BISS GCH Szulik's Mister Munster Junior AGNS AGNJS AGIS
Toy Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Munster - (Male)
Owner: Therese Szulik
Breeder: Therese Szulik & Diande Vendittoli
Conformation Handler: Szulik Thérèse
Performance Handler: Szulik Thérèse
Website: http://www3.sympatico.ca/szulik


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 115 113 107 104 98
All Breed Ranking: 864 845 792 751 688

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   1 0 0 0 1   100
Win Record - 2019
Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Group 3rd   Derrick Seow 17
  Best Of Breed   Derrick Seow 0
Saturday Best Of Breed   Gutenberg Soares 0
  Group 4th   Gutenberg Soares 20

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-0-2-0)
Wednesday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Select Dog   Elaine Whitney N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 3rd   Leyda Perez 20

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 19 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 4
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 42

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 3
Group Ranking: 39 38 37 35 36
All Breed Ranking: 241 235 237 223 233

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 10 5   0 1 0 0 1   443
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-0-2-0)
  Select Dog LTD Breed Show Ben Wasylyshen N/A
  Group 4th   Juan Miranda Saucedo 34

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 4
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 3rd   Heather Langfeld 4
  Group 3rd   Allan Pepper 3
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anik Primeau 22
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 25
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 18
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Janet Buchanan 1
Sunday Best Of Breed   Sandra Mashford 2
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2
  Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 34

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Guy 18
  Best Of Breed   Michael Guy 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 14
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Select Dog   Mike Jackman N/A
  Select Dog   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Maisey 0
  Group 2nd LTD Breed Show Wendy Maisey 27
  Group 4th   Robert Denis 22
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 20
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Thomas Alexander 3
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 3rd   Sandy Alexander N/A
  Group 3rd   Paul Odenkirchen N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 13
Saturday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 7
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Linda Kraft 12
  Best Of Breed   Doris Willis 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Doris Willis 5

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 20 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 2nd   Grant Townsend 38

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Group 2nd   Francois Bernier 26

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Stephen Dainard 28
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Michelle Scott 17

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 14 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Select Dog   Heather Langfeld N/A
Saturday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Thora Brown 15

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 32 32 29 29 26
All Breed Ranking: 217 214 199 186 161

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 2 8 7   0 0 0 0 1   437
Win Record - 2017
Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Elaine Whitney N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Rosemary Shoreman N/A
Thursday Best Of Breed   Michael Guy 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Michael Guy 15

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 1
  Group 1st   Ramon Podesta 24
Friday Best Of Breed   Chris Graham 1
  Group 2nd   Chris Graham 19

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Kerrie Reeder 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-2-0)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kirkland 1 (0-0-2-0)
  Group 4th LTD Breed Show David Kirkland 11
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 22
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Ron Mahon N/A
Wednesday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Thomas Alexander 22
  Group 1st   Heather Langfeld 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)
Tuesday Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Michael Guy 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Mary White 22
  Group 4th   Michael Guy 16

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Letitia Bett N/A
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Patricia Lanctot 23

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nigel Trainor 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 27

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 08 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 10
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 27

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fabian Daza 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 16
Friday Best Of Breed   Ray Smith 1
  Group 4th   Ray Smith 19
Thursday Group 4th   Jacqueline Rusby 14
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 21 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Michael Guy 0
  Group 3rd   Michael Guy 34

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 19
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 4th   Michel Bouchard 23
  Group 3rd   Dianne Miller 24

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 40 40 39 38 32
All Breed Ranking: 238 236 256 245 218

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 10 2   0 0 0 0 0   402
Win Record - 2016
Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 36
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 25

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
Saturday Select Dog   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Of Breed   Judy Horton 2 (0-0-3-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 1
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Owner Handled In Group   Letitia Bett N/A
  Group 3rd   Letitia Bett 20
  Best Of Breed   Letitia Bett 2 (0-0-3-0)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Saturday Best Of Breed   Loraine Boutwell 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Len Harfield N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Alan Bennett N/A
  Select Dog   Ray Smith N/A
Wednesday Select Dog   Richard Paquette N/A
  Select Dog   Wendy Anderson N/A
Tuesday Select Dog   Christian Jouanchicot N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 1
  Group 3rd   Joyce Love 21
Friday Group 2nd   Christian Molina Galvez (Dr) 17
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Wednesday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 18
  Group 3rd   Morley Thornton 12
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Tuesday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Paul Stanton N/A
Sunday Select Dog   Ed Wild N/A
Saturday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Nicholas De Bedout 18

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 26
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Group 3rd   Terry Carter 26
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 31
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 26
Thursday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 32
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 4th   Heather Langfeld 23

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 22
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 17
Saturday BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 23
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Mary White N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Steven Keating (Dr) N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Roger Hartinger N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Mary White N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Richard Meen (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Letitia Bett N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Rick Fehler N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Raymond Lariviere N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   James Frederiksen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   James Frederiksen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Bruce Owen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Bruce Owen N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Sandra Lex N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Peter Machen N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Silvana Terezinha Bottini N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By