GCh Leasides Dax
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dax - (Male)
Owner: Lynn & Patrick Hagan
Breeder: Lyndsay Ferguson
Conformation Handler: Sarah Muth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 N/A N/A
Group Ranking: 28 24 28 N/A N/A
All Breed Ranking: 103 82 84 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 1 5 2   0 0 0 0 0   387
Win Record - 2021
Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Irene Latchford 14
  Best Of Breed   Irene Latchford 3
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 17
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Tuesday Group 3rd   Marilyn O'Neill 39
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 4

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Group 3rd   Doug Gaudin 22
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 3 (1-2-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Saturday Group 2nd   Douglas Anderson 53
  Best Of Breed   Douglas Anderson 4
Friday Group 4th LTD Breed Show Francois Bernier 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Francois Bernier 4
  Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Tibben 5 (0-3-2-1)
Sunday Best Of Breed   Melody Roth 6 (0-3-3-1)
Saturday Select Dog   Jeremy Browne N/A

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-1-1-0)
Wednesday Group 3rd   Judy McVeigh 12
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-1-0)
Tuesday Group 4th   Jocelyne Gagne 6
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-2-1-0)
Monday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Steeves 142
  Group 1st   Lee Steeves 46
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-2-1-0)
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (1-2-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 4 (0-3-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (0-4-1-1)
Wednesday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-2-1-0)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
Monday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 10 8
Group Ranking: 31 31 36 100 91
All Breed Ranking: 133 133 158 553 499

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   117
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 8 (2-3-2-2)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 8 (2-4-2-1)
Friday Best Of Breed   Glen Stark 8 (1-4-3-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Saturday Group 3rd   Richard Paquette 70
  Best Of Breed   Richard Paquette 9 (2-3-4-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Joy Lynne Huntley N/A
Friday Best Of Breed   Melody Roth 10 (0-5-6-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 7 (2-0-4-2)
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Pierre Talbot N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Vivian Maury N/A
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A
Friday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 6 (1-0-3-3)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sean Shields N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 10 16 21 20
Group Ranking: 83 113 269 347 317
All Breed Ranking: 401 557 1257 1638 1526

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   242
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Schira 62
  Best Of Breed   Wendy Schira 10 (1-1-6-3)
Saturday Best Of Breed   Melody Roth 9 (1-3-5-1)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 9 (0-0-5-5)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A
Friday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 8 (3-1-2-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 9
  Group 3rd LTD Breed Show Tim Thomas 87

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-0-2-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (2-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (2-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Susan St.John-Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Gary Anderson 10 (2-3-4-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gloria Kerr 11 (3-4-4-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Denise Branch N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Leif-Herman Wilberg N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Simmons N/A
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Antaon Hlebarov 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Daniel Kwee 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Daniel Kwee 32
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 2 (0-0-3-0)

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michelle Scott N/A
Saturday Winners Dog   Ed Wild (3-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Ed Wild N/A
Friday Winners Dog   Stewart Dankner (2-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Stewart Dankner N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Brian Taylor (2-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Brian Taylor N/A
  Winners Dog   Brian Taylor (2-1-0-2)
Friday Best Of Winners   Birte Scheel (1-1-1-2)
  Winners Dog   Birte Scheel (1-1-1-2)
  Best Of Winners   Kresten Scheel (2-1-1-2)
  Winners Dog   Kresten Scheel (2-1-1-2)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Robert Ennis (3-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Robert Ennis N/A
Sunday 3rd Open Dog Class   Jos De Cuyper N/A
Saturday 2nd Open Dog Class   Richard Powell N/A
  Reserve Winners Dog   Richard Powell N/A
Friday 2nd Open Dog Class   David Strachan N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By