BPIS GCH Peregrine's Semper Fidelis
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Normandy - (Male)
Owner: Daniel Watwood
Breeder: Leah M Thorsteinson
Conformation Handler: Bettyanne Taylor-Watwood
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 7 7 7 5 5
Group Ranking: 55 55 52 46 41
All Breed Ranking: 230 230 217 193 182

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   66
Win Record - 2020
Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada [Regional] September 12 to September 12, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Merla Thomson N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 5 (1-1-2-2)
  Group 4th   Terry Carter 59
Saturday Best Of Breed   Danik Dancause 5 (1-1-2-2)
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-1-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 5 6
Group Ranking: 32 31 35 41 44
All Breed Ranking: 160 157 169 195 186

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 8 3 3   0 0 0 0 0   615
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Patricia Trotter 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-0-2-1)
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 4 (0-0-2-3)
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 27
Friday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 25

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (0-2-2-0)
Saturday Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Select Dog   Javinder Singh Pawar N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arthur Fry 3 (1-1-2-0)
Sunday Best Of Breed   Eric Liebes 5 (1-1-3-1)
  Group 3rd   Eric Liebes 52
Friday Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Hans van den Berg 61

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 3 (0-1-1-2)
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 15

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-0-2-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tempest Deptuch 63
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 19 (2-5-9-4)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 2nd   Donna Conod 18
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 17
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 20
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Doug Gaudin 30
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 4 (2-1-1-1)
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Del Richards 5 (1-1-3-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 9 (3-3-3-1)
  Group 2nd   Sandra Anderson 79
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 8 (3-2-2-2)
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 63

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 5
  Group 4th   Mary White 44
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 56
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nikki Riggsbee N/A
  Winners Dog   Nikki Riggsbee (3-2-0-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A
  Winners Dog   Robert Shreve (3-2-0-3)
Friday Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (3-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (3-1-0-3)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Linda Kraft (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (1-1-0-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
  Winners Dog   Karsten Kaemling (1-1-0-3)
Friday Best Of Winners   Richard Lopaschuk (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-1-0-3)
  Best Of Winners   Wendy Hamilton-Petkau (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Winners Dog   Wendy Hamilton-Petkau (1-1-0-3)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Winners   Jon Cole (1-1-1-1)
  Winners Dog   Jon Cole (1-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Show   Ekarat Sangkunakup N/A
  Winners Dog   Ekarat Sangkunakup (1-1-1-1)
  BPIG   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (1-1-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Winners Dog   Ted Fahlgren (1-1-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (1-1-1-4)
Saturday Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-1-4)
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By