Am CH/Can GCH Grandgables Ms Yummy Yummy
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Guy Jeavons, Mark McMillan, Jo Anne Griffith
Breeder: Guy Jeavons & Mark McMillan
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 12 15 15 16
All Breed Ranking: 78 80 118 109 111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 9 14 17   0 1 0 1 4   1131
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keiko Kawada 6
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 4
Friday Group 3rd   Tomio Fujihata 45
  Best Of Breed   Tomio Fujihata 6

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Goran Bodegard 0
Saturday Best Of Breed   Gretchen Bernardi 3
  Group 3rd   Houston Clark 72

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6
Friday Best Of Breed   James Reynolds 6

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 4th   Jocelyne Gagne 14
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 11
  Group 2nd   Susan St.John-Brown 83

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario November 02 to November 02, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 16
  Best In Multi Breed Specialty   Susan St.John-Brown N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Markus 74
  Best Of Breed   David Markus 9
Saturday Group 1st   Eugene Blake 64
  Best Of Breed   Kenneth Edh 9

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Group 2nd   Michael Gelinas 49
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 1
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 2
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 3

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 1
  Group 4th   Morley Thornton 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
Saturday Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Group 4th   Marilyn Foulds 11
  Group 4th   Kathrine Grant 9
Friday Group 4th   Sean Shields 10
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
  Best Of Breed   Sean Shields 1
  Group 4th   Rosemary Shoreman 8

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 4
Friday Best Of Breed   Marilyn Foulds 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Sandy Alexander 23
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
  Group 4th   Phyllis Pancel 30
Thursday Group 3rd   Thomas Alexander 34
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Duncan 3
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 0
Friday Group 3rd   John B. Ross 9
  Best Of Breed   John B. Ross 0
Thursday Group 4th   Mike Jackman 7
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1
Saturday Group 3rd   Linda More 18
  Best Of Breed   Linda More 1
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 1

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 13 to August 15, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Allan Pepper 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
Wednesday Group 4th   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Tuesday Group 2nd   Mike Jackman 20
  Group 1st   Bruce Owen 21
  Best Of Breed   Mike Jackman 3
  Best Of Breed   Bruce Owen 3

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Homem de Mello 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
  Group 4th   Phyllis Wolfish 3
Wednesday Best Of Breed   Joan Beech 1
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
  Group 2nd   Joan Beech 9
  Group 2nd   Fred Dewsbury 11
Tuesday Best Of Breed   Melvin Beech 1
  Group 1st   Melvin Beech 12

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 1
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 3rd   Michel Bouchard 6
Thursday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 1st   Christopher Neilson 15
Wednesday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 2nd   Leyda Perez 31
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ronald Besoff 0
Tuesday Group 2nd   Dianne Besoff 20
  Best Of Breed   Dianne Besoff 0
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 27
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 4th   Michael Woods (Dr) 13
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Laurans 0
  Group 3rd   Patricia Laurans 10
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 11

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Tuesday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 4th   Alan Bennett 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Group 3rd   Linda Kraft 35
Saturday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 3
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 4th   Kristen Francis 9
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 5

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Dana Cline 63
  Best Of Breed   Dana Cline 3

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mike Macbeth 16
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 15
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Garry Allan 18
  Best Of Breed   Garry Allan 1
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Friday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Group 3rd   Peter Machen 11

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 1
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 20
Friday Best Of Breed   Joan Beech 1
  Group 2nd   Joan Beech 13

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 3
  Group 4th   Sandy Alexander 31

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2012
Show Date
Western Dachshund Club October 25 to October 25, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Winners Bitch   Tan Hock N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Selma McNamara N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Fred Dewsbury N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By