2023 Nat'l BISS BISS GCHEX Ghostpine's Quantum Leap RN ITD
Staffordshire Bull Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bauer - (Male)
Owner: Terrina Maciborski and Lisa Kaiser
Breeder: Terrina Maciborski
Conformation Handler: Terrina Maciborski
Performance Handler: Lisa Kaiser
Website: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057630601712


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 16 16 14 14 14
Group Ranking: 236 230 222 206 188
All Breed Ranking: 2347 2301 2179 2057 1860

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   26
Win Record - 2023
Show Date
Staffordshire Bull Terrier Club of Canada [National] August 06 to August 06, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Canadian Bred   Dawne Deeley N/A
  Best Of Breed   Dawne Deeley 26 (4-5-7-11)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 7 6 7 6
All Breed Ranking: 83 88 82 83 82

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 10 12 11   0 1 1 0 4   1181
Win Record - 2022
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (2-1-2-1)
  Group 3rd   Linda Kraft 13
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 14
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5 (2-1-2-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 14
  Group 4th   Lynda Saranchuk 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 5 (2-1-2-1)
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (2-1-2-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 13
  Group 4th   Mel Saranchuk 13

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Kerry Lee 6 (2-1-2-2)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 5 (2-1-2-1)
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 25
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 6 (3-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 5 (2-1-2-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 4 (1-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Carol Graham 40
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (1-2-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   David Swartwood N/A
Saturday Select Dog   Dianne Ivey N/A
Friday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 15
  Group 2nd   Sharon Derrick 6
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Group 1st   Doug Gaudin 16
  Group 2nd   Avery Gaudin 8
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Mike Jackman N/A
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Ben Wasylyshen 21
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Sandy Gelinas 20
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Raymond Yurick 18

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Ted Fahlgren 17
Wednesday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Yvonne Savard 21
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 19
Tuesday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 1st   Judith Shurb 21
  Group 1st   Douglas Anderson 20
Monday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 4th   Patrick Mudge 15

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 36
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (0-1-1-2)
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 33
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 4th   Linda Kraft 26
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-1-1-1)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Adrian Landarte 79
  Best Of Breed   Adrian Landarte 3 (0-0-1-3)
Sunday Group 4th   Thora Brown 80
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 2 (0-0-1-2)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 5 (0-0-4-2)

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada July 24 to July 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Judy McVeigh 31

Show Date
Saskatchewan Terrier Association July 23 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Linda Kraft 31

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 2nd   Stewart Dankner 7
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 0
Saturday Best Of Breed   David Denis 0
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 15
  Group 2nd   Tannis Postma 16
Saturday Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 18
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Letitia Bett 12

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
Sunday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (1-0-1-2)
  Group 3rd   Susan Quesnel 46
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Margaret Jones 24

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 33
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 38
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 40

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group Specialty] April 17 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Graham Kerr 7 (2-3-3-0)

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Staffordshire Bull Terrier Specialty] April 16 to April 16, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 9 (2-4-4-0)

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 5 (1-1-3-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 7 (1-3-4-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-1-3-0)
  Group 4th   Tempest Deptuch 39
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (2-1-1-0)
  Group 4th   Cheryl Paterson 50
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 8 (3-2-2-2)
Friday Best Of Breed   Starr White 3 (2-1-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 1st   Guy Jeavons 52
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Glen Stark 31
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 14 14 14 13 36
All Breed Ranking: 159 180 200 178 368

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 3 6   0 0 0 1 3   403
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 2nd   David Gilmour 6
Thursday Group 1st   Dawne Deeley 14
  Group 3rd   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Wednesday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 2nd   Raymond Lariviere 7
  Group 1st   Lynn White 14

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Robert Rowbotham 38
Saturday Best Of Breed   Mary White 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3 (0-2-2-0)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Tempest Deptuch 12
  Group 4th   Darle Heck 13

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Vickie Umpleby 31
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Judy McVeigh 20
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-0-1-0)

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 3rd   James Reynolds 38
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 1st   Sandra Anderson 39
Friday Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Pierrette McLean 35

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Penny Lewis 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Philip Wendling 9
  Group 4th   Penny Lewis 10
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 11
  Group 3rd   Robert Whitney 11
Tuesday Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 11

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (0-1-2-2)
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Winners   Lynda Saranchuk (2-3-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (2-3-0-2)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6 (1-3-2-1)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Winners   Nancy Popovich (2-4-1-3)
  Winners Dog   Nancy Popovich (2-4-1-3)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 9 (2-4-1-3)
  Best In Juvenile Sweepstakes   Tami Butterwick N/A

Show Date
Saskatchewan Terrier Association July 24 to July 24, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Rick Fehler (2-1-0-0)
  Winners Dog   Rick Fehler (2-1-0-0)
  Best Of Winners   David Gilmour (2-1-0-0)
  Winners Dog   David Gilmour (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (2-1-0-0)
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (2-1-0-0)
  Group 4th   Rick Fehler 34

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2023

Win Record - 2023
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Intermediate   Lynne Oslach 87.0
Saturday Novice A   Lynne Oslach 94.0
  Intermediate   Paul Oslach 92.0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Lionel Whittaker 86.0
Saturday Novice B   Lionel Whittaker 72.0
Friday Novice B   Margaret Chandler 95.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By