GChB Kilmaree Torrance at MIstybrig
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tawrie - (Male)
Owner: Jeanette & Joe Bogan
Breeder: Liz scougal
Conformation Handler: Joe bogan
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 85 84 102 96 83
All Breed Ranking: 875 853 1038 975 851

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 4 2   0 0 0 0 0   105
Win Record - 2023
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Kristen Francis 26
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 1 (0-1-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Wednesday Group 4th   Barbara Heal 7
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Tuesday Group 1st   Terry Gains 10
  Group 3rd   Patrick Mudge 6
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 17
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 12
Wednesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Sylvia Barkey 11
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 14

Show Date
Cairn Terrier Club of Canada [Regional] June 02 to June 02, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Award Of Merit   Mats Lindborg N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 16 14 14 16
All Breed Ranking: 195 185 170 161 159

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 5 4 6   0 0 2 0 3   591
Win Record - 2022
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 6 (1-1-2-3)
Saturday Select Dog   Sean Delmar N/A
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-1-1-1)

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada September 18 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Powell 14
  Best Of Breed   Richard Powell 4 (1-2-2-0)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 18
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Norma Egginton 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Ron Mahon 12
  Group 3rd   Norma Egginton 14
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 12
  Group 4th   Judy McVeigh 11
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (1-2-2-0)

Show Date
Rideau Terrier Club [Group Specialty] August 27 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 10 (3-1-4-3)
  Group 3rd   Elizardo Valadez 42

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   David Swartwood N/A
Friday Group 4th   Stewart Dankner 25
  Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (1-0-1-2)

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Nancy Popovich 7
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 15

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 7
  Group 1st   Stewart Dankner 7
Wednesday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Sandy Gelinas 3
  Group 2nd   Michael Gelinas 4
Tuesday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Michael Lanctot 3
  Group 2nd   Patricia Lanctot 4

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Sunday Best Of Breed   Andras Korozs 5 (1-2-3-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Rony Doedijns N/A

Show Date
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] June 03 to June 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 22 (6-6-7-4)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Philip Wendling 14
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Anik Primeau 16
Saturday Reserve Best In Show   Doris Willis 244
  Best Of Breed   Ron Mahon 5 (3-2-1-0)
  Group 1st   Ron Mahon 23

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 7 (1-4-2-1)
  Group 3rd   Mike Jackman 26

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 5 (1-2-2-1)
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 47
Friday Best Of Breed   Peter Scott 9 (2-4-3-1)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 16 16 16 16 16
All Breed Ranking: 191 191 183 158 151

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 0   0 0 0 0 0   81
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 20
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 26
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Vivian Maury 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Mike Jackman 19

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 6 7 7 12 11
Group Ranking: 76 104 100 131 126
All Breed Ranking: 703 948 901 1293 1267

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 3 5   0 0 0 0 0   128
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 0
  Group 4th   John Constantine-Amodei 20
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 22
Friday Best Of Breed   Starr White 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Hutton N/A
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 8 (2-3-3-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 5 (3-2-1-0)
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 18
  Group 1st   Stephen Dainard 17
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (1-3-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st Canadian Bred Dog Class   Doug Windsor N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Wendy Schira N/A
  Group 4th   Wendy Schira 10
  Winners Dog   Doug Windsor (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Wendy Schira (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (2-0-0-0)
Tuesday 1st Canadian Bred Dog Class   Tim Doxtater N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Group 3rd   Tim Doxtater 13
  Winners Dog   Tim Doxtater (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Winners Dog   Judith Byrne (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  1st Canadian Bred Dog Class   Gail Forsythe (Dr) N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Judith Byrne N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Derrick Seow (1-0-0-0)
  1st Canadian Bred Dog Class   Derrick Seow N/A
  Best Of Breed   Derrick Seow 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 3rd   Heather Langfeld 8
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
  BPIG   Starr White N/A
  Group 4th   Starr White 8

Show Date
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] June 08 to June 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Michael Dougherty N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Dougherty N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   David Strachan (1-2-4-2)
  Best Puppy In Breed   David Strachan N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Dougherty N/A
Friday Reserve Winners Dog   William deVilleneuve N/A
  Best Puppy In Breed   William deVilleneuve N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William deVilleneuve N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Dawne Deeley N/A
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Dawne Deeley N/A
  BPIG   Dawne Deeley N/A
  Winners Dog   Dawne Deeley (1-0-0-0)
Saturday Winners Dog   Luis Pinto Teixeira (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Luis Pinto Teixeira N/A
  Group 4th   Luis Pinto Teixeira 7

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Pedro Armando Ramos Lang (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Pedro Armando Ramos Lang N/A
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Pedro Armando Ramos Lang N/A
Saturday Winners Dog   Glen Stark (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lee Steeves N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By