MBIS MRBIS MBISS Can GCH/Am GCH Ashbrook's Maverick From Shainakees, CHOF
Keeshond
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rowdy - (Male)
Owner: Lynne Hewitt and Rev. Ruthann Seibert
Breeder: Rev. Ruthann Seibert and Suzette Lefebvre
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 11 11 11 11 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 5 6 2 1   0 0 0 0 0   774
Win Record - 2020
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Paula Hartinger 12
  Group 4th   Roger Hartinger 6
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 3rd   Judith Byrne 11
  Group 3rd   William Byrne 10
Friday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 18
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Sandra Anderson 18
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 2nd   Karen Day 18
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Reserve Best In Show   Robert Denis 135 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Robert Denis 18
  Group 1st   Rick Fehler 20

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 37
  Best Of Breed   Pamela Bruce 8 (3-4-2-0)
Saturday Reserve Best In Show   Terry Carter 412 (3-4-2-0)
  Group 1st   John Constantine-Amodei 49
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 8 (3-4-2-0)
Friday Group 2nd   Terry Carter 43
  Best Of Breed   Terry Carter 7 (3-3-2-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 8 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
16 8 61 31 9 4   1 1 0 0 4   7485
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Raymond Lariviere 180 *
  Group 1st   Raymond Lariviere 22
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Mahoney 0
  Group 1st   Donald Mahoney 13
  Best Of Breed   Peter Martin 0
  Group 1st   Peter Martin 17
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 13
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 13
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Group 2nd   Francis Smith Moffat 13

Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Barbara Heal 29
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Ainslie Mills 28

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stephanie Rickard 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Stephanie Rickard 23
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Judy McVeigh 16

Show Date
Club Vi Ontario November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 6
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 61

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 4 (0-2-2-1)
  Group 1st   Nicholas De Bedout 58
Saturday Best Of Breed   Geoff Whitfield 5 (0-2-3-1)
Friday Best Of Breed   Tim Thomas 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Tim Thomas 39

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 21
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Reserve Best In Show   Virginia Lyne 195 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 23
Friday Group 1st   Carmen Haller 14
  Group 1st   Yvonne Savard 17
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Judith Taylor 124
  Group 2nd   Wayne Thompson 16
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Judith Taylor 12
Sunday Best In Show   Terry Carter 195 *
  Group 1st   Manuel Queijeiro 18
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 19
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Group 1st   Carol Graham 18
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 17
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Javinder Singh Pawar 31
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Judith Byrne 30
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   William Byrne 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   William Byrne 42

Show Date
Keeshond Club Of BC October 13 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 35

Show Date
Keeshond Club of Canada [National] October 12 to October 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shaun Watson 34

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Christine Watson 21 (7-6-7-2)
  Group 1st   Pamela Bruce 66
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 20 (7-7-5-2)
  Group 1st   Shaun Watson 67
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 22 (9-7-5-2)
  Group 2nd   Bruce Fraser 70
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 22 (9-7-5-2)
  Group 1st   Grant Townsend 61

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Karen Day 57
Saturday Best Of Breed   Claudio Rossi 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Weng Woh Chan 2 (1-0-1-1)
Thursday Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Karen Day 157 *
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Karen Day 23
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 25
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 26
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Friday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
  Group 1st   Murrel Purkhiser 27

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Rita Walker 148 *
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Rita Walker 19
  Group 2nd   James Ham 19
  Best Of Breed   Rita Walker 3 (1-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Stephen Dainard 17
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 19
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 3 (1-2-1-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 15
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-0-2-0)
Saturday Group 4th   Richard Paquette 8
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-2-0)
Friday Best In Show   Mel Saranchuk 123 *
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Mel Saranchuk 15
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (1-0-2-0)

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 23
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Reserve Best In Show   Peter Machen 199 (0-0-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 24
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Group 1st   Margaret Jones 25
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Thursday Best In Show   Murray Eason 200 *
  Group 1st   Patricia Taylor 21
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Harold Pybus 24
Saturday Best Of Breed   John Rowton 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   John Rowton 24
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 20
Thursday Best Of Breed   Diane Fast 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Diane Fast 14

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dan Ericsson 0
  Group 1st   Dan Ericsson 52
Sunday Best Of Breed   Vicki Abbot 5 (2-2-2-0)
  Group 2nd   Vicki Abbot 57
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (2-2-1-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 76
Friday Best Of Breed   Joanne Paulk 4 (2-1-2-0)
  Group 3rd   Joanne Paulk 34

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Rick Fehler 19
Saturday Group 2nd   Patricia Hastings 19
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich 132 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 285 *
  Group 1st   Tempest Deptuch 39
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Best In Show   Charles Olvis 338 *
  Group 1st   Honey Glendinning 41
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Tempest Deptuch 323 *
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 35
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Thursday Group 1st   Charles Olvis 32
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Susan Quesnel 13
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
Saturday Group 2nd   Brenton Wright 17
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Reserve Best In Show   Terry Carter 256 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 24

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 13 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 4th   Guy Jeavons 8 (0-0-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Linda Kraft 127
  Group 1st   Eric Soti 21 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Eric Soti 0
  Group 1st   Linda Kraft 18 (0-0-1-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-0-3-0)
  Group 1st   Thomas Alexander 12
  Group 3rd   Lee Steeves 11
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 3 (1-0-3-0)
  Group 1st   Rita Walker 14
  Group 2nd   Bruce Fraser 12
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-0-3-0)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-2-0)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ainslie Mills 152 *
  Group 1st   Karen Day 28
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Ainslie Mills 30
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best In Show   Barbara Heal 145 *
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 28
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 23
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Best Of Breed   Diane Fast 0
  Group 2nd   Diane Fast 29
  Group 2nd   Michelle Scott 30
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Bett 9
  Group 1st   Letitia Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 2
  Best Of Breed   Charles Bett 2
Saturday Best In Show   Marilyn O'Neill 129 *
  Best In Show   Lee Anne Bateman 127 *
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2
  Group 1st   Marilyn O'Neill 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 1st   Lee Anne Bateman 16
Friday Best In Show   Nancy Popovich 112 *
  Group 1st   Nancy Popovich 14
  Best Of Breed   Bonnie Derry 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Glen Stark 311 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Glen Stark 31
Sunday Best In Show   Ricardo Saldana 462 *
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 51
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
Saturday Best In Show   Kim Meredith-Cavanna 506 *
  Group 1st   Ricardo Saldana 52
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-0-2-0)
Friday Reserve Best In Show   Barbara Heal 392 (0-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Heal 46
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)

Show Date
Group VI Club Of Manitoba May 26 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 1st   Doug Gaudin 26

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 20
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Saturday Group 2nd   Patrick Mudge 21
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1
Friday Group 2nd   Sandra Orford 15
  Best Of Breed   Sandra Orford 1
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 18
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Group 4th   Wendy Schira 7
  Group 1st   Edgar Bajona 12
Sunday Group 1st   Kristen Francis 11
  Best Of Breed   Terry Carter 1
  Best Of Breed   Kristen Francis 1
  Group 1st   Terry Carter 12
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 12
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 4th   Doug Gaudin 24
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 25
Friday Group 3rd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 3rd   Janet Buchanan 15
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 2nd   Mike Macbeth 19
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 19

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Reid 6
Saturday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 6

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Charles Olvis 50
  Best Of Breed   Darle Heck 6

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By