GCh Brynmill Bets Are In
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Wager - (Male)
Owner: June Fraser and Lynda Scott
Breeder: Owners
Conformation Handler: Shannon Scheer
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 5 N/A N/A N/A
Group Ranking: 41 66 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 390 634 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 4 3   0 0 0 0 0   112
Win Record - 2019
Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 12
  Group 3rd   Ainslie Mills 10
Saturday Group 4th   Barbara Heal 8
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 7
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 12
  Group 3rd   Michelle Scott 12

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 25
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 4th   Joe Lobb 18
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 12 12 12 14 13
All Breed Ranking: 137 133 123 133 116

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 11 10 3   0 1 0 0 1   749
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 3rd   Jon Cole 30
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 27
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Smith 17
  Best Of Breed   William Smith 0
Saturday Group 1st   Denise Smith 22
  Best Of Breed   Denise Smith 0
Friday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 21
  Group 4th   Eduardo Gazol Patino (Dr) 16 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Aramis (Joy) Lim 28
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Sandy Alexander 24 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
Friday Select Dog   Joseph Gregory N/A
Thursday Group 4th   Maribel Sy 20
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (1-1-1-0)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
Saturday Group 2nd   Michael Hill 27
  Best Of Breed   Michael Hill 6
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 23
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 10
  Group 3rd   Peter Machen 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Mary White 10
  Group 2nd   Lucie Paradis 10
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 8
  Group 2nd   Robert Whitney 9
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 1st   Doug Windsor 33
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-1-0)

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 06 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 18
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kenneth Chuah 16
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 3
Saturday Group 1st   Sharol Candace Way 29
  Best Of Breed   Sharol Candace Way 3
Friday Group 1st   Gopi Krishnan 26
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 3

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 8
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 10
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Select Dog   Roger Hartinger N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Select Dog   Paula Hartinger N/A
Friday Select Dog   Harto Stockmari N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 37
  BPIG   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Best Puppy In Show   James Reynolds N/A
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 39
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Group 2nd   James Reynolds 39
  BPIG   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Judi Elford N/A
  Group 1st   Rita Walker 40
  BPIG   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Rita Walker (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Rita Walker (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
Saturday Best Puppy In Show   Robert Indeglia (Dr) N/A
  BPIG   Terry Carter N/A
  Group 3rd   Terry Carter 35
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Terry Carter (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Terry Carter (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
Friday Group 1st   Bonnie Derry 44
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Bonnie Derry (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Dennis McCoy N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By