BISS-MRBIS BPISS CKC G-Champion-Silver MistyTrails H'dalgos Chido Wey
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chido - (Male)
Owner: Bev Dorma
Breeder: Bev Dorma
Conformation Handler: Emily Dorma + Team Yeadon
Website: http://www.mistytrails.ca
http://mistytrails.wix.com/pups#!puppy-shopping-homework/xpgvk


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 3
All Breed Ranking: 36 37 42 43 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 9 8 11 3   0 0 0 0 0   1399
Win Record - 2021
Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   David Denis 43

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurie Campbell 7 (0-2-3-3)
  Group 3rd   Laurie Campbell 48
Saturday Best Of Opposite Sex   Mary White N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 7 (0-3-3-2)

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 9 (2-2-3-3)
  Group 4th   Harold Pybus 39
Saturday Best Of Breed   Kim Leblanc 10 (2-3-3-3)
  Group 2nd   Kim Leblanc 51 (1-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 11 (2-3-4-3)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 53

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
Saturday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Catherine Barlow N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 7 (2-2-2-2)
  Group 2nd   Kim Hamel 54 (1-4-0-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (1-2-2-2)
  Group 1st   Patricia Lanctot 66
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 7 (1-3-2-2)
  Group 1st   Michael Lanctot 61
Thursday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 7 (1-3-2-2)
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 5 (1-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Darle Heck 6 (1-3-2-1)
  Group 2nd   Darle Heck 27 (2-1-0-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (0-2-2-1)
Sunday Group 4th   Linda Kraft 16
  Best Of Breed   Linda Kraft 4 (0-2-1-2)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 5 (0-2-2-2)
Friday Group 3rd   Ed Wild 37
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-1-2-1)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 9 (1-2-3-4)
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 8 (1-3-3-2)
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 8 (1-3-3-2)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3 (3-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (3-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Patricia Taylor 34 (3-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Edna St Hilaire 2 (1-0-1-1)

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Skiba 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Kim Skiba 15
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 5 (2-2-1-1)
  Group 4th   Peter Laventhall-Wolfish 14
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 4 (2-1-1-1)
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 30 (0-1-1-1)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 17 (1-0-0-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed LTD Breed Show Wayne Thompson 6 (0-5-2-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Wayne Thompson 23
  Select Dog   Susan Quesnel N/A
Tuesday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Monday Group 1st   Jocelyne Gagne 42
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (0-5-2-0)
Sunday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club August 12 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 7 (1-2-3-2)
  Group 3rd   Terry Carter 29
Friday Best Of Breed   Janet Buchanan 8 (1-3-3-2)
  Group 1st   Janet Buchanan 34
Thursday Best Of Breed   David Denis 8 (1-3-3-2)
  Group 2nd   David Denis 33

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 6 (1-3-2-1)
  Group 1st   Ainslie Mills 28
Friday Best Of Breed   Roberta Parish 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Susan Norris-Jones 28

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Raymond Yurick N/A
Tuesday Best Of Breed   Bruce Fraser 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Bruce Fraser 22
Monday Best Of Breed   Susan Quesnel 7 (0-3-3-2)
  Group 3rd   Susan Quesnel 28

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 7 (1-3-2-2)
  Group 1st   Tempest Deptuch 29
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 7 (1-2-3-2)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 29
Friday Best Of Opposite Sex   Margaret Jones N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 10 (4-4-2-1)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 35
Saturday Reserve Best In Show   Richard Paquette 324 (4-4-2-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 10 (4-4-2-1)
  Group 1st   Richard Paquette 46

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Group 3rd   Carol Graham 37
  Best Of Breed   Carol Graham 8 (2-4-1-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   Tannis Postma N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 15 15 12 11 11
All Breed Ranking: 105 105 93 79 73

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 1 0   0 0 0 0 0   173
Win Record - 2020
Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Hans Almgren 32
  Best Of Breed   Hans Almgren 7
Friday Best Of Breed   Harto Stockmari 6
  Group 3rd   Harto Stockmari 26

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Tabatha Buckley-Bettis 38
Saturday Best Of Breed   Igor Vygouzov 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Igor Vygouzov 41
Friday Best Of Breed   Julio Ronco 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Julio Ronco 36

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 5 5
Group Ranking: 27 26 25 30 32
All Breed Ranking: 159 154 150 169 194

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 12 5 5 2   0 1 0 0 2   647
Win Record - 2019
Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ainslie Mills N/A
Saturday Select Dog   Stephanie Rickard N/A

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
Thursday Best Of Breed   Catherine Barlow 13 (3-7-2-2)
  Group 2nd   Judy McVeigh 46

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 7 (2-5-1-0)
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 8 (2-5-2-0)
  Group 4th   Judith Byrne 34
Friday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 7 (2-4-2-0)
  Group 1st   Carlos Navarro Seemann 48

Show Date
Havanese Fanciers of Canada [Regional] September 15 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Melba Castro (Dr) N/A

Show Date
Havanese Fanciers of Canada [National] September 14 to September 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 27

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 12 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberta Parish 16
  Group 2nd   Melba Castro (Dr) 36
Friday Best Of Breed   Monika Blaha 19
  Group 1st   Monika Blaha 44

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show David Denis 22
  Group 1st   Derrick Seow 21
  Best Of Breed LTD Breed Show David Denis 5
  Best Of Breed   Derrick Seow 5
Saturday Best Of Breed   Paul Stanton 5
  Group 1st   Paul Stanton 21
Friday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 5
  Group 2nd   Torbjorn Skaar 21

Show Date
Glacier View Kennel Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Honey Glendinning 13
Wednesday Best Of Breed   John Rowton 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   John Rowton 19
Tuesday Best Of Breed   Laurie Campbell 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Laurie Campbell 18

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-2-2-0)
  Group 2nd   Sharon Derrick 12
Sunday Best Of Opposite Sex   Elizardo Valadez N/A
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 11

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jorge Luis Patino Fernandez 8 (3-3-3-0)
Friday Best Of Breed   Filiberto Arniella 8 (3-3-3-0)
  Group 1st   Filiberto Arniella 43
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 8 (3-3-3-0)

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 15 to June 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mario Knoll 2
  Group 2nd   Mario Knoll 22

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Raymond Yurick 19
  Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (0-2-2-0)
Saturday Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 25
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Edgar Bajona 19
Thursday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Ana Beatriz Knoll 20

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (0-2-2-0)
  Group 3rd   Bonnie Derry 9
Monday Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Ed Wild 12
Sunday Best Of Breed   Mukul Vaid 3 (0-2-2-0)
  Group 2nd   Mukul Vaid 15
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Thomas Alexander 18

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Wendy Maisey N/A
Friday Best Of Breed   Michael Camac 4 (2-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   David Denis 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   David Denis 25

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 13 12 10 14 15
All Breed Ranking: 65 60 55 71 85

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 13 12 17 10   0 1 0 0 1   1451
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Rowton N/A
Saturday Select Dog   Darryl Vice N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Carol Graham 14
Saturday Select Dog   Bruce Fraser N/A
  Select Dog   Rick Fehler N/A
Friday Select Dog   Avery Gaudin N/A
  Select Dog   Doug Gaudin N/A

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 11 to November 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Hamel 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Kim Hamel 35
Sunday Best Of Opposite Sex   Susan Foster N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Murray Eason 1 (0-0-1-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 4 (2-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Group 4th   Terry Carter 13
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Jack Ireland N/A
  Group 3rd   Thora Brown 14

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 10 (2-5-3-1)
  Group 4th   Ted Fahlgren 65
Saturday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 9 (2-5-3-0)
  Group 1st   Jon Cole 72

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club October 20 to October 20, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 5
  Best Brace In Group   Janet Buchanan N/A
  Group 2nd   Janet Buchanan 27

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 4 (2-1-1-1)
  Group 4th   Allan Brown 19
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 6 (2-1-1-3)
  Group 4th   Thora Brown 22
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 25

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
Sunday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Saturday Select Dog   Norman Kenney N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Martin Baskaran N/A
Saturday Select Dog   Fabian Daza N/A
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A
Thursday Select Dog   Michael Forte N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
Friday Group 1st   Dianne Tyssen 49
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 7
Thursday Best Of Breed   Colm Hastings 7
  Group 3rd   Colm Hastings 37

Show Date
Skaha Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Brian Harris 159 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Louise Harris 0
  Group 1st   Louise Harris 31
Sunday Best Of Breed   Brian Harris 0
  Group 1st   Brian Harris 33
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 4th   Judith Shurb 26
  Group 4th   Richard Lopaschuk 17

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Smith 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   William Smith 9
Saturday Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Eduardo Gazol Patino (Dr) 12
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Kim Hamel 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 12
  Group 3rd   Kim Hamel 13

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 2nd   Judy McVeigh 24
Saturday Best Of Breed   Cathy Wankel 0
  Group 4th   Cathy Wankel 15
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 25

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fabricio Pastor 9
  Group 1st   Fabricio Pastor 24

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (1-2-3-0)
  Group 2nd   Wayne Thompson 19
Wednesday Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (1-3-1-1)
  Group 3rd   Karsten Kaemling 18
Tuesday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (1-2-3-0)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 21

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   John Wade 5 (2-2-2-0)
Sunday Best Of Breed   Ricardo Forastieri Gonzales 5 (2-2-2-0)
  Group 3rd   Ricardo Forastieri Gonzales 16
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (2-1-1-0)
  Group 3rd   Nancy Tibben 10

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 3 (1-1-1-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Dianne Ivey N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 4th   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Robert Whitney 10
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (1-2-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Capone 4
  Group 2nd   Carlos Capone 39
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 9
  Group 1st   Tempest Deptuch 51
Friday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (2-1-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 14
Saturday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 10
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 2nd   Linda Kraft 13

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Group 2nd   Judith Shurb 22
  Group 3rd   Larry Kereluke 24
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 3
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3
  Group 3rd   Bruce Fraser 21
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
  Group 2nd   Guy Jeavons 25
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Best Of Breed   Sandra Orford 3
  Group 3rd   Janet Lobb 21
  Group 2nd   Sandra Orford 28

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Doug Windsor N/A
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 6 (2-3-2-0)
Saturday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-1-2-0)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gopi Krishnan 5
  Group 3rd   Gopi Krishnan 17

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ronnie Natividad 8
  Group 4th   Ronnie Natividad 33

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 9
  Group 3rd   Aida Rivera Franco 49

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Paula Hartinger N/A
Saturday Select Dog   Irene Latchford N/A
Friday Select Dog   Roger Hartinger N/A

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Cesar Gutierrez Perez N/A
Friday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 4 (0-2-3-0)
  Group 2nd   Charles Bett 14
Friday Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-1-3-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-1-3-0)
  Group 4th   Glen Stark 9
  Group 2nd   Tempest Deptuch 11

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 9
  Group 1st   Kim Hamel 50

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 6 (1-2-3-1)
Saturday Select Dog   Andy Gong N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 2
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Group 3rd   Michael Gelinas 20
  Group 1st   Geraldine Taylor 23
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 2
  Group 2nd   Susan Quesnel 25

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 43 43 41 39 32
Group Ranking: 491 489 457 436 390
All Breed Ranking: 3710 3688 3482 3302 2984

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2017
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Brace In Group   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Friday Best Brace In Group   Roberto Alvarez Marquez N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 7
  BPIG   Carlos Quinones N/A

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Winners   Tempest Deptuch (1-2-2-2)
  Winners Dog   Tempest Deptuch (1-2-2-2)
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
Wednesday Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Winners   Grant Townsend (1-2-2-2)
  Winners Dog   Grant Townsend (1-2-2-2)
Tuesday Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A
  Best Of Winners   Sandra Orford (1-2-2-1)
  Winners Dog   Sandra Orford (1-2-2-1)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Winners   Terill Udenberg (Dr) (1-3-2-2)
  Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) (1-3-2-2)
Sunday Best Of Winners   Jon Cole (1-3-2-2)
  Winners Dog   Jon Cole (1-3-2-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Winners   Katelon Bajona-Fox (1-3-1-2)
  Winners Dog   Katelon Bajona-Fox (1-3-1-2)

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 17 to June 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Hiroshi Kamisato N/A
  Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Hiroshi Kamisato N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Baby Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A
Monday Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Richard Lopaschuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wendy Schira N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Doug Windsor N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Janet Buchanan N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Sandy Alexander N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Hill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By