GCh Murdock's Phantom Power
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gordie - (Male)
Owner: Joanne McCall and Mike Nugent
Breeder:
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 2 11 8
Group Ranking: 9 10 8 125 71
All Breed Ranking: 104 98 97 1089 651

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 9 10 2 6   0 0 0 0 0   553
Win Record - 2019
Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Rick Fehler 14
Friday Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 9
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 9

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Charles Olvis N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kim Ramey-Leblanc N/A
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-1-1)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
Saturday Select Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Sunday Group 4th   Shawn Nichols 15
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Group 1st   Linda Kraft 21
  Best Of Breed   Eric Soti 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Leyda Perez 15
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Alexander 4
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 4th   Bruce Fraser 4
  Group 4th   Rita Walker 3
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 6
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Letitia Bett 10
  Group 1st   Charles Bett 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 10
  Group 1st   Marilyn O'Neill 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 2nd   Bonnie Derry 8
  Group 1st   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Ricardo Saldana N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
Saturday Group 4th   Barbara Arndt 37
  Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (2-1-1-2)
Friday Group 2nd   James Ham 33
  Best Of Breed   James Ham 5 (2-1-1-2)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 22
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Pierrette McLean 24
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Friday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 21
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Kristen Francis 17
  Best Of Breed   Kristen Francis 3
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 3
Saturday Reserve Best In Show   Edgar Bajona 137
  Group 1st   Terry Carter 16
  Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Gains 10
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 32
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (1-1-1-1)
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-1-1-1)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (1-1-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Robert Dawson N/A
Saturday Winners Dog   Judy McVeigh (5-3-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (4-2-0-1)
  Winners Dog   Francesco Cochetti (4-2-0-1)
  Best Of Winners   Francesco Cochetti (4-2-0-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A
Friday Reserve Winners Dog   Judi Elford N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By