BIS, AM GCH, CAN GCH Pazzo’s Pappy Van Winkle
Yorkshire Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Whiskey - (Male)
Owner: Marla Lee
Breeder: Marla Lee
Conformation Handler: Kirsten McGregor
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 10 13 21 20
All Breed Ranking: 69 66 72 114 123

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 15 9 6 0   0 2 0 0 2   1537
Win Record - 2019
Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Desmond Murphy 72
  Best Of Breed   Desmond Murphy 4

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Andrew Brown 70
  Best Of Breed   Andrew Brown 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Nicholas De Bedout 76
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Fred Bassett 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Fred Bassett 61

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Wade 4
  Group 2nd   John Wade 54

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   John Wade 254 (1-3-1-0)
  Group 1st LTD Breed Show Gary Anderson 53
  Group 1st   Susan St.John-Brown 52
  Best Of Breed   Susan St.John-Brown 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 4
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 59
  Best Of Breed   Virginia Lyne 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Gloria Kerr 46

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Group 1st   Susan Quesnel 8
Sunday Best In Show   Dana Cline 126 *
  Group 1st   Dana Cline 17
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 17
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 3rd   Phyllis Pancel 13
  Group 2nd   Ann Hennigan 19

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kristen Francis 7
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Peter Machen 10

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 20
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Wednesday Group 2nd   Elaine Whitney 35
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 30

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Monique Van Brempt 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Jeffery Bazell 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Jeffery Bazell 69
Saturday Best Of Breed   George Kostopoulos 2 (2-0-1-0)
Friday Best Of Breed   William deVilleneuve 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   William deVilleneuve 64

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pedro Armando Ramos Lang 15
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 2 (2-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 2 (2-0-1-0)
  Group 2nd   Felipe Baeza Xacur 16
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Peter Machen 13
  Group 3rd   Pamela Bruce 12

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Karl Erik Johansson 20
  Group 2nd   Doug Windsor 15
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2 (2-0-1-0)
Saturday Best In Show   Jon Cole 182 *
  Best Of Breed   Jon Cole 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Jon Cole 21
  Group 1st   Wendy Schira 21

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
  Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 36
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 31
Thursday Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Group 3rd   Joanne Fernall 9

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 10 11 11 12
All Breed Ranking: 57 59 56 62 71

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 13 19 8 7   0 0 2 0 4   1583
Win Record - 2018
Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers December 02 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Timothy Catterson 3
  Group 3rd   Timothy Catterson 48

Show Date
Canadian Yorkshire Terrier Association [National] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 14

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (3-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Darryl Vice 4 (3-0-2-0)
  Group 4th   Darryl Vice 65
Friday Select Dog   John Rowton N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Leonard 30
  Best Of Breed   Michael Leonard 3 (2-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Eugene Blake 32
  Best Of Breed   Eugene Blake 4 (2-1-2-0)
Friday Best Of Breed   William deVilleneuve 3 (2-0-2-0)
  Group 1st   William deVilleneuve 27

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 28 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Goldstein 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Moses 58
  Best Of Breed   James Moses 0
Saturday Group 4th LTD Breed Show John Reeve-Newson (Dr) 54
  Group 2nd   Edd Bivin 58
  Best Of Breed   Edd Bivin 0
  Best Of Breed LTD Breed Show John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Laurie Campbell 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Fraser 21
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Carol Graham 19
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-1-2-0)
Friday Select Dog   Nancy Tibben N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Colm Beatie 33
  Best Of Breed   Colm Beatie 3 (3-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rita McCarry-Beatie 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Rita McCarry-Beatie 35
Friday Group 1st   Shawn Nichols 30
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Joyce Love 33

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Ed Wild 10
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 11
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Kathrine Grant 13
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 21

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Kristen Francis 27
  Group 2nd   Vickie Umpleby 27
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (1-2-1-0)
Tuesday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Corinna Hoberg 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   John (Fred) Peddie 19
  Group 1st   Corinna Hoberg 36

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Guy Jeavons 28
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Group 4th   Marilyn O'Neill 21
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 2nd   Ron Mahon 30
  Best Of Breed   Joanne Fernall 1
  Group 4th   Joanne Fernall 21
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1
  Group 3rd   Ted Fahlgren 22

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent June 30 to June 30, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   James Frederiksen 29
  Best Of Breed   James Frederiksen 1

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Stein 104
  Best Of Breed   Robert Stein 0
  Group 1st   Robert Stein 18
Saturday Group 4th   Denise Cornelssen 26
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Group 3rd   Olga Gagne 11
  Group 1st   Barbara Heal 16
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 1

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Lex 32
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 2nd   Robert Ennis 32
  Best Of Breed   Rita Walker 2
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Group 3rd   Judith Taylor 23
  Best Of Breed   Judith Taylor 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elizabeth Hindley 2
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 4
  Group 4th   Robert Dawson 60
Saturday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 6
Friday Best Of Breed   Lydia Hutchinson 3
  Group 2nd   Lydia Hutchinson 53

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 12
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Gloria Geringer 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Nancy Popovich 13
  Group 1st   Robert Denis 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-1-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 2
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 16
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
Friday Best In Show   Kristen Francis 150
  Group 1st   Kristen Francis 21
  Group 1st   Bruce Owen 21
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
  Best Of Breed   Bruce Owen 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Edna Gonzalez-Rubio (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Edna Gonzalez-Rubio (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Mary White N/A
  Group 3rd   Mary White 14
  1st Open Dog Class   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Winners Dog   Mary White (1-1-0-0)
  Group 2nd   Edna Gonzalez-Rubio 20
  Best Of Winners   Mary White (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Mary White 1 (1-1-0-0)
Saturday Group 2nd   Nicholas De Bedout 24
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-1-0-0)
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 23
  1st Open Dog Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout (1-1-0-0)
Friday 1st Open Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Kathrine Grant (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By