BISS GCHEX Stonepeake Dirty Tommie RN WD CGN
Retriever (Chesapeake Bay)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tommie - (Male)
Owner: Zabrina Livingstone
Breeder: Zabrina Livingstone
Conformation Handler: Tammy Sawatzky & Kim Doig
Performance Handler: Zabrina Livingstone
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 28 28 26 21 20
All Breed Ranking: 123 123 112 92 86

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 4 0   0 0 0 0 0   148
Win Record - 2020
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 3rd   Judith Byrne 17
  Group 3rd   William Byrne 17
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 20
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 17

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 3rd   Barbara Arndt 22
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   Rick Fehler 27

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Danik Dancause 0
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 48 54 82 157 188
All Breed Ranking: 216 252 412 761 886

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 6 4 7   0 0 0 0 1   472
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Donald Mahoney 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 14
  Group 1st   Donald Mahoney 19
Saturday Group 2nd   Francis Smith Moffat 20
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Group 2nd   Peter Martin 21
  Group 2nd   Shawn Bennett 23
  Best Of Breed   Peter Martin 0
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Trotter 22
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Saturday Group 4th   Mark Houston-McMillan 22
  Group 3rd   Guy Jeavons 27
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 28

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Group 4th   Yvonne Savard 22

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Wayne Thompson 15
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Sunday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 0
  Group 2nd   Judith A. Brown 21
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Catherine Barlow 0
Saturday Group 3rd   Judith Byrne 38
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arthur Fry 0
  Group 4th   Arthur Fry 35
Sunday Best Of Breed   Eric Liebes 0
  Group 4th   Eric Liebes 46
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Breed   Hans van den Berg 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 4th   Joy Hodgkinson 25
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 4th   Mike Jackman 13

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 22
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Group 4th   Richard Paquette 3
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 22

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joanne Paulk 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Raymundo Lo 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Yates 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carlos Quinones 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Sylvia Kerr (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Thursday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 2
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 2

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 11 11 10 10
Group Ranking: 347 869 828 798 747
All Breed Ranking: 1725 4418 4229 4071 3776

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   40
Win Record - 2018
Show Date
Chesapeake Bay Retriever Club Of Canada [National] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Canadian Bred   Elliot More (Dr) N/A
  Best Of Breed   Elliot More (Dr) 19

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 18 (4-5-3-7)
Saturday Select Dog   Michael Shoreman N/A
Friday Select Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 3 (1-2-0-1)
  Best Of Winners   Doug Windsor (1-2-0-1)
  Winners Dog   Doug Windsor (1-2-0-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Judy McVeigh N/A
  Winners Dog   Judy McVeigh (1-2-0-1)
  Best Of Winners   Judy McVeigh (1-2-0-1)
Saturday Best Of Winners   Stephen Dainard (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-2-0-1)
Friday Best Of Winners   Sharon Derrick (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A
  Winners Dog   Sharon Derrick (1-2-0-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 19 18 N/A N/A N/A
Group Ranking: 949 941 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4998 4963 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2017
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A
  Winners Dog   Brenda Wilson (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Erin Brown 2 (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Erin Brown (1-1-0-1)
  Winners Dog   Erin Brown (1-1-0-1)
Friday Best Of Winners   Denise Cornelssen (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Winners Dog   Denise Cornelssen (1-1-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
  Winners Dog   Barbara Arndt (1-1-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Winners Dog   Michelle Scott (1-1-0-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Patricia Cummins N/A
  Winners Dog   Patricia Cummins (1-1-0-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Darwin Boles 93.0
Saturday Novice B   Lisa Day 97.0
Friday Novice B   Darwin Boles 91.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By