Site 11, R.R. 2
Sexsmith, AB T0H 3C0
Phone: 780-814-3665
Email: kat_mclaugh@yahoo.ca
Website: http://www.arcticdreams.ca

Related Specialties

Canadian Eskimo Dog Club of North And Western Canada - Regional Specialty Show for Canadian Eskimo Dogs
Havanese Fanciers of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Havanese
Newfoundland Dog Club of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Newfoundland Dogs
Western Aussie Club - 2 ASCA Conformation Shows for Australian Shepherds

Related Events

Conformation Sanction Match - Labrador Retriever Club of Alberta CKC Conformation Sanction Match

Additional Notes
Junior Handling & Zone Finals
Junior Handling Zone 10 Finals - Saturday evening after BIS.
Regular Junior Conformation and Obedience Handling on Saturday during the lunch hour. Entries accepted up to 1 hour prior to the events. Entry fee: $2. Judges: TBA.

ASCA Conformation Matches
The Western Aussie Club is hosting 2 ASCA conformation matches held Friday and Saturday evening, 1/2 hour after BIS. For more information please refer to the Western Aussie Club premium list on Canuck Dogs. For pre-entries contact billiegirl@platinum.ca or 403-975-0744. Send all inquiries to the Show Chair Person – Carol Gordon at wildroseaussies@shaw.ca or 403-869-4086.

Thursday Obedience & Rally Ring Time
Thursday Obedience ring time: $10 for 10 minutes. Registration Starts @ 5:30pm. Contact Amber Levy at amber.levy@hotmail.com or Nancy Howard at ndhoward@telus.net for questions.

Thursday Rally Obedience run-throughs: $10 per registration at ring side, starting at 5:00pm. Contact Amber Levy at amber.levy@hotmail.com or Nancy Howard at ndhoward@telus.net for questions.

Boosters
Boosters for the following breeds:
- Finnish Spitz:- Sunday (Stephen Dainard)
- Irish Wolfhounds:- Saturday (Judy McVeigh)

RV Parking
Westerner Campground is open but has dog restrictions. Contact Christine Aldous at 403-309-0209, and pay through Westerner.

Dog-Friendly Hotels
Motel 6...........................................5001 – 19th Street Southpoint Common | Phone: 403-340-1749 (no fee for show dogs)
Red Deer Lodge Hotel...................4311 – 49th Avenue | Phone: 1-800-661-1657
Comfort Inn....................................6846 – 66th Street | Phone: 403-348-0025
EconoLodge...................................34733 Hwy 2 – Gasoline Alley | Phone: 403-346-4188
Howard Johnson............................37557 Hwy 2 – Gasoline Alley | Phone: 403-343-8444
Red Deer Travelodge.....................2807 – 50th Avenue | Phone: 403-346-2011
Sandman Hotel..............................2818 Gaetz Avenue | Phone: 403-343-7400
Quality Inn North Hill......................7150 – 50th Avenue | Phone: 1-800-662-7152
Best Western.................................6839 – 66th Street | Phone: 403-346-3555

The Suites At Red Deer (587-802-0335) / info@thesuitesreddeer.com just off QE2 [Gasoline Alley] has offered a 10% discount to any RDDKC competitor who wants to stay there with their dog.

Judge Overloads
Panel changes are in place due to overloads. Lynda Saranchuk will be judging the following breeds:
1. Friday:- Lynda Saranchuk will now judge:
- Working: Boxers, Bullmastiffs, Canadian Eskimo Dogs, Great Danes
- Toys: Affenpinscher
2. Saturday:- Lynda Saranchuk will now judge:
- Sporting: German Shorthaired Pointers, Golden Retrievers, Labrador Retrievers, American & English Cocker Spaniels, Brittany Spaniels, Clumber Spaniels, English Springer Spaniels
- Terriers: Border Terriers, Cairn Terriers, Miniature Schnauzers, Scottish Terriers
- Toys: Cavalier King Charles Spaniels, Chihuahua (Short Coat), Chinese Crested, Papillons, Pugs
3. Sunday:- Lynda Saranchuk will now judge:
- Herding: Beauceron, Bearded Collies, Belgian Shepherds, Berger Picard, Bouvier des Flandres

Judy McVeigh is unable to fulfill her assignment. Lee Ann Bateman will take over the entire assignment.



Event Map
Address: Westerner Park, 4847 19 Street, Red Deer, Alberta T4R 2N7
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By