EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Mount Cheam Canine Association
March 10, 2022 - March 13, 2022
Chilliwack, BC (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  

Description: 4 All Breed Shows / Ltd Breed Show for UK Breeds / 3 Obedience Trials / 3 Rally Obedience Trials
Address: Chilliwack Heritage Park, 44140 Luckakuck Way, Chilliwack, BC V2R 4A7

Closing Date: Wednesday, February 23, 2022  @ 9:00 p.m. (Pacific)

Related Results

Conformation:
Thursday, March 10
Thursday, March 10 (Ltd Breed - UK Breeds)
Friday, March 11
Saturday, March 12
Sunday, March 13

Obedience:
Friday, March 11 (Obedience Trial-1)
Saturday, March 12 (Obedience Trial-2)
Sunday, March 13 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience:
Friday, March 11 (Rally Trial-1)
Saturday, March 12 (Rally Trial-2)
Sunday, March 13 (Rally Trial-3)



  • Conformation - Robert Denis (Ontario, Canada)
    Conformation - Murray Eason (Alberta, Canada)
    Conformation - Ann Hennigan (British Columbia, Canada)
    Conformation - Dianne Ivey (British Columbia, Canada)
    Conformation - Raymond Lariviere (Saskatchewan, Canada)
    Conformation - Ainslie Mills (British Columbia, Canada)
    Conformation - Susan Norris-Jones (British Columbia, Canada)
    Conformation - Rosemary Shoreman (Ontario, Canada)
    Obedience - Gwen Roswell (British Columbia, Canada)
    Obedience - Norma Schaffer (British Columbia, Canada)
    Rally Obedience - Gwen Roswell (British Columbia, Canada)
    Rally Obedience - Norma Schaffer (British Columbia, Canada)
    Sweepstakes - Jaime Larkman (British Columbia, Canada)
    Sweepstakes - Cynthia Seeling (British Columbia, Canada)


  •  Mar 10, 2022
    Mar 11, 2022
    Mar 12, 2022
    Mar 13, 2022
    Bests Susan Norris-JonesMurray EasonRosemary ShoremanRaymond Lariviere
    Group 1 Susan Norris-Jones

    Group Level
    Murray Eason

    Dianne Ivey
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Irish Water)

    Murray Eason
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner
    Rosemary Shoreman

    Group Level
    Raymond Lariviere

    Raymond Lariviere
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Labrador)
    Setter (Irish Red & White)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Robert Denis
    Lagotto Romagnolo
    Pointer (German Short-Haired)
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish)
    Vizsla (Smooth)
    Group 2

    Group Level
    Susan Norris-Jones

    Ainslie Mills
    Afghan Hound
    Azawakh
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Bloodhound
    Borzoi
    Coonhound (Black & Tan)
    Dachshund (Miniature Long-Haired)
    Dachshund (Miniature Smooth)
    Dachshund (Miniature Wire-Haired)
    Dachshund (Standard Long-Haired)
    Dachshund (Standard Smooth)
    Dachshund (Standard Wire-Haired)
    Deerhound (Scottish)
    Drever

    Susan Norris-Jones
    Finnish Spitz
    Foxhound (American)
    Foxhound (English)
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku
    Whippet
    Dianne IveyRaymond LariviereRosemary Shoreman
    Group 3

    Group Level
    Ainslie Mills

    Ainslie Mills
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff

    Susan Norris-Jones
    Great Dane
    Murray EasonRaymond LariviereRosemary Shoreman
    Group 4 Susan Norris-JonesDianne IveyRosemary ShoremanRobert Denis
    Group 5 Susan Norris-JonesRaymond LariviereMurray EasonRobert Denis
    Group 6 Susan Norris-JonesMurray EasonRobert DenisRaymond Lariviere
    Group 7 Susan Norris-JonesRaymond LariviereRobert DenisRosemary Shoreman


Forms & Links

Premium List
Entry Form - Conformation
Entry Form - Obedience
RV Parking Reservation
COVID-19 Event Protocols
Judging Schedule

Show Secretary

Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley, BC V1M 2R4
Phone: 604-845-9510
Email: sandik@classicshowservices.ca
Website: http://www.classicshowservices.ca

Additional Notes
Junior Handling
Sunday at 12:00 noon. Judge: Jaime Larkman. Entries will be accepted at the show secretary's desk up to 11:00 am on Sunday with no exceptions. Entry fee: $2.

Breeder-Owner-Handled Competition
Saturday. You must be entered in a Regular Class to be eligible and handle the dog at all levels to be eligible for BOH in Breed, BOH in Group and BOH in Show. No entry fee but you must enter this class separately online or check the box on the entry form provided for mailed in entries.

Accommodations
Comfort Inn........................................45405 Luckakuck Way, Chilliwack | Phone: (604) 858-0636
The Coast..........................................45920 First Ave. Chilliwack | Phone: (604) 792-5552
SureStay Hotel by Best Western.......43971 Industrial Way (across the highway) | Phone: (604) 795-3828

Judge Overloads/Changes
* The following changes are in place due to judging overloads and a judge change:
1. Friday:- Murray Eason has an overload and the following breeds will be judged by Diane Ivey: Labrador Baby Puppy, all Spaniels, French Bulldog Baby Puppy, Shih Tzu Baby Puppy.
2. Sunday:- Raymond Lariviere has an overload and the following breeds will be judged by Robert Denis: Welsh Terrier Baby Puppy, Labrador Baby Puppy, American Cocker Baby Puppy, English Cocker Baby Puppy, English Springer Baby Puppy, French Bulldog Baby Puppy, Shih Tzu Baby Puppy and all Lagotto Romagnolo, Pointer(GSH), Chesapeake Bay, Flat-Coated, NSDT and Golden Retrievers; English Setter,Gordon Setter, Irish Setter, Vizsla (Smooth-Haired).

Judge Replacement: Gwen Roswell is unable to complete her assignment.
Obedience #2 will be judged by Norma Schafer.
Obedience #3 and Rally #3 will be judged by Marion Postgate.



Event Map
Address: Chilliwack Heritage Park, 44140 Luckakuck Way, Chilliwack, BC V2R 4A7
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By