GChS Kalinka Esugey Bagatur
Black Russian Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Eremey - (Male)
Owner: Larissa Kounine & Michael Kounine
Breeder: Yu & Yu Golskie
Conformation Handler: Larissa Kounine
Performance Handler: Larissa Kounine
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 25 19 14 20 31
All Breed Ranking: 147 117 81 124 185

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 0 2   0 0 0 0 0   345
Win Record - 2024
Show Date
Ontario County Kennel Club May 31 to June 02, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Black Russian Terrier Club Of Canada [National] May 19 to May 19, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace   Joy Lynne Huntley N/A
  2nd Brace Class   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mary White 22
  Best Of Breed   Mary White 5 (2-1-1-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Michael Gelinas 31
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 20

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Yogesh Tuteja 6 (0-0-2-5)
  Best Of Breed   Penny Lewis 7 (0-0-2-6)
  Group 2nd   Stefan Mitrevski 61
  Group 2nd LTD Breed Show Yogesh Tuteja 56
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 3 (0-0-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Luis Fernando Arce N/A
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-0-2-2)
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 34

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Lynn White N/A
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 4 (0-0-2-3)
  Group 4th   Chakkapan Chantarasmee 34
Saturday Select Dog   Maribel Sy N/A
Friday Select Dog   Leyda Perez N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Wendy Paquette 49
Saturday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Mary White 33
Friday Best Of Breed   John Bryson 0
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 0

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 39 39 56 55 57
All Breed Ranking: 225 219 311 300 326

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 2 2   0 0 0 0 1   502
Win Record - 2023
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 5 (1-1-2-2)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (1-1-2-2)
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-0-2-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Sosa 8 (0-2-5-2)
  Group 4th   Patricia Sosa 90
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Mark Johnston 8 (0-2-5-2)
  Best Of Breed   Stephen Meredith 9 (0-2-6-2)
  Group 2nd LTD Breed Show Mark Johnston 69

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-2-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Best Of Breed   Espen Engh 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dusan Paunovic 10 (1-2-3-5)
  Group 3rd   Dusan Paunovic 64

Show Date
Black Russian Terrier Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 14 (1-3-4-7)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio 13 (1-3-4-6)
  Select Dog   James Moses N/A
  Group 2nd LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio 68
Saturday Select Dog   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
Friday Select Dog   Rita Walker N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Melody Roth 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Wednesday Best Of Breed   Terry Gains 5 (0-2-3-1)
  Select Dog   Wendy Maisey N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Sei-ichiro Ishimaru 7 (1-2-3-2)
  Select Dog   Benjamin Luxton N/A
Saturday Best Of Breed   Mary Spinelli 5 (1-2-3-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Robert Rowbotham N/A
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Group 1st   Heather Langfeld 27
Wednesday Group 1st   Jocelyne Gagne 23
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Sean Shields 24

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Denis 5 (1-1-2-2)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (0-1-2-2)
Saturday Select Dog   Pamela Bruce N/A
  Select Dog LTD Breed Show Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Corinne Walker 30

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Len Harfield 4 (1-3-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 6 (1-2-2-2)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-2-1-1)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 7 (0-3-3-2)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-2-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 5 (2-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 5 (2-2-2-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 2 2 2
Group Ranking: 55 114 108 98
All Breed Ranking: 358 425 778 750 668

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 2 2   0 0 0 0 0   289
Win Record - 2022
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wendy Anderson 10 (4-1-3-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Bruce Owen 10 (4-1-3-3)
  Group 4th LTD Breed Show Bruce Owen 45

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sean Delmar 5 (2-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Stefan Sinko 4 (1-1-3-0)
  Group 1st   Lois Wilson 117
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Luiz Fernando Ribas Silva 1 (0-0-1-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 4 (0-0-4-1)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Linda St-Hilaire N/A
Saturday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Black Russian Terrier Club of Canada [National] August 27 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 16 (6-2-4-5)
  Group 3rd   Wendy Paquette 75

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Dana Garcia Tice N/A
  Select Dog   Joanne Fernall N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Thomas Alexander 4 (2-0-1-2)
  Select Dog   Andras Korozs N/A
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (1-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Tannis Postma 3 (1-0-2-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   William Byrne 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Judith Byrne 8
Wednesday Best Of Breed   Thora Brown 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Thora Brown 7

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 6 6 6 4 N/A
Group Ranking: 292 284 273 241 N/A
All Breed Ranking: 1864 1823 1713 1521 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   11
Win Record - 2021
Show Date
Black Russian Terrier Club Of Canada [National] September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Owner Handled   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 11

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Friday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 116 116 117 111 159
All Breed Ranking: 798 781 808 770 1108

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   109
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Allan Brown N/A
Saturday Select Dog   Esther Joseph N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Nemirovsky-Alsina 7
Friday Best Of Breed   Geoff Whitfield 3 (0-0-3-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 1 (0-0-2-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gary Anderson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Friday Select Dog   John Wade N/A

Show Date
Black Russian Terrier Club of Canada [National] September 07 to September 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   John Muldoon N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A
Saturday Best Of Breed   Shirley Bell 14 (3-5-2-5)
  Group 4th   Shirley Bell 43

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3 (0-2-1-1)
Tuesday Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   David Kelland 3 (0-3-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Derrick Seow 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Gutenberg Soares 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lucie Paradis (Dr) 2
  Group 3rd LTD Breed Show Lucie Paradis (Dr) 34

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Letitia Bett N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-1-1-1)
Wednesday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-1-1-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Rita Walker (3-0-1-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 3 (3-0-1-0)
  Reserve Winners Dog   Sylvia Barkey N/A
  1st Open Dog Class   Rita Walker N/A
  1st Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Saturday Winners Dog   Jocelyne Gagne (3-1-1-0)
  1st Open Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  1st Open Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
Friday Reserve Winners Dog   Valerie Gervais N/A
  Winners Dog   Dianne Miller (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (2-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Valerie Gervais N/A
  1st Open Dog Class   Dianne Miller N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Black Russian Terrier Club Of Canada [National] September 08 to September 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Ursula (Timmy) Ralfe
  Best Puppy In Breed   Ursula (Timmy) Ralfe N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Ursula (Timmy) Ralfe N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ursula (Timmy) Ralfe N/A
Friday Winners Dog   Mavis McClintock (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Mavis McClintock N/A
  Best Of Winners   Mavis McClintock (1-2-1-1)
  Winners Dog   Cherie Holmes (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Cherie Holmes N/A
  Best Of Winners   Cherie Holmes (1-2-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Mavis McClintock N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Cherie Holmes N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Laurent Pichard N/A
  Winners Dog   Laurent Pichard (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Laurent Pichard N/A
  Best Of Opposite Sex   Laurent Pichard N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Davida Brown N/A
  Best Of Breed   Davida Brown 0
  Winners Dog   Davida Brown (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Davida Brown N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
Wednesday Winners Dog   John Hodgkinson (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Winners Dog   William Byrne (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William Byrne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By