MBIS MRBIS MBISS GChG GChEx RBIS Am GCh Negra Consentida (Arena) NTD RATI SDIN VN RATN SDN
Xoloitzcuintli (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Atzi - (Female)
Owner: Jannine Kowalchuk
Breeder: Maria Guadalupe Arena
Conformation Handler: Emily Burdon & Team, Jannine Kowalchuk
Performance Handler: Jannine Kowalchuk
Website: https://www.facebook.com/profile.php?id=100079623496384&mibextid=ZbWKwL


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A
Group Ranking: 1 1 1 1 N/A
All Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 6 34 4 1 2   1 0 0 0 0   5029
Win Record - 2024
Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 30

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Andrea Robins 21
  Best Of Breed   Andrea Robins 0
Saturday Reserve Best In Show   Peggy Beisel-McIlwaine 200
  Group 1st   Shawn Nichols 21
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Group 2nd LTD Breed Show Pierrette McLean 25
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 26
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 37
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 34
Friday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 197
  Best Of Breed   Jean Delisle 0
  Group 1st   Jean Delisle 32

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 1st   Glen Stark 9
  Group 3rd   Roberto Velez-Pico 11
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 16
  Group 1st   Mike Jackman 15
Friday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Blai Llobet 0
  Group 4th   Robert Denis 14
  Group 4th   Blai Llobet 12

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stefan Mitrevski 37
  Best Of Breed   Stefan Mitrevski 0
Saturday Best In Show   Yogesh Tuteja 312 *
  Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0
  Group 1st   Yogesh Tuteja 40
Friday Best Of Breed   Luis Fernando Arce 0
  Group 1st   Luis Fernando Arce 38
Thursday Best In Show   Luis Fernando Arce 248 *
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   Ben Wasylyshen 30

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 24
  Group 1st   Ron Mahon 22
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 25
  Group 1st   Marilyn O'Neill 24
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb 158
  Group 1st   Joe Lobb 24
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie March 29 to April 01, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   John Rowton 199 *
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 22
Sunday Best In Show   Terry Carter 234 *
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Group 1st   Jean Tremblay 28
Saturday Reserve Best In Show   Jo Ann Pavey 187
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 30
Friday Best In Show   Donna Conod 221 *
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Jo Ann Pavey 25

Show Date
Club VI (Non Sporting) Ontario March 24 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ivan Sandoval 68

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 1st   Maribel Sy 65
Saturday Best In Show   Chakkapan Chantarasmee 425 *
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Jo Ann Pavey 56
Friday Reserve Best In Show   Leyda Perez 329
  Best Of Breed   Peter Scott 0
  Group 1st   Peter Scott 54

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ernesto Lara 43
  Best Of Breed   Ernesto Lara 0
Saturday Best In Show   Ernesto Lara 378 *
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 48
  Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
Friday Best In Show   Wendy Paquette 279 *
  Group 1st   Wendy Paquette 38
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Diane Fast 0
  Group 2nd   Diane Fast 32
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 2nd   Pierrette McLean 40
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 35

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 287 *
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 44
Saturday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 332
  Best Of Breed   John Bryson 0
  Group 1st   John Bryson 51
Friday Best In Show   Mary White 280 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 42
Thursday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 37

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 3

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
29 21 95 25 7 2   1 0 0 0 1   15829
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 42
Thursday Reserve Best In Show   Nancy Popovich 258
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 55
Wednesday Best In Show   Cheryl Paterson 322 *
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 55

Show Date
Club VI (Non Sporting) Ontario December 02 to December 02, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Jean Tremblay 44
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann-Christin Johansson 34
  Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 0
Saturday Reserve Best In Show   Annika Ulltveit-Moe 294
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 41
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
Friday Best In Show   Ben Wasylyshen 222 *
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Ben Wasylyshen 25

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Kerr 0
  Group 2nd   Gloria Kerr 48
Saturday Best In Show   Dana Cline 445 *
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Jo Ann Pavey 62
Friday Best In Show   Jo Ann Pavey 342 *
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 1st   Dana Cline 59

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chie Ejima (Yamakado) 0
  Group 2nd   Chie Ejima (Yamakado) 48
Saturday Best Of Breed   Stephen Meredith 0
  Group 3rd   Patricia Sosa 44
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 42

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 2nd   Sandy Gelinas 20
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 3rd   Anik Primeau 21
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 2nd   Michael Gelinas 23

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Olvis 19
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 1st LTD Breed Show Ainslie Mills 27
  Best Of Breed LTD Breed Show Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
  Group 2nd   Elizabeth Muthard 23

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Kittredge 0
  Group 1st   David Kittredge 44
Saturday Best Of Breed   Ann Ingram 0
  Group 1st   Ann Ingram 55
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 47

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Scott 46
  Best Of Breed   Peter Scott 0
Saturday Group 2nd   Karen Day 42
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Group 2nd   Paul Lawless 32
  Best Of Breed   Paul Lawless 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Tony Vandendool 17
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Sunday Group 2nd   Starr White 34
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Best In Show   Michael Hill 231 *
  Group 1st   Michael Hill 38
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 28

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Glen Stark 7
  Group 2nd   Robert Whitney 9
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 16
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 16
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Saturday Best In Show   Stephen Dainard 174 *
  Reserve Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 144
  Group 1st   Stephen Dainard 22
  Group 1st   Fabian Daza 22
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Fabian Daza 0

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mel Saranchuk 37
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 32
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 38
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best In Show   Joyce Love 179 *
  Group 1st   Joyce Love 36
  Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Miramichi Kennel Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 118 *
  Reserve Best In Show   Starr White 124
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 17
  Group 1st   Starr White 24
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Best In Show   Norman Strathdee 152 *
  Reserve Best In Show   Honey Glendinning 142
  Group 1st   David Kelland 26
  Group 1st   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Pierre Talbot 142 *
  Group 1st   Patricia Cummins 29
  Group 1st   Karen Day 29
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 21, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Patricia Taylor 114 *
  Best Of Breed   Jean Delisle 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Jean Delisle 21
  Group 1st   Patricia Taylor 21

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 20, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Bruce Owen 104 *
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Jeremy Browne 17
  Group 1st   Bruce Owen 18

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Barbara Heal 53
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 0
  Group 1st   Jean Delisle 59

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dusan Paunovic 41
  Best Of Breed   Dusan Paunovic 0
Saturday Reserve Best In Show   Gerard Cox 534
  Group 1st   Michelle Scott 69
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best In Show   Francesco Cochetti 457 *
  Group 1st   Francesco Cochetti 55
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Julie Keenan 0
  Group 1st   Julie Keenan 21
Saturday Best In Show   Rick Fehler 282 *
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Rick Fehler 21
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb 185
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 27
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 26

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Denys Janssen 204
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 19
Sunday Best Of Breed   Elaine Lessig 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 25
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 1st   Sandy Alexander 22
Friday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 249
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 23

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Cummins 20
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
Saturday Group 1st   David Gilmour 21
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Tannis Postma 0
  Group 2nd LTD Breed Show Tannis Postma 16
Friday Group 1st   Bruce Fraser 21
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Thursday Group 1st   Nancy Popovich 23
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   John Rowton 30
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 4th   Starr White 24
Friday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
Thursday Reserve Best In Show   Christian Gomez 236
  Best Of Breed   Christian Gomez 0
  Group 1st   Christian Gomez 35

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Dana Cline 592 *
  Group 1st   Irene Latchford 100
  Best Of Breed   John Burgess 1 (1-0-0-1)
Sunday Reserve Best In Show   Rui Oliveira 620
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim Jr 125
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 2 (1-0-0-2)
Saturday Reserve Best In Show   Michael Canalizo 635
  Group 1st LTD Breed Show John Palmer 100
  Group 1st   Lois Wilson 109
  Best Of Breed   Lois Wilson 0
  Best Of Breed LTD Breed Show John Palmer 0
Friday Group 2nd   Michael Canalizo 105
  Best Of Breed   Michael Canalizo 2 (1-0-0-2)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 34
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 35
Friday Best Of Breed   Christy Jie Wang 0
  Group 2nd   Christy Jie Wang 25
Thursday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 2nd   Carmen Haller 32

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 35
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 33
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 24
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Gerardo Bernard 20
  Best Of Breed   Gerardo Bernard 0
Wednesday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 0
  Group 1st   Tannis Postma 19
Saturday Best In Show   Denys Janssen 231 *
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 23
Friday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 201
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Raymond Yurick 22

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lee Anne Bateman 122 *
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 1st   Kim Hamel 15
Sunday Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 133
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 17
Saturday Reserve Best In Show   Sharon Derrick 128
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Sharon Derrick 15
Friday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 120
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Vickie Umpleby 17

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Denis 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 21
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Judy McVeigh 25
  Group 1st   Honey Glendinning 25
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 157 *
  Group 1st   Lee Anne Bateman 28
  Group 4th   Bonnie Derry 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kerryn Harvey 0
  Group 1st   Kerryn Harvey 27
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 31
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 25
Thursday Group 2nd   Margaret Jones 21
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 12, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Yvonne Savard 165 *
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 19
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 21
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Schira 163
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 21

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Moses 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Donna Conod 53
Sunday Best In Show   Donna Conod 541 *
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 60
Saturday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 3 (1-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 4 (2-2-0-1)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Day 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 3rd   Raymond Lariviere 8
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 131 *
  Reserve Best In Show   Shawn Nichols 112
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Yvonne Savard 17
  Group 1st   Shawn Nichols 12
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Susan Quesnel 15
  Group 2nd   Barbara Heal 12

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 1st   Stewart Dankner 41
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 34
Friday Reserve Best In Show   Esther Joseph 275
  Group 1st   Tannis Postma 42
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Thursday Best In Show   Michael Looby 271 *
  Best Of Breed   Esther Joseph 0
  Group 1st   Esther Joseph 39

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Juan Luis Martinez Gutierrez 433 *
  Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Jose Luis Payro (Dr) 62
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Wanda Spediacci (Dr) 56
Friday Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Mary White 59
Thursday Best In Show   Mary White 370 *
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   David Gilmour 52

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Joe Lobb 470 *
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Joe Lobb 64
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (2-2-0-1)
  Group 1st   Janet Lobb 81
Friday Best Of Breed   Robert Vandiver 4 (2-2-0-1)
  Group 1st   Robert Vandiver 78

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Garry Dryburgh 272 *
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 0
  Group 1st   Garry Dryburgh 41
Saturday Reserve Best In Show   Chakkapan Chantarasmee 220
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 0
  Group 1st   Chakkapan Chantarasmee 43
Friday Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Group 1st   Sandra Orford 40

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 36
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 30
Friday Best In Show   Lee Steeves 313 *
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Lee Steeves 32

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judy McVeigh 250 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 29
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 336 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 31
Friday Reserve Best In Show   Linda Kraft 268
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 31

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 11 12 25 23
All Breed Ranking: 93 91 104 194 194

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 16 9 3 4   0 1 0 0 1   1080
Win Record - 2022
Show Date
Group Six Specialty Club of BC November 12 to November 12, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Group 2nd   Vickie Umpleby 39

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  BPIG   Dianne Ivey N/A
  Group 2nd   Dianne Ivey 46
Saturday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 49
Friday Best Puppy In Breed   Nancy Simmons N/A
  Best Of Breed   Nancy Simmons 0
  BPIG   Nancy Simmons N/A
  Group 2nd   Nancy Simmons 43

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday BPIG   Carol Graham N/A
  Group 3rd   Carol Graham 57
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Ricardo Saldana N/A
  Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  BPIG   Ricardo Saldana N/A
  Group 4th   Ricardo Saldana 40
Saturday Reserve Best In Show   Michelle Scott 277
  Best Puppy In Show   Michelle Scott N/A
  Best Owner Handled In Show   Michelle Scott N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Owner Handled In Group   Cheryl Paterson N/A
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Group 1st   Cheryl Paterson 68
Friday Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 54

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Margaret Moran McQuinn N/A
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  BPIG   Margaret Moran McQuinn N/A
  Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 26
Sunday Best Puppy In Breed   Philip John N/A
  Best Of Breed   Philip John 0
Saturday Best Puppy In Breed   Sei-ichiro Ishimaru N/A
  Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
Friday Best Puppy In Show   Irene Latchford N/A
  Best Puppy In Breed   Gloria Kerr N/A
  Best Of Breed   Gloria Kerr 0
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  BPIG   Irene Latchford N/A
  BPIG   Gloria Kerr N/A
  Group 3rd   Irene Latchford 19
  Group 1st   Gloria Kerr 22

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  BPIG   Mary White N/A
  Group 1st   Mary White 19
Tuesday Best Puppy In Show   Darle Heck N/A
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
  BPIG   Darle Heck N/A
  Group 1st   Darle Heck 18
Monday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  BPIG   Terry Carter N/A
  Group 2nd   Terry Carter 19
Sunday Best Puppy In Show   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 1st   Ainslie Mills 20

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 25
Friday BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Stephen Dainard 28
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Thursday Best Puppy In Show   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Group 4th   Tempest Deptuch 15

Show Date
Lakes District Kennel Club July 22 to July 25, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Show   Tempest Deptuch N/A
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Group 1st   Tempest Deptuch 3
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Richard Paquette 6
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 3
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Richard Lopaschuk 7
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  BPIG   Wayne Thompson N/A
Saturday Best In Show   Shawn Nichols 79 *
  Best Puppy In Show   Shawn Nichols N/A
  Best Owner Handled In Show   Shawn Nichols N/A
  Best Owner Handled In Show   Honey Glendinning N/A
  BPIG   Shawn Nichols N/A
  Group 1st   Shawn Nichols 6
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 2nd   Honey Glendinning 6
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Puppy In Show   Donna Conod N/A
  Best Owner Handled In Show   Donna Conod N/A
  BPIG   Joyce Love N/A
  Group 1st   Joyce Love 5
  Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  BPIG   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Donna Conod 6
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 1 (1-0-0-1)
  BPIG   Joyce Love N/A
  Group 2nd   Joyce Love 18
Saturday Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Olga Gagne N/A
  Group 2nd   Olga Gagne 22
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-0-1)
Friday BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 22
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-0-1)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Bitch   Pamela Bruce (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Pamela Bruce N/A
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 31
Saturday Best Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Winners Bitch   Wendy Maisey (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Maisey N/A
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Wendy Maisey 29
Friday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Bitch   Lynda Saranchuk (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lynda Saranchuk N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Susan Norris-Jones N/A
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Winners Bitch   Susan Norris-Jones (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Susan Norris-Jones N/A

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Margaret Jones N/A
  Group 4th   Margaret Jones 9
  Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Winners Bitch   Margaret Jones (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Sunday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 3rd   Yvonne Savard 18
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Winners Bitch   Yvonne Savard (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Winners Bitch   Susan Quesnel (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  BPIG   Edna St Hilaire N/A
  Best Puppy In Breed   Edna St Hilaire N/A
  Winners Bitch   Edna St Hilaire (0-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By