MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
Newfoundland
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 3
All Breed Ranking: 8 7 5 10 15

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 13 53 11 2 4   0 0 0 0 0   6143
Win Record - 2021
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Ainslie Mills 65
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 65

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 1st   Anik Primeau 50
Saturday Best In Show   Anik Primeau 361 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 56
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 36

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Hal Biermann 97 (0-4-1-3)
  Best Of Breed   Hal Biermann 4 (3-1-1-0)
Saturday Group 1st   Wendy Anderson 105
  Best Of Breed   Wendy Maisey 4 (3-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Grant Townsend 414
  Group 1st   Grant Townsend 79
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (2-0-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 34
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 154
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Elaine Whitney 26
  Group 1st   Glen Stark 26
Friday Best In Show   Rosemary Shoreman 167 *
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 17
  Group 1st   Robert Whitney 16

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Woods (Dr) 202 *
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 42
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-2-0)
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 72 (3-5-1-3)
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (3-0-2-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 3 (2-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Heal 82
  Group 1st LTD Breed Show Gordon Hayburn 72
  Best Of Breed   Barbara Heal 4 (3-0-2-0)
Friday Select Dog   Joe Lobb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Avery Gaudin 225 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Avery Gaudin 47
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 287 *
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 51
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 277
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 57
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown 212
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 49

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Carl Liepmann 211 *
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Group 1st   Carl Liepmann 41

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 28
  Group 1st   Sandy Alexander 33
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Heal 145
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 34
  Group 1st   Barbara Heal 34
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 23
  Group 1st   Ed Wild 24

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 60
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 66
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Michael Lanctot 8
  Group 1st   Patricia Lanctot 9
Saturday Reserve Best In Show   Cesar Gutierrez Perez 63
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Shirley Bell 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 8
  Group 1st   Shirley Bell 7
Friday Group 4th   Maritza de la Vega Hernandez 1
  Group 1st   Rick Fehler 7
  Best Of Breed   Maritza de la Vega Hernandez 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Thursday Reserve Best In Show   Rick Fehler 57
  Group 1st   Joe Lobb 10
  Group 1st   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 148 *
  Best In Show   Douglas Anderson 148 *
  Group 1st   Barbara Heal 9
  Group 1st   Douglas Anderson 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Douglas Anderson 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   James Reynolds 16 (0-2-1-0)
  Group 4th   Stewart Dankner 11
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Joe Deleo 1 (1-0-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Ted Fahlgren 134
  Reserve Best In Show   Honey Glendinning 125
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Philip Wendling 17
  Group 1st   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (1-0-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Davor Javor 45
  Best Of Breed   Davor Javor 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Denis Kuzelj 448 *
  Group 1st   Michelle Scott 61
  Best Of Breed   Robin Hughes 0
Friday Group 1st   Denis Kuzelj 50
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 0

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 14
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 17
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 18

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Ron Mahon 166
  Group 1st   Marilyn O'Neill 27
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Tuesday Group 1st   Ron Mahon 34
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 53
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 66
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st LTD Breed Show Richard Paquette 34 (0-0-1-0)
  Group 4th   Anna Hewson 30
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 3rd   Bruce Owen 32

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 21 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Sunday Group 1st   Lynn White 38 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Lynn White 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Douglas Anderson 0
  Group 1st LTD Breed Show Douglas Anderson 35 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 37 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 27

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Nancy Tibben 287
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Melody Roth 46
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Jeremy Browne 44
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Nancy Tibben 57

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 41
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Jo Ann Pavey 36
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 26 (0-0-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Joe Lobb 29
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Wednesday Group 1st   Heather Langfeld 28
  Winners Dog   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Tuesday Group 1st   Robert Whitney 28
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Monday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 33
  Winners Dog   Janet Lobb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By