Am & Can GCh RBIS BPIS Sugarok Starfyre Thunder Road
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: BJ - (Male)
Owner: Linda Marden
Breeder: Linda Marden
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Performance Handler: Linda Marden
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 7 12 10 18
All Breed Ranking: 64 71 97 91 117

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 11 22 8 14   0 0 0 0 2   1452
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Tabatha Buckley-Bettis 28
  Group 4th   Lee Anne Bateman 27
  Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 4
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 5
  Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 31
  Best Of Breed   David Denis 4
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4
  Best Of Breed   Linda Buckley 5
  Group 2nd   Linda Buckley 47

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 4th   Wendy Paquette 41
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 14
  Group 1st   Mavis McClintock 32
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0
Saturday Group 4th   Bruce Fraser 29
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 4th   Sulie Greendale-Paveza 29
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 30
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 40
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 29
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Noe Aburto Velazquez 31
  Best Of Breed   Noe Aburto Velazquez 0
Saturday Group 2nd   Ana Vazquez Lievano (Dr) 32
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 2nd   Corinne Walker 34
  Group 1st   Lynn White 31
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Judith Taylor 18

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Fred Dewsbury 17
  Group 2nd   Valerie Gervais 20
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Bill Walkey 22
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 7
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Friday Group 4th   Bonnie Derry 20
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 23
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-0-2-0)
Sunday Group 4th   James Reynolds 31
  Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-0-2-3)
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (0-0-2-3)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 30
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 20
Thursday Group 1st   Erin Brown 18
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Corinna Hoberg 0
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 2nd   Corinna Hoberg 16
  Group 2nd   John (Fred) Peddie 21

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 19 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 2

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 2
Saturday Best Of Breed   John Rowton 2
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Thursday Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Group 2nd   Mavis McClintock 29

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Allan Brown 37
Thursday Select Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joseph Gregory N/A
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-2-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 3rd   Michael Lanctot 44

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Javier Ramirez Gomez 22
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Sunday Group 2nd   Jocelyne Gagne 26
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Group 4th   Kathrine Grant 25
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 11
  Group 1st   Wayne Thompson 12
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 2nd   Judith Byrne 11
  Group 2nd   William Byrne 11
Friday Reserve Best In Show   Linda Kraft 111 (0-0-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Linda Kraft 13

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 6
  Group 2nd   Mary White 21
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Elaine Whitney 13

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 19
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Jack Ireland 18
Friday Group 2nd   Brenton Wright 17
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Vickie Umpleby 12

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Raymond Filburn N/A
Sunday Select Dog   Sharon Newcomb N/A
Saturday Select Dog   Stephanie Hedgepath N/A
Friday Select Dog   Linda Scanlon N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 3
  Group 2nd   Wendy Schira 21
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 30
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3
  Group 1st   Ainslie Mills 31

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 6
Saturday Group 4th   Michael Woods (Dr) 24
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6
  Best Of Breed   Lynn White 6
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Joe Lobb 4

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 110 110 100 158 131
All Breed Ranking: 728 726 686 1027 928

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   121
Win Record - 2017
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 8 (3-3-2-1)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 8 (3-3-2-1)
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 6 (1-2-3-1)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 6 (1-2-3-1)
  Group 3rd   Guy Jeavons 30

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Fred Bassett 69
  Best Of Breed   Fred Bassett 19

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Sharon Redmer N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 48 47 45 39 56
All Breed Ranking: 362 358 336 311 406

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 3 2   0 0 0 0 2   257
Win Record - 2016
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 27
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  BPIG   Ed Wild N/A
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Alan Ewles N/A
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
  Group 1st   Alan Ewles 40
Friday BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 1
  Group 4th   Thora Brown 21

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club of BC September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Select Dog   Sharon Derrick N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Guy Jeavons N/A
Friday BPIG   Catherine Barlow N/A
  BPIG   Wendy Maisey N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 14 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joe Lobb N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 3

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Puppy In Show   Bill Walkey N/A
  BPIG   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  BPIG   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Bill Walkey 15
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Irenne Bader 0
  BPIG   Irenne Bader N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3
Friday Best Of Breed   Judi Elford 6
Thursday Best Of Breed   Guy Spagnolo 3

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   William Gunn N/A
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 6
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 26

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 23
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 2
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 2
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Group 4th   Thomas Touzel 68
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
Friday Best Of Breed   Karen Doyle 2

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 5

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 07 to May 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By