Ch Idecleir Desiderata Troubadour
Lhasa Apso
(Click on breed to view standings)

Call Name: Josh - (Male)
Owner: Susan Decleir
Breeder: Arlene Miller & Susan Decleir
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 42 39 38 37 100
All Breed Ranking: 443 427 391 387 825

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 0 0 3   0 0 0 0 0   124
Win Record - 2021
Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Avery Gaudin 20
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Denis Kuzelj 25
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 0
Saturday Group 1st   Michelle Scott 23
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   John Hodgkinson 18
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Winners   Irene Latchford (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (1-1-0-0)
  Group 4th   Irene Latchford 6
  Winners Dog   Irene Latchford (1-1-0-0)
Sunday Winners Dog   Peter Scott (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Peter Scott (1-1-1-0)
  1st Open Dog Class   Peter Scott N/A
  Best Of Breed   Peter Scott 2 (1-1-1-0)
Saturday Winners Dog   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-1-0-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 12

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Winners   Marilyn O'Neill (1-1-0-0)
  Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (1-1-0-0)
Monday Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Judith Taylor (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Judith Taylor N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Hill (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Michael Hill (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Michael Hill N/A
Saturday Winners Dog   Kathrine Grant (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  1st Open Dog Class   Kathrine Grant N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 14 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (1-1-0-0)
Friday Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Sandra Lex (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kristen Francis (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
Saturday Winners Dog   Peter Scott (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Scott N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Winners Dog   Geoff Whitfield (1-0-2-1)
  Best Puppy In Breed   Geoff Whitfield N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Geoff Whitfield N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Jocelyne Gagne N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Heather Brennan N/A
  Best Baby Puppy In Group   Heather Brennan N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Sharon Derrick N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Andrea Robins N/A
  Best Baby Puppy In Group   Andrea Robins N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   John Muldoon N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Baby Puppy In Group   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Lhasa Apso Canada [National] July 27 to July 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Breed   Philip John N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By