AmGCh.Elysian Solar Flare V Pramada Koradox SL
Dachshund (Standard Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Red - (Male)
Owner: Christine Hanneman/Michael Fox
Breeder: Christine Hanneman/Maggie Peat/Tom Sikora
Conformation Handler: Sophie Tremblay
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 9 12 12
All Breed Ranking: 65 65 60 77 76

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 2 2   0 0 0 0 0   281
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Anna Hewson 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 5 (2-2-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 9 (4-4-1-1)
  Group 4th   Kristen Francis 27

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 9 (2-6-2-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 10 (2-7-2-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 10 (2-7-2-0)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 40
Friday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jean-Louis Blais 14
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 4th   Pierre Talbot 10
  Best Of Breed   Pierre Talbot 6 (3-3-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
Saturday Group 1st   Michael Hill 62
  Best Of Breed   Michael Hill 14 (4-8-2-1)
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (3-3-1-0)
  Best Of Winners   Bruce Owen (3-3-0-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 5 (3-3-0-0)
  Winners Dog   Bruce Owen (3-3-0-0)
  Group 2nd   Bruce Owen 21

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Thora Brown (2-2-0-0)
  Winners Dog   Thora Brown (2-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Thora Brown N/A
Saturday 1st Open Dog Class   David Gilmour N/A
  1st Open Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Winners Dog   David Gilmour N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Winners Dog   Wendy Anderson N/A
Friday 1st Open Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Elaine Whitney (2-2-0-0)
  Winners Dog   Elaine Whitney (2-2-0-0)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Pierrette McLean N/A
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 38 (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Winners Dog   Mike Jackman N/A
Friday Winners Dog   Vivian Maury N/A
  Group 2nd   Vivian Maury 29
  Best Of Breed   Vivian Maury 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By