MBIS MBISS MBVIS AM CAN GRD CH PaRay Molto Particulare
Bichon Frise
(Click on breed to view standings)

Call Name: Armani - (Male)
Owner: Marcel Bourgon
Breeder: Paul Flores & Tray Pitman
Conformation Handler: Chris Downing
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 8 8 7 7 N/A
Group Ranking: 351 347 335 324 N/A
All Breed Ranking: 2918 2872 2741 2606 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   16
Win Record - 2019
Show Date
Bichon Frise Club Of Canada [National] September 28 to September 28, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Anthony Kelly 16
  Best Veteran   Anthony Kelly N/A
  Best In Veteran Sweepstakes   Robyn Orvos N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Show   Claudio Rossi N/A
  Best Veteran In Group   Karen Day N/A
Saturday Best Veteran In Show   Weng Woh Chan N/A
  Best Veteran In Group   Claudio Rossi N/A
Friday Best Veteran In Show   Anthony Kelly N/A
  Best Veteran In Group   Weng Woh Chan N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Dianne Ivey N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 13 11 10 10 10

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 10 74 21 15 8   1 0 1 1 3   4064
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Reid 0
  Group 2nd   Brian Reid 26
Thursday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Wednesday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Wendy Anderson 28

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Diane Fast 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
  Group 4th   Nina Karlsdotter 36
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 0
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 18
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 4th   Janet Lobb 17
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Murray Eason 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 3rd   Murray Eason 17
  Group 3rd   Brenton Wright 14

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 6 (1-2-3-1)

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 11 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 7
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 62

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 61
  Best Of Breed   Kathrine Grant 8 (2-3-3-1)
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 7 (2-3-2-1)
  Group 4th   Martin Doherty 36

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 28
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 4th   Jacqueline Rusby 24
  Best Of Breed   Andrea Robins 0
Friday Group 4th   Elaine Whitney 27
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 4th   Shawn Nichols 18
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 0
  Group 3rd   Gunnar Nymann 35
Friday Group 2nd   Erin Brown 27
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 14
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Honey Glendinning 20
Friday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 11
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 12

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donna Conod 20
  Group 1st   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Donna Conod 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 4 (2-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 11
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 15
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (2-2-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 23
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 29
Friday Best In Show   Larry Kereluke 157 *
  Group 1st   Larry Kereluke 23
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Richard Paquette 22

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 13
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 14
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 3rd   Virginia Lyne 13
  Group 1st   William Gunn 20
Friday Best In Show   William Gunn 137 *
  Group 1st   Ray Smith 21
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 2nd   Michel Bouchard 20
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Hans van den Berg 57
  Group 1st LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 54
  Best Of Breed LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 2
  Best Of Breed   Hans van den Berg 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Berrios N/A
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-1-1-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 14
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
  Group 3rd   Michael Gelinas 12
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 16
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   William Gunter 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Barbara Heal 16
  Group 2nd   Kristen Francis 15
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 21
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 11
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 3rd   David Kirkland 14
  Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Group 2nd   Cheryl Paterson 8
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 167
  Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Nancy Popovich 10
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 10
Saturday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 10
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   James Reynolds 12
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Faye Strauss 0
  Group 1st   Faye Strauss 28
Saturday Best Of Breed   Tatjana Urek 0
  Group 2nd   Michael Hill 28

Show Date
Club Canin du Fjord July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Darle Heck 19
  Group 1st   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Saturday Best In Show   Darle Heck 165
  Group 2nd   Doug Windsor 21
  Group 1st   Stephen Dainard 21
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Reserve Best In Show   Doug Gaudin N/A
  Reserve Best In Show   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 20
  Group 1st   Doug Gaudin 21

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 17
  Group 1st   Ole Nielsen 17
Saturday Group 1st   Joan Beech 18
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 3rd   Melvin Beech 13

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Ron Mahon 3
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 3
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best In Show   Doug Gaudin 73 *
  Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Sharon Derrick 4
  Group 1st   Doug Gaudin 4

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Brian Taylor 119
  Group 1st   Brian Taylor 10
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 13
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 14
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Ted Fahlgren 0
  Group 2nd LTD Breed Show Ted Fahlgren 14
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Wendy Paquette 9
  Group 1st   Dianne Miller 10

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fabian Daza 19
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
Saturday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 4th   Patrick Mudge 14
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Lynda Saranchuk 11

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 4
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 6
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Brian Taylor 4
  Group 1st   Dianne Miller 4
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 18
Saturday Group 2nd   Sandra Lex 15
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Friday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Group 1st   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Thursday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 18
  Group 1st   Cec Ringstrom 17
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Club VI Ontario June 03 to June 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dennis McCoy 0
  Group 4th   Dennis McCoy 23

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paul Lawless 30
  Best Of Breed   Paul Lawless 0
Saturday Best Of Breed   Randy Garren 0
Friday Best Of Breed   David Kirkland 0
  Group 2nd   David Kittredge 26

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 9
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 6
Friday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 1st   Susan Norris-Jones 2
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 2

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Ennis 325 *
  Group 1st   Robert Ennis 56
  Best Of Breed   Cindy Stansell 0
Saturday Group 1st   Wendy Schira 52
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 20
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 15
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 16
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Rick Fehler 14
  Group 1st   Rita Walker 14

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 24
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 27
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Group 1st   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Thomas Alexander 6
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 6
Friday Best In Show   Avery Gaudin 138
  Group 1st   Doug Gaudin 8
  Group 1st   Avery Gaudin 10
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 145 *
  Reserve Best In Show   Cheryl Paterson N/A
  Group 1st   Cheryl Paterson 13
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 20
Saturday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Chris Woodrow 23
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ole Nielsen 20
Friday Best In Show   Wendy Schira 157 *
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Wendy Schira 23
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (1-0-1-0)

Show Date
Group VI Club of Manitoba March 25 to March 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 3
  Group 1st   Peter Machen 25

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 2
  Group 1st   Wendy Anderson 20
Saturday Best In Show   Richard Paquette 203
  Group 1st   Richard Paquette 22
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Friday Best In Show   Rick Fehler 178
  Best Of Breed   Heather Brennan 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Group 1st   Rick Fehler 23
  Group 2nd   Olga Gagne 19

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Valerie Gervais 31
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 3rd   Thora Brown 20

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 3 (2-1-1-0)
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 24
Saturday Group 1st   Wendy Schira 35
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (2-1-1-0)
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 30
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Thursday Group 2nd   Avery Gaudin 22
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 20 20 20 22 22

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 8 47 20 9 6   0 0 1 0 2   2999
Win Record - 2016
Show Date
Bichon Frise Club of Canada [National] November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 20

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Kirkland 16 (6-4-6-1)
  Group 2nd   David Kirkland 72
Saturday Group 1st   Ann Hearn 63
  Best Of Breed   Ann Hearn 12 (6-1-6-0)
Friday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 51
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 18 (6-4-7-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Bruce Owen 15
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Judi Elford 16

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jon Cole 32
  Best Of Breed   Jon Cole 1
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 31
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1

Show Date
Club VI Ontario October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 3
  Group 3rd   Robert Ennis 33

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Group 2nd   Wendy Paquette 32
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 3
  Group 3rd   Torbjorn Skaar 24

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Group 1st   Phyllis Pancel 26
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 4th   Mike Jackman 21
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 4th   Joe Lobb 18
  Group 4th   Janet Lobb 14

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 2
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 3
  Group 2nd   Murrel Purkhiser 26

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Julio Rueda 127 *
  Group 1st   Julio Rueda 4
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 7
  Best Of Breed   Julio Rueda 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Sunday Best In Show   Javier Ramirez Gomez 145 *
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Donna Conod 7
  Group 1st   Michael Lanctot 9
Saturday Group 1st   Judy Horton 9
  Group 1st   Javier Ramirez Gomez 9
  Best Of Breed   Judy Horton 0
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Forte 1
  Group 2nd   Michael Forte 26
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 19

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 4 (3-1-1-0)
  Group 4th   Gloria Geringer 22
Saturday Best Of Breed   William Gunn 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   William Gunn 29
Friday Group 1st   Deirdre McKinnon 21
  Best Of Breed   Maida Puterman 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-1-0)

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Frank Kane 14
  Best Of Breed   Frank Kane 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 15
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 3rd   Michael Hill 13

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 3rd   Denys Janssen 17
Sunday Group 4th   Wayne Douglas 14
  Best Of Breed   Wayne Douglas 0
Saturday Group 3rd   Anne Katona 14
  Best Of Breed   Anne Katona 0
Friday Best Of Breed   Esther Joseph 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Thomas Alexander 15
  Group 2nd   Ann Hennigan 11
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 17
  Group 2nd   William Gunn 18
Friday Group 3rd   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 3rd   Lee Steeves 14

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Paul Stanton 14
  Best Of Breed   Paul Stanton 0
Sunday Group 2nd   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 2nd   Nicholas De Bedout 14
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 144
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 14
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 17
Saturday Best In Show   Rick Fehler 152
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Rick Fehler 17
Friday Reserve Best In Show   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 17
  Group 1st   Joan Beech 18

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 14
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 13
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 1st   Francis Smith Moffat 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Touzel N/A
  Group 1st   Francis Smith Moffat 57
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   Thomas Touzel 51

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Group 1st   Rick Fehler 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 1st   Elaine Knox 20
  Best Of Breed   Elaine Knox 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joe Lobb 31
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Sunday Group 1st   Carol Mulcahy 38
  Best Of Breed   Carol Mulcahy 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 34
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 3rd   Patricia Hastings 28
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jorge Nallem 2
  Group 2nd   Jorge Nallem 16
Saturday Group 1st   Adrian Landarte 23
  Best Of Breed   Adrian Landarte 2
Thursday Group 1st   Mavis McClintock 17
  Best Of Breed   Mavis McClintock 1

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 19
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 1st   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 15
  Group 1st   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 10
  Group 1st   Pamela Bruce 14
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 4th   Olga Gagne 4
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Friday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 0
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 17
  Group 2nd   Igor Vygouzov 9

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 46
Sunday Reserve Best In Show   Wanda Spediacci (Dr) N/A
  Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 0
  Group 1st   Wanda Spediacci (Dr) 55
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 55
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 1
  Group 1st   Gloria Geringer 50
Saturday Best Of Breed   William Usherwood 1
  Group 3rd   William Usherwood 44
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 1
  Group 1st   Lois Wilson 46

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ligita Zake 273 *
  Best Of Breed   Ligita Zake 3
  Group 1st   Ligita Zake 29
Saturday Reserve Best In Show   Markku Kipina N/A
  Group 1st   Markku Kipina 30
  Best Of Breed   Markku Kipina 3
Friday Best In Show   Richard Lopaschuk 243 *
  Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shawn Nichols 46
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 1
  Group 1st   Stanley Shen 55
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 47

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 5 6 6 12 12
All Breed Ranking: 54 63 64 107 116

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 27 25 11 6   0 0 0 0 0   1480
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (1-0-2-1)
  Group 1st   Doug Gaudin 20
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-1-2-1)
  Group 1st   Avery Gaudin 37
Sunday Group 1st   Wendy Anderson 32
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (1-0-2-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Deirdre McKinnon 29
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 20
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Stefan Sinko 34
  Best Of Breed   Stefan Sinko 5
Saturday Group 4th   Jacqueline Quiros-Kubat 50
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 5

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Group 3rd   Guy Jeavons 12
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Keke Kahn 10
  Best Of Breed   Keke Kahn 0
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 14
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 1st   Thora Brown 9
  Group 2nd   Martin Doherty 8
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 3
  Group 3rd   Edd Bivin 24
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 3
  Group 2nd   Charles Olvis 36
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Group 3rd   Grant Townsend 22

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 17
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 3rd   Paula Hartinger 13

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Rui Oliveira 44
Friday Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-1-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Phyllis Pancel 5
  Group 1st   Bruce Owen 7
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Sunday Group 1st   David Strachan 6
  Group 2nd   Wendy Paquette 6
  Best Of Breed   David Strachan 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best In Show   Keven Harris 144 *
  Best In Show   David Strachan 136 *
  Group 1st   Jack Ireland 7
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Keven Harris 7
  Best Of Breed   Keven Harris 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 4
  Group 2nd   Harold Pybus 8
Saturday Group 1st   Ole Nielsen 13
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4
Friday Group 2nd   Len Harfield 11
  Best Of Breed   Len Harfield 4

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marjorie Martorella 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Dianne Miller 16
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 17
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 2nd   Rick Fehler 12

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
Saturday Group 3rd   James Reynolds 24
  Best Of Breed   James Reynolds 1
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 1

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 2nd   Doug Windsor 9
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 2nd   Geraldine Taylor 8
Saturday Group 1st   Sylvia Barkey 18
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Brenton Wright 5
Thursday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 2nd   Elizardo Valadez 12

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 15
Sunday Group 2nd   Carlos Quinones 13
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 2nd   Cec Ringstrom 12
Friday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
  Group 2nd   Luiz Ribas Silva 12

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 54
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Marion Postgate 0
Friday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 15 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 10
  Group 3rd   Michelle Scott 6
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 2nd   Michael Shoreman 8
  Group 4th   David Swartwood 3

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Indeglia (Dr) 9
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 0
Saturday Group 1st   Brian Taylor 19
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 14
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Meen (Dr) 13
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Group 1st   You Chang Su 14
  Group 1st   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   You Chang Su 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 11 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kathrine Grant N/A
  Group 1st   Brenton Wright 13
  Group 1st   Sylvia Barkey 15
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Best Of Breed   You Chang Su 0
  Group 1st   Michel Bouchard 14
  Group 2nd   You Chang Su 13
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 21
Saturday Group 2nd   Jacqueline Rusby 16
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 14
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Best Of Breed   Alan Bennett 2

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvie Desserne 2
  Group 3rd   Sylvie Desserne 14
Saturday Best Of Breed   John Rowton 2

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
  Group 3rd   Joan Beech 22
Saturday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Martin Doherty 37
  Best Of Breed   Martin Doherty 4

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 26
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3
Saturday Group 1st   Rick Fehler 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 3
Friday Group 1st   Sylvia Barkey 12
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Betty Leininger 2
  Group 3rd   Betty Leininger 20
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 2
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 2
Friday Best Of Breed   Carolyn Cederman 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Group 1st   Ed Wild 26
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 31
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Francis Smith Moffat 21
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 3 (1-1-2-0)
Saturday Group 2nd   Mavis McClintock 23
  Best Of Breed   Mavis McClintock 3 (1-1-2-0)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 38 36 34 38 44
All Breed Ranking: 397 392 367 437 536

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 3 3 2   0 0 0 0 0   244
Win Record - 2014
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 17
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
Saturday Group 1st   Margaret Jones 17
  Best Of Breed   Margaret Jones 3
Friday Group 1st   Rita Walker 14
  Group 1st   David Swartwood 15
  Best Of Breed   Rita Walker 2
  Best Of Breed   David Swartwood 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geoff Corish 5
Saturday Best Of Breed   Michael Coad 8
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 2
  Best Of Breed   Victoria Thomas 2
  Group 4th   Virginia Lyne 19
  Group 1st   Dianne Miller 22

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0
Friday Group 3rd   Christian Jouanchicot 13
  Best Of Breed   Christian Jouanchicot 0
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bernard Fears 32
  Best Of Breed   Bernard Fears 1
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 2
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 3rd   Richard Paquette 11

Show Date
Club Loisirs Canins June 07 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rita Walker 9
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 2nd   Joe Lobb 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 3rd   Janet Lobb 8
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 13

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Larry Kereluke 24
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 29 29 N/A N/A N/A
Group Ranking: 621 611 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5726 5603 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2011
Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 1
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1

Show Date
Champlain Dog Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Doug Windsor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By