Majekin's Acadian Nor'Easter
Schipperke
(Click on breed to view standings)

Call Name: Storm - (Male)
Owner: Suzanne Wiles
Breeder: Diana Kinnear
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 12 12 11 11 11
Group Ranking: 282 278 269 261 238
All Breed Ranking: 2321 2280 2172 2064 1906

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 0 0 0   25
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Heather Brennan (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
  1st Open Dog Class   Heather Brennan N/A
Saturday Winners Dog   Glen Stark (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  1st Open Dog Class   Glen Stark N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 0
  1st Open Dog Class   Cathy Delmar N/A
  Winners Dog   Cathy Delmar N/A
Saturday Winners Dog   Sean Delmar N/A
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Winners Dog   Erin Brown N/A
  Best Of Breed   Erin Brown 0
  1st Open Dog Class   Sean Delmar N/A
  1st Open Dog Class   Erin Brown N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Winners Dog   Cherie Holmes N/A
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  1st Open Dog Class   Guy Jeavons N/A
  1st Open Dog Class   Cherie Holmes N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
  1st Open Dog Class   Denys Janssen N/A
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Winners Dog   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Winners Dog   Valerie Gervais N/A
  1st Open Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 10
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Winners Dog   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Winners Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Winners Dog   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Winners Dog   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Sandra Anderson N/A
  Winners Dog   Sandra Anderson N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Beverly Capstick N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Winners Dog   Beverly Capstick N/A
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Saturday Winners Dog   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Janet Lobb N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Joe Lobb N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Winners Dog   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Olga Gagne N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Winners Dog   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Winners Dog   Vickie Umpleby N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Denise Cornelssen N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Judith Taylor (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
Saturday Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Patricia Taylor N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Winners Dog   David Kelland N/A
  Best Of Breed   David Kelland 0
  1st 12-18 Month Dog Class   William Byrne N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   David Kelland N/A
  Group 1st   David Kelland 15
  Winners Dog   William Byrne N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 20 20 19 19 N/A
Group Ranking: 596 581 553 545 N/A
All Breed Ranking: 5374 5240 4995 4806 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2018
Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Harto Stockmari (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Harto Stockmari N/A
  Best Of Breed   Harto Stockmari 1 (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Harto Stockmari N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Roger Hartinger N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Paula Hartinger N/A
  Best Baby Puppy In Group   Paula Hartinger N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Linda Kraft N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By